تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: مسابقه با جوایز معنوی
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
(۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۴:۵۰ عصر)nilforoosh نوشته: [ -> ]
(۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۷ صبح)mah19 نوشته: [ -> ][quote='nilforoosh' pid='15707' dateline='1380993500']
Rose معنی اولوالعلم در قرآن چیست؟

سوره مباركه آل عمران آيه 18
شهد الله انه لا اله الا هو والملئكه و الوالعلم ، قائما بالقسط لا اله الا هوالعزيز الحكيم.

خدا که همواره نگهبان عدل [و درستی] است گواهی می دهد که جز او معبودی نیست و فرشتگان و دانشوران [نیز گواهی می دهند]؛ جز او معبودی نیست که شکست ناپذیر حکیم است.

اُولُواالعِلم: صاحبان دانش.
معنیش اینه درسته. ولی منظور کیا هستن؟

ممنون از شما بزرگواران به خاطر طرح سوالات قرآنی و عزیزانی که به سوالات به دقت پاسخ میدهند.

در روایات فراوانی اولواالعلم به امامان معصوم علیهم السلام تفسیر شده است.
جابر می گوید: تفسیر آیه فوق را از امام باقر(ع) پرسیدم حضرت فرمود: «فان اولی العلم الانبیاء و الاوصیاء...»
همانا اولواالعلم انبیاء و اوصیاء آنها هستند.
در روایت دیگری راوی می گوید از حضرت امام ابوالحسن (هادی) تفسیر آیه را پرسیدم که حضرت در تفسیر
"اولواالعلم " فرمود: «هو الامام» مراد امام است.
آیا می توان مطلق صاحبان دانش یعنی دانشمندان علوم مختلف را مصداق "اولواالعلم" در این آیه نامید؟ برخی از
مفسران این معنای عام را گزینش کرده اند و آیه را دلیل بر جایگاه بلند دانشوران در اسلام دانسته اند.
باید گفت: جایگاه بلند دانشمندان را از آیات و روایات فراوان می توان بهره برد ولیکن باید به دو نکته توجه داشت:
1ـ دانش ارزشی در اسلام صرف اطلاع از اصطلاحات نیست بلکه دانشی است که انسان را به سوی خداوند
رهنمون گردد.

2ـ در این آیه شریفه نباید سیاق و چینش آیه را فراموش کرد "اولواالعلم " که در کنار خدا و فرشتگان قرار می
گیرند نمی شود دانشمندان معمولی باشند. این سنخیت تنها در امامان معصوم علیهم السلام است. بنابراین
تفسیر "اولواالعلم " به امامان معصوم (ع) تفسیر به یک معنای حقیقی است.
Rose بله کاملا درست است. آل الله پاسخ صحیح است.
سوال سخت ميديد خب جايزه هم بديد Smile
برای سوال من...چون فکر میکنم ی خورده پیچیده گفتم...
راهنمایی خواستن بچه ها خب...
آیاتی در قران که در مورد محبت و نیکی به همسر پدر مادر فرزند در قران است رو تیتر وار بگید.
ممنون...SmileSmileSmileSmileSmileSmile
Rose اینم جایزه آشنای غریب: فقط ایشون بخونن
آدما تا وقتي کوچيکن دوست دارن براي مادرشون هديه بخرن اما پول ندارن.
وقتي بزرگتر ميشن ، پول دارن اما وقت ندارن.
وقتي هم که پير ميشن ، پول دارن وقت هم دارن اما . . . مادر ندارن!...
به سلامتي همه مادراي دنيا...
سلام
چگونه لفظ اهل البیت در آیه تطهیر دلالت بر حضرت علی و حضرت فاطمه(علیهما السلام)وفرزندانشان دارد و چرا بر زنان پیامبر اطلاق نمی شود؟

جایزه:10 صلواتRoseRose
(۲۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۱ صبح)مرتضی110 نوشته: [ -> ]سلام
چگونه لفظ اهل البیت در آیه تطهیر دلالت بر حضرت علی و حضرت فاطمه(علیهما السلام)وفرزندانشان دارد و چرا بر زنان پیامبر اطلاق نمی شود؟

جایزه:10 صلواتRoseRose
Rose بنا بر حدیث شریف کساء . حدیث بارها حتی منزل ام سلمه تکرار شد ولی از طرف پیامبر(ص) آمدن ام سلمه زیر قبا مقبول نشد.و اینکه بعد از نزول آیه پیامبر(ص) بر در خانه علی(ع) و فاطمه(س) رد می شدند و ایشان را اهل البیت صدا میزدند.
روز اول محرم به نام کدام یک از اصحاب امام حسین(علیه السلام)نام گذاری شده است؟

جایزه:10 صلوات
شب و روز اول ماه محرم به نام مسلم بن عقیل نامگذاری شده.
(۱۶ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸ عصر)فاطمه گل نوشته: [ -> ]برای سوال من...چون فکر میکنم ی خورده پیچیده گفتم...
راهنمایی خواستن بچه ها خب...
آیاتی در قران که در مورد محبت و نیکی به همسر پدر مادر فرزند در قران است رو تیتر وار بگید.
ممنون...SmileSmileSmileSmileSmileSmile

سلام دوست عزیز. آیاتی که در مورد نیکی به پدر و مادر هست مشخصه ولی همسر و فرزند رو نمیدونم میشه جوابو بگی آخه تا الان کسی جوابو نداده به جاش یه سوال دیگه طرح کن ممنونRoseراستی کم پیدا شدی
صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21
لینک مرجع