ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
۱۰ مرداد ۱۳۸۹, ۰۶:۰۷ عصر
ارسال: #1
شیطان
شيطان از اين‌ها نفرت دارد :

1. خطاف؛
پرستو، يكي از پرندگاني است كه شيطان از او فرار مي‌كند. آن پرنده قرآن مي‌خواند.

امام صادق(عليه السلام) مي‌فرمايد: اين پرنده حافظ قرآن است و سوره حمد مي‌خواند و كلمه «ولاالضالين» او مثل گفتن انسان است.

2. كبوتر،
كبوتر لاعي، بلكه همه كبوترها شيطان را دور مي‌كنند.
امام صادق و امامان معصوم(عليه السلام) اين پرنده را در خانه نگاه مي‌داشتند و
مي‌فرمودند: بال كبوتر براي شيطان به منزله بادبزن است،
همين طور كه بادبزن مگس‌ها را پراكنده مي‌كند و مي‌راند صداي بال كبوتر شيطان را فراري مي‌دهد.

3. خروس؛
خروس هم يكي ديگر است، خصوصاً خروس سفيد، ناراحتي شيطان از اين پرنده، به اين دليل است كه تسبيح و ذكر خدا مي‌گويد
و ذكر او «سبوح قدوس رب الملائكه و الروح» و «اذكرو الله يا غافلين» مي‌باشد.
اين حيوان وقت شناس است و مانند مؤذن اوقات نماز را اعلام مي‌كند.

4. گريز از روزها؛
روز عرفه عيد قربان، جمعه و روز عيد غدير، از روزهايي هستند كه خداوند گناهان انسان را مي‌آمرزد.

5. بلند گفتن بسم الله؛
شيطان از بلند گفتن «بسم الله» بدش مي‌آيد.
از امام جماعتي كه «بسم الله» را بلند بگويد فرار مي‌كند.

امام زين‌العابدين به ابوحمزه ثمالي فرمود: وقتي كه صف جماعت بسته مي‌شود، ابليس مي‌آيد و از شيطاني كه موكل بر امام جماعت است،
مي‌پرسد: آيا امام جماعت «بسم الله» را بلند گفت يا آهسته؟
اگر بگويد بلند گفت، مي‌گريزد و اگر بگويد آهسته گفت،‌ شيطان مي‌آيد و بر دوش آن پيش‌نماز، سوار مي‌شود تااز نماز فارغ شود.

6. استغفار؛
برگشتن از گناه، اميد شيطان را قطع مي‌كند راحت و آرامش نمي‌گذارد تا وقتي كه باز او را به گناه و معصيت وادار نمايد.

از خود به خدا هیچ نگوییم و نپرسیم .:. ما هم به خدا گر به خود آییم ، خداییم

[تصویر:  1_emza_22.jpg]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط zeinab ، یوسف زهرا ، کبوتر حرم ، مصباح ، هُدهُد صبا ، sh1000 ، شادی زهرا
۱۱ مرداد ۱۳۸۹, ۱۱:۲۳ عصر
ارسال: #2
RE: شیطان
سلام.

بازم مثل متن های قبلیتون جدید وزیبا بود ،ممنون.

ما جز محبت مادری ز زهرا ندیده ایم ***** ما ها لباس عیدمان را محرم خریده ایم

تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد
 سپاس شده توسط مشکات ، sh1000
۱۴ مرداد ۱۳۸۹, ۰۴:۴۵ عصر
ارسال: #3
شيطان در چند جا زوزه كشيد
شيطان در چند جا زوزه كشيد

اول، وقتي كه حضرت آدم (عليه السلام) توبه كرد و خداوند توبه او را پذيرفت.
هنگامي كه او از بهشت اخراج شد، دويست سال گريه كرد تا اينكه جبرئيل نازل شد و
گفت: اي آدم! آن اسامي كه بر ساق عرش نوشته بود بخوان و خدا را به آن‌ها قسم بده تا توبه‌ات قبول شود و آن‌ها را به آدم ياد داد.
چون حضرت آدم خدا را نافرماني كرد و از بهشت بيرون آمد، شيطان خوشحال كه آدم همانند او از بهشت رانده شده است؛
ولي آدم با توجه به خدا توبه‌اش پذيرفته شد.
اين‌جا شيطان ملعون چنان از سوز دل ناله كرد كه ملائكه آسمان و زمين را متوجه كرد و همه او را لعنت كردند.

دوم، روزي بود كه حضرت يوسف از دست زليخا گريخت، وقتي زليخا يوسف را خريد، عاشق او شد و او را در سالن شاهي برد و درها را بست،
شيطان خوشحال شد كه پيغمبر‌زاده را در مجلس خلوتي جمع كرده، يوسف زنا مي‌كند، و نامش از مرتبه نبوت محو خواهد شد!
هنگامي كه يوسف فرار كرد و خود را نجات داد، بر مقام و مرتبه او افزوده مي‌شود – اين بود كه شيطان از سوز دل ناله‌اي كرد كه ملائكه صداي او را شنيدند و لعنتش نمودند.

سوم، در عيد غدير خم وقتي كه پيامبر اسلام (صلي الله عليه و آله) حضرت علي (عليه السلام) را به خلافت نصب كرد
و فرمود: «من كنت مولاه فعلي مولاه»
بعد فرمود: اي مردم! دوستي علي حسنه ست. با دوستي و ولايت علي هيچ گناهي مانع از رفتن به بهشت نمي‌شود.
در اين هنگام شيطان از دل پردرد خود ناله‌اي كشيد و گفت: از اين پس چه كنم و چاره من چيست؟
اولاد خود را جمع كرد و گفت: تا مي‌توانيد مردم را به شك اندازيد. محبت و ولايت و دوستس علي را چنان بر مردم مشتبه كنيد كه او را به خدايي باور كنند
و از راه غلو به جهنم بروند. و عده‌اي از راه و روش او برگردند و جهنمي شوند.

چهارم، روز عاشورا بسيار زحمت كشيد تا زمينه‌اي فراهم كند به طوري كه همه لشگر عمر سعد عليه امام حسين(عليه السلام) شوريدند
و او را به قتل رساندند!
آن‌گاه همه شياطين، روي زمين پخش شدند و با شادي و خوانندگي ابراز خرسندي كردند.
شيطان مي‌گفت عجب خلق خدا را گمراه كردم.
گاهي به صورت شمر و گاهي به صورت عمرسعد مردم را وا داشت تا بجنگد.
سرانجام گفت: كار را درباره فرزندان آدم به پايان رساندم. آن چه مقصود من بود امروز دست‌گيرم مي‌شود.
جبرئيل پرسيد: اين همه سرخوشي تو براي چيست؟
گفت: به خاطر اين كه از زمان حضرت آدم تا كنون چنين حادثه‌اي واقع نشده و نخواهد شد.
بعد از آن‌كه حضرت(عليه السلام) به شهادت رسيد، درهاي آسمان گشوده شد تا ملائكه، كربلا را ببينند.
زماني كه شيطان باخبر شد خداوند چه ثوابي براي پيروان و زيارت كنندگان او قرار داده، از كرده خود پشيمان شد
و از روي حسرت و ندامت نعره‌اي كشيد كه جميع ملائكه او را لعنت كردند.
گفت: «واويلاه» قضيه برعكس شد و مردم بيشتري داخل بهشت شدند.

منبع :مجمع‌ النورين

ادامه دارد...

سپاس شده توسط zeinab ، یوسف زهرا ، faezeh ، مصباح ، boshra ، هُدهُد صبا ، Montazer Almahdi ، sh1000
۱۷ مرداد ۱۳۸۹, ۱۱:۵۷ صبح
ارسال: #4
شيطان در چند جا زوزه كشيد (ادامه)

پنجم، روزي كه بهشت بر او حرام شد و به زمين آمد از ناراحتي فريادي زد كه، چرا از آن مقام قرب و جمع ملائكه رانده شده و بايد در زمين تنها باشد.

ششم، وقتي تكبر نمود و آدم را سجده نكرد خداوند و جميع ملائكه او را لعن كردند.
او از حسرت و دوري از بهشت و از دست رفتن حسنات و عبادت‌هايش فريادي كشيد.

هفتم، وقتي كه حضرت رسول(صلي الله عليه و آله) به پيامبري مبعوث شد و مردم را از ناداني و گمراهي و جهنم نجات داد
و به سوي بهشت رهنمون ساخت، زوزه‌اي كشيد.

هشتم، زماني كه آيه توبه نازل شد(زمر آيه ۵۲)مبني بر اينكه انسان اگر گناهي كند يا ظلمي به خود و ديگران روا دارد
و سپس خدا را بخواند و طلب استغفار نمايد، خداوند تمام گناهان او را مي‌بخشد.
در اين موقع شيطان فريادي كشيد و ناله زد به طوري كه تمام بچه شيطان‌ها دور او جمع شدند و احوال او را پرسيدند؟
گفت: آيه‌اي نازل شده كه خدا تمام گناهان را مي‌بخشد و زحمات ما باطل مي‌شود.

نهم، بعد از تولد حضرت عيسي(عليه السلام) وقتي مي‌خواست به آسمان رود، فرشتگان به دستور خداوند او را سنگ‌باران نمودند و از آسمان چهارم برگرداندند.

دهم، وقتي كه آخرين پيامبران (حضرت رسول(صلي الله عليه و آله)) پا به عرصه وجود گذاشت ناله او بسيار سوزناك بود.

يازدهم، وقتي سوره مباركه حمد نازل شد فريادي زد و ياران خود را فرا خواند و داستان آمدن سوره را بيان كرد.
به او گفتند: چرا از نازل شدن اين سوره ناليدي!؟

گفت: من در لوح محفوظ ديدم كه نوشته بود،
اگر بنده‌اي از بندگان خدا در تمام طول روز گناه كرده باشد و پيش از آن كه آفتاب غروب كند، طهارت بگيرد
و سه مرتبه اين سوره را بخواند ، به بركت آن، همه گناهانش آمرزيده مي‌شود و بدون واسطه از ميان عرش ندايي آيد
كه اين بنده من! گناهانت را آمرزيدم و اسم تو را در دفتري كه اسم صالحان را در آن نوشته‌ام ثبت كردم!

سپاس شده توسط zeinab ، یوسف زهرا ، faezeh ، مصباح ، هُدهُد صبا ، Montazer Almahdi
۱۸ مرداد ۱۳۸۹, ۰۶:۱۶ عصر
ارسال: #5
دل‌خوشي‌هاي شيطان

شيطان از بعضي كارها، گفتارها و برنامه‌ها خرسند مي‌شود!
گاهي خوشحال او چنان زياد است كه فرياد مي‌زند و آن خبر دل‌نشين را به فرزندان و دوستان و طرف‌داران خود مي‌دهد:

۱: امام صادق(عليه السلام) مي‌فرمايد:
آن اندازه كه مرگ عالم، فقيه و دانشمند شيطان را خوشحال مي‌كند هيچ‌چيز ديگر او را خوشحال نمي‌كند.[۱]

۲: شيطان مي‌گويد: از جمله كساني كه اندوه مرا برطرف و سرخوشي و شادابي به من مي‌دهند
و به همين خاطر آن‌ها را بر گردن خود سوار مي‌كنم، زن‌ها هستند!
آنان نور چشمان من‌اند. وقتي كه لعن و نفرين بندگان صالح بر من جمع مي‌شود، پيش زن‌ها مي‌روم. با هم‌نشيني با آنان تمام ناراحتي من برطرف مي‌شود.[۲] Huh

۳: شيطان از الاغ خوشش مي‌آيد.
به خصوص اگر الاغ سياه باشد، مي‌آيند و با او بازي مي‌كنند.
گاهي آن را مي‌ترسانند، حيوان مي‌رمد و صاحب خود را بر زمين مي‌زند و آن‌ها مي‌خندند.
گاهي خاري زير دم آن مي‌گذارند، الاغ برمي‌جهد و لگد مي‌زند.
گاهي هم صاحب الاغ مي‌خواهد از راهي برود كه شياطين دم الاغ را مي‌گيرند و نمي‌گذارند برود.[۳]

۴: از شيطان پرسيدند: كدام طايفه را دوست داري؟
گفت دلالان را؛ چون من به دروغ‌گويي آنان قانع بودم،‌ آنها قسم دروغ را هم بر آن مي‌افزايند!.[۴]

۵: وقتي دو نفر با هم نزاع كرده و از هم قهر نمايند، شيطان از خوشحالي در پوست خود نمي‌گنجد و فرياد مي‌زند.[۵]

6: روزي حضرت سليمان بن داود (عليه السلام) از شيطان پرسيد: چه كاري نزد تو محبوب‌تر است كه همان كار نزد خدا منفورترين كارهاست.
گفت: درهم آميختن مرد به مرد و زن به زن – مرد با مرد عمل زشتي انجام ‌دهد كه به آن لواط مي‌گويند و زن با زن عمل زشتي انجام دهد كه ان را مساحقه گويند.

۷: شيطان از رنگ و لباس قرمز خوشش مي‌آيد؛‌
چون خون انسان و اغلب حيوانات قرمز است. او با ديدن رنگ قرمز رام مي‌شود.
آن ملعون تشنه خون است و از خونريزي استقبال مي‌كند.

۸: خنده و قهقه او را خوشحال مي‌كند.

۹: شيطان از آدم لخت و عريان خوشش مي‌آيد و از او لذت مي‌برد و در او طمع مي‌كند.
در احاديث آمده است: كراهت دارد انسان بدون لنگ در زير آسمان يا در ميان آب يا حمام غسل كند.

[1] . بحار، ج۶۳، ص۲۲۱/
[۲] . ضمن بحث يحيي با شيطان، ص.
[۳] . مجمع النورين، ج حيوان، ص ۲۵۲/
[۴] . پاسدار اسلام، شماره۹۴، ص۳۷/
[۵] . مجمع النورين، ج حيوان، ص ۱۱۱/
[۶] . سفينه البحار،‌ج۲،‌ص ۳۴۳/

برگرفته از http://www.3noqte.com

سپاس شده توسط ذوالقرنین ، zeinab ، مصباح ، هُدهُد صبا ، Montazer Almahdi
۱۸ مرداد ۱۳۸۹, ۰۷:۱۳ عصر
ارسال: #6
سلام :

مشکات عزیز ، مطالب این قسمت واقعا جالبه . ممنونShySmile
 سپاس شده توسط مشکات ، boshra
۲۳ مرداد ۱۳۸۹, ۰۴:۵۳ عصر
ارسال: #7
ناگواری های شیطان

از چند عمل و چند چيز است كه شيطان بدش ‌مي‌آيد. او بوسيله آنها ‌ناراحت مي‌شود و فرار مي‌نمايد،‌
در اثر ناراحتي گريه مي‌كند و دست و پاي خود را مجروح مي‌سازد و گوشه نشيني را اختيار مي‌نماي داز جمله :

۱- سجده كردن براي خدا
زيد شحّام مي‌گويد: از امام صادق (عليه السلام) شنيدم كه فرمود:
انسان مؤمن وقتي در برابر خدا سجده مي‌كند و آن را طول مي‌كند،‌ شيطان از ناراحتي فريادش بلند مي‌شود،‌
به كناري مي‌رود گريه مي‌كند و مي‌گويد: ‌اي واي برمن! چگونه اين بنده خدا ، او ار اطاعت مي‌كند
و من معصيت كردم، او سجده مي‌كند و من آن را سرپيچي نمودم.[۱]

در حديث ديگري واردي وارد شده كه: سجده‌هاي خود را طولاني كنيد؛ زيرا سجده طولاني بيني شيطان را به خاك مي‌مالد.[۲]

۲- تلاوت قرآن
يكي ديگر از چيزهايي كه شيطان را ناراحت مي‌كند خانه‌اي است كه در آن قرآن تلاوت شود؛
زيرا خانه‌اي كه در آن قرآن تلاوت نمايند بركت در آن زياد مي‌شود، ملائكه در آن رفت و آمد مي‌كنند.
جايي براي شيطان باقي نمي‌ماند و از آن جا دوري مي‌كند؛ در حال كه از آن خانه و اهلش ناراحت است
و با چشم غضب به آن‌ها مي‌نگرد.[۳]

۳- ديدار با مؤمن
ديد و بازديد مؤمنان از يك‌ديگر چنان شيطان و لشگريان او را ناراحت مي‌كند كه صداي خود را به استغاث
ه بلند مي‌كنند، و به صورت خود مي‌زنند و دست و پاي خود را زخمي مي‌نمايند.[۴]

۴- صدقه دادن
روزي حضرت رسول(صلي الله عليه و آله) از شيطان پرسيد: اي ملعون چرا مانع از صدقه دادنمي‌شوي؟
عرض كرد: يا رسول‌الله! اگر اره‌اي بر سر من گذارند و مانند درخت و چوب سرم را اره كنند، براي من راحت‌تر است از صدقه دادن اشخاص.
آن حضرت فرمود: چرا از صدقه ناراحتي؟

در جواب گفت: در صدقه دادن پنج خصلت است:
۱/ مال را زياد مي‌كند. ۲
/ مريضان را شفا مي‌دهد.
۳/ بلاها را دفع مي‌كند. ۴
/ صدقه دهندگان، به سرعت برق از پل صراط عبور مي‌كنند.
۵/ بدون حساب داخل بهشت مي‌شوند و عذابي براي آنان نيست.

رسول گرامي(صلي الله عليه و آله) فرمود: خدا عذابت را زياد گرداند.[۵]

۵- فرو بردن غضب
موقعي كه انسان غضب مي‌كند، شيطان شاداب مي‌شود، اما اگر بتواند غضب خود را فرو برد و از آن بكاهد،
به شيطان زجر داده و او را ناراحت كرده؛ به طوري كه از او مأيوس مي‌شود و از او مي‌گريزد.

۶- مسواك زدن
زماني كه انسان هنگام نماز وخواب و غيره دهان خود را مسواك مي‌كند شيطان را به غضب مي‌آورد. [۶]

۷- نماز اول وقت
نماز اول وقت علاوه بر آن كه فضيلت زياد دارد و اقتدا كردن به امام زمان است، باعث قبولي آن مي‌شود كه ناراحتي واذيت او را در پي دارد. [۷]

۸- صله رحم
ديد و بازديد از خويشان و كمك نموده به ايشان، بيني شيطان را به خاك مي‌مالد و او را مي‌رنجاند.

۹- دعا هنگام عطسه
وقتي كسي عطسه كند و ديگري برايش دعا كند و بگويد «يرحمك الله» و عطسه
كننده در جواب بگويد: «يغفر الله لك» براي شيطان سخت‌تر از آن هيچ چيز نيست.[۸]

۱۰- سكوت
در مجالس و گرد هم نشستن‌ها، پشت سر كسي چيزي نگفتن او را به غضب مي‌آورد.[۹]

[1] .سفينه البحار ،‌ج ۲، ص ۳۴۳/
[۲] . ابليس، ص۷/
[۳] . نهج‌البلاغه، خوئي، ج۱۲، ص۱۲۴/
[۴] . بحار، ج۶۳، ص۱۷۱/
[۵] . مواعظ العدديه، ص۱۷۱/
[۶] . مواعظ، ص ۲۲۲/
[۷] . مواعظ، ص ۲۷۲/
[۸] . به كتاب انسان از خاك مراجعه شود.
[۹] . مواعظ، ص ۲۷۴/

سپاس شده توسط یوسف زهرا ، ثنا ، zeinab ، ضحی ، مصباح ، boshra ، Montazer Almahdi
۳ شهريور ۱۳۸۹, ۰۳:۰۵ عصر
ارسال: #8
[/color]امام باقر ( ع ) فرمودند : " شیطان لشکر خویش را از زمان طلوع صبح تا طلوع آفتاب در زمین منتشر می سازد . از این رو پیامبر اکرم ( ص ) می فرمود : " در این دو وقت
شیطان آدمی را از یاد خدا غافل می کند
. "

شیخ صدوق به سند صحیح از امیر المومنین ( ع ) روایت کرده است که : هر کس بعد از نما ز صبح 11 مرتبه سوره " توحید "
را بخواند در آن روز به گناهی دچار نمی شود هر چند شیطان تلاش کند [color=#006400].
 سپاس شده توسط مشکات ، مصباح
۶ شهريور ۱۳۸۹, ۰۹:۴۳ عصر
ارسال: #9
در تنگناها از شر شيطان به خدا پناه ببريد

در بعضي جاها بايد از شر شيطان رانده شده به خداوند بزرگ پناه برد و شيطان را از خود دور نمود.

چگونه و با چه لفظي بايد اين كار را كرد،‌ نكته‌اي است.
آنچه معروف مشهور ميان مردم است و همه‌گان مي‌گويند اين عبارت است:
«اعوذ بالله من الشيطان الرجيم»
و در روايتي هم هست كه امام صادق (عليه السلام) به هنگام تلاوت سوره حمد و هنگام نماز مي‌فرمود:
«اعوذ بالله السميع العليم من الشيطان الرجيم»[1]

لازم است مقدمتاً اين را هم بدانيم كه منظور، فقط گفتن جمله فوق به زبان نيست؛
زيرا تا قلب شخص متوجه آن نباشد، و مفهوم آن را درك نكند سودي ندارد؛ يعني افزون بر گفتن جمله بالا،
بايد توجه به خدا هم در دل باشد، و خود را از هوا و هوس، تعصب و غرور، كبر و خودبيني، خودخواهي و خودمحوري جدا نمايد،
از هر چيزي كه انسان را از ياد خدا و توجه به نماز و عبادت غافل مي‌كند بركنار دارد؛ زيرا ممكن است با گفتن «أعوذ بالله» شيطان
دور نشود و باز انسان را وسوسه كند و به شك اندازد. اما وقتي قلب متوجه خدا باشد و از صفات پليد پاكيزه و پاك گردد، و باتقوا و
ورع آباد گرديد، ديگر شيطان به او دسترسي ندارد و از او دور مي‌گردد و جايي براي وسوسه و به شك انداختن باقي نمي‌ماند.
معني پناه بردن به خدا از شر شيطان همين است.

اما جاهايي كه بايد از شر آن ملعون به خدا پناه برد، طبق دستور قرآن و معصوم از اين قرار است:

۱- هنگام خواندن قرآن:
اذا قرأت القرآن فاستعد بالله من الشيطان الرجيم

«هنگامي كه مي‌خواهي قرآن بخواني از شر شيطان رانده شده به خدا پناه ببر – تا درك درست حقايق آن براي تو آسان شود.»[2]

2- زمان نماز:
در رواياتي آمده كه، هنگام نماز، شيطان حاضر مي‌شود و آن‌قدر نماز‌گزار را وسوسه مي‌كند تا از حالت نماز بيرون آيد.

حضرت رسول(صلي الله عليه و آله) فرمود:
وقتي بنده خدا مشغول نماز مي‌شود، شيطان مي‌ايد و مي‌گويد:
به فكر فلان چيز و فلان كس، و فلان كار باش و چيزهايي را در ذهن انسان رديف مي‌كند تا وقتي كه فراموش كند نماز مي‌خواند و چند ركعت خوانده است.[۳] Confused

از اين رو، هنگام نماز بايد از شر شيطان به خدا پناه برد كه آن ملعون از انسان دور شود و فكر انسان را به چيزهاي ديگر مشغول نكند.

ابن‌عباس نقل كرده: اول چيزي كه جبرئيل به حضرت رسول(صلي الله عليه و آله) نازل كرد اين بود كه گفت:
اي محمد! بگو «اعوذ بالله من الشيطان الرجيم» بعد از آن گفت: اي محمد! بگو: «بسم الله الرحمن الرحيم»[4]

مستحب است وقت نماز، بعد از تكبيره الاحرام و قبل از «بسم الله» انسان «اعوذ بالله من الشيطان الرجيم» بگويد،
و ثوابي كه براي اين جمله وارد شده اين است كه، هر كس آن را بگويد به عدد هر موي كه در بدن انسان است عبادت يك سال در نامه عمل او نوشته مي‌شود.[۵]

۳- هنگام وسوسه شيطان:
خداوند متعال در قرآن مجيد در اين باره مي فرمايد:
و اما ينزغنك من الشيطان نزع فاستعذ بالله انه سميع عليم* ان الذين اتقوا اذا مسهم طائف، من الشيطان تذكروا فاذا هم مبصرون

«هر گاه وسوسه‌هاي شيطان متوجه تو شد، به خدا پناه ببر و خود را به او بسپار، و از لطفش مدد بخواه؛
زيرا او ، هم سخن تو را مي‌شنود و از اسرار درونت آگاه و هم از وسوسه‌هاي شياطين باخبر است»[6]

بعد از آن راه غلبه و پيروزي بر وسوسه‌هاي شيطان را به اين صورت بيان مي‌كند:

هنگامي كه وسوسه‌هاي شيطاني، پرهيزكاران را احاطه مي‌كند، به ياد خدا و نعمت‌هاي بي‌پايان، و عاقبت شوم گناه و مجازات دردناك خدا مي‌افتند.
در اين هنگام ابرهاي تيره و تار وسوسه از طراف قلب آن‌ها كنار مي‌رود و راه حق را به روشني مي‌بيند و آن را انتخاب مي‌كنند.

انسان در هر مرحله‌اي از ايمان، و در هر سن و سالي كه باشد گاه‌گاهي گرفتار وسوسه‌هاي او مي‌گردد.
گاهي در خود احساس مي‌كند كه نيروي محرك شديدي در دورن جانش آشكار شده و او را به گناه دعوت مي‌نمايد،
آن نيرو غير از وسوسه‌هاي شيطان و شيطان‌صفتان، چيز ديگري نيست و در اثر ياد خداو تقواي قلب، تمام وسوسه‌ها كنار مي‌رود.

۴- موقع طلوع و غروب خورشيد،
در این مواقع بايد از شر شيطان به خدا پناه برد؛ زيرا اين وقت، وقت غفلت و بي‌توجهي انسان به خدا است.

۵- وقتي كه صداي زوزه سگ‌ها و الاغ‌ها بلند شود،
بايد از شر شيطان به خدا پناه برد؛ زيرا آن‌ها شياطين را مي‌بينند و شما نمي‌بينيد.

[۱] . تفسير نمونه ، ج۱۱، ص ۴۰۱/
[۲] . نحل، آيه ۹۸/
[۳] . لئالي، ج۴، ص۲۸/
[۴] . لئالي، ج۴، ص۲۹/
[۵] . لئالي، ج۴، ص۲۹/
[۶] . اعراف، آيه ۲۰۰و ۲۰۱/

سپاس شده توسط zeinab ، ذوالقرنین ، مصباح ، boshra ، هُدهُد صبا ، Montazer Almahdi ، hamed ، ROYA
۲۲ شهريور ۱۳۸۹, ۰۹:۴۰ عصر
ارسال: #10
((به نام خدا))

سلام به شما یار قرآنی

خداقوت وممنون از مطالب زیباتون

مطالبتون عالی هستند.

یاد شهدایمان بخیر!

من اگر بنشینم، تو اگر بنشینی، چه کسی برخیزد؟

[تصویر:  sisOJG_400.jpg]
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط مشکات
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
2 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا