ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
زیباترین و دلنشین ترین دعا
۲۶ مرداد ۱۳۸۹, ۰۳:۰۵ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ فروردين ۱۳۹۴ ۰۱:۴۱ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
زیباترین و دلنشین ترین دعا
سلام :

طاعات و عبادات شما ، یاران قرآنی مقبول درگاه میزبان مهربان این ماه .

همون طور که می دونید ، ماه رمضان ماه تقرب به درگاه خدا ، ماه نماز و روزه و عبادت و دعاست .

بهنظرم رسید فرصت رو غنیمت بشماریم و زیباترین و دلنشین ترین دعاهایی که لا به لای دعا ها و

مناجات هامون بر می خوریم ، تو تالار بذاریم ، تا هم بیشتر با دعا ها و مناجات ائمه و بندگان صالح

آشنا بشیم و هم پلی باشه برای تقرب الهی و سعادت دنیوی و اخرویمون . خیلی از دعاهای کوتاه

و پر معنی رو می تونیم تو قنوتای نمازهامون هم بگیم . از همه دوستان خواهشمندم هر لحظه ،

هر جا که معنی و مفهوم دعا یی اونها رو تحت تاثیر قرار داد ، یادداشت کنن و ما رو هم تو این

لذت معنوی شریک کنند .

برای شروع خودم اولین دعایی که خیلی دوسش دارم می نویسم ، دعایی که در واقع مناجات و

راز و نیاز حضرت موسی با خداست ، بله درست حدس زدید آیه 25 تا 28 سوره طه .

موسی گفت : پروردگارا ، سینه ام را برایم گشاده ساز تا بتوانم کلام تو را به خوبی دریافت کنم و

دشواری های رسالت را تحمل نمایم .

[b]و کارم را برای من آسان گردان .

و گره از زبانم بگشای تا رسا سخن بگویم .

که در این صورت سخنم را در می یابند .

" آمین "
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط کبوتر حرم ، zeinab ، هُدهُد صبا ، آشنای غریب
صفحه 2 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۴ مهر ۱۳۸۹, ۱۱:۱۱ صبح
ارسال: #11
RE: زیباترین و دلنشین ترین دعا
ادامه ی مناجات ...

خدایا به تو تو شکایت آورم از دشمنی که گمراهم کند

و شیطانی که مرا از راه پدر برد سینه ام را پر از وسوسه کرده

و تحریکات زهراگینش قلبم را احاطه کرده به هوا و هوسم کمک کند

و دوستی دنیا را پیش چشمم آرایش دهد میان من و فرمانبرداری و تقرب به درگاهت حائل گردد .

خدایا پیش تو شکوه آرم از دلی که سخت شده

و به دست وسوسه ها بگردد

و به زنگ ( خودبینی ) و خوی زشت پوشیده شده

و از دیده ای که به هنگام گریه کردن از خوف تو خشک است ولی برای نگریستن به مناظر خوش آیندش خیره و حریص است

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط منتظر ، zeinab ، هُدهُد صبا
۷ مهر ۱۳۸۹, ۱۲:۱۱ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۷ مهر ۱۳۸۹ ۱۲:۱۲ عصر، توسط ضحی.)
ارسال: #12
ادامه مناجات ...

خدایا جنبش و نیرویی برای من نیست جز به نیروی تو و راه نجاتی از گرفتاری های دنیا ندارم جز نگهداری تو

پس از تو می خواهم به حکمت رسایت و به مشیت جاری و گذرایت که مرا تنها در معرض جود و بخشش خود در آوری

و هدف تیر های بلا و آزمایش قرارم ندهی

و مرا در پیروزی بر دشمنان یاری کنی

و رسوایی ها و عیوبم را بپوشانی

و از بلا محافظتم کنی

و از گناهان نگاهم داری

به مهر و رحمتت ای مهربان ترین مهربانان .
" پایان "
 سپاس شده توسط منتظر ، zeinab ، هُدهُد صبا
۱۲ مهر ۱۳۸۹, ۱۲:۵۵ عصر
ارسال: #13
مناجات راجین ( امیدواران )

" به نام خداوند بخشنده ی مهربان "

ای که هر گاه بنده ای از او درخواست کند ، دهدش

و هر گاه چیزی را که نزد اوست آرزو کند ، بدان آرزو رساندش

و چون بدو رو کند به مقام قرب خویشش ببرد

و چون به آشکاری گناهش کند ، پرده بر گناهش کشد و آن را بپوشاند

و چون بر او توکل کند کفایتش کند و بسش باشد

خدایا کیست که بر درگاه تو و میهمان نوازیت خواهد و تو پذیرائیش نکنی

و کیست که مرکب نیاز خود به دربارت خواباند به امید بخششت و تو احسانش نکنی

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط یوسف زهرا ، هُدهُد صبا
۱۷ مهر ۱۳۸۹, ۰۶:۲۰ عصر
ارسال: #14
ادامه مناجات ...

آیا خوب است که من ناامید از درگاهت باز گردم با این که جز تو مولایی را که به احسان نامور باشد نشناسم

چگونه به جز تو امید داشته باشم با این که تمام خیر به دست توست

و چگونه به جز تو آرزومند باشم با این که خلقت و فرمان از آن توست

آیا امیدم را از تو قطع کنم با این که تو از فضلت به من عطا کردی ، چیزی را که من درخواست نکرده بودم

یا مرا به مانند خودم نیازمند سازی با این که من به رشته ی تو چنگ زدم

ای که به رحمتش سعادتمند گردند قاصدان او و دچار کیفرش نشوند آمرزش خواهانش

چگونه فراموشت کنم با این که تو همیشه به یاد منی

و چگونه از یاد تو بیرون روم با این که تو همیشه مراقب من هستی

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، *parvaz*
۲۱ مهر ۱۳۸۹, ۰۴:۴۶ عصر
ارسال: #15
ادامه مناجات ...

خدایا من به ذیل کرمت دست انداختم و برای دریافت عطاهایت دامن آرزویم را گسترده ام

پس مرا بوسیله ی یگانگی خالص خود خالص گردان

و از زمره ی بندگان برگزیده ات قرارم ده

ای که هر گریخته ای به او پناه برد و هر جوینده ای به او امید دارد

ای بهترین مایه ی امید و ای بزرگوارترین خوانده شده

و ای که خواهنده اش را مایوس نکند و آرزومندش را نومید نسازد

ای که درگاه او به روی خوانندگانش باز و پرده اش برای امیدوار به او بالا زده است

از تو می خواهم به بزرگواریت که بر من بخشی از عطای خویش به حدی که دیده ام بدان روشن گردد

و از امیدت بدان مقدار که خاطرم اطمینان یابد و از یقین بدان اندازه که پیش آمدهای ناگوار دنیا بر من آسان گردد

و بوسیله آن پرده های سیاه کوردلی از دیده ی دل دور شود

به رحمتت ای مهربان ترین مهربانان .

پایان
 سپاس شده توسط خادم شهدا ، هُدهُد صبا ، *parvaz*
۱۹ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۳۷ صبح
ارسال: #16
Lightbulb آیه ای که ذکرش شیرینیه ابتدایِ هر دعاکردن است...
بسم الله....

پیشنهاد میکنم تا آخر با تامل بخونید....
Rose

جملۀ “أَمَّنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوءدر قرآن سورۀ نمل آیۀ ۶۲ آمده است که می فرماید: “یا کسى که دعاى مضطرّ را اجابت مى‏کند و گرفتارى را برطرف مى‏سازد”.----------------------------------------------------------

توضیح این که از امام صادق و امام باقر (ع) نقل شده در تفسیر این آیۀ شریفه فرمودند: آن خدائى که مضطرّ را اجابت می نماید؛ یعنى آن کس که از شدت گرفتارى و مشکلات به خدا پناهنده شده و آن چه که انسان را ناراحت می کند برطرف می فرماید.[۱]

گرچه خداوند دعاى همه را -هر گاه شرایطش مهیا باشد- اجابت مى‏کند، ولى در آیۀ بالا مخصوصاً روى عنوان “مضطرّ” تکیه شده است، به این دلیل که یکى از شرائط اجابت دعا آن است که انسان چشم از عالم اسباب به کلى بردارد و تمام قلب و روحش را در اختیار خدا قرار دهد، همه چیز را از آن او بداند و حل هر مشکلى را به دست او ببیند، و این درک و دید در حال اضطرار دست مى‏دهد. اگرچه چنین حالتی برای افرادی در غیر حالت اضطرار نیز وجود دارد، اما عموم افراد این گونه نیستند.

درست است که عالم، عالم اسباب است، و مؤمن نهایت تلاش و کوشش خود را در این زمینه به کار مى‏گیرد ولى هرگز در جهان اسباب گم نمى‏شود، همه را از برکت ذات پاک او مى‏بیند و در پشت حجاب اسباب ذات” مسبب الاسباب” را مى‏بیند و همه چیز را از او مى‏خواهد.
آرى اگر انسان به این مرحله برسد مهم ترین شرط اجابت دعا را فراهم ساخته است.
جالب این که در بعضى از روایات این آیه تفسیر به قیام حضرت مهدى (ع) شده است.

در روایتى از امام باقر (ع) مى‏خوانیم که فرمود: “به خدا سوگند گویا من مهدى (ع) را مى‏بینم که پشت به حجرالاسود زده و خدا را به حق خود مى‏خواند سپس فرمود: به خدا سوگند مضطرّ در کتاب اللَّه در آیۀ “أَمَّنْ یُجِیبُ الْمُضْطَرَّ …” او است”.

در حدیث دیگرى از امام صادق (ع) چنین آمده: “این آیه در مورد مهدى از آل محمد (ع) نازل شده، به خدا سوگند مضطرّ او است، هنگامى که در مقام ابراهیم دو رکعت نماز به جا مى‏آورد و دست به درگاه خداوند متعال بر مى‏دارد دعاى او را اجابت مى‏کند، ناراحتى‏ها را بر طرف مى‏سازد، و او را خلیفه روى زمین قرار مى‏دهد”.[۲]

البته بدیهی است که منظور از این تفسیر، منحصر ساختن مفهوم آیه به وجود مبارک مهدى (ع) نیست، بلکه آیه مفهوم گسترده‏اى دارد که یکى از مصداق هاى روشن آن وجود مهدى (ع) است، در آن زمان که همه جا را فساد گرفته باشد، درها بسته شده، کارد به استخوان رسیده و بشریت در بن بست سختى قرار گرفته، حالت اضطرار در کل عالم نمایان است در آن هنگام در مقدس‏ترین نقطه روى زمین دست به دعا برمى‏دارد و تقاضاى کشف سوء مى‏کند و خداوند این دعا را سرآغاز انقلاب مقدس جهانى او قرار مى‏دهد و به مصداق وَ یَجْعَلُکُمْ خُلَفاءَ الْأَرْضِ[۳] او و یارانش را خلفاى روى زمین قرار می دهد.[۴]
در پایان تذکر نکته ای ضروری به نظر می رسد.

اگرچه تعدادی از بزرگان فرموده اند: خوب است انسان هنگامی که با سختی ها و مشکلات روبرو شد این آیۀ شریفه را بخواند[۵] و در زبان عموم مردم از این آیۀ شریفه به عنوان دعا تعبیر می شود، اما دقّت بیشتر و دقیق تر ما را به این نکته رهنمون می کند که این آیۀ شریفه سبک و سیاق دعایی ندارد و از این جهت امامان ما وقتی که از این آیه ارادۀ دعا می کردند این گونه قرائت می کردند: یَا مَنْ یُجیبُ الْمُضْطَرَّ إِذا دَعاهُ وَ یَکْشِفُ السُّوء َ ارْحَمْنِی وَ اکْشِفْ مَا بِی مِنْ غَمٍّ وَ کَرْبٍ وَ وَجَعٍ وَ دَاء.[۶] (ای کسى که دعاى مضطرّ را اجابت مى‏کند و گرفتارى را برطرف مى‏سازد به من رحم فرما و هرگونه ناراحتی، اندوه، درد و رنج را از من برطرف ساز).

[۱] مجلسی، محمد باقر، بحار الأنوار، ج ‏۶۸، ص ۱۱۸، مؤسسه الوفاء، بیروت، ۱۴۰۴ هـ ق. [۲] بحار الأنوار، ج ۵۱، ص ۴۸٫
[۳] نمل، ۶۲٫
[۴] مکارم شیرازى، ناصر، تفسیر نمونه، ج ‏۱۵، ص ۵۲۰ – ۵۲۲، دار الکتب الإسلامیة، تهران، چاپ اول، ۱۳۷۴ ش‏.
[۵] حاج میرزا جواد آقا، ملکى تبریزى، المراقبات، ص ۲۶۱٫
[۶] بحارالأنوار، ج ۹۲، ص ۱۰۳٫

"حسبی الله ونعم الوکیل ولاحول ولا قوة الا بالله ولا اله الا انت سبحـانک انی کُنتُ من الظالمین"
 سپاس شده توسط مریم گلی ، هُدهُد صبا ، *parvaz*
۱۵ شهريور ۱۳۹۱, ۰۴:۴۴ عصر
ارسال: #17

الهی

اگر برای آن به سوی تو می آیم

که مرا از شعله های دوزخ نجات بخشی ،

بگذار که در آنجا بسوزم .

و اگر برای آن به سوی تو می آیم

که لذت بهشت را به من بخشی ،

بگذار که درهای بهشت به رویم بسته شود .

اما اگر به خاطر تو به سویت می آیم ،

محبوبم ٬ مرا از خویش مران .

متبرکم کن تا در کنار زیبایی جاودانه ات٬

تا ابد لانه کنم.

الهی

از سرگشتگی های دنیا و روز گار

خسته و دل نگرانم

می خواهم دیوار های فاصله را کنار بزنم

چرا که به این ایمان و باور رسیده ام که هیچ کس

جز تو فریاد رسم نیست

و نزدیکتر از تو به من وجود ندارد

پس جوانه های یادت را

با اشک ندامت چشمانم

دوباره شکوفا میکنم

امید که پذیرا باشی

تا می توانید بیارایید دل را که تنها دارایی شما نزد خداوند همین دل خواهد بود ، چه زیباست از برکت دل سربلند نزد معبود باشید Arrow
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، hamed ، مریم گلی ، *parvaz*
۲ مهر ۱۳۹۱, ۰۸:۲۶ صبح
ارسال: #18
بسم رب المهدی
دعای عبرات (اشکها) دعای بسیار زیبایی که در صحیفه مهدیه از زبان مبارک حضرت ولیعصر ارواحنا فداه نقل شده و حضرت با اشکها و سوزه دل فرج خود را که فرج شیعیان است را از خداوند خواستار است و این دعا برای مشکلات بزرگ بسیار مجرب است.
یا مهدی
 سپاس شده توسط hamed ، mah19 ، *parvaz* ، هُدهُد صبا
۵ آبان ۱۳۹۱, ۰۸:۰۷ عصر
ارسال: #19
mall">در طول روز هر بار یادمان آمد، اسْتَغْفِرِ اللَّهَ بگوییم. دعایی که خداوند به ما می‌آموزد. از او طلب آمرزش گناهان کنیم.
"طلب مغفرت دارم خدا"

گناهان‌مان بخشیده شود دیگر چه می‌خواهیم؟!

[تصویر:  80683182710471481126.gif]
 سپاس شده توسط *parvaz* ، hamed ، هُدهُد صبا ، مهدی1414
۷ بهمن ۱۳۹۲, ۱۱:۱۴ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۷ بهمن ۱۳۹۲ ۱۱:۱۷ صبح، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #20
Rainbow RE: زیباترین و دلنشین ترین دعا
دعاهایی که امام زمان به خواندنش توصيه كردن Rose

توصیه به خواندن زیارت آل یاسین

امام زمان (علیه السلام) در توقیع شریفی می فرماید: «هرگاه خواستید به وسیله ی ما به خداوند بلند مرتبه توجه کنید و به سوی ما روی آورید، همانگونه که خداوند متعال فرموده است بگوئید: ... سلامٌ علی آل یاسین.....» (1)

توصیه به خواندن دعای ندبه

یکی از بازرگانان اصفهانی که مورد اعتماد گروهی از دانشمندان بود، در عالم رؤیا به محضر امام زمان (علیه السلام) مشرف می شود و از ایشان می پرسد: «فرج شما کی خواهد رسید؟» می فرمایند: «نزدیک است، به شیعیان ما بگوئید دعای ندبه را روزهای جمعه بخوانند.» (2)

توصیه به خواندن دعای فرج

مرحوم شیخ طبرسی (ره) در کتاب «کنوز النجاح» نقل می کند: ابوالحسن محمد بن احمد بن ابی اللیث از ترس کشته شدن به قبر امام کاظم (علیه السلام) و امام جواد (علیه السلام) پناه آورد. در عالم رؤیا امام زمان (علیه السلام) را زیارت کرد. آن حضرت این دعا (دعای فرج) را به او تعلیم دادند و او به برکت خواندن آن، از کشته شدن نجات یافت.

به من فرمود: «زیارت بخوان.» گفتم: «سواد ندارم.» فرمود: «برایت زیارت بخوانم؟» عرض کردم: «آری» فرمود: «کدام زیارت را می خواهی؟» گفتم: «هر زیارت که افضل است.» فرمود: «زیارت امین الله افضل است.» آنگاه مشغول به خواندن زیارت امین الله شدند.

توصیه به خواندن نماز شب، زیارت جامعه، زیارت عاشورا

در تشرف مرحوم سید احمد بن سید هاشم بن سید حسن موسوی رشتی (ره) که از مسافرت حج از قافله جدا می شود و راه را گم می کند، به او می فرمایند: «نافله (نماز شب) را بخوان تا راه را پیدا کنی.» او نماز شب را می خواند بعد به او می فرمایند: «زیارت جامعه را بخوان.» ایشان زیارت جامعه را از حفظ می خوانند. بعد می فرمایند: «زیارت عاشورا را بخوان.» او زیارت عاشورا را نیز از حفظ می خواند با تمام لعن و سلام و دعای علقمه، آنگاه او را سوار بر مرکب می کند و می فرماید: «چرا شما نافله نمی خوانید؟ نافله. نافله. نافله» و باز می فرماید: «چرا شما عاشورا نمی خوانید؟ عاشورا. عاشورا. عاشورا.» بعد می فرماید: «چرا شما زیارت جامعه نمی خوانید؟ جامعه. جامعه. جامعه.» سپس می فرماید: «اینها دوستان شما هستند که در کنار نهر آبی فرود آمده اند تا برای نماز صبح وضو بگیرند.» (3)

توصیه به خواندن صحیفه سجادیه

مرحوم مجلسی (ره) در کتاب «روضه المتقین» در شرح «من لا یحضره الفقیه» می گوید که در اوایل بلوغ در مسجد قدیم اصفهان میان خواب و بیداری حضرت صاحب الزمان (علیه السلام) را دیدم، گفتم: «مولای من! چون نمی توانم همیشه خدمت شما شرفیاب شوم کتابی به من عنایت کنید که همیشه به آن عمل کنم.» آن حضرت به واسطه شخصی نسخه ای از کتاب صحیفه سجادیه را به ایشان می دهند و بعد از مدتی به برکت وجود امام زمان (علیه السلام)، کتاب شریف صحیفه سجادیه اشتهار می یابد.(4)

یکی از بازرگانان اصفهانی که مورد اعتماد گروهی از دانشمندان بود، در عالم رؤیا به محضر امام زمان (علیه السلام) مشرف می شود و از ایشان می پرسد: «فرج شما کی خواهد رسید؟» می فرمایند: نزدیک است، به شیعیان ما بگوئید دعای ندبه را روزهای جمعه بخوانند.

توصیه به خواندن زیارت امین الله

در تشرف مرحوم حاج علی بغدادی به محضر امام زمان (علیه السلام)، او می گوید: همراه با امام زمان (علیه السلام) داخل حرم مطهر امام کاظم (علیه السلام) و امام جواد (علیه السلام) شدیم و به ضریح مقدس چسبیدیم و بوسیدیم. بعد به من فرمود: «زیارت بخوان.» گفتم: «سواد ندارم.» فرمود: «برایت زیارت بخوانم؟» عرض کردم: «آری» فرمود: «کدام زیارت را می خواهی؟» گفتم: «هر زیارت که افضل است.» فرمود: «زیارت امین الله افضل است.» آنگاه مشغول به خواندن زیارت امین الله شدند.(5)

دعا برای فرج امام زمان (عج)

آقا میرزا محمدباقر اصفهانی (ره) می گوید که شبی در خواب گویا مولایم، حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام) را دیدم که به من فرمودند: «روی منبرها به مردم بگویید که توبه کنند و برای فرج حضرت حجت (عج) دعا نمایید و بدانید این دعا مثل نماز میت واجب کفایی نیست بلکه مانند نمازهای یومیه بر تمام مکلفین واجب است.» (6)

در تشرف مرحوم آیت الله حاج سید محمد فرزند آیت الله سید جمال الدین گلپایگانی، امام زمان (علیه السلام) فرمودند: «از علایم ظهور، فقط علامات حتمی مانده است و چه بسا آنها نیز در مدتی کوتاه به وقوع بپیوندند شما برای فرج من دعا کنید.»(7)

پی نوشت ها:

(1) نجم الثاقب ، ص411

(2) ملاقات با امام زمان(عج) ، ص45

(3) نجم الثاقب ، ص 664

(4) نجم الثاقب ، ص455

(5) نجم الثاقب ، ص455

(6) ملاقات با امام زمان(عج) ، ص 87

(7) ملاقات با امام زمان(عج) ، ص 87

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا