ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
موقععيت شيطان در ماه رمضان
۱۱ مرداد ۱۳۸۹, ۰۵:۳۰ عصر
ارسال: #1
موقععيت شيطان در ماه رمضان
يکي از مشکلات در زندگي بشر،به ويژه مومنان،وسوسه هاي شيطان است.در اين زمينه

فرمود:«والشياطينُ مَغلوله» شيطان ها در اين ماه در زنجيرند و تنها پارس مي کنند؛اما کسي را

نمي گزند. شيطان موجودي است که به اذن خداي سبحان وسوسه مي کند. وسوسه ي

شيطان نعمت و رحمت است؛چون هر کسي به جايي رسيد،در اثر مبارزه با وسوسه،در ميدان

جهاد اکبر بود که پيروز شد.

اگر وسوسه نباشد و راه براي گناه باز نباشد، راه اطاعت يک طرفه است و اطاعت ضروري

ميشود و اگر اطاعت ضروري شد ديگر جا براي ضرورت وحي و رسالت و تکليف و دين نخواهد

بود.

عالَمي که در آن گناه نباشد،عالم دين و تکليف و امر و نهي و مانند آن نيست.

شيطان در حدّ وسوسه ماموريت دارد که پارس کند، آنکه آشناست به اين پارس اعتنا نمي کند،

راه را طي کرده و به مقصد مي رسد. اما بيگانه بيراهه مي رود و به دام شيطان مي افتد.

شيطان پارس را به گزيدن تبديل مي کند و از آن به بعد مي گزد! البته شيطان تحت ولايت خداي

سبحان است؛ بدون اذن خدا کاري نمي کند و در قيامت صريحاً مي گويد: «فَلا تَلوموني وَلوموا

انفُسَکُم ما انا بمُصرخکم وَ ما انتم بمُصرخي»(سورة ابراهيم، آية 22) امروز نه من به داد شما

مي رسم نه شما به داد من مي رسيد.من بر شما مسلط نبودم؛ فقط شما را دعوت کردم،

خودتان آمديد. «اِنَّ الله وَعدکم وعد الحَقّ و وَعدتکم فَاخلفتکم»(سورة‌ ابراهيم، آية‌22) خدا

وعدة حق داد و من وعدة فريب. وعدة حق را نپذيرفتيد و وعدة آميخته به فريب من را پذيرفتيد؛

پس من سلطه اي برشما ندارم.

اگر کسي وعده ي الهي را عمداً پشت سر گذاشت و به دنبال فريب شيطان رفت، خداي

سبحان به او مهلت مي دهد. اگر از اين مهلت استفاده نکرد،از آن به بعد شيطان را بر او مسلط

مي کند. لذا به عنوان کيفر فرمود:«الَم تَرَ انّا ارسَلنا الشياطين عَلي الکافِرين توزّهم ازّاً»(سوره

مريم، آية 83) ما شيطان ها را بر کفار مسلط کرديم تا سخت آنها را آزار دهند و از سعادت ابد

محرومشان سازند.در جاي ديگر فرمود:«اِنّا جَعلنا الشياطين اَولياء لِلّذين لا يومِنون»(سورة

اعراف، آية 27) آنها که مومن نيستند، تحت ولايت شيطانند.و خداي سبحان شيطان را مانند

کلب معلَّم (سگ دست آموز) بر آنها مسلط کرد. اين سگ تربيت شده در ماه مبارک رمضان

بسته است. عملاً کاري نکنيد که باز شود.

او فقط از دور پارس مي کند، مبادا با دست خود زنجيرش را باز کنيد؛ که خداي سبحان او را بر

شما مسلط کند.

در اينجا سوالي است که اگر ملائکه گناه نمي کنند،پس شيطان چگونه گناه کرد؟

جواب اين است که شيطان از جن است و در بين فرشتگان بود ولي فرشته نبود.

قران کريم درباره شيطان مي فرمايد: «کانَ مِنَ الجِنِّ فَفَسَقَ عَن اَمر ِ رَبّه».(سوره کهف، آيه 50)

شيطان خود به خداوند گفت:مرا از آتش خلق کردي، خدا هم او را تکذيب نکرد. و اصل اينکه جنّ

از آتش خلق شده درقرآن کريم مورد تاييد است.

فرشته معصيت نمي کند. و جن، گاهي اطاعت دارد و گاهي عصيان!

لذا فرمود: «وَالشَّياطينَ مَغلوله فَاسئلوا رَبَّکم اَن لا يسلِطُها عَليکم»

از خدا مسئلت کنيد تا شيطان را برشما مسلط نکند. اگر خدا بخواهد شيطان را مسلط کند او را

به وسيله ابزار دروني و خاطرات نفساني بر ما مسلط مي کند.
قواي نفساني ما را ابزار دست

شيطان قرار مي دهد .
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط مشکات ، zeinab ، yagobian ، boshra ، هُدهُد صبا
۳۰ دي ۱۳۸۹, ۱۰:۱۳ عصر
ارسال: #2
RE: موقععيت شيطان در ماه رمضان
سلام

میشه دلیلتون رو برای اینکه ابلیس، جن نیست رو بگید

Heart به امید ظهور امام مهربونیا، آقای خوبیاHeart
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
۱۳ بهمن ۱۳۸۹, ۰۲:۰۴ عصر
ارسال: #3
(۳۰ دي ۱۳۸۹ ۱۰:۱۳ عصر)mehraboonia نوشته:  سلام

میشه دلیلتون رو برای اینکه ابلیس، جن نیست رو بگید

سلام
همان طور که دوست ما توضیح دادند چون شیطان از جنس آتش بود ( با توجه به ان آیه قرآن که شیطان می گوید آیا من که از جنس آتشم باید به انسان که از جنس طین است سجده کنم ) و جنیان از آتش می باشند او هم از جنس جن بوده نه از فرشتگان که از جنس مثالند. و فقط به جهت کثرت عبادت در شمار فرشتگان قرار گرفته بود. در متن نیافتم موردی که شیطان را از جنس جن نداند.

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، آشنای غریب
۷ تير ۱۳۹۳, ۰۲:۳۶ عصر
ارسال: #4

وسوسه شیطان بنوعی فرصت سخاوت انگیز خداوند به بنده های خویش است. بدین معنا که هر که بر وسوسه او غلبه کند “جهاد اکبر” کرده است. بدون وسوسه، دیگر اطاعت از خدا یکطرفه و بدون اختیار خواهد شد و هیچ لطفی نخواهد داشت. وقتی هم که اطاعت اجباری گردد، دیگر نیازی به وحی، ماموریت الهی(نبوت و امامت)، بندگی و دین نخواهد بود. جهان بدون وسوسه یعنی جهانی که در آن دین، بندگی، ذات بشیر و نذیر و نظیر آنها وجود ندارد.
یکی از مشکلاتی که نوع بشر و بخصوص شخص مسلمان به آن دچار است، وسوسه شیطان می باشد. رمضان ماهی است که در آن شیاطین در غل و زنجیر هستند و چون نمی توانند کسی را وسوسه کرده و بیازارند، فقط فریاد میکشند. اگر اذن خدا نبود شیطان قادر به وسوسه آدمی نمیگشت.

ماموریت شیطان وسوسه و گمراه ساختن است. آنهایی که این را می دانند بدون ترس از خواسته شیطان پای را در راه گذارده و به هدف میرسند. اما آنهایی که با حقیقت موضوع آنشا نیستند، گمراه شده و پای را در دام او می نهند. شیطان در آغاز وسوسه کرده سپس زخم میزند. آشکار است که او بدون اذن پروردگار قادر به کاری نخواهد بود. خداوند به کسانیکه که توسط شیطان فریفته می شوند فرصت بازگشت میدهد و اگر قدر این فرصت دانسته نشود، آنگه شیطان است که کنترل او را به دست میگیرد. چنانچه در قرآن کریم آمده است: “همانا شیاطین را دوستان منکران قرار دادیم.”(سوره اعراف: آیه ۲۷)

منبع:tebyan.net

خداوند می بیند می داند می تواند
 سپاس شده توسط hamed
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا