ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مرحوم آیت الله مجتهدی : قضاوت
۲ آذر ۱۳۹۵, ۱۰:۵۲ عصر
ارسال: #1
مرحوم آیت الله مجتهدی : قضاوت
در مورد کسی قضاوت نکنید. هیچ وقت کسی را شماتت نکنید، هرکس گرفتاری پیدا کرد حق ندارید قضاوت کنید ، نگویید که فلانی که این پیشامد برایش اتفاق افتاد به خاطر این است که فلان کار را کرده است ما چه می دانیم ؟ ما حق نداریم چیزی بگوییم. در قیامت از ما سوال میشود و میگویند:چنین چیزی نبوده و شما اشتباه کردی ما اورا بخاطر اینکه بنده ی خوبی بوده گرفتار کردیم شما چه حقی داشتی که چنین حرفی زدی؟ باید جواب بدهی. حتی به دلمان هم نباید خطور بدهیم که فلانی چون ان کار را کرده این پیشامد برایش اتفاق افتاده .برخی خطورات قلبی هم نوشته می شود ولو به کسی هم چیزی نگفتی اما همین که در قلبت خطور دادی ان را می نویسند.
.
.
علت اینکه یعقوب چهل سال مبتلا به فراق یوسف گردید این بود که ایشان یک شب غذایی پخته بودند، و بو و عطر این غذا در کوچه پیچیده بود و فقیر هم بر در منزل ایشان بود و ایشان متوجه او نشد و آن فقیر دست تهی از درب منزل یعقوب برگشت آه آن فقیر سبب شد تا این فراق چهل ساله اتفاق افتاد و آنقدر از این فراق سوخت و گریه کرد تا اینکه چشمش سفید شد لذاست که غذای بازار کراهت دارد. اگر از یک جای عمومی خرید می کنید و فقیر هم بر درب آنجا نشسته است یک غذا هم برای او بگیرید تا او آه نکشد؛ که از آن آه حسرت؛ شما دچار مریضی و بلایا می شوید؛ خیلی از این بیماری ها و سرطان ها مربوط به همین آه فقرا ست!
.
.
احترام همه را داشته باشید هیچ بنده ای ازبندگان خدا را کوچک نشمارید وبه هیچ کس اهانت نکنید هیچ وقت به هیچ کس به نظر حقارت نگاه نکنید اگر سنش از شما بیشتر بود بگویید از من بهتر است چون عمرش بیشتر است و عبادت بیشتری کرده و اگر سنش کمتر بود بگویید از من بهتر است چون گناه کمتری کرده و اگر هم سن شما بود بگو من از گناه خود خبر دارم و از گناه او خبر ندارم همه را احترام بگذارید و به کسی بی اعتنایی نکنید.
.
.
ما هر وقت گرفتار می شویم میگوییم خدا. استاد ما 62 سال پیش این شعر را می خواند:
هر وقت که سرت به درد آید
نالان شوی و سوی من آیی
چون درد سرت شفا بدادم
یاغی شوی و دگر نیایی
ما هر وقت با خدا کار داریم، میگوییم خدا. چقدر خوب است که وقتی هم که کار نداریم، بگوییم خدا.

#مرحوم_آیت_الله_مجتهدی

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا