ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
فضائل امیرالمومنین علی (علیه السلام)
۲۲ اسفند ۱۳۸۸, ۰۴:۰۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ اسفند ۱۳۹۳ ۰۳:۰۸ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
فضائل امیرالمومنین علی (علیه السلام)
سلام .

در این موضوع می خواهیم بیشتر با امیرالمومنین (علیه السلام) آشنا بشیم.
اگر داستان ،روایت،حدیث در مورد امیرالمومنین (علیه السلام) دارید ،بنویسید تا بقیه استفاده کنند،تا شاید یکم این شخصیت را شناخنیم.
سلام.

رسول خدا صلی الله علیه و آله فرمودند :
هنگامی که فردی از شما گفت : لا اله الا الله ( شهادت به یگانگی پروردگار داد ) و محمد رسول الله ( شهادت به رسالت نبی مکرم اسلام صلی الله علیه و آله داد ) باید پس از آن بگوید : علی امیر مؤمنان و ولی خداست .

ما جز محبت مادری ز زهرا ندیده ایم ***** ما ها لباس عیدمان را محرم خریده ایم

تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط کبوتر حرم ، هُدهُد صبا
صفحه 3 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۳ ارديبهشت ۱۳۹۳, ۰۷:۲۲ صبح
ارسال: #21
Star RE: فضائل امیرالمومنین(علیه السلام)
"لقب *امیرمومنان* به چه معناست؟!"
لقب امیرمومنان از جانب خداوند متعال بر حضرت علی(علیه السلام)نازل گشته است که به معنای رساننده آذوقه (مادی و معنوی)بر همه مومنان است،که حضرت نبی مکرم اسلام(صلی الله علیه و آله)فرمود:
"اگر مردم می دانستند که حضرت علی(علیه السلام)از چه زمانی امیرمومنان نامیده شد،هرگز فضایل او را انکار نمی کردند.
وی آنگاه این لقب را گرفت که آدم میان روح و جسد بود،و آنگاه که خداوند در عالم ذرّ،از آفریدگان اقرار گرفت و فرمود:آیا من پروردگار شما نیستم؟
گفتند :چرا؟
فرمود:من پروردگار شما هستم،محمد(صلی الله علیه و آله)پیامبر شما و علی(علیه السلام)امیر شماست." (ینابیع الموده-ج2-ص63)

در روایت دیگری جابربن یزید می گوید:
"به امام باقر(علیه السلام)عرض کردم:چرا امیرالمومنین(علیه السلام)را بدین لقب نامیدند؟
حضرت فرمود:
زیرا مومنان را آذوقه(علم و معرفت)می رساند.مگر نشنیده ای که خداوند در قرآن (در داستان حضرت یوسف(علیه السلام))فرمود:
"وَ نَمیرُ أهلَنا:و ما برای خانواده خویش مواد غذایی می آوریم." (سوره یوسف-آیه65)" (بحارالانوار-ج37-ص293)

در روایت دیگری حضرت امام صادق(علیه السلام)فرمود:
"آن حضرت به لقب امیرمومنان نامیده شد،و امیر از "میرة العلم:خوراک و علم رساندن"است،زیرا عالمان از علم آن بزرگوار بهره می برند و علمی را که از او ستانده اند به کار می گیرند." (همان -ص334)

در روایت دیگری جابر می گوید:
"به حضرت امام باقر(علیه السلام)عرض کردم:
از چه زمانی امیرالمومنین (علیه السلام)به امیرمومنان ملقب شد؟
حضرت فرمودند:به خدا سوگند!از آن زمانی که این آیه بر پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله)نازل شد که فرمود:
"...وَ أشهَدَهُم عَلی أنفُسِهِم ألَستُ بِرَبِّکُم(سوره اعراف-آیه 172)و آنها را بر خویشتن گواه ساخت(و فرمود)آیا من پروردگار شما نیستم"محمد(صلی الله علیه و آله)رسول خدا و علی(علیه السلام)امیر مومنان است.
آنگاه خداوند متعال ایشان را امیر مومنان نامید." (بحارالانوار-ج37-ص333)

در حدیث گهربار دیگری آمده که پیامبر خدا(صلی الله علیه و آله)فرمود:
"ما نزل الله تعالی آیة فی القرآن فیها"یا أیها الذینَ آمنوا" إلّا و علیُّ أمیرها و شریفها." (همان)

حدیث جالبی در کتاب "صحیفة الرضا(علیه السلام)آمده که حضرتش فرمود:
"لیس فی القرآن"یا أیُّها الّذین آمنوا"إلّا فی حقّنا و لا فی التوراة یا أیُّها النّاس إلّا فینا."

در تفسیر مجاهد چنین آمده است:
"ما کان فی القرآن "یا أیُّها الّذین آمونوا" فإنّ لعلیّ سابقة هذه الآیة،لأنّه سبقهم إلی الإسلام فسمّاه الله فی تسع و ثمانین موضعاً أمیرالمومنین و سیّد المخاطبین إلی یوم الدین." (همان)
در قرآن کریم هر آیه ای که تحت عنوان "ای کسانی که ایمان آورده اید"آمده،برای حضرت علی(علیه السلام)درباره آن سابقه ای است،چرا که آن حضرت در اسلام از همگان پیشی گرفته است.از این رو خداوند متعال در هشتاد و نه مورد آن حضرت را تا روز رستاخیز امیرمومنان و آقای مخاطبان نامیده است.

روایت دیگری را علامه مجلسی(رحمة الله)از "بصائر الدرجات"نقل می کند و سلسله سند آن به عبدالمومن می رسد که او می گوید:
"روزی به خدمت حضرت عرض کردم:به چه علت امیرالمومنین(علیه السلام)را امیرمومنان نامیدند؟
فرمود:لأنّ میرة المومنین منه هو کان یمیرهم العلم.
زیرا آذوقه رسانی علم و معرفت به دست با کرامت اوست." (همان-ص295)

(آیین محبت-مجید مستاجران-ص76

Roseدر انتشار آنچه خوبیست و اثری از عشق در آن هست آخرین نفر نباشیدArrow
من یک اخراجی هستم
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا