ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شرایط پذیرش دعا
۱۶ اسفند ۱۳۸۸, ۰۷:۳۹ عصر
ارسال: #1
شرایط پذیرش دعا
سلام.
چرا خیلی از دعاها مستجاب نمی شه؟؟؟
یا این جور می شه مطرح کرد که شرایط قبولی دعا چی هست؟؟؟

ما جز محبت مادری ز زهرا ندیده ایم ***** ما ها لباس عیدمان را محرم خریده ایم

تاخواست قلم ،نقطه ضعفش بنگارد*****بیچاره ندانست علی نقطه ندارد
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
۱۶ اسفند ۱۳۸۸, ۰۹:۲۷ عصر
ارسال: #2
RE: شرایط پذیرش دعا
سلام
براي قبولي دعا شرايطي ذكر شده است:

1- تمام وجود انسان مظهر خواستن و دعا باشد.
قرآن مي‌فرمايد: آيا كسي كه دعاي مضطر را اجابت مي‌كند و‌ گرفتاري را بر طرف مي‌سازد بهتر است يا اين بت‌هاي ناتوان.
2- معرفت و شناخت خداوند؛
يعني ايمان به اين كه رحمت خداوند بي منتها است و او بر همه چيز قادر است ‌و از ناحيه او هيچ منعي از فيض نيست و درگاه الهي به روي هيچ بنده‌اي بسته نيست و هر قصوري باشد از ناحيه‌بنده است. رسول خدا(ص) فرمود: خداوند عزوجل مي‌فرمايد: "‌هر كس مرا بخواند و بداند كه نفع و ضرر‌ بدست من است اجابت مي‌كنم."
3- روح و دل پاك و صاف باشد.
امام صادق(ع) فرمود: مبادا از خدا تقاضايي كنيد مگر اين كه نخست حمد و ‌ثناي الهي را بجا آورید و صلوات بر پيامبر و آل او بفرستد، بعد به گناه خود نزد خدا اعتراف كند (‌توبه نمايد)‌ سپس دعا كنيد."
4- از مال حلال استفاده كند و خوراك و پوشاكش حلال باشد.
رسول خدا(ص) فرمود: "‌هر كس دوست دارد‌ دعايش مستجاب گردد بايد كسب و خوراكش حلال باشد."
5- با حضور قلب دعا كند.
رسول ا‌لله(ص) فرمود: "‌بدانيد خداوند دعاي دل غافل را نمي‌پذيرد."

http://forum.ghorany.com/thread-147-page-1.html

از خود به خدا هیچ نگوییم و نپرسیم .:. ما هم به خدا گر به خود آییم ، خداییم

[تصویر:  1_emza_22.jpg]
 سپاس شده توسط کبوتر حرم ، یوسف زهرا ، هُدهُد صبا
۱۸ اسفند ۱۳۸۸, ۱۲:۱۵ صبح
ارسال: #3
من شنیدم که خدا بنده ای رو که خیلی دوستش داره و دوست داره بیشتر صداش تو درگاهش طنین انداز بشه حاجتشو دیر میده که اون بنده بیشتر خدارو صدا کنه و بیشتر دعا کنه
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
۱۸ اسفند ۱۳۸۸, ۱۲:۳۳ صبح
ارسال: #4
سلام.
چقدر تعارف تیکه پاره می کنند.

من این جملات را از زبان یک استاد اخلاق می گم.

شرایط پذیرش دعا:
1- فقط از خدا بخواهیم
2- به وعده هایی که داده عمل کنیم.
3- با وسیله باشیم( کسانی که به درگاه خدا آبرو دارن)
4- خدا را اول حمد وثنا کنیم.
5- گناهان را در برابر خداوند بشماریم.
6- صدقه دهیم.
7- انتخاب زمان مناسب (مثلا بین غروب تا مغرب - زوال ظهر - وزش باد - ربزش باران)
8- انتخاب مکان مناسب
9- صلوات (دعا بین دو صلوات باشه)

به امید خدا دعاها قبول می شه.

الهم عجل لولیک الفرج

سپاس شده توسط مشکات ، fatima_hs ، مصباح ، هُدهُد صبا
۱۹ اسفند ۱۳۸۸, ۱۲:۳۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ اسفند ۱۳۸۸ ۱۲:۳۹ عصر، توسط مصباح.)
ارسال: #5
Heart شرایط پذیرش دعا
همه ي اينها درست و زيباست . اما چيزي كه براي دعا كردن و روا شدن مهمه اين ا

است كه بايد ايمانمان را

قوي كنيم ، ايمان فقط رعايت احكام اسلامي نيست . ايمان كامل يعني اين جمله:

(( آيا خداي مهربان براي بنده اش كافي نيست؟))

يعني وقتي دعا و حاجتي داريم مطمئن باشيم كه فقط

خدا است كه ميتونه وسايلش را فراهم كند و از تماميه بندگان خدا نا اميد باشيم و

فقط به خدا تكيه كنيم . و اين هم مطمئن باشيم كه اگر حاجتمان روا نشد خدا چيز

بهتري را برايمان رقم زده و دوست نداره بنده اش تو ناراحتي بيفته .

سلام من به بقیع و چهار قبر غریبش
 سپاس شده توسط مشکات ، کبوتر حرم ، یوسف زهرا ، هُدهُد صبا
۲۰ اسفند ۱۳۸۸, ۱۲:۲۹ صبح
ارسال: #6
سلام.
سه طريق اجابت دعا
خداوند به سه طریق به دعاها جواب می دهد : او می گوید آری و هرچه می خواهی به تو می دهد. او می گوید نه و چیز بهتری به تو می دهد. او می گوید صبر کن و بهترین را به تو می دهد...

سپاس شده توسط مصباح ، کبوتر حرم ، هُدهُد صبا
۲۵ اسفند ۱۳۸۸, ۱۲:۴۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ اسفند ۱۳۸۸ ۱۲:۴۹ عصر، توسط masomi.)
ارسال: #7
موانع اجابت دعا
1- امید به غیر خدا

بزرگترین مانع پذیرش دعا این است که به کسی یا چیزی غیر از خدا امید بسته و یا او را به صورت مستقل مورد نیایش قرار دهیم .

از حضرت صادق علیه السلام نقل شده است که فرمود:

«اذا اراد احدکم ان لا یسال ربه شیئا الا اعطاه فلییاس من الناس کلهم، ولا یکون له رجاء الا عند الله، فاذا علم الله عزوجل ذلک من قلبه لم یسال الله شیئا الا اعطاه (2) ;

هرگاه یکی از شما بخواهد که هر چه از خداوند درخواست کند به او بدهد; باید از همه مردم چشم امید قطع کرده و جز به امید خدا امید نبندد . پس، چون خدای عزوجل دانست که او به راستی چنین است، هر چه از خدا بخواهد به او عطا کند .»
2- گناه و معصیت

یکی دیگر از موانع مهم پذیرش دعا، نافرمانی و سرپیچی از دستورات خداوند است . بندگان خدا با هر قدمی که به سوی گناه برمی دارند یک قدم از خداوند فاصله می گیرند و موجبات محرومیت خویش از اجابت الهی را فراهم می آورند .

امام باقر علیه السلام در این باره فرموده است:

«ان العبد یسال الله الحاجة فیکون من شانه قضاؤها الی اجل قریب او الی وقت بطی ء فیذنب العبد ذنبا فیقول الله تبارک وتعالی للملک: لا تقض حاجته واحرمه ایاها، فانه تعرض لسخطی واستوجب الحرمان منی (3) ;

بنده از خداوند حاجتی را می خواهد و از شان خداست که آن را در آینده ای نزدیک یا با تاخیر برآورده سازد; اما بنده مرتکب گناهی می شود، پس، خداوند تبارک و تعالی به فرشته می گوید: حاجت او را برمیاور و او را از آن محروم گردان; زیرا که او خود را در معرض خشم من نهاد و مستوجب محرومیت از سوی من شد .»

در روایات به برخی از گناهانی که از پذیرش دعا جلوگیری می کنند اشاره شده است . به عنوان نمونه یک مورد از این روایات بیان می شود .

امام سجاد علیه السلام فرموده است:

«الذنوب التی ترد الدعاء، سوء النیة وخبث السریرة والنفاق مع الاخوان وترک التصدیق بالاجابة وتاخیر الصلوات المفروضات حتی تذهب اوقاتها وترک التقرب الی الله عزوجل بالبر والصدقة واستعمال البذاء والفحش فی القول (4) ;

گناهانی که موجب رد شدن دعا می شوند عبارتند از: نیت بد، پلیدی باطن، دو رویی با برادران دینی، باور نداشتن اجابت دعا، به تاخیر انداختن نمازهای واجب تا آن زمان که وقتش بگذرد، دوری جستن از نزدیک شدن به خدای بزرگ با کار خیر و دادن صدقه، و به کارگیری کلمات زشت و ناسزا در گفتار .»

امیرمؤمنان علیه السلام تاثیر گناه در عدم اجابت دعا را این گونه بیان می فرماید:

«لا تستبطی اجابة دعاؤک وقد سددت طریقه بالذنوب (5) ;

اجابت دعایت را کند نخوان در حالی که راهش را با گناهان بسته ای .»
3- ترک امر به معروف و نهی از منکر

کسانی که این دو فریضه الهی را ترک می کنند دعایشان مستجاب نخواهد شد . چنانکه پیامبر گرامی اسلام در این باره فرموده است: «لتامرن بالمعروف ولتنهن عن المنکر او لیسلطن الله شرارکم علی خیارکم ویدعوا خیارکم فلا یستجاب لهم (6) ;

[یا] امر به معروف و نهی از منکر کنید، و یا [این نتیجه پش می آید که ] خداوند، بدترین شما را بر بهترین شما مسلط می کند، و خوبترین شما دعا می کنند، ولی مستجاب نمی شود .»
4- ستم و تجاوز به حقوق دیگران

یکی دیگر از موانع پذیرش دعا، تجاوز به حقوق دیگران است که در روایات فراوانی بر این مطلب تاکید شده است .

علی علیه السلام فرمودند: «ان الله عزوجل اوحی الی عیسی بن مریم علیه السلام: قل للملاء من بنی اسرائیل . . . انی غیر مستجیب لاحد منکم دعوة - ولاحد من خلقی - قبله مظلمة (7) ;

خداوند به عیسی بن مریم وحی فرمود: به اشراف [و بزرگان ] بنی اسرائیل بگو: . . . من هرگز دعای کسی از شما یا دیگر آفریدگانم را که بر گردنش حقی از دیگران است، اجابت نخواهم کرد .»
5- کسب حرام

پیامبر گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود:

«ان العبد لیرفع یده الی الله ومطعمه حرام، فکیف یستجاب له وهذا حاله (8) ;

همانا بنده دستش را [برای دعا] به درگاه خدا بالا می برد در حالی که خوراکش حرام است . با چنین حالی، چگونه دعایش مستجاب می شود؟»

همچنین در حدیث قدسی خداوند فرمود:

«فمنک الدعاء وعلی الاجابة فلا تحجب عنی دعوة الا دعوة آکل الحرام (9) ;

از تو دعا کردن و از من اجابت نمودن، پس هیچ دعایی از من محجوب نماند مگر دعای حرامخوار .»
6- غفلت و بی خبری

رسول گرامی اسلام صلی الله علیه و آله فرمود:

«اعلموا ان الله لا یستجیب دعاء من قلب غافل لاه (10) ;

بدانید که خداوند دعایی را که از دلی غافل و بی خبر باشد اجابت نمی کند .»
7- مخالفت با حکمت الهی

در برخی از موارد، انسان به خاطر نداشتن آگاهی، چیزی را از خدا می خواهد که با حکمت الهی سازگاری ندارد و به مصلحت او نیست، از این رو دعایش مستجاب نمی شود .

امام علی علیه السلام در این باره می فرماید:

«ان کرم الله لا ینقض حکمته; فلذلک لا تقع الاجابة فی کل دعوة (11) ;

به راستی که کرم [و بزرگواری ] خدای سبحان، حکمت او را نقض نکند; و از این رو هر دعایی اجابت نشود .»

خداوند متعال این مصلحت اندیشی و حکمت خود را این گونه یادآوری می فرماید: «عسی ان تکرهوا شیئا وهو خیر لکم وعسی ان تحبوا شیئا وهو شر لکم والله یعلم وانتم لا تعلمون » (12) ;

«بسا چیزی را خوش نمی دارید در حالی آن برای شما خوب است; و بسا چیزی را دوست می دارید در حالی که آن برای شما بد است; و خدا می داند و شما نمی دانید .»
8- انجام ندادن فرامین الهی

احادیث و روایاتی در این زمینه وارد شده است که به برخی از آن ها اشاره می کنیم:

در حدیثی از امام صادق علیه السلام می خوانیم:

«اربعة لا یستجاب لهم دعاء: رجل جالس فی بیته یقول: یا رب ارزقنی فیقول له: الم آمرک بالطلب ؟ ! ورجل کانت له امراة فدعا علیها; فیقول: الم اجعل امرها بیدک ؟ ! ورجل کان له مال فافسده فیقول یا رب ارزقنی، فیقول له: الم آمرک بالاقتصاد ؟ ! ورجل کان له مال فادانه بغیر بینة; . . . فیقول: الم آمرک بالشهادة ؟ (13) ;
چهار گروهند که دعایی از آن ها مستجاب نمی شود:

کسی که در خانه خود نشسته و می گوید: خداوندا ! مرا روزی ده، [خداوند] به او می فرماید: آیا به تو دستور تلاش و کوشش ندادم ؟ و کسی که زنی دارد و آن زن نفرین می کند; [خداوند ] می فرماید: مگر امر او را به دست تو قرار ندادم؟ و کسی که مالی داشته و آن را بیهوده تلف کرده و می گوید: خداوندا ! به من روزی مرحمت کن [ . خدا] به او می فرماید: مگر دستور میانه روی به تو ندادم ؟ ! و کسی که مالی داشته و بدون شاهد و گواه به دیگری وام داده [اما وام گیرنده منکر شده است، خدا به او] می فرماید: مگر به تو دستور ندادم که [به هنگام وام دادن] شاهد و گواه بگیری ؟»
9- خیانت دل

فردی از امام علی علیه السلام سؤال کرد: با اینکه خداوند فرموده است: «ادعونی استجب لکم » چرا دعای ما مستجاب نمی شود؟

آن حضرت فرمود: «به خاطر این که دل های شما در هشت مورد خیانت کرد:

اول: شما خدا را شناختید ولی حق او را به جا نیاوردید، پس این شناخت سودی به حال شما نداشت .

دوم: شما ایمان به پیامبر او آوردید، سپس با سنت او به مخالفت برخاستید و شریعت او را نادیده گرفتید، پس چه شد ثمره ایمان شما؟ !

سوم: شما کتابی را که نازل شد خواندید، ولی به آن عمل نکردید . گفتید: «سمعنا واطعنا» ، سپس مخالفت ورزیدید .

چهارم: شما گفتید که از آتش می ترسید، در حالی که همواره با گناهان خود به آن نزدیک می شوید، پس چه شد ترس شما؟ !

پنجم: شما گفتید که علاقمند به بهشت هستید، در حالی که همواره با کارهایتان از آن دور می شوید، این چه علاقه ای است که دارید؟ !

ششم: شما نعمت های پروردگار را استفاده کردید ولی سپاسگزاری نکردید .

هفتم: خداوند شما را به دشمنی با شیطان فرا خواند و فرمود: «ان الشیطان لکم عدو فاتخذوه عدوا» (14) در حالی که شما در حرف با او مخالفت و دشمنی کردید ولی در عمل با او طرح دوستی ریختید .

هشتم: شما همواره عیب های دیگران را در نظر آوردید و عیب های خود را پشت سر انداخته و فراموش کردید، آن ها را ملامت کردید، در حالی که خود به ملامت سزاوارتر بودید .

پس با این وضع کدام دعا از شما مستجاب شود، در حالی که با این کارها درهای اجابت پروردگار را بر روی خود بسته اید . (15) »

عدم اجابت دعای صالحان

گاهی دعای انسان های خوب نیز به اجابت نمی رسد در حالی که هیچ یک از موانع مذکور نیز وجود ندارد . این دعاها به عنوان اندوخته ای گرانقدر در قیامت به آن ها می رسد .

از رسول خدا صلی الله علیه و آله روایت شده است که فرمود:

«یدخل الجنة رجلان کانا یعملان عملا واحدا فیری احدهما صاحبه فوقه فیقول: یا رب ! بما اعطیته - وکان عملنا واحدا - فیقول الله تبارک وتعالی: سالنی ولم تسالنی ! (16) ;

دو نفر در بهشت وارد می شوند که هر دوی آن ها یکسان عمل کرده اند، ولی یکی از آن دو، دیگری رامی بیند که جایگاهش از او بالاتر است; پس می گوید: پروردگارا ! به خاطر چه این جایگاه را به او دادی، با اینکه عمل ما یکسان بود؟ خدای متعال پاسخ می دهد: [به این سبب که] او از من درخواست کرد و تو درخواست نکردی .»

در روایت دیگری، از امام صادق علیه السلام نقل شده است که فرمود: «ان المؤمن لیدعوا الله عزوجل فی حاجته فیقول الله عزوجل اخروا اجابته، شوقا الی صوته ودعائه (17) ; مؤمن، خدای عزوجل را در مورد حاجت خود می خواند، پس خداوند عزوجل [به ملائکه] می گوید: اجابتش را به تاخیر اندازید; به خاطر اشتیاق به [شنیدن ] صدا و دعای او .»

. . .
 سپاس شده توسط مصباح ، کبوتر حرم ، boshra ، هُدهُد صبا
۵ مهر ۱۳۸۹, ۱۰:۲۶ صبح
ارسال: #8
    شرایط حین دعا
1- شروع با «بسم الله »
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «لا یرد دعاء اوله «بسم الله الرحمن الرحیم » (14) ;

دعائی که اولش بسم الله الرحمن الرحیم گفته شود، رد نمی شود .»

ز شر دیو به درگاه ما بیار پناه

به آب مغفرت ما بشوی لوح گناه

کمر به خدمت ما بند روز و شب از جان

به هر چه امر کنیمت، بگوی «بسم الله »

2- حمد و ثنای خداوند، 3- صلوات، 4- اقرار به گناه
امام صادق علیه السلام فرمود: «ایاکم ان یسال احد منکم ربه شیئا من حوائج الدنیا والآخرة حتی یبدا بالثناء علی الله (15) ;

بپرهیزید از اینکه یکی از شما بدون مدح و ثنای پروردگارش از او چیزی از حاجت های دنیا و آخرت بخواهد، مگر اینکه با ستایش خداوند شروع کند .»

از آن حضرت سؤال شد: چگونه خداوند را مدح کنیم؟ فرمود: بگو: «یا من هو اقرب الی من حبل الورید، یا من یحول بین المرء وقلبه، یا من هو بالمنظر الاعلی، یا من لیس کمثله شی ء (16) ;

ای کسی که از رگ گردن به من نزدیک تری، ای کسی که بین انسان و قلب او حائل می شوی، ای کسی که در جایگاه بلندی، ای کسی که چیزی مانند او وجود ندارد .»

امام صادق علیه السلام فرمود: «ایاکم اذا اراد احدکم ان یسال شیئا من حوائج الدنیا والآخرة حتی یبدا بالثناء علی الله عزوجل والمدح له والصلواة علی النبی (17) ;

هرگاه یکی از شما خواست از پروردگار خود حاجتی در مورد دنیا و آخرت درخواست کند مبادا بدان مبادرت کند مگر اینکه ابتدا ستایش و مدح خدا نموده و درود بر پیغمبر صلی الله علیه و آله فرستد .»

بین خدا و بندگانش حلقاتی از مودت و محبت وجود دارد که مهم ترین این حلقات مودت و محبت پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله و آل طاهرین حضرتش هستند . خداوند درود و صلوات بر پیامبر اکرم و اهل بیت او را اجابت می کند و اگر حاجت دیگری در کنار این صلوات مطرح شود نیز به اجابت می رساند .

امام علی علیه السلام می فرماید: «اذا کان لک الی الله سبحانه حاجة فابدا بمسئلة الصلاة علی رسول الله ثم سل حاجتک فان الله اکرم من ان یسال حاجتین فیقضی احداهما ویمنع الاخری (18) ;

هرگاه از خداوند چیزی خواستی با صلوات بر پیامبر شروع کن و سپس حاجت خود را بخواه، به درستی که خداوند شانش بالاتر از این است که از دو چیزی که از او خواسته می شود یکی را اجابت کند و دیگری را اجابت نکند .»

و امام صادق علیه السلام فرمود: «لا یزال الدعاء محجوبا حتی یصلی علی محمد وآل محمد (19) ;

دعا پیوسته در پرده است تا بر محمد و آل محمد درود فرستاده شود .»

و نیز آن حضرت فرمود: «انما هی المدحة، ثم الثناء ثم الاقرار بالذنب ثم المسئلة (20) ;

همانا [هنگام دعا] اول مدح (بیان صفات خداوند)، بعد ستایش خداوند (اعتراف به نعمت و شکر او) و بعد اعتراف به گناه و سپس درخواست حاجت است .»

جان مرا جان تویی ، لعل مرا کان تویی

در دل ویران تویی، گنج نهانی مرا

یک نفس از پیش تو، گر بروم گم شوم

چون به تو آرم پناه، امن و امانی مرا

. . .

ای دوای درد بی درمان ما

وی شفای علت و نقصان ما

ای به ما آثار صنع تو پدید

وی تو پنهان در درون جان ما

ای تو هم آغاز و هم انجام خلق

وی تو هم پیدا و هم پنهان ما

عاجزیم از شکر نعمت های تو

عجز ما بین، بگذر از کفران ما

ای بدی از ما و نیکویی ز تو

آن خود کن، پرده پوش آن ما

5- نام بردن حاجت
قال الصادق علیه السلام: «ان الله تبارک وتعالی یعلم مایرید العبد اذا دعاه ولکنه یحب ان تبث الیه الحوائج فاذا دعوت فسم حاجتک; (21)

خداوند تبارک و تعالی خواسته بنده را - آنگاه که او را می خواند - می داند، اما دوست دارد خواسته ها به درگاهش شرح داده شود، پس هرگاه دعا کردی حاجت خود را ذکر کن .»

6- دعای پنهانی
خداوند متعال می فرماید:

«ادعوا ربکم تضرعا وخفیة » (22) ;

«پروردگارتان را از روی تضرع و در پنهانی بخوانید .»

و امام رضا علیه السلام می فرماید:

«دعوة العبد سرا دعوة واحدة تعدل سبعین دعوة علانیة; یک دعای بنده در نهانی برابر است با هفتاد دعای آشکار . (23) »

7- رقت قلب و گریه
قال الصادق علیه السلام: «اذا رق احدکم فلیدع (24) ;

هرگاه رقت قلب پیدا کردید، دعا کنید .»

رقت قلب اغلب موجب می شود که اولا غیر خدا از دل محو شود، و ثانیا قلب به کلی متوجه خداوند گردد . تا زمانی که دل نشکند و کاملا متوجه خدا نشود مانند ظرفی است که پشتش به طرف آسمان است و هر چه باران رحمت الهی ببارد قطره ای به داخل این ظرف نفوذ نخواهد کرد . قلب غیر رقیق هیچ بهره ای از رحمت دائم الفضل خداوند نخواهد داشت .

حافظ! ز دیده دانه اشکی همی فشان

شاید که مرغ وصل کند قصد دام ما

مرا در این ظلمات آنکه رهنمایی کرد

دعای نیمه شبی بود و گریه سحری

8- دعا برای همه
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمود: «اذا دعا احدکم فلیعم فانه اوجب للدعاء (25) ;

هرگاه یکی از شما خواست دعا کند باید عمومی دعا کند، زیرا که آن برای دعا واجب تر است .»

عمومیت دعا به دو معنی است:

الف: دسته جمعی دعا کردن; به همین خاطر، شرط اصلی نماز استسقاء به جماعت نماز خواندن است .

ب: برای عموم مردم دعا کردن; به همین جهت است که در نماز شب بهتر است چهل مؤمن را دعا کنند و یا به طور کلی بگویند: «اللهم اغفر للمؤمنین والمؤمنات .»

9- واسطه کردن پیامبر و اهل بیت علیهم السلام
از داوود برقی نقل شده است که می گفت: «انی کنت اسمع ابا عبدالله علیه السلام اکثرما یلح فی الدعاء علی الله بحق الخمسة یعنی رسول الله وامیرالمؤمنین وفاطمة والحسن والحسین علیهم السلام (26) ; من همواره از امام صادق علیه السلام می شنیدم که بیشترین چیزی که امام صادق علیه السلام در دعا بر خداوند اسرار داشت، [دعا کردن] به حق اصحاب خمسه یعنی پیامبر، امیرالمؤمنین و فاطمه و حسن و حسین علیهم السلام بود .»

10- داشتن حالت خوف و رجا
در حین دعا باید به فضل پروردگار امیدوار و از نتیجه اعمال خود نگران و خوفناک باشیم .

امیرالمؤمنین علیه السلام خطاب به خداوند عرض می کند: «واجعلنی ممن یسارع فی الخیرات ویدعوک رغبا ورهبا (27) ;

[خدایا] مرا از کسانی قرار بده که در کارهای نیک شتابانند و تو را در حال بیم و امید می خوانند .»

و خداوند متعال می فرماید: «وادعوه خوفا وطمعا» (28) ; «خدا را در حال بیم و امید بخوانید .»

وجود مقدس امام سجاد علیه السلام در دعای ابوحمزه ثمالی به خداوند عرض می کند: «خیرک الینا نازل وشرنا الیک صاعد (29) ;

[خدایا] خیر تو بر ما فرود می آید و شر ما به سویت بالا می آید .

و نیز می گوید: «اذا رایت مولای ذنوبی فزعت واذا رایت کرمک طمعت (30) ; ای مولای من! چون به گناهانم می نگرم ناله ام بلند می شود و چون به گذشت تو نظر می کنم امیدوار می شوم .»

11- اصرار در دعا
پیامبر اکرم صلی الله علیه و آله فرمودند: «ان الله یحب السائل اللحوح (31) ;

خداوند دعا کننده اصرار کننده را دوست دارد .»

گرم برانی از این در، درآیم از در دیگر

من آن گدا سمج مخلص، کنایه نفهمم

. . .

دکان عاشقی را بسیار مایه باید

دل های همچو آذر چشمان رودباری

12- ختم دعا به قول «ما شاءالله لاقوة الا بالله »
امام صادق علیه السلام فرمود: «ما من رجل دعا فختم دعاءه بقول ماشاء الله لاقوة الا بالله الا اجیب حاجته (32) ;

هیچکس دعایش را به قول «ماشاء الله لا قوة الا بالله » ختم نمی کند مگر اینکه حاجتش برآورده می شود .»

Heart
الهم صل علی محمد وآل محمد وعجل فرجهم
 سپاس شده توسط مشکات ، هُدهُد صبا
۳۰ آذر ۱۳۸۹, ۱۱:۰۴ عصر
ارسال: #9
سلام،
ما هیچ دعایی نداریم که مستجاب نشه.
هر دعایی بکنیم خدا مستجاب میکنه چون خودش فرموده ادعونی استجب لکم
خدا هم خلف وعده نمی کنه. اما استجابت دعاها متفاوت است. برخی فورا به اجابت می رسه
برخی در گذر مان.
برخی هم مستجاب دنیایی نمیشه اما برای اخرت ما به عنوان حسنه ذخیه میشه.
حالا کدوم بهتره این دنیا با خدا بی حساب بشیم یا اون دنیا از خداوند طلبکار بشیم.

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
 سپاس شده توسط مشکات ، هُدهُد صبا
۲ دي ۱۳۸۹, ۰۷:۱۵ عصر
ارسال: #10
آداب دعا كردن كدام است؟
الإمامُ الصّادقُ عليه‏السلام :

جاءَ رجلٌ إلى أميرِ المؤمنينَ عليه‏السلام فقال : إنّي دَعَوتُ اللّه‏َ فلَم أرَ الإجابةَ ! فقالَ : لقد وَصَفتَ اللّه‏َ بغيرِ صِفاتِهِ ، و إنَّ للدُّعاءِ أربعَ خصالٍ : إخلاصُ السَّريرةِ ، و إحضارُ النِّيّةِ ، ومَعرفةُ الوسيلةِ ، والإنصافُ في المسألةِ ، فهل دَعَوتَ وأنتَ عارفٌ بهذهِ الأربعةِ ؟ قالَ : لا ، قالَ : فاعرِفْهُنَّ .

امام صادق عليه‏السلام :

مردى خدمت امير المؤمنين عليه‏السلام آمد و عرض كرد : من خدا را مى‏خوانم ولى اجابتى نمى‏بينم ؟ حضرت فرمود : چون تو خدا را با صفاتى جز صفات او وصف مى‏كنى (و مى‏خوانى) ، همانا دعا را چهار خصلت باشد : اخلاص باطنى ، تصميم و نيّت ، شناخت وسيله و انصاف داشتن در خواسته . آيا تو با آگاهى از اين چهار نكته دعا مى‏كنى ؟ عرض كرد : خير . حضرت فرمود : پس ، آنها را بشناس (و با توجه به اين چهار نكته دعا كن) .

تنبيه الخواطر : 1 / 302 منتخب ميزان الحكمة : 200

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
 سپاس شده توسط گمنام ، هُدهُد صبا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا