ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چه کار کنیم تا جوانان ما خودشان نماز بخوانند ؟
۲۸ بهمن ۱۳۸۸, ۰۲:۰۷ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۹ خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۳۱ عصر، توسط safirashgh.)
ارسال: #1
چه کار کنیم تا جوانان ما خودشان نماز بخوانند ؟
آسان ترین راه براى انجام عبادات در دورة‌ بلوغ، ایجاد عادت دردوران کودکی است. انجام تکالیف دینى و از جمله نماز را نباید تا زمان بلوغ به تأخیر انداخت، بلکه باید انس و عادت لازم را در آن‌هابه وجود آورد تا در زمان بلوغ مشکلى از این نظر به وجود نیاید.

خانواده هایى که از فرصت دوران کودکى براى این منظور استفاده نمی کنند در دوران بلوغ و نوجوانى معمولاً با مشکلات جدى روبرومی‌شوند. این استدلال که اجازه دهیم تا طفل پس از رسیدن به دورة بلوغ، خود مسیر خویش را انتخاب کند به هیچ وجه صحیح

نیست. براین اساس اسلام بر عبادات تمرینى کودکان تأکید دارد تا از این طریق مقدمات تربیت دینى فراهم گردد. نکتة دیگر جدى گرفتن واجبات دینى و توجه خاص به نماز است اگر والدین حساسیت خود را نسبت بهنماز در عمل نشان دهند خواه ناخواه این

برخورد در فرزندان تأثیرخواهد داشت. نکتة سوم آن است که واداشتن فرزندان به انجام نمازنباید با خشونت و سخت گیرى و تندی همراه باشد که این امر،‌ ستیزه جویى و لجاجت را به دنبال دارد. در مسائل دینى باید روش هایى درپیش گرفت که در دل

نوجوانان راه پیدا کنند و مورد محبت و دلبستگىآن‌ها واقع شوند براى این منظور باید به جاى سخت گیرى هاىنامعقول بیشتر از شیوه های تشویقى بهره جست. مطلب آخر آن استکه جوان از جوان بهتر و زودتر مى پذیرد. تفاوت دو نسل چه بسا مانع برقرارى

ارتباط والدین با فرزندانشان می‌شود از این رو براىانتقال مفاهیم اخلاقی و یا تشویق به نماز و غیره بهتر است از دوستان نماز خوان و با نفوذ ایشان استفاده کنید

بسم الله الرحمن الرحیم
حسبنا الله و نعم الوکیل ... آل عمران 173...پشت و پناه ما خداست و چه پشت و پناه خوبی.
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط مشکات ، کبوتر حرم ، هُدهُد صبا ، منتظر ، حامد
صفحه 2 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲۱ تير ۱۳۹۱, ۱۱:۲۷ صبح
ارسال: #11
RE: چه کار کنیم تا جوانان ما خودشان نماز بخوانند ؟
جناب oskay صحبت های شما جالب بود
ولی جواب سوالمو نگرفتم
گفتین الله اکبر یعنی خدا بزرگه مگه ما فقط تو نماز ذکر الله اکبر و معنیشو به کار میبریم
گفتن خدا بزرگه رو تو خیلی از مسایل زندگی بکار میبریم
سوال من اینکه چرا نمیتونیم با زبان خودمون نماز بخونیم با خدا صحبت کنیم چرا فقط عربی

یقین دارم که پروانه خواهم شد!! پس بزار زمونه هر چه قد میتونه پیله کنه Roseبه امید بهار آرزوهاRose
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۲۱ تير ۱۳۹۱, ۰۲:۰۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ تير ۱۳۹۱ ۰۲:۱۵ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #12
جناب oskay صحبت های شما جالب بود
ولی جواب سوالمو نگرفتم
گفتین الله اکبر یعنی خدا بزرگه مگه ما فقط تو نماز ذکر الله اکبر و معنیشو به کار میبریم
گفتن خدا بزرگه رو تو خیلی از مسایل زندگی بکار میبریم
سوال من اینکه چرا نمیتونیم با زبان خودمون نماز بخونیم با خدا صحبت کنیم چرا فقط عربی.

بسم الله الرحمن الرحیم
وَ مِمَّن هَدَینَا وَ اجتَبَینَا اِذا تُتلَی عَلَیهِم ءَایتُ الرَّحمنِ خَرَّوا سُجداً وَ بُکِیّا
و از کسانی که هدایت کردیم و برگزیدیم . آنها کسانی بودند که وقتی آیات خداوند رحمان بر آنان خوانده می شد به خاک می افتاد، درحالی که سجده می کردند و گریان بودند. (سوره مبارکه مریم آیه [۵۸])

انجام هرعبادتی نهایتاً به پرستش و قرب به خداوند هستی بخش و بی همتا ختم میگردد و با تحقیق و تعیین در مورد اساس تعبد، زیر بنای عبودیت و بنیان پرستش کردگار عالم، دربرپا داشتن
نمازاست و بدین خاطراست که نماز از آغازین لحظات بیداری، سپیده دم تا آخرین لحظات بیداری و هوشیاری(قبل از خواب شبانگاهی ) درپنج نوبت سفارش گردیده است. برخی از اوامر الهی، تاکیدات و سفارشات قرآنی در برپایی نماز بدین قرار است

اِنَّ الصَّلوةَ کانَت عَلَی المُومِنِینَ کِتابَاً مَوقُوتا:
همانا نماز برای مومنین و اهل ایمان واجب گردید

با اوقات معین و عتاب و سرزنش آنانکه نماز را کوچک پندارند چنین است

فَوَیلٌ لِلمُصَلِّینَ الَّذِینَ هُم عَن صَلوتِهِم ساهُونَ الَّذِینَ هُم یُراءُون: پس وای بر نمازگزارانی که در نماز خود سهل انگاری می کنند، همان کسانی که ریا می کنند.

ما سَلَکَکُم فِی سَقَر قالُوا لَم نَکُ مِنَ المُصَلِّین:چه چیز باعث شد شما را به عذاب دوزخ درافکنند؟ گفتند: از نمازگزاران نبودیم، اهل نماز نبودیم.

موارد ذکر شده حکایت از جایگاه بسیار بسیار رفیع و با اهمیت این فریضه مینماید.
برگرفته از سخنان استاد گرامی حاج حسن پورشبانان

به نظر من یک سری چیزها قوانین و قاعده ای داره مخصوصا عبادت خداوند. در آیین و دینهای مختلف پیروان آن دینها به زبان همان دین با خدا گفتگو کرده و او را عبادت می کنند. مثلا در دین زرتشت به زبان مخصوص آن دین یا یهودیان به زبان مخصوص کتاب تورات و مسیحیان به زبان دوران حضرت مسیح (زبان انجیل) در کلیساها عبادت می کنند. بنابراین ما نیز که پیرو دین اسلام هستیم باید قواعد عبادت آن را رعایت کرده و به زبان عربی که زبان قرآن می باشد نماز خوانده و دعاهای مختلف این دین را مانند دعای جوشن کبیر و دعاهای مانند آن که در مفاتیح آمده است را به زبان عربی بخوانیم. ضمنا ما باید نماز را با معرفت و دانش بخوانیم و به معانی فارسی آن نیز توجه کنیم. فرقی نمی کند، نماز یا قرآن یا دعاهای مختلف. درست است که این قاعده زبان عربی باید برای خواندن آنها رعایت شود اما اگر ما به معانی آنها توجهی نداشته باشیم مانند کسی هستیم که هیچ چیز از زبانی خاص نمی داند و فقط متن آن زبان را به صورت طوطی وار و بی هدف تکرار می کند. که این تکرار در دراز مدت بدون توجه به مفهوم آن چیزی به جز خستگی و فرسایش عمر نصیب انسان نخواهد کرد. با معانی و مفاهیم قرآن و نماز باید انس گرفت تا با راه رستگاری آشنا شویم و به رستگاری برسیم. ان شاالله..

خداوند می بیند می داند می تواند
 سپاس شده توسط osaky ، mass night wolf
۲۱ تير ۱۳۹۱, ۰۲:۴۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۱ تير ۱۳۹۱ ۰۲:۵۵ عصر، توسط osaky.)
ارسال: #13
سلام
جوابم در سوالی بود ک گفتید آیا نماز صرف شکرگزاری هستش،درجوابش "الله اکبر" رو مثال زدم

نماز یک جور فیلتره،شخص نمازگزاررو آماده میکنه برای حرف زدن با خدا،همونطور ک گفتم،اصلیترین قسمت نماز بعد ذکر سلام هستش،در واقع ما با ذکر این سلام،خداوند رو متوجه خودمون میکنیم،و چون با نماز آماده شدیم حضورقلب بهتری داشته باشیم
:-)

TuHaN
Heart
 سپاس شده توسط ترنم بهاری ، mass night wolf ، خادم شهدا
۲۱ تير ۱۳۹۱, ۰۷:۱۶ عصر
ارسال: #14
(۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۱ ۱۲:۱۷ صبح)seyedebrahim نوشته:  زبان عربی زبان بین المللی قرآن و نماز برای مثال وقتی یک خلبان میخواد به کشور دیگه بره و بگه من می خوام فرود بیام میشه به هر زبانی بلد بود بگه نمیشه دیگه و باید حتما به انگلیسی بگه.بنابراین عربی زبان رسمی قرآن و نمیشه گفت چون ما فارسیم به فارسی نماز بخونیم هرچیزی زبان یکسان داره دیجه.

در موضوع پاسخ به سوالات بخش نماز

Roseدر انتشار آنچه خوبیست و اثری از عشق در آن هست آخرین نفر نباشیدArrow
من یک اخراجی هستم
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط ترنم بهاری ، mass night wolf ، خادم شهدا ، zeinab
۲۲ تير ۱۳۹۱, ۱۱:۲۱ صبح
ارسال: #15
ممنون از توضیحلات کامل دوستان

یقین دارم که پروانه خواهم شد!! پس بزار زمونه هر چه قد میتونه پیله کنه Roseبه امید بهار آرزوهاRose
 سپاس شده توسط خادم شهدا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا