ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نيايش های صحيفه سجاديه
۲۵ خرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۲۸ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ اسفند ۱۳۹۲ ۱۱:۵۹ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
نيايش های صحيفه سجاديه
منتخب دعاهایی از صحیفه سجادیه

1. الحمدلله علي ماعرَّ فَنا مِن نفسِهِ و اَلْهَمَنا من شُكرِهِ.(دعاي 1)
ستايش مخصوص خداست چرا كه بهره‎اي از معرفت خود را به ما ارزاني فرمود و از نعمت شكر خويش به ما الهام فرمود.

2. ... اَعْتِقْ رِقابَنا منَ نَقمتكِ و يا مَن لا تَفني خزآئِنُ رَحمَتِه.(دعاي5)
خدايا ما را از دوزخ انتقام خويش رهايي بخش. اي آن كسي كه گنجينه‎هاي رحمت‎اش پايان‎پذير نيست.

3. وَ اكْفِنا حدَّ نوائب الزَّمانِ‌ و َشرَّ مصائدِ الشيطان.(دعاي 5)
پروردگارا ما را از سختيهاي حوادث عالم كفايت فرما و از شر و آسيب‎ دامهاي شيطان محفوظ دار.

4. وَ اجْعَل سلامةَ قلوبنا في ذِكْرِ عَظَمتكِ‌ و فراغَ اَبدانِنا في شُكر نِعْمَتكِ.(دعاي 5)
خدايا سلامت دلهاي ما را در ياد عظمت خود قرار ده و آسايش تن و صحت بدن ما را به شكر نعمت و سپاسگزاري خود بدار.

5. وَ امْلَأ لنا مِن حَسناتِنا صحائفنا.(دعاي 6)
پروردگارا پروندة كردارمان را از حسنات آكنده ساز - و ما را در نزد آن فرشتگان با كردارهاي زشتمان رسوا مكن. -

6. لا تَجْعَل لِشئٍ مِن جوارِحِنا نفوذاًً في مَعصِيَتك.(دعاي9)
خدايا هيچ يك از اندامهاي ما را در راه معصيّتت قرار نده.

7. ... لا تبقي لنا سَيِّئَةُ نَستَوجبُ بها عِقابك.(دعاي 9)
الهي كار بدي كه به وسيلة آن مستوجب كيفر تو شويم برايمان باقي نگذار.

8. ... سَهِّل لنا عفوك بِمَنِّك، و اَجِرْنا مِن عذابِك بتجاوُزِك.(دعاي 10)
الهي بر ما منت گذار و بخششت را بر ما آسان فرما، و با گذشت خود ما را از كيفرت رهايي بخش.

9. ... اِرحَمْ تَضَرُّعنا اليك، و اغنِنا اذ طَرَحنا اَنْفُسَنا بينَ يدَيْك.(دعاي 11)
خدايا بر زاري و تضرع ما به درگاهت رحم كن، و چون خودمان را به تو سپرده‎ايم، بي‎نيازمان كن.

10. ... و اجْعَل خِتامَ ما تُحصي علينا كَتَبةُ اعمالِنا توبةً مقبولةً.(دعاي 11)
خدايا پايان آنچه نويسندگان اعمال ما، بر مي‎شمارند توبة مقبول قرار ده.

11. لا تَكْشِفْ عنّا سِتراً سَتَرْتَهُ علي رُؤس الأَشهاد يوم تبليُ اخبار عِبادِك. (دعاي 11)
پروردگارا روزي كه خبرهاي بندگانت را مي‎آزمايي، پوششي را كه با آن اعمال ما را پوشانده‎اي در برابر ديدگان گواهان برندار.

12. اَنَّ اِحتمالَ الجناياتِ الفاحِشةِ لا يَتكادُك. (دعاي 12)
خدايا تحمل جنايات زشت بر تو گران نمي‎باشد.

13. كُن لِدُعائي مجيباً، و مِن ندائي قريباً و لِتَضَرُّعي راحماً و لِصوتي سامعاً. (دعاي 13)
خدايا اجابت كنندة دعايم باش و به ندايم نزديك و به تضرع و زاريم مهربان و به صدايم شنوا باش.

14. يامَنْ الي ذِكْرِ اِحسانِه يَفْزَعُ المُظْطَرُّون. (دعاي 16)
اي خدايي كه بيچارگان بياد احسان او فرياد و زاري مي‎كنند.

15. يا اُنْسَ كُلِ مُستَوحِشٍ غَريبٍ و يا فَرَجَ كل مَكْروبٍ كئيبٍ. (دعاي 16)
اي آرام دلهاي متوحش سرگردان و اي گشايش دلهاي اندوهگين و شكسته.

16. ... لا تَعرِض عني قد اقبلتُ عليكَ و لا تَحْرِمْني و قَد رغِبْتُ اليك. (دعاي 16)
خدايا از من كه به سوي تو رو آورده‎ام روي مگردان، و با ميلي كه به سوي تو آورده‎ام مرا محروم مگردان.

17. ... اَذِقْني حَلاوَةَ المَغفِرَةِ وَ اجعَلني طَليقَ عَفوِكَ‌و عَتيقَ رَحمَتِكَ. (دعاي 16)
خدايا شيريني آمرزش را به من بچشان، و مرا رها شدة بخشش و آزاد شدة رحمتت قرار بده.

18. ...بَلِّغ بايماني اَكمَل الايمانَ و اجْعَل يقيني افضل اليقين. (دعاي 20)
خدايا ايمانم را به كاملترين درجة ايمان برسان و يقينم را بهترين يقين قرار ده.

19. و انْتَه بِنيَّتي الي اَحْسَنِ النيّات و بِعَمَلي اِلي اَحْسَنِ‌الأعمالِ. (دعاي 20)
پروردگارا فرجام نيتم را بهترين نيتها بگردان و عملم را به بهترين اعمال برسان.

20. و استَعْمِلْني بما تَسئَلُني غداً عنهُ. (دعاي 20)
خدايا مرا بكاري كه فرداي قيامت از من درخواست مي‎كني وادار كن.

21. ... اِذا كان عُمري مَرْتَعَاً لِلشَّيطانِ فاقْبِضْني اِليك قَبْلَ اَنْ يَسْبِقَ مَقْتُكَ الي. (دعاي 20)
الهي آنگاه كه عمرم چراگاه شيطان شود، پيش از آنكه دشمني سخت تو به من رو آورد يا خشم تو محكم و پايدار گردد جانم را بگير.

22. اللهم وَ انطِقْني بالهُدي، و اَلْهِمْنِي التَّقوي و وَفِّقْني لِلَّتي هيَ اَزْكي. (دعاي 20)
پروردگارا زبانم را به هدايت گويا كن و به قلبم تقوي را الهام فرما، و بر آنچه پاكتر و پسنديده‎تر است توفيقم ده.

23. اللهم اِنْ يَكُنِ النَّدَمُ توبةً اِليكَ فَأنَا اَنْدَمُ النادِمِين. (دعاي31)
الهي اگر پشيماني در پيشگاه حضرتت توبه است پس من از همه پيشيمان‎ترم.

24. و اِنْ يكُنِ الترْكُ لِمَعْصيتِك اِنابة‏ً‏ فَانَا اوّلُ المنيبينَ. (دعاي 31)
خدايا اگر ترك گناه توبه محسوب مي‎شود پس نخستين توبه كننده منم.

25. و اِنْ يَكُنِ الاِسْتِغفارُ حِطّةًً لِلذُّنوب فِانّي لَكَ‌ مِن المُستَغْفِرينَ. (دعاي 31)
و اگر استغفار سبب ريختن گناهان است پس من در برابرت از استغفار كنندگانم.

26. اللهم لَك الحمدُ‌ علي سِتْرِك بعد عِلْمِكَ، و مُعافاتِكَ بَعْدَ خُبرِكَ(دعاي 34)
خدايا شكر تو را سزاست در خطا پوشيت بعد از علمت، و در گذشتت بعد از آگاهيت.

27. كَم نهيٍ لَكَ قد اتَيْناهُ، و اَمْرٍ قَد وَ قَفْتَنا عليهِ فَتَعدَّيْناه. (دعاي 34)
خدايا چه بسيار از نهي‎هاي تو را ما مرتكب شديم و چه بسيار از اوامر تو كه ما را بر آنها مطلع كردي تجاوز نموديم.

28. وَ سَيِّئَةٍ اِكْتَسبْناها و خطيئةٍ اِرْتَكَبْناها. (دعاي 34)
خدايا چه بسيار گناهاني كه كسب كرديم و چه خطاهايي كه مرتكب شديم.

29. كنت المُطَّلِعَ عليها دُونَ النّاظِرين و القادِر علي اِعْلانها فَوقَ‌ القادرين. (دعاي 34)
و تو بر آنها مطلع بودي اما ناظرين ديگر نمي‎ديدند، و تو برتر از همة قدرتمندان ،‌مي‎توانستي آنها را اعلان كني.

30. فَاْجْعَل ما سَتَرْتَ مِن العَوْرَةِ و اَخْفَيْتَ مِنْ الدّخيلَةِ واعظاً لَنا... (دعاي 34)
پس آنچه را از زشتيهاي ما كه پوشانيده‎اي و از كمبودها كه پنهان داشته‎اي، پندي براي ما قرار ده.

31. ... و اكسرْ شَهوتي عَن كُلِّ مَحْرَمٍ وَ ازْوِ حِرصي عَن كُلِّ مَأثََمٍ. (دعاي 39)
و ميل و شهوت مرا نسبت به هر حرامي درهم بشكن و حرص مرا نسبت به هر گناهي نابود كن.

32. ... وَ اكْفِنا طُولَ الَأمَلِ، و قَصِِّره عنّا بِصدقِ العَمَلِ. (دعاي 40)
خدايا ما را از آرزوهاي دراز بازدار و با عمل درست، آرزوهاي ما را كوتاه كن.

33. ... اَفْرِشْني مهادَ كَرامَتِك و اَورِدني شارِعَ رَحْمَتِك. (دعاي41)
پروردگارا مرا بر خوان كرامت خود مهمان كن و به سرچشمه‎هاي رحمتت وارد گردان.

34. ... يا مَن يُثمِرُ الحَسَنَةَ حَتَّي يُنميها و يَتجاوز عن السَيِّئةِ حَتي يعفيها. (دعاي46)
اي آنكه حسنات را ثمر بخش مي‎سازي تا رشد دهي و از گناهان در مي‎گذري تا پنهانشان سازي.

35. فَاْلوَيلُ الدّائِم و لِمن جَنَحَ عَنكَ و الخَيْبَةُ الخاذِلَةُ لِمَن خابَ مِنك. (دعاي46)
خدايا عذاب دائم براي كسي است كه از تو روي برگرداند و يأس ذلت‎بار از آن كسي است كه از درگاه تو نوميد شود.

36. ... لا تُؤ اخِذْني بِتَفْريطي في جَنْبِك و تَعدّي طَوْري في حُدودِك. (دعاي47)
پروردگارا مرا در كوتاهي نسبت به حقوقت و تجاوز از حدودت و نافرماني از احكامت مؤاخذه مكن.

37. اِن اَهْلَكْتَني فَمنْ ذا الذّي يعْرِضُ لَك في عبدك. (دعاي48)
خدايا اگر هلاكم سازي چه كسي تواند در كار تو نسبت به بنده‎ات اعتراض و يا دربارة او سؤال كند.

38. ... انا الأسيرُ بِبليَّتي المُرتَهِنُ بِعَمَلي. (دعاي 53)
خدايا از اين رو من اسير گرفتاريهايم هستم و در گرو اعمال خويشم.

39. مَولايَ اِرْحَم كَبْوَتي لحرِّ وَ جْمعي وَ زَلَّةِ قَدَمي. (دعاي 53)
اي سرور من، با صورت به زمين خوردنم و بر لغزش گامهايم رحم كن.

40. وَ اقْبض علي الصِدْقِ نَفْسيَ و اقْطَعْ من الدُّنْيا حاجَتي. (دعاي 54)
خدايا ، مرا در حال صدق و راستي بميران و حاجتم به دنيا را قطع كن.

التماس دعا

eltemase 2a

یقین دارم که پروانه خواهم شد!! پس بزار زمونه هر چه قد میتونه پیله کنه Roseبه امید بهار آرزوهاRose
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط hamed ، zeinab ، elham_j ، آشنای غریب ، salva ، عليرضا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا