ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا سر امام حسين ـ عليه السلام ـ بر نيزه آيه «ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقيم ....
۲ آذر ۱۳۹۱, ۰۳:۳۴ عصر
ارسال: #1
Rainbow چرا سر امام حسين ـ عليه السلام ـ بر نيزه آيه «ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقيم ....
چرا سر امام حسين ـ عليه السلام ـ بر نيزه آيه «ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقيم ....

چرا سر امام حسين ـ عليه السلام ـ بر نيزه آيه«ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقيم کانوا من آياتنا عجبا» را مي خواند؟

بدون شک سخن گفتن سر مقدس امام حسين ـ عليه السلام ـ يکي از معجزات آن بزرگوار مي باشد و اين اتفاق دو بار صورت گرفته است. يک بار در کوفه و مرتبه بعد در شام. شيخ علي نمازي مي نويسد سر امام حسين ـ عليه السلام ـ در کوفه اين آيه را خواند «ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقيم کانوا من آياتنا عجبا» و در دمشق سخن گفت «اعجب من اصحاب الکهف قتلي و حملي»[1]

همان طور که مي دانيم «معجزه امر خارق العاده اي است که براي اثبات حق و همراه با تحدي (دعوت به مقابله) تحقق پيدا مي کند.»[2] براي سخن گفتن سر مقدس امام حسين ـ عليه السلام ـ و اين که چرا آيه مذکور را خواند مي توان چند دليل را به عنوان احتمال ذکر کرد.

1. سخن گفتن سر مقدس امام حسين ـ عليه السلام ـ نشانه حقانيت آن حضرت و الهي بودن قيام ايشان مي باشد. سر حضرت سخن گفت تا کمکي باشد براي اثبات حق و حقانيت حضرت.

2. احتمال دوم اين که حضرت مي خواهد بگويد، هر چند سر از بدن ما جدا کردند و بالاي نيزه قرار دادند اما ما هنوز زنده هستيم. حيات ما جاوداني و هميشگي است. حرث بن وکيده مي گويد: من همراه با کساني بودم که سر حسين ـ عليه السلام ـ را حمل مي کردند شنيدم که مي فرمايد: «ام حسبت ان اصحاب ... . » من در خودم شک کردم که آيا من دارم صداي ابي عبدالله را مي شنوم؟ حضرت به من فرمود: اي فرزند وکيده آيا نمي داني که ما ائمه نزد پروردگارمان زنده هستيم؟»[3]

3. احتمال سوم اين است که حضرت مي خواهد اين نکته را برساند که شهادت من به دست مسلمانان، کساني که من با آنها مذهبم يکي است، کساني که به دين جدم رسول خدا ـ صلي الله عليه و آله و سلم ـ مي باشند و هنوز از رحلت جدم بيش از پنجاه سال نگذشته است و ... بسيار عجيب تر از داستان اصحاب کهف است. منهال بن عمرو مي گويد: سر امام حسين ـ عليه السلام ـ را در دمشق ديدم ... که اين سخن را گفت: اعجب من اصحاب الکهف قتلي و حملي»[4]

يعني به شهادت رساندن من و بر نيزه کردن سرم از امر اصحاب کهف عجيب تر و شگفت انگيز تر است» من پسر دختر پيامبر هستم که مرا و اصحابم را بين دو نهر آب با لبهاي تشنه سر بريدند و به شهادت رساندند.

و مي توان گفت که امام با اين اعجاز مي خواست ثابت کند که حق هرگز نابود نمي شود بلکه هميشه زنده است.

--------------------------------------------------------------------------------
[1]. شيخ علي النمازي، مستدرک سفينه البحار، قم، موسسه النشر الاسلامي، لجامعه المدرسين، 1419، ج 9، ص 172.
[2]. محمد حسين طباطبايي، اعجار قرآن، بي جا، نشر فرهنگي رجا، 1362، ص 116.
[3]. شيخ الشريفي، موسوعه کلمات الامام الحسين ـ عليه السلام ـ چاپ سوم، قم، دار المعارف، 1416، ص 523.
[4]. همان، ص 523.

(مرکز مطالعات و پاسخ گويي به شبهات)

[تصویر:  80683182710471481126.gif]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط seyedebrahim ، هُدهُد صبا
۱۸ آبان ۱۳۹۲, ۱۰:۵۹ صبح
ارسال: #2
RE: چرا سر امام حسين ـ عليه السلام ـ بر نيزه آيه «ام حسبت ان اصحاب الکهف و الرقيم ....
روی دستش، پسرش رفت، ولی قولش نه!
نیزه ها تا جگرش رفت، ولی قولش نه!

برای دیدن اندازه واقعی تصویر در ابعاد 851 در 315 و 77 کیلوبایت، کلیک کنید.
[تصویر:  1467250_226568247512064_2137031087_n.jpg]

[تصویر:  89291638003782700535.jpg]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، آشنای غریب ، hamed
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا