ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکاتی مهم برای بهترین برخورد با فرزندانمان ...
۱۳ خرداد ۱۳۹۱, ۱۰:۵۸ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۸ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۴۸ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
Rainbow نکاتی مهم برای بهترین برخورد با فرزندانمان ...
با سلام و عرض ارادت خدمت همه ی دوستای خوب و عزیزم...
به عنایت خدای متعال چند وقتی هستش که دارم یه نیمچه تحقیقی در مورد کودکان میکنم و به یه سری نتایجی هم رسیدم.این 5 مورد رو گذاشتم برای علاقه مندان و والدینی که دوست دارن بچه هاشون رو طبق یک سری ارزش ها تربیت کنند.
ولی چون یه موضوع جدیدی هستش و مطمئن نیستم مورد حمایت قرار بگیره فعلا به همین قدر بسنده کردم.ولی کسایی که دوست داشتن در این مورد بیشتر اطلاع داشته باشن من با کمال افتخار در خدمتشون هستم.(فقط با گذاشتن نظر یا حمایت کمکم کنید)

تنبیه بدنی چیزهای اشتباهی را به کودکان می آموزد.با استفاده از نکات زیر میتوانید بهترین نوع برخورد را آموزش ببینید:
1.زمانی که یک فرد بزرگسال کودکی را کتک میزند بچه احساس عجز و نا امیدی میکند.این احساسات باعث میشودکه کودک افسرده و پرخاشگر شود.
به کودکان خود آموزش دهید که شما میخواهید آنها چگونه عمل کنند.چون کودکان اغلب نمیدانند چه کاری درست و چه کاری نادرست است.برای آموزش دادن به آنها صبور باشید.
2.زدن یک کودک حل مشکل را به او نمی آموزد.فقط به او می آموزد که احساس بدی نسبت بهخود داشته باشد و عزت نفس او پایین بیاید.عزت نفس پایین میتواند تا آخر عمر همراه کودک باشد.
مراقب آنچه که میگویید باشید.معنی کلمات میتواند به اندازه کتک زدن به آنها آسیب برساند.بنابراین خونسرد باشید.
3.تنبیه بدنی باعث میشود که بچه ها عصبانی و رنجیده خاطر شوند و احساس دشمنی کنند و بخواهند انتقام بگیرند.
با گفتگو به بچه هایتان بیامزید که آنها اشتباه کرده اند.تا زمانی که آنها کوچک هستند اطمینان حاصل کنید که آنها قوانین خانواده را میفهمند.این قوانین ایمنی.وقت خواب.وقت غذا خوردن و ...است.
4.تنبیه بدنی میتواند کودکان را درباره درست و غلط به اشتباه بیندازد.
به کودکان خود یاد بدهید که روش های غیر مضر برای بیان احساسات خود به کار گیرند.سپس احساسات آنها را بپذیرید و به آنها نشان دهید که میفهمید و مراقب هستید.
5.وقتی شما کودک را تنبیه میکنید به این معناست که کار شما درست است و حق با شماست.این رفتار سبب میشود که کودک از بزرگسالش تقلید کند و در آینده هم به دیگران صدمه بزند.
موفق باشید.

Rose حالا که آمده ای چترت را ببند...
در سرای ما جز مهربانی نمیبارد...
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط safirashgh ، zeinab ، هُدهُد صبا ، hamed ، مهدی عبادی ، helma
صفحه 4 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲۲ خرداد ۱۳۹۲, ۰۷:۵۱ عصر
ارسال: #31

تحقیق علمی ویژه ای ثابت کرده است که کودکانی که آب دماغشان را می خورند احتمالاً در مقایسه با همتایان خود، مصونیت بیشتری در مقابل بیماری ها دارند و زندگی سالم تر و شادتری خواهند داشت.

این تحقیق عجیب و غریب که توسط دکتر فریدریش بیسچینگر، استاد دانشگاه و متخصص ریه از کشور اتریش، انجام شده است، در مورد آب بینی و مصونیت و ایمنی حاصل از آن است. به گفته او، خلط بینی که اغلب آب دماغ نامیده می شود، باکتری هایی دارد که وقتی خورده می شود به دستگاه ایمنی طبیعی بدن فرد کمک می کند و آن را تقویت می کند.

او در این مورد می گوید: «از دید پزشکی این موضوع درست است و کاری طبیعی است. در مورد دستگاه ایمنی هم باید گفت که بینی مانند فیلتری است که باکتری های زیادی در آن جمع می شود و وقتی این مخلوط به روده ها می رسد، درست مثل دارو عمل می کند.»

در واقع نوعی واکسن خوراکی است. البته روش ایمن تری از واکسن های تأیید شده است زیرا دوز کمی از باکتری هایی را وارد می کند که قبلاً در خلط دفاعی وجود داشته اند.

در مورد جنبه خوشبختی و شادی فرد هم دکتر بیسچینگر معتقد است که کودکان بطور طبیعی دست در بینی شان می کنند و از این کار خیلی خوشحالند. ولی وقتی والدین و دیگر افراد جامعه آنها را سرزنش می کنند، آنها خجالتی می شوند و از دست کردن در بینی شان شرمنده می شوند. این باعث می شود که بعداً در زندگی خوشحال و شاد نباشند.

او حتی جلوتر می رود و توصیه می کند که بچه ها آب بینی شان را بخورند. این واکنشی کاملاً طبیعی است و از لحاظ پزشکی هم ایده خوبی است.

البته افراد بسیاری هم با ادعاهای دکتر بیسچینگر مخالفت کرده اند و در مورد خطرات احتمالی خوردن آب بینی هشدار داده اند که خطرناک ترین آسیب را کنده شدن پوست داخلی بینی و خونریزی و گردش لخته خون به سمت مغز دانسته اند.

سپاس شده توسط آشنای غریب ، helma
۲۳ خرداد ۱۳۹۲, ۰۳:۰۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۹ آذر ۱۳۹۲ ۰۲:۴۱ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #32

فرق کودک بیش‌فعال با بازيگوش چیست؟

تازه وارد مهمانی شده‌اید که کوچولوی‌تان شروع می‌کند از سر و کله میزبان بالا رفتن. یک جا بند نمی‌شود و مدام وسط حرف دیگران می‌پرد. یکی از مهمانان به کنایه‌ به شما می‌گوید باید فرزندتان را نزد روانپزشک ببرید چون احتمالا بیش‌فعال است. اما آیا واقعا فرزند شما چنین مشکلی دارد یا این تنها یک ویژگی رفتاری است که در اصطلاح به آن شیطنت گفته می‌شود. حالا وقت آن است که نگاه دقیق‌تری به این مشکل بیندازید تا از سوءتفاهم درباره فرزندتان پیشگیری کنید.

بیش‌فعالی چیست؟

این اختلال یکی از اختلالات شایع و در عین حال با تشخیص سخت برای پزشکان است. اختلال بیش‌فعالی بیماری پیچیده‌ای است و اغلب تشخیص داده نمی‌شود. درباره کودکی که با چنین اختلالی تشخیص داده می‌شود 3 علامت را نباید از یاد ببرید که شامل پرتحرکی، کمبود توجه و تمرکز و در نهایت اعمال تکانه‌ای(کارهای ناگهانی و غیرقابل پیش‌بینی) است. زمانی که پزشک بتواند جزئیات لازم را از والدین و مدرسه به دست آورد می‌توان معیارهای لازم را در نظر گرفت. علائم اختلال بیش‌فعالی- کم‌توجهی باید در بیشتر از یک مکان دیده شود مثلا خانه و مدرسه و البته اینکه برای چند ماه این علائم بروز کند. داشتن 6 علامت یا بیشتر از علائم اختلال کم‌توجهی یا بیش‌فعالی که باید دست‌کم 6 ماه وجود داشته باشد تا بتوان گفت کودک بیش‌فعال است.

علائم بیش فعالی

تعدادی از علائم مربوط به بیش‌فعالی و اختلال توجه و تمرکز شامل موارد زیر است:
کودک غالبا با دست‌هایش بازی می‌کند و در جایش می‌لولد.
کودک معمولا کلاس را ترک می‌کند.
غالبا می‌دود یا می‌پرد.
اغلب بازی یا فعالیت‌هایش پر سر و صداست.
به نظر می‌رسد کودک همیشه در حال حرکت است.
زیاد صحبت می‌کند.
از توجه به جزئیات ناتوان است.
اغلب قادر به پیگیری دستورات یا اتمام کارها نیست.
اغلب وسایل خود را گم می‌کند.

ممکن است کودک شما بیش‌فعال باشد

برای کودکی با اختلال بیش‌فعالی- کم‌توجهی انجام برخی رفتارها ممکن است سخت‌تر باشد حال بهتر است این سؤال‌ها را از خودتان بپرسید:
آیا زمانی که از کودک‌تان می‌خواهید کاری انجام دهد مشکلی در شنیدن دارد؟
آیا او نسبت به دیگر کودکان سریع‌تر هیجان‌زده می‌شود؟
آیا خانه شما در زمان غذاخوردن، به خواب رفتن، ‌شستن دندان‌ها و دیگر کارها به میدان جنگ بدل می‌شود؟
آیا معلم شما نسبت به رفتار کودک شما در مدرسه نگران است؟
او زود تمرکزش را از دست می‌دهد و فراموش‌کار است؟

این بچه‌ها مغزشان متفاوت است

اختلال بیش‌فعالی- کم‌توجهی یک بیماری عصبی-رفتاری است با 2 مولفه: بیش‌فعالی و بی‌توجهی یا نداشتن تمرکز. برخی از این کودکان به صورت واضح فعالیت زیادی دارند و برخی هم توانایی تمرکز ندارند اما بیشتر آنها هر دو مشکل را با هم دارند. این بچه‌ها مغز ماشین فراری را دارند اما با ترمز‌ دوچرخه. ذهن آنها در حال مسابقه است اما نمی‌توانند در زمان لازم سرعت‌شان را کم کنند. اسکن‌های متعدد نشان می‌دهد بخشی از مغز کودک دچار اختلال که به کنترل رفتار کمک می‌کند، موجب تمرکز می‌شود و آنچه نیاز به انجام آن دارد را طبقه‌بندی می‌کند، کمی کوچک‌تر است. علاوه بر این انتقال‌دهنده‌های عصبی شیمیایی مغز مانند سروتونین، دوپامین و نوراپی‌نفرین که پیام را از یک قسمت مغز به قسمت دیگر می‌فرستند در آنها دچار کمبود است بنابراین برای مثال اگر معلم یک آموزش 5 مرحله‌ای به کودک بدهد، او ممکن است تنها بتواند 2 مرحله اول را انجام دهد و توالی کارهای بعدی را از دست بدهد.

دلیل بیش‌فعالی معلوم نیست

بیشتر مطالعات نشان می‌دهد اختلال بیش‌فعالی موروثی است. اما در سال‌های اخیر تحقیقات از ارتباط این اختلال با مواد سمی محیطی مانند بیس‌فنول A و فتالات(مهم‌ترین مواد در تولید مواد آرایشی، پلاستیک، پرده حمام) و همین‌طور حشره‌کش‌ها خبر می‌دهد. این علم بسیار جدید است و تحقیقات همچنان باید ادامه پیدا کند. کودکان نسبت به مواد سمی محیط حساس هستند و باید نسبت به مواجهه آنها با این مواد دقت شود. چندین دلیل دیگر برای ابتلای کودک به اختلال بیش‌فعالی می‌توان در نظر گرفت که از جمله‌ می‌توان به ژنتیک، آسیب کوچک مغزی در زمان تولد یا حتی استرس و نگرانی دوران بارداری اشاره کرد.

چطور تشخیص بدهیم

در اختلال بیش‌فعالی- کم‌توجهی معدل سنی می‌تواند از 2 یا 3 سالگی باشد. در 2 سالگی پزشکان به دنبال یافتن علائم هستند و هرچه زودتر این نقص تشخیص داده شود زودتر می‌توان مداخله کرد. اما در اغلب موارد تا زمانی که کودک به سن مدرسه نرسیده که نیاز به توجه و نشستن طولانی مدت داشته باشد، اين اختلال قابل تشخیص نیست. بچه‌های باهوشی که نشانه‌های ضعیفی دارند ممکن است سال‌ها علائم را داشته باشند تا دوره آموزشی مدرسه که باید برنامه منظم،‌ چند منظوره و مدیریت زمان انجام دهند و اینجاست که دچار مشکل می‌شوند.

دختران فرق دارند

پسران سه برابر دختران در معرض این اختلال هستند و به طور معمول دختران 5 سال بعد از پسران تشخیص داده می‌شوند. دختران بی‌نظم و ساکت کمتر به چشم می‌آیند حتی اگر اختلال‌شان به اندازه پسران باشد. بی‌توجهی و نادیده گرفتن موضوعات پیرامون از علائم اختلال در دختران مبتلا به بیش‌فعالی است. در پسران به جای آن انجام و بروز حرکات و رفتارهای متفاوت و غیرمنطقی بدون انگیزه قبلی و برنامه عاری از فکر انتظار می‌رود. در دوران دبستان دخترانی با اختلال بیش‌فعالی، کودکانی کم‌دقت یا بی‌دقت هستند، همچنین در آموختن مهارت‌های آموزشی و حل مسائل ضعیف بوده و به جزئیات و موضوعات محیط پیرامون خود توجه ندارند، کمتر توجه می‌کنند و با تمام کردن کارها مشکل دارند اما آنها معمولا پرخاشگر نیستند. دختران قرار نیست کیف مدرسه‌شان را در زمین بازی جا بگذارند یا دفتر مشق‌شان کثیف باشد.

تشخیص سخت است

هیچ آزمایشی وجود ندارد که با انجام آن بتوان گفت کودک دچار بیش‌فعالی است. اما اغلب پزشکان با تاریخچه خانوادگی، جزئیات پرسش‌هایی که انجام می‌دهند و بررسی رفتار کودکان و میزان اهمیت آن براساس سن و سال او سعی می‌کنند تشخیص صحیح را داشته باشند. با صحبت کردن با کودک، والدین و معلمان و اگر لازم باشد مادربزرگ و پدربزرگ و اقوام پزشکان می‌توانند تعیین کنند علائم با توجه به سن کودک متناسب است یا مشکل جدی وجود دارد. آنها باید عواملی مانند عصبانیت، اختلال یادگیری،‌ افسردگی، طلاق یا بیماری یکی از اعضای خانواده را هم در نظر بگیرند.

درمان دارویی برای کدام بچه‌ها لازم است؟

دارودرمانی به همراه روان‌درمانی و تغییراتی که در زندگی روزانه کودک ایجاد می‌شود می‌تواند شرایط را بهبود دهد. داروها زمانی که با رفتار درمانی همراه شوند می‌توانند پرخاشگری و بی‌توجهی کودک را به میزان زیادی بهبود دهند. دارودرمانی زمانی پیشنهاد می‌شود که تعداد علائم کودک براساس سنش مشخص شود و تنها زمانی از دارو استفاده می‌شود که کودک واقعا نیاز داشته باشد. در کودکانی که علائم متوسط تا شدید این اختلال را دارند دارودرمانی کمک‌کننده است. در علائم خفیف‌تر معمولا از مشاوره درمانی استفاده می‌شود. اما دارویی که برای یک کودک کارساز بوده است نمی‌تواند برای دیگری هم همان نتیجه را داشته باشد. به همین دلیل پزشکان نظارت زیادی بر کودک دارند تا بتوانند ترکیب مناسب را پیدا کنند. مشخص نیست چرا اما کودکانی که در یک سن خاص دارويي را تحمل نمی‌کنند ممكن است چند سال بعد به خوبی به همان دارو جواب می‌دهند.

سپاس شده توسط hamed ، helma
۲۵ خرداد ۱۳۹۲, ۱۲:۱۸ عصر
ارسال: #33
RE: نکاتی مهم برای بهترین برخورد با فرزندانمان ...
ishala khoda bacheye saketo aroom be shoma ata farmayad...
 سپاس شده توسط Entezar ، hamed
۲۱ آبان ۱۳۹۲, ۰۹:۰۰ عصر
ارسال: #34
مجله سیب سبز: این روزها والدین اطلاعات زیادی درباره نحوه رشد فکری و جسمی فرزندشان دریافت می‌کنند. این اطلاعات در عین حال که می‌تواند کمک‌کننده باشد، مي​توانند گيج​کننده هم باشد و با از دست دادن اولویت‌ها همراه باشد، بنابراین ما در اینجا از زبان پزشکان مختلف برخی نکات کلیدی را که توجه به آنها در سلامت کودک موثر است بیان می‌کنیم. هر نکته از هر پزشک با تجربه‌ای از خود او در تربیت فرزندش همراه است که لزوما با توصيه​اي که به ما داده مطابقت ندارد و حتي شاید این تجربه در جهت عکس سلامت باشد اما خواندن آن خالی از لطف نیست.

ساده​ترين اما بهترين

آنچه پزشکان می‌خواهند بدانید:
یک گفتاردرمانگر می‌گوید: «یکی از همکارانم یک جعبه دستمال کاغذی برای روز تولد کودک یک‌ساله‌اش به او هدیه کرد.» این یک مهارت حرکتی و زبانی ظریف را می‌آموزد و مفاهیمی مانند داخل، بیرون، بیشتر و همه را برای کودک قابل درک می‌کند. مهم‌ترین چیزی که برای تقویت زبان و ارتباط کودک نیاز است، فقط خود شما هستید، بنابراین تا می‌توانید با کودک‌تان بازی کنید.

تجربه پزشک:
وقتی کودک دچار کولیک است، با فشار دادن شکم، او بیشتر احساس ناراحتی می‌کند اما من این کار را می‌کردم!

[url=http://bartarinha.ir/][/url]
از مسواک زدن خسته نشوید

آنچه پزشکان می‌خواهند بدانید:
وقتی والدین می‌گویند که دندان‌های فرزندشان را مسواک نکرده‌اند زیرا کودک به آن‌ها اجازه نداده‌ است، باید گفت ممکن است این کار براي کودک چندان لذت‌بخش نباشد اما این کار بهتر از آن است که سال‌ها بعد به جای دندان با حفره‌های خالی مواجه شوید، بنابراین اجازه دهید این آخرین چیزی باشد که در صلح انجام می‌دهید. سعی کنید هرچه زودتر فرزندتان را نزد دندانپزشک ببرید. کودکان در یک سالگی باید برای اولین بار نزد دندانپزشک برده شوند.

تجربه پزشک: هر وقت که جشنی برپا بود من تمام شرط‌هایی که قبلا درباره مصرف شیرینی و آب‌نبات گذاشته بودید، فراموش می‌کردم و بچه‌ها هم می‌توانستند بدون محدودیت شیرینی مصرف کنند اما اين اشتباهي بزرگ بود.

همیشه آنتی‌بیوتیک لازم نیست

آنچه پزشکان می‌خواهند بدانید: عفونت‌های ویروسی با وجود آن‌که بسیار آزاردهنده هستند باید دوره خود را بگذرانند. این بیماری با آنتی‌بیوتیک بهتر نمی‌شود و استفاده از آنتی‌بیوتیک در زمانی که ضرورت ندارد باعث مقاوم شدن باکتری‌ها می‌شود. اگر مطمئن نیستید فرزندتان به چه نوع بیماری مبتلا شده قبل از تجویز هر نوع دارویی به پزشک مراجعه کنید.

تجربه پزشک: به خاطر نمی‌آورم هیچ‌وقت به فرزندم ویتامین داده باشم.

کتاب‌هایی درباره خواب بخوانید

آنچه پزشک می‌خواهد بدانید:
والدین وقت زیادی را صرف خواندن کتاب‌هایی درباره بارداری و زایمان می‌کنند اما توجهی به اتفاقاتی که بعد از زایمان می‌افتد نمی‌کنند. این با توجه به محدودیت وقت قابل درک است اما آموزش درباره خواب کودک و مواجه شدن با یک برنامه خواب زندگی را بسیار ساده‌تر خواهد کرد.

تجربه پزشک: با این‌که من یک روانشناس هستم اما برخی اوقات که دخترم اصرار مي‌کند برايش کتاب بخوانم اين‌کار را نمي​کنم.

وسایل الکترونیک را بیرون اتاق بگذارید

تلویزیون، کامپیوتر، بازی‌های دستی، آی‌پاد و تلفن همراه، فرزندتان را تحریک می‌کند و باعث ایجاد اختلال در خواب او خواهد شد. آنها همیشه 5 دقیقه زمان بیشتر از شما می‌خواهند تا بازی را تمام کنند. در مورد بچه‌های کوچک‌تر یک ساعت قبل از خواب بازی‌ها را خاموش کنید، برای نوجوانان هم 30 دقیقه قبل از خواب. در ضمن بازی‌ها را کنار تخت قرار ندهید چون ممکن است آنها را به هوس بیندازد.

تجربه پزشک: به عنوان یک خانواده ما خیلی ورزش نمی‌کنیم و فقط دخترم در مدرسه شنا می‌کند اما به جز آن ما هیچ فعالیت فیزیکی‌ای نداریم. در عوض همیشه پاي بازي کامپيوتري هستيم.

کمی عفونت گوش اشکالی ندارد

این حالت کاملا طبیعی است و دلیلی برای نگرانی نیست. سیستم ایمنی کودک همان‌طور که آناتومی بدنش شکل می‌گیرد، در حال پیشرفت است. برخی والدین گمان می‌کنند چندین عفونت پشت‌سر هم باعث تاخیر در گفتار می‌شود اما این‌طور نیست.

تجربه پزشک:
بچه‌های من گاهي اوقات رعايت بهداشت را نمي‌کنند و من خودم هم در اين رعايت نکردن آنها را همراهي مي​کنم.

آنچه می‌خواهید باشند، خودتان تمرین کنید

آنچه پزشک می‌خواهد بدانید: مفهوم سه وعده غذایی و سه میان‌وعده در روز باید به صورت خودکار انجام شود. این چیزی است که باید از همان کودکی رعایت شود و به آنها کمک کند که از بسیاری از مشکلات و اختلالات غذا خوردن پیشگیری شود، بنابراین یک الگوی مناسب باشید. مادر نباید مدام نوشابه بخورد یا از ماست پرچرب استفاده کند. کودکان با دیدن این چیزها الگوبرداری می‌کنند.

تجربه پزشک: من فراموش کردم که در زمان سفر داروها را به صورت جداگانه بسته‌‌بندی کنم كه باعث شد فرزندم یک عدد ایبوپروفن مصرف کند و مااو را به درمانگاه ببریم.

وسایل دکتری بخرید قبل از آنکه دکتر بروید

آنچه پزشک می‌خواهد بدانید: برای فرزندتان یک جعبه اسباب‌بازی پزشکی بخرید و بگذارید قبل از آن‌که به پزشک برود با وسایل آن آشنا شود. به او یاد دهید که قلب و گوشش کجاست و توضیح دهید که پزشک به آنها نگاهی خواهد انداخت. اجازه دهید صدای قلب شما را بشنود و گوش‌تان را معاینه کند. به او نگویید که آمپول درد ندارد و توضیح دهید که آمپول باعث می‌شود زودتر بهبود پیدا کند.

تجربه پزشک:
وقتی همسر من خانه نیست فرزندانم برای شام کورنفلکس می‌خورند. دست‌کم به این ترتیب غلات و فیبر و پروتئین کافی به آنها می‌رسد.

آموزش دستشویی را زود شروع نکنید

آنچه پزشک می‌خواهد بدانید: والدین اغلب به خاطر مهدکودک یا به خاطر این‌که از تعویض پوشک خسته شده‌اند تصمیم می‌گیرند آموزش توالت رفتن را شروع کنند. بهتر است تا زمانی که کودک به شما احساس نزدیکی نکرده، صبر کنید. هدف این است که مسئولیت از والدین به کودک تفویض شود. اگر مدام هر 10 دقیقه از او سوال کنید که نیاز به دستشویی دارد بهتر است به او پوشک بپوشانید. اگر تا وقتی که کودک علاقه‌مند شود صبر کنید، خودش به شما می‌گوید چه زمان نیاز به دستشویی دارد.

تجربه پزشک: من در مورد مصرف شیرینی در کودکانم سهل‌انگار هستم و مدام به آنها آب‌نبات می‌دهم.

گیاهان آلودگی را پاک می‌کنند

براساس برخی پژوهش‌ها هوای داخل خانه مواد سمی بیشتری نسبت به محیط بیرون دارد و خانواده وقت زیادی را در خانه سپری می‌کند پس باید هوای تازه وارد خانه شود. ساده‌ترین راه‌حل، استفاده از گیاهان آپارتمانی است. سعی کنید گیاهی بخرید که نگهداری‌اش ساده باشد.

تجربه پزشک: تا زمانی که سبزی‌های بشقاب‌ فرزندانم تمام نشود از دسر خبری نیست.

دنبال دکتر خوب باشید

آنچه پزشک می‌خواهد بدانید: دکتر تا 24 سال شریک والدین در بزرگ کردن کودک است. پزشکی را بیابید که با قوانینی که خودتان برای فرزندتان ایجاد کرده‌اید همخوانی داشته باشد.

تجربه پزشک: اگر فرزندم دیر یاد می‌گرفت اساسا نگران نمی‌شدم در حالی که به دیگران توصیه می‌کردم به پزشک مراجعه کنند.

درباره حساسیت غذایی بیشتر بدانید

مطالعات نشان می‌دهد یک سوم از کودکان به غذا حساسیت دارند. در واقع حساسیت باعث ایجاد کهیر، تورم صورت، ‌استفراغ، اسهال و خس خس سینه می‌شود و در عرض 15 دقیقه تا 2 ساعت بعد از خوردن غذا بروز می‌کند. شایع‌ترین واکنش‌های نامطلوب غذایی می‌تواند شامل عدم تحمل غذا و ناراحتی معده و سردرد باشد. با پزشک در این باره صحبت کنید. آلرژی‌های غذایی مادام‌العمر نیستند و با بزرگ‌تر شدن از بین می‌روند اما شایع‌ترین حساسیت‌ها به شیر، تخم‌مرغ و گندم است.

تجربه پزشک: من تب فرزندم را با دارو پایین نمی‌آورم. تب واکنش طبیعی بدن است و به تنهایی نمی‌تواند خطرناک باشد شما باید علت آن را بیابید.

همیشه اطلاعات بیشتری وجود دارد

آنچه پزشک می‌خواهد بدانید: مردم کتاب‌های زیادی می‌خوانند و از اینترنت زیاد استفاده می‌کنند. اگر می‌خواهید کتابی در این زمینه بخوانید بهتر است کتابی باشد که نکات عملی هم همراه داشته باشد.

تجربه پزشک: یک بار برای مدتی طولانی پوشک فرزندم را عوض نکردم و خیال می‌کردم همسرم این کار را انجام داده است.

سپاس شده توسط hamed
۲۴ آبان ۱۳۹۲, ۰۲:۱۹ عصر
ارسال: #35
هر کودکی احتمال داشتن حساسیت به انواع غذاها را دارد. بر اساس آماری که در سال 2011 میلادی در آمریکا توسط مرکز کنترل بیماری ها منتشر شد، 4.6 درصد از کودکان زیر 18 سال دچار حساسیت های غذایی هستند. این آمار تا پیش از سال 2000 میلادی زیر 3.5 درصد بود. شناخت حساسیت غذایی موجب می شود تا بتوان نخستین نشانه های آن را تشخیص داد و در صورت امکان آن را درمان کرد.

اگر کودک به غذا حساسیت نشان دهد چه اتفاقی می افتد؟

اگر کودک به غذایی حساسیت داشته باشد، بدن او به محض دریافت این غذا آن را به عنوان مهاجم تشخیص می دهد و سیستم ایمنی می خواهد از بدن در مقابل آن دفاع کند. گاهی بدن نوعی آنتی‌بادی به نام IgE ترشح می کند که وارد مقابله با غذا می شود. اگر کودک دوباره همان غذا را میل کند، این بار بدن به سیستم ایمنی دستور می دهد در برابر این مهاجم هیستامین ترشح کند و با آن بجنگد.

این مواد باعث بروز نشانه های حساسیت می شوند که بسته به نوعشان، خفیف یا شدید هستند.

از جمله نشانه های حساسیت غذایی باید به کهیر، ورم، مشکل تنفسی اشاره کرد که عموما یک یا دو ساعت پس از صرف غذا بروز می کنند. اگر واکنش بدن کودک به غذا شدید باشد می تواند حتی او را به مرگ نیز تهدید کند. برخی از نشانه ها همچون اگزما یا مشکلات روده ای و معده ای همچون اسهال و استفراغ نیز از نشانه های حساسیت غذایی هستند.

گاهی ممکن است کودک در چندین بار اول مصرف انواع مواد غذایی از خود واکنش یا حساسیتی نشان ندهد اما حساسیت به طور ناگهانی بروز کند. به طور مثال اگر به طور ناگهانی به تخم مرغ حساسیت داد، شاید به واسطه تداخل آن با مواد دیگر همچون شیر، آجیل یا کلوچه بوده است.

کودک اصولا به چه غذاهایی حساسیت پیدا می کند؟

کودک ممکن است به هر نوع غذایی حساسیت پیدا کند. اما موادی که در زیر نام برده ایم، 90 درصد احتمالایجاد آلرژی را دارند:

تخم مرغ، شیر، بادام زمینی، گندم، سویا، دانه درختان همچون گردو و کاشو (نوعی پسته)، ماهی همچون تن، سالمون و کاد و صدف، خرچنگ، میگو و لابستر

هنگامی که کودک دچار حساسیت می شود چه باید کرد؟

هنگامی که کودک در تنفس مشکل دارد، لب و صورت او کهیر زده است یا اسهال و استفراغ دارد فورا با اورژانس تماس بگیرید. حساسیت های شدید می توانند موجب مرگ کودک شوند. به همین منظور به پیراپزشک نیاز دارید. اگر کودک همیشه یک یا دو ساعت پس از صرف غذا نشانه هایی از خود نشان داد، این مساله را با پزشک او در میان بگذارید تا از او تست حساسیت بگیرد.

متخصص آلرژی به شما می گوید چه غذاهایی در مداخله با غذای دیگر می توانند ایجاد حساسیت کنند. و به شما می گویند که آیا کودک واقعا دچار حساسیت شده است یا فقط نمی تواند غذای موردنظر را هضم کند.
آیا حساسیت ارثی است؟

همه کودک ممکن است به برخی مواد غذایی حساسیت داشته باشند. اما اینکه شما به چیزی حساسیت دارید و کودک شما نیز به آن آلرژی پیدا کند، واقعیت ندارد. به طور مثال، اگر شما هر نوع حساسیتی داشته باشید، حساسیت دارویی، حیوانات، غذایی، فصلی و ... 50 درصد احتمال اینکه کودک نیز به نوعی حساسیت دچار باشد، وجود دارد. هنگامی که هر دو والدین حساسیت دارند، این احتمال به 75 درصد می رسد.

آیا حساسیت غذایی در کودکان رشد می کند؟

برخی از حساسیت ها همچون آلرژی به سویا یا گندم تا زمان مدرسه کودک ادامه دارند و سپس برطرف می شود. برخی همچون بادام زمینی، ماهی و دانه های روغنی ممکن است تا آخر عمر همراه او باشند.

برخی از مطاالعات اخیر نشان داده اند حساسیت هایی به شیر و تخم مرغ در سال های اخیر بیشتر شده است و تقریبا نیمی از کودکان 8 تا 10 ساله به این مواد حساسیت دارند.

عدم تحمل غذا با حساسیت غذایی چه فرقی با هم دارند؟

واکنش به انواع غذا 20 درصد نسبت به سال های گذشته افزایش یافته است. از جمله رایج ترین واکنش های بدن به انواع غذاها، عدم تحمل غذا است.

عدم تحمل غذا به سیستم ایمنی بدن ارتباطی ندارد. در این واکنش کودک نمی تواند غذایی را بخورد و معده او توان هضم آن را ندارد. اگر غذاهایی که معده کودک توان هضم آنها را ندارد، میل کند، دچار اسهال یا استفراغ یا حتی نفخ شدید می شود. یکی از انواع عدم تحمل غذا نسبته به لاکتوز روی می دهد. افرادی که نمی توانند لاکتوز مصرف کنند افرادی هستند که آنزیم لازم برای هضم شکر موجود در شیر دیگر مواد لبنی را ندارد. در این گونه موارد توصیه می شود کودکان زیر یک سال به هیچ عنوان شیر گاو مصرف نکنند.

آیا باید نگران باشیم که شاید کودک حساسیت غذایی دارد؟

در این رابطه باید با پزشک او صحبت کنید. پزشک با معاینات تخصصی می تواند تشخیص دهد کودکان به ماده غذایی خاصی حساسیت دارند یا خیر. برای این منظور نیز عادت های غذایی و نشانه های کودک به انواع مواد غذایی را از والدین می پرسند. سپس آزمایش پوستی یا خونی برای کشف نشانه هایی که باعث واکنش بدن می شوند را انجام می دهد.

اگر آزمایش ها منفی بود، نشانه هایی که ممکن است موجب نگرانی شوند حساسیت غذایی نیستند و فقط عدم تحمل غذا توسط بدن کودک است.

آیا می توان از حساسیت غذایی پیشگیری کرد؟

اصولا والدینی که هر دو دچار حساسیت غذایی هستند همیشه نگرانند که فرزند آنها نیز دچار نشود و همیشه به دنبال یافتن راهی برای پیشگیری از این مساله هستند.

در تحقیقاتی که در سال 2008 میلادی منتشر شده بود، مرکز کنترل بیماری های آمریکا اعلام کرد هیچ گونه نشانه یا درمانی برای به تاخیر انداختن یا جلوگیری از حساسیت در کودکان وجود ندارد. اما برخی راهکارها هستند که این حساسیت را کاهش می دهد. از جمله باید به شیر مادر اشاره کرد. تا حد امکان فرزند خود را با شیر خود تغذیه کنید.

آیا حساسیت غذایی را می توان درمان کرد؟

هیچ دارو یا معالجه ویژه ای برای درمان حساسیت غذایی در کودکان وجود ندارد. تنها راه ممکن پرهیز از خوردن غذاهایی است که ایجاد حساسیت می کنند. باید پیش از مصرف هر نوع غذای ترکیبی یا دارو یا ... حتما مواد تشکیل دهنده آن را مطالعه کنید. اگر به تخم مرغ حساسیت دارید باید از آلبومین هم پرهیز کنید.

سپاس شده توسط hamed
۲۵ آذر ۱۳۹۲, ۰۱:۱۸ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ آذر ۱۳۹۲ ۰۱:۱۹ صبح، توسط Entezar.)
ارسال: #36
به تازگی عکس‌هایی از خانواده‌ سلطنتی انگلیس منتشر شده که آنها را در حال بچه‌داری نشان می‌دهد. همان کاری که بقیه والدین انجام می‌دهند. پرنس ویلیام پدر شده و دارد سعی می‌کند کارهای یک پدر را یاد بگیرد و به آنها عمل کند. این کارها می‌تواند از تعویض پوشک تا حمام کردن و شیر دادن را شامل شود. این عکس‌ها بهانه‌ای است برای آنهایی که تازه طعم پدر و مادر شدن را می‌چشند، برخی وظایف خود درقبال فرزندشان را مرور کنند.
تماس پوستی با کودک برقرار کنید
اولین مرحله بیدار کردن حس لامسه در نوزادان، نوازش و در آغوش گرفتن آنهاست. با این عمل به نوزاد این حس را منتقل می‌کنید که دوستش دارید و جایش امن است. اولین رابطه نوزاد با دنیای خارج از طریق لمس کردن است و این حس را نوزاد از طریق پوست و سپس دهان تجربه می‌کند. این لمس و نوازش می‌توانداز یک در دست گرفتن ساده و بغل کردن تا ماساژهای اختصاصی و حرفه‌ای متفاوت باشد. با لمس می‌توان تب، درد، اضطراب، افسردگی و رفتارهای تهاجمی را مهار کرد، عملکرد سیستم ایمنی را بهبود بخشید و التیام را سرعت داد.
مادربزرگ بهتر می‌داند

اما می‌توان در بسیاری از موارد هنوز به دانش مادربزرگ‌ها و پدربزرگ‌ها هم تکیه کرد. آنها با نقش حمایتی که ایفا می‌کنند، می‌توانند استرس تازه مادر شدن را از مادر دور کنند. بهتر است برای برخی مسائل سراغ آنها بروید. از آنها بپرسید زمانی که شما نوزاد بودید و دل‌درد داشتید چه کار می‌کردند. بپرسید عادت خوابیدن شما چطور بوده و مسائلی از این دست. شاید فرزندتان این چیزها را از شما به ارث برده باشد و حالا تجربه فردی که این روزها را گذرانده، می‌تواند طی این مسیر را برای شما راحت‌تر کند. خانواده سلطنتی هم نوزاد تازه حمام کرده‌شان را سراغ مادربزرگ آورده‌اند تا توسط او مورد نوازش قرار ‌گیرد.

برای غذا دادن روی پدر حساب کنید

پدر فقط در تعویض پوشک نمی‌تواند کمک کند بلکه در غذا دادن به نوزاد هم می‌تواند به مادر کمک کند. نوزاد در حال رشد همیشه گرسنه است و پدر نیز باید آماده غذا دادن به او باشد. شكي وجود ندارد كه تغذيه كودك با شير مادر، يكي از مهم‌ترين نكات در مراقبت از كودك است. اين به آن معناست كه اگر كودك با شير مادر تغذيه مي‌شود، پدر ممكن است كمي احساس کنار گذاشته شدن كند. اگر شرايطي به وجود آمد كه بايد شير مادر را با شيشه به كودك بدهيد، شما اين كار را انجام دهيد. از همسرتان بخواهيد شيرش را بدوشد، سپس آن را در شيشه بريزيد و با شيشه به كودك شير بدهيد البته پيش از آغاز استفاده از شيشه، بهتر است كمي صبر كنيد تا كودك شير خوردن از سينه را ياد بگيرد. کاری که پرنس ویلیام انجام می‌دهد هم همین است. بعد از 6 ماهگی هم پدر می‌تواند در دادن غذای کمکی به نوزاد همراهی کند.

با او عکس بگیرید

وقتی کودکی پا به دنیای زوج می‌گذارد با خودش اوقات کم‌نظیری را می‌آورد. نوزاد در هر لحظه ممکن است کاری انجام دهد یا چیزی یاد بگیرد و بخواهد آن را به کار ببرد. این اولین‌ها را هیچ‌وقت از دست ندهید. یکی از کارهایی که می‌توانید انجام دهید، عکس انداختن با نوزاد است. چیزی که آن دوران را برای همیشه زنده نگه می‌دارد عکس‌ها و فیلم‌هایی است که شما گرفته‌اید. پس غفلت نکنید.
برای تعویض پوشک داوطلب شوید

چیزی که قرار است تا 3-2 سال 24 ساعته به کودک وصل باشد، حتما چیز مهمی است؛ حتی اگر اسمش پوشک باشد شاید در دفعات اول والدین برای تعویض پوشک نوزاد دچار مشکل شوند اما بعد از مدت کوتاهی به متخصصان این کار بدل می‌شوند. اما چند نکته را به خاطر داشته باشید؛ هنگام تعویض پوشک همه ملزومات موردنیاز را دردسترس‌تان قرار دهید و حتی برای یک لحظه کودک را به حال خودش رها نکنید. برای تعویض پوشک، او را روی بالشتک‌های مخصوص تعویض پوشک قرار دهید و او را با دستمال مرطوب یا پنبه پاک کنید. در صورتی که پوشک را باز کردید و روی پوست نوزاد خط انداخته بود یا شما او را سفت بسته‌اید، باید پوشک را عوض کنید. برای تعویض پوشک حتما روی کمک پدر حساب کنید.

برای خوابش برنامه داشته باشید

مدل خواب کودکان با بزرگ‌تر‌ها خیلی فرق دارد. آنها نمی‌توانند بلافاصله بعد از یک فعالیت سنگین یا سر و صدا، چشم‌های‌شان را ببندند و بخوابند. کوچولو‌ها برای خوابیدن نیاز به مقدماتی دارند که آنها را آرام کند. کتاب خواندن برای کودکان می‌تواند از‌‌ همان اولین ماه‌های تولد شروع شود. نوزادان از شنیدن صدای والدین‌شان لذت می‌برند و همین برای‌شان کافی است. پرنس ویلیام و کیت سعی می‌کنند ابتدا فرزندشان را با در آغوش گرفتن آرام کنند و سپس او را در تختش بگذارند و با لالایی و کتاب خواندن او را به خوابیدن دعوت کنند.

سپاس شده توسط Bitanem ، hamed
۳ دي ۱۳۹۲, ۱۲:۰۲ عصر
ارسال: #37
[تصویر:  09b3501cd77b341b00c59c8b0fda5db6-425]

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Entezar
۱۷ دي ۱۳۹۲, ۰۱:۵۷ صبح
ارسال: #38
در این مطلب به طور مختصر و کوتاه در مورد مسایلی گفته ایم که شاید در مورد مراحل رشد کودکان و فرزندان خود نمی دانید. مسایلی که شاید باعث تعجب شما شوند. این مسایل کلی و در زمینه رشد و پرورش کودک هستند.

درون رحم: حس بویایی

جنین از هفته 28 بارداری می تواند بوها را حس کند. محلول آمونیاکی که جنین در آن زندگی می کند بویایی او را تقویت می کند. به طور مثال، وقتی در ماه سوم غذایی سفارش می دهید که عطر بسیاری دارد، جنین نیز بوی غذایی که میل می کنید را همانند شما حس خواهد کرد و تشخیص خواهد داد.

کودک: افزایش وزن

همه می دانیم که کودک مدام در حال رشد است. اما این رشد چقدر است؟ به طور میانگین، هر کودک باید در سال نخست زندگی خود وزنی معادل سه برابر وزن زمان تولد را داشته باشد. از نظر قدی نیز باید به طور میانگین بین 3 تا 4 سانتی‌متر قدش بلند شود.

خردسال: توانایی حرف زدن

کودکان بسیار سریع تر از زمانی که حرف می زنند، حرف زدن را می آموزند. در یک سالگی آنها حدود 70 درصد کلمات را تشخیص می دهند اما خیلی کمتر از آن می توانند سخن بگویند. در 18 ماهگی، سرعت یادگیری کلمات در کودک بسیار زیاد می شود. او در هر دو ساعت یک کلمه جدید خواهد آموخت.

پیش دبستانی: خودشناسی

در این سن، کودک خودش را به عنوان یک فرد مستقل می پذیرد و باور می کند بزرگ شده است. حس مالکیت در این سن در آنها افزایش می یابد و واژه «مال من» را بسیار از او خواهید شنید. این «مال من» گفتن ها به این معنی است که او خود را از شما و دوستان و اطرافیان جدا می داند و کاملا حس استقلال پیدا کرده است.

بزرگسالی: پیدا کردن وجدان

تغییرات روانی در مغز کودکی که به مدرسه می رود باعث می شوند تا تمایزهای اخلاقی برای مسایل مختلف قایل شود که در نتیجه قضاوت های درونی صورت می گیرد. تا پیش از این سن، کودک شاید همیشه بر اساس قانون ها و قواعد موجود رفتار می کرد تا با مشکلی روبه رو نشود. اما پس از آن وجدان و تفکرات درونی وارد عرصه می شود و به خوبی می تواند خوب را از بد تشخیص دهد.

سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، Bitanem ، آشنای غریب
۱۷ دي ۱۳۹۲, ۰۴:۳۱ عصر
ارسال: #39
Rose انتظار عزیز دسمریزاد. عالی بود . من در مورد بویایی جنین واقعا متعجب شدم.

Rose سالها دل طلب جام حم از ما میکرد ...... وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد
گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است ..... طلب از گمشدگان لب دریا میکرد Rose
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط Entezar
۱۸ دي ۱۳۹۲, ۰۱:۳۷ صبح
ارسال: #40
خواهش میکنم وظیفه است به گردن من که چیزی رو که میدونم واسه بقیه هم بگم.
به قولی زکات علم انتشار علمه...

سپاس شده توسط Bitanem
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا