ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آيا شيطان از جنس ملائك بود؟
۲۸ بهمن ۱۳۹۰, ۱۱:۰۶ صبح
ارسال: #1
آيا شيطان از جنس ملائك بود؟
شیطان و ابلیس اگر چه از جنس ملائکه نبود ولی به لحاظ مقامات در مرتبه مشترکی با آنان قرار داشت. حضرت امیر در خطبه 192 نهج البلاغه در این مورد می فرماید:

و کان قد عبدالله ستة آلاف سنة، لایدری امن سنی الدنیا ام سنی الآخرة.
شیطان شش هزار سال خداوند را عبادت کرد آن هم معلوم نیست از سالهای دنیا (365 روز) یا سالهای آخرت ( که هر روز آن برابر با پنجاه هزار سال دنیاست).
خوب شیطان به واسطه این عبادات طولانی به مقامات عالی معنوی ترقی یافته بود که حتما جزء فرشتگان محسوب شده و احکام او با فرشتگان برابر شده بود. اما بعد از سرپیچی از فرمان خداوند رانده شد.
اجنه گر چه مانند بشر از قدرت انتخاب و اختیار برخوردار هستند اما به لحاظ مرتبه از آدمی پائین تر هستند ابلیس با عبادات شش هزار ساله خود به صف فرشتگان پیوست ولی آدم (ع) محمود ملائکه قرار می گیرد و این بدان جهت است که ظرفیت وجودی و استعداد انسان بیش از این می باشد و در واقع شیطان و ملائکه ها مامور بودند که به انسان کامل سجده کنند، و اوست که استعداد وجودی خود را به فعلیت رسانده است و به مقام خلیفة اللهی نائل شده است[1].
بعضی از دانشمندان از آیه 12 سوره اعراف (قال ما منعک الا تسجد اذ امرتک قال انا خیر منه خلقتنی من نار و خلقته من طین، فرمود: چون تو را به سجده امر کردم چه چیزی تو را بازداشت از اینکه سجده کنی؟ گفت: من از او بهترم مرا از آتش آفریدی و او را از گِل آفریدی- ترجمه فولادوند) استنباط کرده اند که خداوند به شیطان یک دستور جداگانه ای برای سجده داده است اگر چه آن را به تفصیل بیان نکرده اند چون در این آیه به شیطان یادآوری می شود که چرا وقتی تو را فرمان دادم و امر به سجده کردم نپذیرفتی؟ (امرتک) معلوم می شود شیطان را نیز جداگانه امر فرموده است ولی قرآن در مقام حکایت، امر به ملائکه و شیطان را یکجا آورده است، و اگر یک دستور جداگانه به ابلیس داده نمی شد ابلیس در جواب می توانست بگوید بار خدایا تو به من امر نکردی بلکه امر تو خطاب به ملائکه بود و خودت می دانی که من از ملائکه نیستم بلکه از اجنه می باشم ولی شیطان این استدلال را نکرد و آنچیزی را گفت که در آیه 12 سوره اعراف آمده است و این تاییدی است که خداوند جدای ازفرشتگان شیطان را هم مامور به سجده کرده است[2].

[1]برای مطالعه بیشتر می توانید به المیزان ج 8 ص 36 به بعد (عربی) و معادل فارسی آن مراجعه فرمائید.
[2] ر.ک. اندیشه جاوید، آیت الله سبحانی، ج 2، مسئله 128

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط hamed ، خادم شهدا ، seyedebrahim
۱۱ فروردين ۱۳۹۱, ۰۱:۴۵ عصر
ارسال: #2
RE: آيا شيطان از جنس ملائك بود؟
چیزی که شیطان را از بهشت بیرون کرد تعصب و غرور بود که خود را از انسان که از گل بود برتر می دانست پس میشه گفت فرشته بوده ولی به خاطر غرورش و انجام ندادن امر الهی اخراج شده.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعداء هم اجمعین
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۱۱ فروردين ۱۳۹۱, ۰۳:۳۴ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ فروردين ۱۳۹۱ ۰۳:۳۸ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #3
تا آنجا كه بنده فهميدم شيطان از جنيان بوده نه فرشتگان.

وطبق تدبر در قرآني كه رفتم ما در هنگام انجام گناه مرتب مغلوب نفس خود مي شويم و از درون ماست نه فقط عامل بيروني.

و انسان هاي خوب كه نفسشون تهذيب شده كمتر گناه ميكنند.

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۱۱ فروردين ۱۳۹۱, ۰۴:۵۸ عصر
ارسال: #4
در این که شیطان از جنس "جن " بوده نه ملائک تردیدی نیست .

چون خداوند در برابر این فرمان الهی که باید بر انسان سجده کند می گوید : " قال ما منعک الا تسجد اذ امرتک قال انا خیرمنه خلقتنی من نار و خلقته من طین "

شاهد ما این قسمت از ایه است که شیطان می گوید من از انسان برترم چون من از اتش و او از طین آفریده شده است .

و در خصوص خلقت جن هم در سوره حجر ایه 27 آمده است : والجان خلقناه من قبل من نار السموم
و بعد بیان ماده اولیه خلقت جن و انس در این سوره به تمرد شیطان در برابر فرمان الهی اشاره دارد که این خود نشان می دهد شیطان از گروه اجنه بوده است نه فرشته .

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا