ارسال پاسخ 
 
امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
نکات زیبای تفسیری
۲۶ آذر ۱۳۹۰, ۰۸:۵۵ صبح
ارسال: #1
نکات زیبای تفسیری
سلام
الم نجعل الارض مهادا
"آیا ما زمین را مانند گهواره قرار ندادیم"
با این آیه شریفه همه دوستان آشنا هستید انشالله
اما در مورد این تشبیه زیبای قرآنی یک نکته یاد گرفتم دوست دارم بذارمش اینجا همه با هم استفاده کنیم و خواهش میکنم اگه اینجور نکته هایی یاد میگیرید ما رو بی نصیب نگذارید.

دوران گهوارگی هر انسانی تنها یک بخش بسیار کوچک از زندگی او را در بر میگیرد مثلا نسبت به یک عمر 60-70 ساله دوران گهوارگی حداکثر شش ماهه خیلی زیاد نیست و هدف از این دوره کسب آمادگی لازم برای شروع سایر مراحل زندگی است. نوزاد بدلیل ناتوانی،احتیاج به این مراقبت ویژه دارد.
این دنیا هم حکم گهواره را برای انسان دارد رحمت خدا همه را در بر گرفته تا انسان بتواند زاد و توشه ای برای زندگی جاوید خود فراهم کند. نباید زیاد به فکر جا خوش کردن باشیم!

اللهم نور قلوبنا بالقرآن
حضرت استاد سلام علیک.
http://hedayatnoor.org/persian/aboutus
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا ، مریم گلی ، یک کاربر ، منتظر ، seyedebrahim ، نیلوفرانه ، fanaie ، راد ، arf
صفحه 3 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲۶ دي ۱۴۰۰, ۰۹:۵۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ دي ۱۴۰۰ ۰۹:۵۴ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #21
RE: نکات زیبای تفسیری

إِنَّا أَنْزَلْنا إِلَيْكَ الْكِتابَ بِالْحَقِّ فَاعْبُدِ اللَّهَ مُخْلِصاً لَهُ الدِّينَ (زمر-٢)
ترجمه:ما این کتاب را بحقّ بر تو نازل کردیم؛پس خدا را پرستش کن و دین خودرابرای او خالص گردان!
تفسير:
١-مراد از كلمه" دين"به طوری كه از سياق برمی‌آيد عبادت است.يعنی طريقه‌ای كه در زندگی اجتماعی انسانی پيموده میشود و مراد از" عبادت" همان اعمالی است كه خضوع قلبی و پرستش درونی را مجسم و ملموس میكند،وآن عبارت از همان طريقه‌ای است كه خداوند سبحان خود آن را تشريع كرده
٢-حال كه قرآن به حق نازل شده پس عبوديت قلبی خود را برای خدا در تمامی شؤون زندگيت با پيروی كردن از آنچه برای تو تشريع كرده اظهار كن در حالی كه دين خود را برای او خالص سازی، و غير از آنچه خدا برای توتشريع كرده پيروی مكن
٣-آنچه به تو وحی كرديم كه دين را برای خدا خالص كنی، مخصوص به شخص تو نيست، بلكه اين وظيفه‌ای است بر هر كس كه اين ندا را بشنود ‏و معنای خالص بودن دين برای خدا اين است كه: خدا عبادت آن كسی را كه فقط برای او عبادت نمی‌كند نمی‌پذيرد، حال چه اينكه هم خدا را بپرستد و هم غير خدا را و چه اينكه اصلا غير خدا را بپرستد.
والْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

زندگی تکرار فرداهای ماست
میرسد روزی که فـردا نیستیم
آنچه میماند فقط نقش نکوست
نقش ها میماند و ما نیستیم
قدر روزهای زیبا و پراز نعمت
زندگی را بدانیم . خدایا شکرت
التماس دعا: يكشنبه ٢٦دي ١٤٠٠

خداوند می بیند می داند می تواند
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۲۸ دي ۱۴۰۰, ۰۹:۲۳ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸ دي ۱۴۰۰ ۰۹:۲۵ صبح، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #22
RE: نکات زیبای تفسیری
Rose بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَٰنِ الرَّحِيم Rose
إِنَّ اللَّهَ لَا يَظْلِمُ مِثْقَالَ ذَرَّةٍ ۖ وَإِنْ تَكُ حَسَنَةً يُضَاعِفْهَاوَيُؤْتِ مِنْ لَدُنْهُ أَجْرًاعَظِيمًا (نساء-٤٠)
ترجمه:
خدا ذره‌اى هم ستم نمى‌كند اگرکار نیکی باشدآنرادو برابرمى‌كند وازجانب خود پاداش بزرگی مي‌دهد.
تفسير:
١-از‌ آنجا ‌که‌ ظلم‌ و ستم‌ معمولا یا ‌بر‌ اثر جهل‌ ‌است‌ و یا احتیاج‌ و یا ‌ کمبودهای‌ روانی‌، کسی‌ ‌که‌ نسبت‌ ‌به‌ همه‌ چیز و همه‌ کس‌ عالم‌ و ‌از‌ همه‌ بی‌نیاز و هیچ‌ کمبودی‌ ‌در‌ ذات‌ مقدس‌ ‌‌ایشان نیست‌، ظلم‌ کردن‌ ‌در‌ باره ‌او‌ ممکن‌ نیست‌ نه‌ ‌این‌ ‌که‌ نمی‌تواند ظلم‌ کند، بلکه‌ ‌در‌ عین‌ توانایی‌ ‌به‌ خاطر ‌این‌ ‌که‌ حکیم‌ و عالم‌ ‌است‌ ‌از‌ ظلم‌ کردن‌، خودداری‌ می‌نماید.
٢-این‌ ‌آیه‌ ‌به‌ افراد بی‌ایمان‌ و بخیل‌ ‌که‌ حال‌ ‌آنها‌ ‌در‌ آیات‌ قبل‌ آمده می‌گوید:خداوند ‌حتی‌ ‌به‌ اندازه سنگینی‌ ذره‌ای‌ ستم‌ نمی‌کند
«ذرّه‌» ‌در‌ اصل‌ ‌به‌ معنی‌ مورچه‌های‌ بسیار کوچکی‌ ‌است‌ ‌که‌ ‌به‌ زحمت‌ دیده‌ می‌شود، ولی‌ تدریجا ‌به‌ ‌هر‌ چیز کوچکی‌ ذرّه‌ گفته‌ ‌شده‌ ‌است‌،و امروز ‌به‌ «اتم‌» ‌که‌ کوچکترین‌ جزء اجسام‌ ‌است‌ نیز ذرّه‌ گفته‌ می‌شود. و ‌از‌ آنجا ‌که‌ «مثقال‌» ‌به‌ معنی‌ «سنگینی‌» ‌است‌، تعبیر «مثقال‌ ذرّة» ‌به‌ معنی‌ سنگینی‌ یک‌ جسم‌ فوق‌ العاده‌ کوچک‌ می‌باشد. سپس‌ اضافه‌ می‌کند، خداوند نه تنها ستم‌ نمی‌کند، بلکه‌ «‌اگر‌ کار نیکی‌ انجام‌ شود ‌آن‌ ‌را‌ مضاعف‌ می‌نماید، و پاداش‌ عظیم‌ ‌از‌ طرف‌ ‌خود‌ ‌در‌ برابر ‌آن‌ می‌دهد»
٣--سياق آيه چنين می‌فهماند و تقدير كلام چنين است:چقدر مايه تاسف است كه ايمان به خدا نياوردند، و انفاق نكردند زيرا اگر ايمان آورده و انفاق كرده بودند، خدای تعالی به وضع آنها دانا بود، ابدا به آنان (حتی به سنگينی يك ذره) اگر انفاق كرده بودند، ظلم نمی‌كرد و پاداش آنرامهمل نمی‌گذاشت، بلكه اگر حسنه‌ای می‌بود پاداش آن را مضاعف می‌داد (و خدا داناتر است).
والْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ

سـلام صبحتون پر خیر و برکت الهي
التماس دعا: سه شنبه ٢٨ دي ١٤٠٠

خداوند می بیند می داند می تواند
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
۳۰ دي ۱۴۰۰, ۰۷:۲۹ عصر
ارسال: #23
RE: نکات زیبای تفسیری
Heart Heart
وَلِلَّهِ الْأَسْمَاءُ الْحُسْنَىٰ فَادْعُوهُ بِهَا ۖ وَذَرُوا الَّذِينَ يُلْحِدُونَ فِي أَسْمَائِهِ ۚ سَيُجْزَوْنَ مَا كَانُوا يَعْمَلُونَ (اعراف-١٨٠)
ترجمه:و برای خدا، نامهای نیک است؛خدا را به آن نامهابخوانید!و کسانی راکه دراسماء خدا تحریف مي‌کنندرها سازید!آنها بزودی جزای اعمالی را که انجام میدادند،مي‌بینند!
تفسير:
١-منظور از«اسماء حسنی»صفات مختلف است که همگی نیک و همگی «حسنی» است.و منظور از خواندن خدا به اسماء حسنی تنها این نیست که الفاظ را بر زبان جاری کنیم و مثلا بگوییم یا عالم، یا قادر، یا ارحم الرّاحمین، بلکه در واقع این است که این صفات را در وجود خودمان به مقدار امکان پیاده کنیم، و به تعبیر دیگر متصف به اوصاف او و متخلق به اخلاقش گردیم،
٢-اين آيه مردم را از این نکته برحذر می‌دارد که اسامی خدا را تحریف نکنند و می‌گوید: «آنها که اسماء خدا را تحریف کرده‌اند رها سازید، آنها به زودی به جزای اعمال خویش گرفتار خواهند شد»منظور از الحاد در اسماء خدا این است که الفاظ و مفاهیم آنرا تحریف کنیم، یا او را به اوصافی توصیف نماییم که شایسته آن نیست، همانند مسیحیان که قائل به تثلیث و خدایان سه گانه شده‌اند، و یا این که صفات او را بر مخلوقاتش تطبیق نماییم تا در پرتو اين علم و قدرت و اين عدالت و رحمت بتوانيم خويش و اجتماعی را كه درآن زندگی میكنيم ازصف دوزخيان خارج سازيم.
‏سپس مردم را از اين نكته بر حذر می‌دارد كه اسامی خدا را تحريف نكنندكه به زودی به جزای اعمال خويش گرفتار خواهند شد
٣-در روایتی که از امام صادق علیه السّلام در تفسیر این آیه نقل شده می‌خوانیم: به خدا سوگند ما اسماء حسنای خدا هستیم، اشاره به آن است که پرتو نیرومندی از آن صفات الهی در وجود ما منعکس شده و شناخت ما به شناخت ذات پاکش کمک میکند.
والْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ


. بار الها در این روز پنجشنبه تمامی عزیزانی را که دستشان از دنیا کوتاه و به دیار ابدی پیوستند ،قرین رحمت واسعه خود قرار ده .
التماس دعا: آخرين روز دي ١٤٠٠

خداوند می بیند می داند می تواند
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
ارسال پاسخ 


پرش به انجمن:


کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا