ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا نماز به زبان عربی؟
۲۸ آذر ۱۳۸۸, ۱۱:۳۱ عصر
ارسال: #1
نماز
سلام.میخواهم بدونم چرانمازروبه زبان عربی میخوانیم؟دنبال یه جواب حسابیم.خیلی ضروریهSmile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
صفحه 2 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۱۳ شهريور ۱۳۸۹, ۱۲:۵۰ صبح
ارسال: #11
RE: لطفا در مورد نماز کمکم کنید .
سلام
جواب هاتون قانع کننده بودش
خیلی ممنون و متشکر ام
 سپاس شده توسط کبوتر حرم
۱۴ شهريور ۱۳۸۹, ۰۳:۱۹ صبح
ارسال: #12
سلام ، خواستم یه حرفی رو در آخر بگم و ببینم نظر شما چیه ؟
من وقتی سوالم رو از شماها پرسیدم فکر می کردم ، نماز یک تکلیفه که خدا از ماها خواسته ( نماز بخونیم و با خدا حرف بزنیم ،خدا رو پرستش و عبادت کنیم و در نهایت به واسطه اینها به خدا نزدیکتر بشیم) یعنی در واقع من به اهداف نماز خیلی توجه میکردم
به همین خاطر هم مثلا میگفتم هدف نماز صحبت کردن با خداست ، خب چرا هرکس با زبان خودش با خدا حرف نزنه و یا مثلا خوبه که آدم ها با خدا درددل کنند پس چطور آدم با زبان غیرمادری اش میتونه درددل کنه .
ولی در آخر با صحبت هایی که با هم داشتیم ، فکر میکنم شما هم با حرف های من موافقید ( یعنی هیچکی منکر این نیست حرف زدن و درد دل کردن با خدا و ... با زبان مادری کار اشتباهی )
۱۵ شهريور ۱۳۸۹, ۱۲:۱۰ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ شهريور ۱۳۸۹ ۰۱:۵۶ عصر، توسط کبوتر حرم.)
ارسال: #13
سلام جناب هوشیار

خیر ، ما منکر درد و دل با خدا به زبان مادریمون نیستیم.
اما هدف و فلسفه ی نماز درد ودل کردن با خدا نیست...

[تصویر:  1227525876531242365615322725012158200204.jpg]

اهداف نماز

1 ) یاد و ذکر خداوند : زیرا انسان موجودی فراموش کاراست.بنابر این هر چند ساعت یکبار با خواندن نماز خدای پاکیزه و منزه را یاد کرده و متذکر وجود لایتناهی او می شود.

2 ) جلوگیری از فحشا و منکرات : وقتی انسان متذکر خدا بود و خدا را مراقب خویش دید, قهرا از انجام گناه و منکرات شرم و حیا می کند.«إنّ الصلوة تنهى عن الفحشا و المنکر»

3 ) عبودیت و خضوع و خشوع در پیشگاه مقام ربوبیت : به طور مودب ایستادن , رکوع کردن , پیشانی بر خاک ساییدن , سجده و نشستن دو زانو و ... همه نشانه های خضوع است.و این حقی است از سوی خدایسبحان که هر انسانی موظف با ادای آن است.توجه داشته باشید که همین خضوع و خشوع , به تدریج در روح و جان ما اثر گذاشته و انسان را در برابر سایر افراد متواضع می کند. امام علی (ع) درنهج البلاغه می فرماید : " خدای سبحان نماز را مقرر داشت تا پیشانی از روی تواضع به خاک مالیده شود. " و حضرت فاطمه (س) نیز می فرماید : " خداوند نماز را مقرر داشت تا دامن انسان ر از کبر و منیت پاک گرداند. "

4 ) تشکیل جماعت ها : ویل دورانت می نویسد : " بر هیچ انسان منصفی پوشیده نیست که شرکت مسلمانان در نماز های جماعت روزانه , چه اثر خوبی در وحدت و تشکل آنها دارد . با کمی دقت می توان دریافت که در سایه همین جماعت ها و جمعه ها است که انسجام و اتحادی در اقشار مختلف ایجاد می شود و در سایه آن برکات و ارزش هایی وجود دارد.از کارهای عمرانی یک منطقه گرفته تا راه حل سایر مشکلات افراد و جامعه."

5) غفلت زدایى: بزرگترین مصیبت براى رهروان راه حق آن است که هدف آفرینش خود را فراموش کند. و غرق در زندگى مادى و لذائذ زودگذر گردند، اما نماز به حکم این که در فواصل مختلف در هر شبانه روز پنج بار انجام مى شود، مرتباً به انسان اخطار مىکند و هشدار مى دهد و هدف آفرینش او را خاطر نشان مى سازد... و این نعمت بزرگى است که انسان وسیلهاى در اختیار داشته باشد که در هر شبانه روز چند مرتبه به او بیدار باش گوید.

[تصویر:  images?q=tbn:ANd9GcQ-ZD_iIZqFSfZpRm-xxLT...xDLhNJO-cY]

آقاجان بدانید و بدانند که لبخند رضایت شما را با هیچ چیز عوض نخواهیم کرد
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط مشکات ، zeinab ، کاکانجف ، osaky
۳ بهمن ۱۳۸۹, ۰۷:۰۴ عصر
ارسال: #14
هشيار عزيز من فكر كنم چون بايد يه وحدت بين كلام و عبادات مسلمانها باشه.
وگرنه خيلي هرج و مرج ميشه.
و خب چون اون زمان زبان رسمي عربي بوده نه فارسي خب پس زبان عربي مبناي وحدت شده.
مثلا الان كه در همه كشور ها زبان انگليسي بين المللي است .
و عزيزم شما ميتوني با زبان خودت با خدا حرف بزني و درد و دل كني و در نماز هم قنوت را فارسي بگي.
اما قبول كن يه زبان مشترك قشنگتره و اينكه يه زماني عربستان بيشترين آمار مسلمون ها رو داشته و حالا اگه اين نظم به هم خورده ديگه تقصير ماست. و به نظر من اين از غريب بودن اسلام است وگرنه بايد زبان عربي زبان بين الملل ميشد.
انشالله با ظهور آقا همه چي حل ميشه.

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
۲۸ تير ۱۳۹۰, ۰۷:۳۷ صبح
ارسال: #15
براي حل اين سوال داستاني را براتون تعريف ميكنم اميدوارم كه جواب قانع كننده اي باشه براتون
چند سال پبش بود كه چند تن از بچه هاي اصفهان به خاطر همين سوالي كه براشون پيش اومده بود به صورت دسته جمعي شروع به خواندن نماز به صورت فارسي كردند تا اينكه خبر به والدينشون رسيد اما هر كاري كردند نتوانستند بچه ها رو قانع كنن كه نمازشون را به زبان عربي بخوانند بالاخره توي يه جلسه اي كه بين پدر و مادرا برگزار شد تصميم بر اين شد تا براي قانع كردن بچه ها پيش يكي از علماي اصفهان بروند خلاصه جلسه را هماهنگ كردند و روز موعود فرارسيد وقتي كه بچه ها در محضر آن عالم حاضر شدند ايشان به بچه ها گفتند آيا شما قبول داريد كه تمام معارف قرآن را نمي توان فقط از روي ظاهر آن متوجه شد و براي فهم بيشتر نياز به تفسير بزرگان هست؟بچه ها همه تاييد كردند ...
بعد ايشان گفتند كه اگر شما مي خواهيد نمازتان را فارسي بخوانيد هيچ اشكالي نداره فقط در نظر داشته باشيد كه فقط در جمله بسم الله الرحمن الرحيم اگه بخواهيم الله را به فارسي تبديل كنيم هيچ كلمه برابر آن در فارسي ندايم از طرفي اگر بخواهيم الرحمن را به فارسي بگوييم يعني كسي كه بخشندگيش تمام جهان را گرفته و براي الرحيم يعني كسي كه بخشندگيش شما يك سري از بندگان خاص ميشه و......
كه البته اين جلسه تفسير نماز ادامه داشته كه ديگه من برام مقدورنيست كه تمامش را براي شما بازگو كنم فقط همينقدر بدونيد كه خواندن تنها سوره حمدبه طور كامل حدود 10دقيقه به طول مي انجاميد كه در كل خواندن نماز شما حدود 4ساعت ميشه حالا اگه مايليد خودتان دنبال مابقي تفسيرش برويد و اگه اونموقع مايل بوديد از اين به بعد نمازتان را به فارسي بخوانيد
كه البته خدايي كه ما را براي بندگي آفريده هرگز نمي خواسته ما خودمان را اين قدر به زحمت بيندازيم
حالا هر طور خوتان مايليد ... RoseRoseRose
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، admin ، hamed
۸ شهريور ۱۳۹۰, ۰۲:۰۵ عصر
ارسال: #16
باسلام بسیار خوب بود واستفاده کردیم(بخصوص خاطره ذکرشده جالب بود).ازشما سپاسگزاریم.
۱۸ مهر ۱۳۹۰, ۰۹:۲۷ عصر
ارسال: #17
با سلام خدمت دوستان واساتید بزرگوار.
لطفا هر کی میتونه در حد وسعش بنده رو در مورد حضور قلب بیشتر در نماز راهنمایی کنه؟
با تشکر فراوانRose

[تصویر:  89291638003782700535.jpg]
۱۸ مهر ۱۳۹۰, ۰۹:۳۸ عصر
ارسال: #18
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

حضور قلب در نماز از زبان آیت ه بهجت‎(ره)‎
آقاى غرویان می نویسد:
از محضر آیت الله بهجت سؤ ال شد: حاج آقا، عمرمان گذشت و دارد مى گذرد امّا هنوز لذتى از عبادت و به خصوص نمازمان احساس ‍ نکرده ایم، به نظر شما چه باید بکنیم که ما نیز اقلاًّ اندکى از آنچه را که ائمه و پیشوایان معصوم علیهم السّلام فرموده اند، بچشیم؟
معظّم له در حالى که سر را تکان مى داد فرمود: آقا، عامّ البلوى است! این دردى است که همه گرفتاریم!
عرض شد: آقا، به هر حال مراتب دارد و مسئله نسبى است. عضى همچون شما مراتب عالى دارید و ماها هیچى نداریم، ماها چه باید بکنیم ؟
باز در جواب فرمود: شاید من مرتبه شما را تمنّا کنم.
عرض شد: حاج آقا مسئله تعارف در کار نیست و یک واقعیتى است .
باز ایشان در جواب با فروتنى و تواضع خاصّى فرمودند که : عَمَّتُک مِثْلُک ! و مرادشان از این ضرب المثل این بود که من هم مثل شما هستم .
به هر حال ، پس از چند بار اصرار فرمودند:
این احساس لذّت در نماز یک سرى مقدمات خارج از نماز دارد، و یک سرى مقدمات در خود نماز. آنچه پیش از نماز و در خارج از نماز باید مورد ملاحظه باشد و عمل شود این است که : انسان گناه نکند و قلب را سیاه و دل را تیره نکند، و معصیت ، روح را مکدّر مى کند و نورانیت دل را مى برد.
و در هنگام خود نماز نیز انسان باید زنجیر و سیمى دور خود بکشد تا غیر خدا داخل نشود، یعنى فکرش را از غیر خدا منصرف کند و توجّهش به غیر خدا مشغول نشود. و اگر به طور غیر اختیارى توجّهش به جایى منصرف شد، به محض التفات پیدا کردن باید قلبش را از غیر خدا منصرف کند.

آقاى قدس یکى از شاگردان آیت الله بهجت نیز مى گوید:
روزى از آقا پرسیدم : آقا، چه کار بکنم در نمازم حضور قلب بیشتر داشته باشم؟
آقا ابتدا سر به پایین افکند سپس سرش را بلند کرد و فرمود: روغن چراغ کم است .
من به نظر خودم از این جمله این معنى را فهمیدم که یعنى معرفت کم است و ایمان قلبى و باطنى ضعیف است ، و گرنه ممکن نیست با شناخت کافى ، قلب حاضر نباشد.

آیت الله محمّد حسن احمدى فقیه یزدى نیز مى گوید:
گاهى از آقا سؤال مى کردند: چه کنیم در نماز، حضور قلب داشته باشیم؟ و ایشان دستورالعملهایى مى فرمودند، یکى از آنها این بود که مى فرمود:
وقتى وارد نماز مى شوید هنگام خواندن حمد و سوره به معناى آن توجه کنید تا ارتباط حفظ شود.

استاد خسروشاهى نیز مى گوید:
روزى از آیت الله بهجت سؤال شد: در هنگام نماز چگونه مى توانیم حضور قلب را در خودمان به وجود بیاوریم؟ فرمودند:
یکى از عوامل حضور قلب این است که در تمام بیست و چهار ساعت باید حواسّ (باصره، سامعه و ...) خود را کنترل کنیم؛ زیرا براى تحصیل حضور قلب باید مقدماتى را فراهم کرد، باید در طول روز گوش، چشم و همچنین سایر اعضا و جوارح خود را کنترل کنیم و این یکى از عوامل تحصیل حضور قلب مى باشد.

در جاى دیگر شخص دیگرى از محضرشان مى پرسد: براى اینکه در انجام فرمان الهى مخصوصاً نماز با خشوع باشیم چه کنیم ؟
و ایشان در جواب مى فرماید:
در اوّل نماز، توسل حقیقى به امام زمان - عجل الله تعالى - فرجه کنید، و عمل را با تمامیّت مطلقه انجام بدهید.

همچنین شخص دیگر مى پرسد: براى حضور قلب در نماز و تمرکز فکر چه باید کرد؟
و ایشان مرقوم مى فرماید:
بسمه تعالى ، در آنى که متوجّه شدید، اختیاراً منصرف نشوید.

منبع: کتاب برگى از دفتر آفتاب (شرح حال شیخ ‌السالکین حضرت آیت اللّه العظمى بهجت )اثر : رضا باقى زاده پُلامى

یک امروز است ما را نقد ایام
بر آن هم اعتمادی نیست تا شام
 سپاس شده توسط hamed ، مریم گلی
۱۸ مهر ۱۳۹۰, ۱۰:۰۴ عصر
ارسال: #19
(۱۸ مهر ۱۳۹۰ ۰۹:۳۸ عصر)منتظر نوشته:  بسم الله الرحمن الرحیم
سلام

حضور قلب در نماز از زبان آیت ه بهجت‎(ره)‎
آقاى غرویان می نویسد:
از محضر آیت الله بهجت سؤ ال شد: حاج آقا، عمرمان گذشت و دارد مى گذرد امّا هنوز لذتى از عبادت و به خصوص نمازمان احساس ‍ نکرده ایم، به نظر شما چه باید بکنیم که ما نیز اقلاًّ اندکى از آنچه را که ائمه و پیشوایان معصوم علیهم السّلام فرموده اند، بچشیم؟
معظّم له در حالى که سر را تکان مى داد فرمود: آقا، عامّ البلوى است! این دردى است که همه گرفتاریم!
عرض شد: آقا، به هر حال مراتب دارد و مسئله نسبى است. عضى همچون شما مراتب عالى دارید و ماها هیچى نداریم، ماها چه باید بکنیم ؟
باز در جواب فرمود: شاید من مرتبه شما را تمنّا کنم.
عرض شد: حاج آقا مسئله تعارف در کار نیست و یک واقعیتى است .
باز ایشان در جواب با فروتنى و تواضع خاصّى فرمودند که : عَمَّتُک مِثْلُک ! و مرادشان از این ضرب المثل این بود که من هم مثل شما هستم .
به هر حال ، پس از چند بار اصرار فرمودند:
این احساس لذّت در نماز یک سرى مقدمات خارج از نماز دارد، و یک سرى مقدمات در خود نماز. آنچه پیش از نماز و در خارج از نماز باید مورد ملاحظه باشد و عمل شود این است که : انسان گناه نکند و قلب را سیاه و دل را تیره نکند، و معصیت ، روح را مکدّر مى کند و نورانیت دل را مى برد.
و در هنگام خود نماز نیز انسان باید زنجیر و سیمى دور خود بکشد تا غیر خدا داخل نشود، یعنى فکرش را از غیر خدا منصرف کند و توجّهش به غیر خدا مشغول نشود. و اگر به طور غیر اختیارى توجّهش به جایى منصرف شد، به محض التفات پیدا کردن باید قلبش را از غیر خدا منصرف کند.

آقاى قدس یکى از شاگردان آیت الله بهجت نیز مى گوید:
روزى از آقا پرسیدم : آقا، چه کار بکنم در نمازم حضور قلب بیشتر داشته باشم؟
آقا ابتدا سر به پایین افکند سپس سرش را بلند کرد و فرمود: روغن چراغ کم است .
من به نظر خودم از این جمله این معنى را فهمیدم که یعنى معرفت کم است و ایمان قلبى و باطنى ضعیف است ، و گرنه ممکن نیست با شناخت کافى ، قلب حاضر نباشد.

آیت الله محمّد حسن احمدى فقیه یزدى نیز مى گوید:
گاهى از آقا سؤال مى کردند: چه کنیم در نماز، حضور قلب داشته باشیم؟ و ایشان دستورالعملهایى مى فرمودند، یکى از آنها این بود که مى فرمود:
وقتى وارد نماز مى شوید هنگام خواندن حمد و سوره به معناى آن توجه کنید تا ارتباط حفظ شود.

استاد خسروشاهى نیز مى گوید:
روزى از آیت الله بهجت سؤال شد: در هنگام نماز چگونه مى توانیم حضور قلب را در خودمان به وجود بیاوریم؟ فرمودند:
یکى از عوامل حضور قلب این است که در تمام بیست و چهار ساعت باید حواسّ (باصره، سامعه و ...) خود را کنترل کنیم؛ زیرا براى تحصیل حضور قلب باید مقدماتى را فراهم کرد، باید در طول روز گوش، چشم و همچنین سایر اعضا و جوارح خود را کنترل کنیم و این یکى از عوامل تحصیل حضور قلب مى باشد.

در جاى دیگر شخص دیگرى از محضرشان مى پرسد: براى اینکه در انجام فرمان الهى مخصوصاً نماز با خشوع باشیم چه کنیم ؟
و ایشان در جواب مى فرماید:
در اوّل نماز، توسل حقیقى به امام زمان - عجل الله تعالى - فرجه کنید، و عمل را با تمامیّت مطلقه انجام بدهید.

همچنین شخص دیگر مى پرسد: براى حضور قلب در نماز و تمرکز فکر چه باید کرد؟
و ایشان مرقوم مى فرماید:
بسمه تعالى ، در آنى که متوجّه شدید، اختیاراً منصرف نشوید.

منبع: کتاب برگى از دفتر آفتاب (شرح حال شیخ ‌السالکین حضرت آیت اللّه العظمى بهجت )اثر : رضا باقى زاده پُلامى

ممنون منتظر عزیز.
در احادیث وروایات ما به نماز اول وقت خیلی تاکید شده ونوید قبولی آن را از طرف حضرت حق داده اند.
سؤال بنده اینه که:
صرف نماز خواندن در اول وقت باعث قبولی میشود؟
یعنی حتی اگر حضور قلب نباشد نماز اول وقت مورد توجه است؟

[تصویر:  89291638003782700535.jpg]
۱۹ مهر ۱۳۹۰, ۱۰:۰۴ عصر
ارسال: #20
بسم الله الرحمن الرحیم
مریم گلی گرامی
دارم دنبال جوابتون میگردم ولی دو سه روز طول میکشه سوالتون رو استفتاء کردم برای آیت الله مکارم

یک امروز است ما را نقد ایام
بر آن هم اعتمادی نیست تا شام
 سپاس شده توسط مریم گلی
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا