ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چرا نماز به زبان عربی؟
۲۸ آذر ۱۳۸۸, ۱۱:۳۱ عصر
ارسال: #1
نماز
سلام.میخواهم بدونم چرانمازروبه زبان عربی میخوانیم؟دنبال یه جواب حسابیم.خیلی ضروریهSmile
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
صفحه 3 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲۲ مهر ۱۳۹۰, ۰۶:۳۸ عصر
ارسال: #21
RE: لطفا در مورد نماز کمکم کنید .
سلام دوستان.
من هنوز منتظر جواب شماها هستم در مورد نماز اول وقت.
لطفا هر کس میتونه در حد وسعش راهنمایی کنه.
با تشکر فراوانRose

[تصویر:  89291638003782700535.jpg]
۲۴ مهر ۱۳۹۰, ۱۰:۳۱ صبح
ارسال: #22
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام مریم گلی گرامی
عرض کردم خدمتتون کمی طول میکشه تا جواب بدن، من من از شخص دیگری سوال کردم.
فرمودند که صرف خواندن نماز اول وقت باعث قبولی اون نمیشه.
بعد ایون فرمودند که بالاخره هر نمازی یه تاثیری داره و از یه سری گناها آدم رو دور میکنه و به یه مقدار خاصی هم آنسان رو به خدا نزدیک می کنه. مثلا کسی که نماز اول وقت می خونه حد اقلش اینه که میتونه اون شخص رو از گناهان بزرگی مانند زنا باز بداره. ولی ممکنه که از گناهان دیگری چون نگاه به نا محرم و.. باز نداره

یک امروز است ما را نقد ایام
بر آن هم اعتمادی نیست تا شام
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط hamed ، مریم گلی
۲۴ مهر ۱۳۹۰, ۱۰:۲۲ عصر
ارسال: #23
(۲۴ مهر ۱۳۹۰ ۱۰:۳۱ صبح)منتظر نوشته:  بسم الله الرحمن الرحیم
سلام مریم گلی گرامی
عرض کردم خدمتتون کمی طول میکشه تا جواب بدن، من من از شخص دیگری سوال کردم.
فرمودند که صرف خواندن نماز اول وقت باعث قبولی اون نمیشه.
بعد ایون فرمودند که بالاخره هر نمازی یه تاثیری داره و از یه سری گناها آدم رو دور میکنه و به یه مقدار خاصی هم آنسان رو به خدا نزدیک می کنه. مثلا کسی که نماز اول وقت می خونه حد اقلش اینه که میتونه اون شخص رو از گناهان بزرگی مانند زنا باز بداره. ولی ممکنه که از گناهان دیگری چون نگاه به نا محرم و.. باز نداره

سلام منتظر عزیز.
از اینکه وقت گذاشتید کمال تشکر رو از شما دارمRose
برای من قانع کننده بودClapping

۲۵ مهر ۱۳۹۰, ۰۳:۰۶ عصر
ارسال: #24
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام مریم گلی گرامی بالاخره پاسخ از سایت آیت الله مکارم رسید.
سوال: سلام
آیا صرف خوندن نماز اول وقت باعث قبولی اون میشه اگر خیر در مورد شرایط قبولی اون کمی راهنماییم کنید

بسم الله الرحمن الرحيم :: با اهداء سلام و تحيت؛ جواب : خواندن نماز اول وقت فضیلت فراوانی دارد ولی آنچه در قبولی نماز موثر است حضور قلب و با توجه خواندن نماز می باشد و برای تحصیل حضور قلب رعایت امور زیر لازم است. 1_ معرفت خداوند بزرگ که مانع توجه به مسائل کم اهمیّت دنیوی می گردد. 2_ تمرکز حواس و عدم توجّه به مسائل و کارهای پراکنده. 3_ انتخاب محلّ مناسب. 4_ دوری از گناه. 5_ شناخت فلسفه و معنی نماز. 6_ انجام مستحبّات. 7_ تمرین و استمرار. شرح بیشتر را در تفسیر نمونه، جلد 14، اوایل سورۀ مؤمنون نوشته ایم. و در بخش تالیفات سایت نیز موجود است. همیشه موفق باشید

دفتر آيت الله العظمی مکارم
شيرازی
/ بخش استفتاءات
ت

سپاس شده توسط مریم گلی ، hamed
۲۸ مهر ۱۳۹۰, ۱۰:۳۲ صبح
ارسال: #25
سلام بر همه دوستان ومنتظر گرامی که اصولا دستشون تو کار خیره.
یه سوالی ذهنم کوچک بنده رو مشغول کرده اینه که:
ما تو احادیث وروایات در مورد تعقیبات نماز زیاد سفارش میبینیم.
حال با توجه به شرایطی که برای پذیرش نماز اول وقت ذکر شد
آیا این تعقیبات مثل تسبیحات حضرت زهرا«س» و آیت الکرسی و...هیچ نقشی در پذیرش
نمازی که ما اصولا میخونیم وبه همه چیز فکر میکنیم بجز خدا نداره؟
بازم ممنون میشم کمکم کنید.Sigh

۲۸ مهر ۱۳۹۰, ۰۸:۰۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸ مهر ۱۳۹۰ ۰۸:۰۹ عصر، توسط منتظر.)
ارسال: #26
بسم الله الرحمن الرحیم
سلام مریم گلی گرامی
راستش تا اونجا که من می دونم همه این مستحبات مطمئنا در مورد قبول قرار گرفتن نماز ما نقش دارن.
وقتی شما میرید مهمونی، میزبان سفره ای رو برای شما پهن می کنه و به شما اصرار می کنه که از همش بخورید، خوب شما هم برای راضی کردن میزبان سعی می کنید که از همش اگر شده کم ، بخورید به نظر من هم در مورد نماز هم همین طوره وقتی ما مستحبات رو هم انجام بدیم مطمئنا خداوند بیشتر از ما راضی میشه.
دیدید بعضی وقتا میری خونه یکی، یه چایی می خوری سریع می خوای بری صاحب خونه چه شاکی میشه؟
شاید حکایت نماز ما هم همین طور باشه.
امیدوارم مثال خوبی زده باشمBlush
دوستان دیگه هم کمک کنن، البته به نظرم باز همه رفتن توی لاک درس خونی خودشون این طور نیست؟؟!!!Cowboy

سپاس شده توسط مریم گلی
۱ آبان ۱۳۹۰, ۰۵:۰۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱ آبان ۱۳۹۰ ۰۵:۲۱ عصر، توسط yasmin2009.)
ارسال: #27
با سلام خواهر خوبم
این جوابی که من خدمتتون ارائه می دهم در حد توان این حقیر است اما اکه امتحانش کنی ضرر نمی کنی
موقع خوردن غذا فقط وفقط به غذاتون نگاه کنید به چیزی جز غذا خوردن فکر نکنید تا حد امکام با کسی حرف نزنید(موقع غذا خوردن)قبل از این که سیر بشوید دست از غذا بکشید این یکی از عواملی است که شما می توانید تمرکزتون در نماز زیاد تر کنید .RoseRoseRose
مریم گلی جون عزیز!
راستی یادم رفت بگم که وقتی غذا می خورید فقط به غذاتون نگاه کنید. این کار را انجام دهید خیلی در تمر کز نماز موثر است.RoseRoseRose
 سپاس شده توسط مریم گلی
۲۸ ارديبهشت ۱۳۹۱, ۱۲:۱۷ صبح
ارسال: #28
RE: نماز
زبان عربی زبان بین المللی قرآن و نماز برای مثال وقتی یک خلبان میخواد به کشور دیگه بره و بگه من می خوام فرود بیام میشه به هر زبانی بلد بود بگه نمیشه دیگه و باید حتما به انگلیسی بگه.بنابراین عربی زبان رسمی قرآن و نمیشه گفت چون ما فارسیم به فارسی نماز بخونیم هرچیزی زبان یکسان داره دیجه.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعداء هم اجمعین
 سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا
۲۳ مرداد ۱۳۹۱, ۱۲:۲۶ صبح
ارسال: #29
RE: نماز
سلام هوشیار عزیز برای من هم سوال شد خیلی در سایتها جستجو کردم

اما خواندن نماز به صورت عربی و با همان الفاظ و کلماتی که پیامبر و دیگر مسلمانان صدر اسلام می‌خواندند، دلائل مختلفی دارد که به برخی از آن‌ها اشاره می‌کنیم.

1. تعبدی و توقیفی بودن خواندن نماز به لفظ عربی، به این معنا که شریعت اسلام دستور به عربی خواندن نماز داده و با توجه به این که روح عبادت بر تسلیم و تعبد است ، انسانی که می‌خواهد عبادت خدا کند، کاری را انجام می‌دهد که خداوند خواسته است .

طبق آیات و روایات و سیره پیامبر این واجب و تکلیف دینی به این شکل واجب شده است، اگر چه انسان می‌تواند در غیر نماز با هر زبانی با خداوند سخن گوید.

2. این امر به جهت ایجاد زبانی مشترک میان همه پیروان اسلام و در واقع فراهم سازی وحدت و پیوند بین المللی دینی است.

3. قرائت و اذکاری که در نماز است ، به صورت دقیق در هیچ زبانی ترجمه ندارد. یعنی نمی‌توان همان مفاهیمی که در اذکار نماز است ، به صورت دقیق ترجمه کرد و آن را بیان نمود.

چه بسا برخی از کلمات یا جملات معانی بسیاری در خود جای داده که با یک یا چند جمله نتوان همه آن‌ها را بیان نمود.(1) به عنوان مثال از سوره حمد نام می‏بریم که هیچ ترجمه‏ای که بتواند تمام مفاهیم آن را به زبان دیگر بیان کند، نیست. حتی تنها کلمه الله، هیچ معادلی در زبان دیگر ندارد (اگر چه در قالب جمله ای بتوان آن را ترجمه کرد) ؛ کلمه خدا در زبان فارسی نیز معادل معنای الله نیست. از طرف دیگر ضمن تجربه زندگی انسان‌ها نشان داده است آن جا که دست‌های انسانی در کارهای مختلف دخالت کرده است، آن را به صورت‌های مختلف در آورده که گاهی با اصل و حقیقت خود فاصله بسیار دارد. در مورد احکام و تکالیف دینی نیز ما این مسئله را در ادیان دیگر مشاهده می‌کنیم که دست بردن انسان‌ها در احکام و دستورهای دینی آن ها را به چه وضعی در آورده و گاهی آن را به صورت کلی پاک کرده و از بین برده است. در مورد نماز و عبادت نیز امروزه در ادیان دیگر چیزی نمی‌بینیم که خواسته الهی باشد تا پیروان آن ادیان خود را موظف به انجام آن بدانند . به همین خاطر آن ارتباط دائمی و همیشگی که مسلمانان با خدا دارند، در ادیان دیگر مشاهده نمی‌کنیم. اگر چه با توجه به اسبابی که ذکر کردیم . نماز باید به زبان عربی خوانده شود، اما این بدان معنی نیست که انسان نتواند به هیچ زبان دیگری با خداوند سخن بگوید. انسان می‌تواند با هر زبانی که خواست ،در غیر نماز با خدا سخن گفته و با او راز و نیاز کند . درد‌ها و نیاز‌های خود را با او در میان گذارد و دعا بخواند.

حتی در قنوت نماز که قسمت خواستن حاجت‌ها است، به فتوای اکثر مراجع انسان می‌تواند به فارسی یا هر زبان دیگر با او سخن گوید. شاید یکی از رموز خواندن نماز به زبان عربی و با دیگر شرایط و آداب حفظ نماز بعد از قرن‌ها است در حالی که در ادیان دیگر ما اثری از آن نمی‌بینیم . چه بسا اگر به همان صورت که پیامبران گفته بودند عمل می‌کردند و به خواست خود با آن برخورد نمی‌کردند، آن‌ها نیز نیایشی به عنوان نماز می‌داشتند. هشام بن حکم از امام صادق(ع) پرسید: چرا نماز واجب شد، در حالی که هم وقت می‌گیرد و هم انسان را به زحمت می‌اندازد؟ امام فرمود: «پیامبرانی آمدند و مردم را به آیین خود دعوت نمودند. عده ای هم دین آنان را پذیرفتند، امّا با مرگ آن پیامبران، نام و دین و یاد آن‌ها از میان رفت. خداوند اراده فرمود که اسلام و نام پیامبر (ص) زنده بماند و این از طریق نماز امکان پذیر است»؛(2) یعنی علاوه بر آن که نماز عبادت پروردگار است، موجب طراوت مکتب و احیای دین هم هست. در مسائل عبادی باید به این نکته توجه داشته باشیم که خواست و اراده ما در آن نقشی ندارد، بلکه باید آن‏ها را طبق دستور شرع انجام دهیم تا مقصود و هدف و مصالحی که شارع (خداوند) در نظر دارد و ما از آن بی خبریم، حاصل گردد. همان گونه که در اصل نماز تعبّد و تسلیم وجود دارد، در اجزا و شرایط مختلف و از جمله عربی خواندن، این نکته مهم نهفته است. امیرمومنان (ع) در روایتی پس از بیان اینکه معنای اسلام، تسلیم شدن در مقابل پروردگار است که نشان تسلیم در عمل آشکار می‌شود، می‌فرماید: مومن، بنای دین خود را بر اساس رأی و نظر شخصی نمی‌گذارد، بلکه بر آنچه از پروردگارش رسیده بنیان می‌نهد.(3) نماز رابطه بنده با خدا و اظهار عبودیت و شکر‌گذاری در مقابل نعمت‌های او است . طبیعی است که بنده آن را به جا می‌آورد که خواسته خداوند و معبود اوست . اصولا هدف اصلی از خلقت انسان بندگی است و نماز بهترین شیوه اظهار بندگی است .

اگر قرار باشد که هر انسانی طبق خواسته خود عمل نماید، نه آن چیزی که خداوند از او خواسته، این دیگر بندگی خداوند نمی‌شود. بلکه بندگی خود و عمل طبق خواسته خود است. پس هركس می تواند به زبان خود با خداوند ارتباط برقرار نماید و او را عبادت كند ؛ اما در برخی عبادات خاص و با اهدافی معین شرایط و قیودی قرارداده شده كه از جمله ان ها رعایت زبان اصلی و واحد است كه توجه و تبعیت از ان روح تسلیم و خضوع در برابر خداوند كه حقیقت عبادت است را متجلی می سازد .

پی‏نوشت‏ها: 1. استاد محمدتقی مصباح یزدی، قرآن‏شناسی، ص 102 - 92، با تلخیص، مؤسسه آموزش و پژوهشی امام خمینی، 1380 هـ. ش.
2. شیخ صدوق‏، علل الشرائع ج 2 ص 317، انتشارات داورى‏، چاپ اول .
3. علامه مجلسی ، بحارالانوار ج 65 ص 309 ، نشر اسلامیه تهران ، بی تا .

در اخر بنده این گونه متوجه شدم که چون معنی درستی از کلمات وجود ندارد نمیتوان ان را به فارسی خواند
 سپاس شده توسط seyedebrahim
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا