ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تدبر در قرآن مجید
۱۰ آبان ۱۳۹۰, ۱۱:۳۸ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۶ ارديبهشت ۱۳۹۴ ۰۴:۴۱ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
Star تدبر در قرآن مجید
[تصویر:  5.gif]

[تصویر:  135.gif]
«رحمت برای مومنان»

سوره مبارکه

نوح

آیه شریفه

28
رَبِّ اغْفِرْ لِي وَلِوَالِدَيَّ وَلِمَن دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِينَ وَالْمُؤْمِنَاتِ وَلَا تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلَّا تَبَارًا
معنی:
پروردگارا، مرا و پدر و مادرم و افراد با ایمان، را که میهمان من شدند و همه ی مردان و زنان با ایمان را بیامرز و ظالمان را از بین ببر.
پیام آیه:
مومن رحمت و مغفرت الهی را نه تنها برای خود بلکه برای پدر و مادر، اقوام و همه ی مردان و زنان مومن از درگاه خدا طلب می کند. درخواست رحمت برای مومنان و هلاکت برای ستمگران نشان از موضع گیری ما در جامعه دارد. که در برابر مومنان متواضع و برابر ظالمان استوار هستیم.

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط asemoone ، منتظر ، hamed ، safirashgh ، seyedebrahim ، محبوبه ، یاسین تبریزی نژاد ، yagobian ، شادی زهرا ، راد ، alialaie ، azizimashin ، daykatpack
صفحه 16 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱, ۰۱:۱۴ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۰ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۰۱:۲۶ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #151
RE: تدبر در قرآن مجید

وکسانی که کار نیکی انجام دهند.
پاداشی بهتر از آن خواهند داشت،
و آنان در وحشت آن روز درامانند
آیه ۸۹/ نمل

وآنان که عمل بدی انجام دهند، به صورت در آتش افکنده میشوند،
آیا جزایی جز آنچه عمل میکردید خواهید داشت!؟
آیه ۹۰/ نمل،

خداوند می بیند می داند می تواند
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۲۴ ارديبهشت ۱۴۰۱, ۰۹:۵۲ صبح
ارسال: #152
آیه های شفا:
ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ
منظور از این آیه ها این است که لفظ شفا دراین آیه ها تذکر رفته است و آنها ازاین قرار است:
1- ﴿وَيَشْفِ صُدُورَ قَوْمٍ مُّؤْمِنِينَ﴾
ترجمه: دلهای گروه مسلمان را شفا میبخشد).

2- ﴿يَا أَيُّهَا النَّاسُ قَدْ جَاءتْكُم مَّوْعِظَةٌ مِّن رَّبِّكُمْ وَشِفَاء لِّمَا فِي الصُّدُورِ وَهُدًى وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ﴾
ترجمه: (ای مردم! همانا برای شما از جانب پروردگار شما پندی آمده است وشفایی برای آنچه در دلها است و هدایت و رحمتی است برای مؤمنان).

3- ﴿يَخْرُجُ مِن بُطُونِهَا شَرَابٌ مُّخْتَلِفٌ أَلْوَانُهُ فِيهِ شِفَاء لِلنَّاسِ﴾
ترجمه: (از شکم آنها (زنبور عسل) نوشیدنی با رنگهای گوناگون بیرون میشود که در آن شفایی است برای مردم).

4- ﴿وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاء وَرَحْمَةٌ لِّلْمُؤْمِنِينَ﴾
ترجمه: (وقرآن را که برای مسلمانان شفا و رحمت است نازل میکنیم).

5- ﴿وَإِذَا مَرِضْتُ فَهُوَ يَشْفِينِ)
ترجمه: (و زمانیکه مریض شوم او (خدا) مرا شفا میدهد).

6- ﴿قُلْ هُوَ لِلَّذِينَ آمَنُوا هُدًى وَشِفَاء﴾
ترجمه: (بگو این (قرآن) برای مؤمنان هدایتی است و شفایی).

۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱, ۰۱:۱۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ ارديبهشت ۱۴۰۱ ۰۴:۲۱ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #153

اِنَّ اللهَ فالِقُ الحَبِّ وَ النَّوی(جز این نیست که خداوند شکافنده دانه و هسته میباشند،انعام ، ۹۵)
همراهان عزیز عمیق به این عکس و این آیه توجّه کنید،که را یارای آن است که این دانه ضعیف را در دل این سنگِ سخت چنان قدرتی عطا کند تا از دل آن بیرون آمده و تبدیل به چنین درخت تنومندی فرمایند
پس ای عزیز : با تمامی وجود و از اعماق درونت غریو الله اکبر سر بده که به راستی شایسته و سزاوار تسبیح و تقدیس و تنزیه است.
الله اکبر کبیرا کبیرا کبیرا ، أن سبحُوا بُکرة و عشیا
الله اکبر کبیرا کبیرا کبیرا ، و سبحوه بکرة و اصیلا

۲۹ ارديبهشت ۱۴۰۱, ۰۱:۵۴ عصر
ارسال: #154
آنگاه که نومیدی بر جانت پنجه افکنده و رها نمی شوی، به من امیدوار باش.
زمر/53

آنگاه که دوست داری کسی همواره به یادت باشد،
به یاد من باش که من همواره به یاد تو هستم.
بقره/152

آنگاه که لغزش ها روحت را آزرده ساخت، در توبه به روی تو باز است و به من پناه بر.
قصص/67
معشوق حقیقی تنها خداست و تنها اوست بیش از هرچیز و هرکس دیگر سزاوار عشق و ستایش است.......
عشقهای دیگر فقط یک نوع تمرین و آزمون عاشقیند برای محیا شدن و سرانجام رسیدن، یکی شدن و محو شدن در معشوق حقیقیست.
اگر عمق این آزمون را نیابی همواره در تردید، سرگردانی و "گدایی حقیرانهء عشق" در بیرون خواهی ماند...
عشق و آرامش را در بیرون و در دیگری هرگز نخواهی یافت مگر با یافتن معشوق حقیقی که در نهان خویشتن است...

۱۹ خرداد ۱۴۰۱, ۱۲:۴۵ صبح
ارسال: #155
پیش از سخن گفتن،راستگویی بیاموز؛

لِيَسْأَلَ الصَّادِقِينَ عَنْ صِدْقِهِمْ ۚ وَأَعَدَّ لِلْكَافِرِينَ عَذَابًا أَلِيمًا.
احزاب ، ۸
هدف این است که خداوند از راستکاری و راستگوئی افراد راستکار و راستگو پرسش کند (و پاداش نیک آنان را بدهد)، و خداوند عذاب دردناکی برای کافران آماده ساخته است.
در اين آيه به جاى آن كه در مقابلِ كافرين، مؤمنان قرار گيرد، صادقين آمده است. يعنى لازمه‌ى تفكيك‌ناپذيرِ ايمان، صداقت است.

در صورتى كه راستگو از راستى‌اش سؤال مى‌شود كه به چه انگيزه‌اى بوده و بر طبق آن جزا داده مى‌شود، پس حال دروغگو چگونه خواهد بود؟!
در قرآن کریم ، صادقان جايگاه خاصّى دارند كه با تعبير :
«صَدَقُوا ما عاهَدُوا اللَّهَ عَلَيْهِ»،
«أُولئِكَ هُمُ الصَّادِقُونَ»
«كُونُوا مَعَ الصَّادِقِينَ»
از آنان ياد شده است.
صداقت برایتان دوستان زیادی پیدا نمی‌کند ،ولی دوستان درستی پیدا می‌کند ...

۲۴ تير ۱۴۰۱, ۱۲:۰۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ تير ۱۴۰۱ ۱۲:۰۹ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #156
10 نکته از دانشمندان درباره قرآن
1 . گوته، شاعر و نویسنده معروف آلمانی می گوید: سالیان دراز کشیشان از خدا بی خبر، ما را از پی بردن به حقایق قرآن مقدس و عظمت آورنده آن دور نگه داشتند; اما هر قدر که ما قدم در جاده علم و دانش نهادیم و پرده تعصب را دریدیم، عظمت احکام مقدس قرآن، بهت و حیرت عجیبی در ما ایجاد نمود . به زودی این کتاب توصیف ناپذیر، محور افکار مردم جهان می گردد!

2 . آلبرت انیشتاین که نیازی به معرفی ندارد، می گوید: قرآن کتاب جبر یا هندسه نیست; مجموعه ای از قوانین است که بشر را به راه صحیح، راهی که بزرگ ترین فلاسفه و دانشمندان دنیا از تعریف و تعیین آن عاجزند، هدایت می کند .
3.ویل دورانت، دانشمند امریکایی شرق شناس، می گوید: در قرآن، قانون و اخلاق یکی است . رفتار دینی در قرآن، شامل رفتار دنیوی هم می شود و همه امور آن از جانب خداوند و به طریق وحی آمده است . قرآن در جان های ساده عقایدی آسان و دور از ابهام پدید می آورد که از رسوم و تشریفات ناروا آزاد است .
4 . پروفسور آرتور آربری که یکی از مترجمان مشهور قرآن به زبان انگلیسی است، می گوید: زمانی که به پایان ترجمه قرآن نزدیک می شدم، سخت در پریشانی به سر می بردم; اما قرآن آنچنان آرامش خاطری به من می بخشید که برای همیشه به خاطر خواهم داشت . من در حالی که مسلمان نیستم، قرآن را خواندم تا آن را درک کنم و به تلاوت آن گوش دادم تا مجذوب آهنگ های نافذ و مرتعش کننده اش شوم و تحت تاثیر آهنگش قرار گیرم و به کیفیتی که مسلمانان واقعی و نخستین داشتند، نزدیک گردم تا آن را بفهمم .
5 . لئوتولستوی، نویسنده معروف روسی می گوید: هر کس که بخواهد سادگی و بی پیرایگی اسلام را دریابد، باید قرآن مجید را مورد مطالعه قرار دهد . در قرآن قوانین و تعلیمات حقیقی و احکام آسان و ساده برای عموم بیان شده است . آیات قرآن به خوبی بر مقام عالی اسلام و پاکی روح آورنده اش گواهی می دهد .
6 . دکتر هانری کربن، اسلام شناس معروف فرانسوی، سخن جالبی درباره قرآن دارد . وی می گوید: اگر قرآن خرافی بود و از جانب خداوند نبود، هرگز جرات نمی کرد که بشر را به علم و تعقل و تفکر دعوت کند . هیچ اندیشه ای به اندازه قرآن محمد (ص) انسان را به دانش فرا نخوانده است تاآن جا که نزدیک به نه صد و پنجاه بار در قرآن، از علم و عقل و فکر سخن رفته است .
7 . ارنست رنان، فیلسوف معروف فرانسوی می گوید: در کتابخانه من هزاران جلد کتاب سیاسی ، اجتماعی، ادبی و ... وجود دارد که هر کدام را بیش از یک بار نخوانده ام; اما یک جلد کتاب هست که همیشه مونس من است و هر وقت خسته می شوم و می خواهم درهایی از معانی و کمال به رویم باز شود، آن را مطالعه می کنم . این کتاب، قرآن - کتاب آسمانی مسلمانان - است .
8 . ناپلئون بناپارت، امپراطور فرانسه می گوید: امیدوارم آن زمان دور نباشد که من بتوانم همه دانشمندان جهان را با یکدیگر متحد کنم تا نظامی یکنواخت، فقط براساس اصول قرآن مجید که اصالت و حقیقت دارد و می تواند مردم را به سعادت برساند، ترسیم کنم . قرآن به تنهایی عهده دار سعادت بشر است .
9 . مهاتما گاندی، رهبر فقید هند هم اعتقاد داشت: از راه آموختن علم قرآنی، هر کس به اسرار وحی و حکمت های دین، بدون داشتن هیچ خصوصیت ساختگی دیگری پی می برد . در قرآن هیچ اجباری برای تغییر دین و مذهب انسان ها دیده نمی شود . قرآن به راحتی می گوید: هیچ زور و اکراهی در دین وجود ندارد .
10 . ژان ژاک روسو، متفکر و روان شناس مشهور فرانسوی، برداشت منحصر به فردی از قرآن دارد; او می گوید: بعضی از مردم بعد از آن که مقدار کمی عربی یاد گرفتند، قرآن را خوانده، اما درست درک نمی کنند . اگر می شنیدند که محمد (ص) با آن کلام فصیح و آهنگ رسای عربی آن را می خواند، هر آینه به سجده می افتادند و ندا می کردند: ای محمد عظیم! دست ما را بگیر و به محل شرف و افتخار برسان . ما به خاطر یاری تو حاضریم که جان خویش را فدا سازیم! !

۶ شهريور ۱۴۰۱, ۱۰:۱۹ عصر
ارسال: #157
در قرآن ،بهشت چه اوصاف و القابی دارد؟
بر اساس آیات قرآن بهشت ۴ لقب کلی دارد.
۱. دارالسلام :
در قرآن آيات بسياري بر وجود نعمت‌هاي مادي تصريح دارد که نقطه شروع آن نعمت‌ها، صحراي محشر است که از آنجا بهشتيان به دارالسلام که يکي از القاب بهشت است خوانده مي‌شوند: ﴿وَاللّهُ يَدْعُو إِلَى دَارِ السَّلاَمِ وَيَهْدِي مَن يَشَاءُ إِلَى صِرَاطٍ مُّسْتَقِيمٍ﴾(يونس، آيه ٢۵)
۲. دارالارث :
«بهشت را به پرهيزگاران به ارث مي‌دهند»: ﴿تِلْکَ الْجَنَّةُ الَّتِي نُورِثُ مِنْ عِبَادِنَا مَن کَانَ تَقِيًّا﴾(مريم، آيه ۶۳)
۳. دارالرضا :
بهشت، عالم تجرد و اطلاق است و براي مؤمنان به مجرد درخواست باطني و مشيت دروني هرچه بخواهند موجود مي‌شود ﴿لَهُم مَّا يَشَاؤُونَ عِندَ رَبِّهِمْ﴾(شوري، آيه ٢٢)
۴. دارالمقام
بهشت جایگاهی است که همه در آن جاودانه می شوند و کسی از آن کوچ نمی کند . به همین خاطر همه به حمد و ستایش پروردگار مشغولند ﴿وَقَالُوا الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِي أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ إِنَّ رَبَّنَا لَغَفُورٌ شَکُورٌ * الَّذِي أَحَلَّنَا دَارَ الْمُقَامَةِ مِن فَضْلِهِ لَا يَمَسُّنَا فِيهَا نَصَبٌ وَلَا يَمَسُّنَا فِيهَا لُغُوبٌ﴾(فاطر، آيات ۳۵ و ۳۴)

۳ مهر ۱۴۰۱, ۱۱:۰۶ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳ مهر ۱۴۰۱ ۱۱:۰۷ صبح، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #158
"مأموران الهی"
تا بحال به مأموران خداوند بر روی زمین دقت کرده‌اید؟
عنکبوت؛
پیامبر (ص) را در غار حرا از شر دشمنان حفظ می‏‌کند.
«الّا تنصروه فقد نصره اللّه»

کلاغ؛
معلّم بشر می‏‌شود و به قابیل یاد می‌دهد که چطور بدن برادرش را دفن کند.
«فبعثه اللّه غرابا»

هدهد؛
مأمور رساندن نامه سلیمان به بلقیس می‏‌شود.
«اذهب بکتابی هذا»

پرنده ابابیل؛
که مأمور سرکوبی فیل‌سواران و محافظت از کعبه می‏‌شوند.
«و ارسل علیهم طیرا ابابیل»

اژدها؛
وسیله‏‌ی حقّانیّت و اثبات ادعای حضرت موسی (ع) می‏‌شود.
«هی ثعبان مبین»

نهنگ؛
که مأمور می‌شود حضرت یونس (ع) را تنبیه کند.
«فالتقمه الحوت»

موریانه؛
که وسیله‌ی کشف مرگ حضرت سلیمان می‏‌شود.
«تأکل منساته»

سگ اصحاب کهف؛
که مأمور نگهبانی از آنها در غار می‏‌شود.
«و کلبهم باسط ذراعیه بالوصید»

چهار پرنده؛
که سبب اطمینان ابراهیم به قدرت خدا برای زنده‌کردن مردگان می‏‌شود.
«فخذ اربعة من الطیر»

الاغ؛
که سبب یقین حضرت عُزیر(ع) به معاد و زنده‌شدن مردگان می‏‌شود.
«و انظر الی حمارک»

پشه؛
خداوند متعال بر نمرود پادشاه ظالم و ستمگر زمان حضرت‌ابراهیم (ع) پشه‌اى را مسلط کرد و روى لب نمرود نشست و او را گزید، نمرود خواست با دست پشه را دور کند که پشه به بینى نمرود رفت و از آنجا به مغزش رسید و چهل شب او را عذاب و آزار داد تا هلاک شد.

کسی چه میداند ،
شاید ویروس کرونا هم یکی از ماموران خداوند عزیز است ، ویروس به این کوچکی را خداوند بر جهان مسلط کرده است، طوری که قدرت‌های بزرگ دنیا از نابود کردنش عاجز شده‌اند، شاید به خودشان بیایند و دست از سرکشی در برابر خدا بردارند.
الله اکبر؛
خدا بزرگتر از آن است که توصیف شود، و پناه می‌بریم به ذات پاکش.

سپاس شده توسط hamed
۱۲ آبان ۱۴۰۱, ۰۱:۰۷ صبح
ارسال: #159
((فَإِذَا خِفْتِ عَلَيْهِ فَأَلْقِيهِ فِي الْيَمِّ))..
به مادر موسی گفتیم:اگر از جان فرزندت ترسیدی او را به دریا بیفکن

((فَأَخَذْنَاهُ وَجُنُودَهُ فَنَبَذْنَاهُمْ فِي الْيَمِّ))..
ما فرعون و لشکریانش را به دریا افکندیم

((اليمّ)) بین هر دو مشترک است
اما حال و فرجام آنها متفاوت است!!!!
موسى نوزادی در نهایت ضعف بود، اما دریا به او ضرری نرساند!
ولی فرعون در کمال قدرت و جبروت بود، اما دریا او را در خود فرو برد!
از نگرش به این جریان یک قاعده ای را بیاد داشته باش:
با خدا باش که ضعفت هیچ ضرری به تو نمی رساند.
و مبادا از خدا روی بگردانی که قدرتت هیچ سودی به تو نمی بخشد.

۲۱ آبان ۱۴۰۱, ۱۱:۴۰ عصر
ارسال: #160
و ما مِن دابَّةِِ فِی الاَرضِ اِلّا عَلَی اللهِ رِزقُها
هیچ جنبنده ای در زمین نیست مگر آنکه رزقش بر عهدۀ خداست.
سوره : هود ، آیه ۶
آری...
غصۀ رزق و روزی را نخور.
رزق و روزی بر عهدۀ هیچکس نیست،
فقط و فقط بر عهدۀ خداست.
وظیفه ایست که خاص خداوند است و در حیطۀ مسئولیت اوست.
آرام باش،
و آرامش خویش را به اضطراب تبدیل نکن.
نگاه از دست این و آن برگیر،
و جز به دستان مهربان او منگر،
تو فقط همواره کارت را به بهترین وجه به انجام برسان،
و کارت را به نیت رزق انجام نده،
کارت را تقدیم خدا کن.
او خودش بهتر می داند که از چه راههایی روزی تو را بدهد.
هر آنچه هست همه از آن او و در اختیار اوست.

ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا