ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 6 رأی - میانگین امیتازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آخرين آيه قراني كه شما را به تفكر واداشت؟ (با ترجمه)
۴ شهريور ۱۳۹۰, ۰۲:۲۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۸ دي ۱۳۹۳ ۰۶:۳۹ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
آخرين آيه قراني كه شما را به تفكر واداشت؟ (با ترجمه)
إِنَّ الَّذِينَ فَرَّقُواْ دِينَهُمْ وَكَانُواْ شِيَعًا لَّسْتَ مِنْهُمْ فِي شَيْءٍ إِنَّمَا أَمْرُهُمْ إِلَى اللّهِ ثُمَّ يُنَبِّئُهُم بِمَا كَانُواْ يَفْعَلُونَ

كسانى كه دين خود را پراكنده ساختند و فرقه فرقه شدند تو هيچ گونه مسؤول ايشان نيستى كارشان فقط با خداست آنگاه به آنچه انجام مى‏دادند آگاهشان خواهد كرد
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط osaky ، هُدهُد صبا ، sekret ، yagobian ، شادی زهرا ، نسرین ، بنده پروردگار مهربان ، alialaie ، یافاطمه ، arf
صفحه 10 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲ ارديبهشت ۱۳۹۶, ۱۰:۵۷ عصر
ارسال: #91
RE: آخرين آيه قراني كه شما را به تفكر واداشت؟ (با ترجمه)
‏خداوند در قرآن مى فرماید: "و إذا سئلک عبادى عنّى فإنّى قریب؛ ای پیامبر! هنگامى که بندگانم از تو درباره من سؤال کنند، (به آنان ) بگو من نزدیکم؛
سپس مى فرماید: "من دعاى دعا کننده را به هنگامى که مرا مى خواند، اجابت مى کنم. بنابراین بندگان من باید دعوت مرا بپذیرند و به من ایمان آورند."
در جای دیگر می فرماید: مرا بخوانید تا شما را اجابت کنم
این آیه به صورت مطلق فرموده است که هرکه خدا را بخواند ، دعای او را اجابت خواهد کرد.
پس انسان نباید تردید کند که دعای او مورد اجابت الهی است ، اما باید توجه داشت که اجابت همیشه به آن صورت نیست که انسان تصور می کند یا می خواهد و در ضمن باید آداب و شرایط دعا را نیز مراعات کرده و در خود محقق نماید.
امام صادق (ع) می فرماید: آداب دعا را مراعات کن و توجه کن چه کسى را مى خوانى و چگونه مى خوانى و براى چه مى خوانى و عظمت و کبریائیت خدا را تصدیق نما و یقین داشته باش که او بر آن چه درون تو مى گذرد و آن چه از حق و باطل در ضمیر تو نهفته است، آگاه است و راه های نجات و هلاکتت را بشناس. مبادا چیزى را از خدا بخواهى که مى پندارى مایة نجات تو است، در حالى که باعث هلاکت و نابودى ات مى شود، زیرا خدا مى فرماید: "انسان در طلب و درخواست نیکى ها، شر و بدى را طلب مى کند و انسان بسیار عجول است". پس تفکر کن چه مى خواهى و برای چه مى خواهی
دعا این است که تمام وجودت اجابت پروردگار باشد. دلت در راه دیدن او آب شود و اختیار از کف دهى و به طور کلى ظاهر و باطن امور را به خدا تسلیم کنی.
پس اگر شرایط و آداب دعا را به جا نیاوردی، انتظار اجابت نداشته باش، زیرا خدا به اندرون ما و پنهانى ترین اشیا آگاه است.
چه بسا خدا را به چیزى خوانده اى که او خلافش را در تو مى داند.
بدان که اگر خدا به ما دستور دعا کردن نداده بود و ما مخلصانه دعا مى کردیم ، با رحمت خود دعاى ما را مستجاب مى کرد. حال آیا مى توان گفت: اکنون که اجابت دعا را براى کسانى که با شرایط، دعا مى کنند، ضمانت کرده، اجابت نمى کند؟
سپس حضرت اضافه مى کند: اگر شرایطى را که برایت گفتم، فراهم کردى و مخلصانه دعا خواندی، مژده مى دهم تو را به یکى از این سه هدیه:
1ـ یا به زودى آن چه را از خدا خواستى ، به تو مى دهد.
2ـ یا براى آخرت تو بیشتر از آن چه خواستی، ذخیره مى کند.
3ـ و یا بلایى را از تو بر مى گرداند و دور مى سازد که اگر مى رسید، تو راهلاک مى کرد

خداوند می بیند می داند می تواند
 سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا
۴ تير ۱۳۹۶, ۰۱:۳۶ عصر
ارسال: #92
در کتاب دانستنی‌هاى جهان علم ص 241 آمده است : کارل لینه گیاه‌شناس معروف سوئدى در اواسط قرن 18 میلادى کشف کرد که در گیاهان نیز جنس نر و ماده وجود دارد.
حال بسیار جالب و حیرت انگیز است که قرآن با صراحت این حقیقت را در حدود 14 قرن پیش در آیات متعددی از قرآن کریم از جمله آیات زیر بیان کرده است:
والْأَرْضَ مَدَدْنَاهَا وَأَلْقَيْنَا فِيهَا رَوَاسِيَ وَأَنْبَتْنَا فِيهَا مِنْ كُلِّ زَوْجٍ بَهِيجٍ (سوره ق آیه 7)
و زمین را توسعه دادیم و کوه‌هایى در آن قرار دادیم و از هر گیاه زیبا زوجى در آن رویانیدیم
وأَنزَلْنَا مِنَ السَّمَاءِ مَاءً فَأَنبَتْنَا فِيهَا مِن كُلِّ زَوْجٍ كَرِيمٍ (سوره لقمان آیه 10)
و از آسمان آبى فرستادیم و از هر زوج گیاه مفید و جالب در زمین رویانیدیم

سپاس شده توسط هُدهُد صبا
۱۸ تير ۱۳۹۶, ۱۱:۱۱ عصر
ارسال: #93
بسم الله الرحمن الرحیم
ومِنَ النَّاسِ مَنْ يَعْبُدُ اللَّـهَ عَلَىٰ حَرْفٍ ۖ فَإِنْ أَصَابَهُ خَيْرٌ اطْمَأَنَّ بِهِ ۖ وَإِنْ أَصَابَتْهُ فِتْنَةٌ انْقَلَبَ عَلَىٰ وَجْهِهِ خَسِرَ الدُّنْيَا وَالْآخِرَةَ ۚ ذَٰلِكَ هُوَ الْخُسْرَانُ الْمُبِينُ

بعضی از مردم خدا را تنها با زبان می‌پرستند (و ایمان قلبیشان بسیارضعیف است)؛ همین که (دنیا به آنها رو کند و نفع و) خیری به آنان برسد، حالت اطمینان پیدا می‌کنند؛ اما اگر مصیبتی برای امتحان به آنها برسد، دگرگون می‌شوند (و به کفر رومی‌آورند)! (به این ترتیب) هم دنیا را از دست داده‌اند، و هم آخرت را؛ و این همان خسران و زیان آشکار است!
سوره حج - آیه ۱۱

سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، hamed
۲۳ تير ۱۳۹۶, ۰۳:۱۶ عصر
ارسال: #94
سوره مبارکه بقره آیه 186
‌ در این آیه هفت بار خداوند می گوید خودم....
بی واسطه مهربانی را به اوج می رساند پادشاهی که گدایی را هفت بار با صمیمانه ترین حالت به خودش می خواند....
عبادی.... بنده من
عنی......از من
فانی قریب....پس من نزدیکم
اجیب ......اجابت می کنم من
اذا دعان....وقتی من را می خواند
فلیستجیبوا لی.......پس طلب جواب کنند از من
ولیومنوا بی.... در حالی که ایمان دارند به من
پس باید..... باید..... باید..... از من... طلب جواب کنی......این امر است امر موکد....
فلیستجیبوا لی
باید از من طلب جواب کنند آن هم با چه حالی؟ در حالی که به من ایمان داری....
ولیومنوا بی.......
ایمان داشته باش که می شنومت، ایمان داشته باش که من نزدیکم به تو.....فانی قریب.......

سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا
۲۰ مرداد ۱۳۹۶, ۱۰:۲۸ صبح
ارسال: #95
اندکی_بیاندیش

﴿ تُسَبِّحُ لَهُ السَّمَاوَاتُ السَّبْعُ وَالْأَرْضُ وَمَن فِيهِنَّ ۚ وَإِن مِّن شَيْءٍ إِلَّا يُسَبِّحُ بِحَمْدِهِ وَلَٰكِن لَّا تَفْقَهُونَ تَسْبِيحَهُمْ ۗ إِنَّهُ كَانَ حَلِيمًا غَفُورًا ﴾ [ الإسراء : ٤٤ ]
آسمانهای هفتگانه و زمین و هرکس که در آنهاست همه تسبیح او می گویند، و هیچ چیز نیست؛ مگر آنکه به ستایش او تسبیح می گوید، اما شما تسبیح آنها را در نمی یابید، بی گمان او بردبار آمرزنده است.
در مقابل خداوند شرمنده می شوم .هنگامی که می بینم پرندگان، حیوانات، درختان و حتی سنگ های سرد و بیجان با من در تسبیح خداوند رقابت می کنند و من را مغلوب می سازند.
دوش مرغی به صبح می‌نالید
عقل و صبرم ببرد و طاقت و هوش
یکی از دوستان مخلص را
مگر آواز من رسید به گوش
گفت باور نداشتم که ترا
بانگ مرغی چنین کند مدهوش
گفتم این شرط آدمیت نیست
مرغ تسبیح گوی و ما خاموش
و بیشتر شرمنده می شوم هنگامی روز خود را در نعمت های بیشمار خداوند سپری می کنم و به یاد می آورم که فراموش کرده ام خداوند را به خاطر این همه نعمت شکر نمایم.
نعمتت بار خدایا ز عدد بیرون است
شکر انعام تو هرگز نکند شکر گزار
اگر چند لحظه را با غفلت از یاد خداوند سپری نمودی سریعا قلبت را بیدار کن حتی اگر با یک لا_اله_الا_الله، یک سبحان_الله یا یک استغفرالله باشد

سپاس شده توسط hamed
۷ بهمن ۱۴۰۰, ۱۱:۲۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۷ بهمن ۱۴۰۰ ۱۱:۳۱ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #96
بِسْمِ‏ اللَّهِ‏ الرَّحْمنِ‏ الرَّحِیم
وَلَوْ يُؤَاخِذُ اللَّهُ النَّاسَ بِمَا كَسَبُوا مَا تَرَكَ عَلَىٰ ظَهْرِهَا مِنْ دَابَّةٍ وَلَٰكِنْ يُؤَخِّرُهُمْ إِلَىٰ أَجَلٍ مُسَمًّى ۖ فَإِذَا جَاءَ أَجَلُهُمْ فَإِنَّ اللَّهَ كَانَ بِعِبَادِهِ بَصِيرًا
ترجمه :
اگر خداوند مردم را به سبب کارهایی که انجام داده‌اند مجازات کند، جنبنده‌ای را بر پشت زمین باقی نخواهد گذاشت! ولی (به لطفش) آنها را تا سرآمد معیّنی تأخیر می‌اندازد (و مهلت اصلاح می‌دهد) امّا هنگامی که اجل آنان فرا رسد، (خداوند هر کس را به مقتضای عملش جزا می‌دهد) او نسبت به بندگانش بیناست (و از اعمال و نیّات همه آگاه است)! سوره : فاطر ، آیه : ۴۵

۱۳ بهمن ۱۴۰۰, ۱۰:۴۸ صبح
ارسال: #97
حضرت یوسف (ع) دردهای سختی را تحمل کرد
اینکه برادران عزیزت نقشه قتلت را بکشند، فقط به خاطر حسادت، درد سختی است، اما از خداوند خواست تا نجاتش دهد
و خداوند در دل صحرا، کاروانی را فرستاد تا او را نجات دهد.
عزیز دل پدرش بود اما تبدیل به غلام و برده ای در مصر شد و باز هم تنها از خدا کمک خواست.
به او تهمت زدند، به خاطر عمل انجام نداده اش زندانی اش کردند، سالها در زندانی تاریک و سیاه بود، اما باز هم تنها از خداوند کمک خواست و به او امیدوار بود که روزی نجاتش می‌دهد.
و بالاخره خداوند او را نجات داد
عزیز مصر شد،
و پدرش را بعد از سالها به او رساند
به خداوند اعتماد کنیم
و دردمان را تنها به ایشان بگوییم
شک نکنیم از دل سختترین مشکلات
زیباترین معجزه ها را بیرون می‌کشد.
قَالَ إِنَّمَا أَشْكُو بَثِّي وَحُزْنِي إِلَى اللَّهِ وَأَعْلَمُ مِنَ اللَّهِ مَا لَا تَعْلَمُونَ
ﮔﻔﺖ : ﺷﻜﻮﻩ ﺍﻧﺪﻭﻩ ﺷﺪﻳﺪ ﻭ ﻏﻢ ﻭ ﻏﺼﻪ ﺍم ﺭﺍ ﻓﻘﻂ ﺑﻪ ﺧﺪﺍ ﻣﻰ ﺑﺮم ﻭ ﺍﺯ ﺧﺪﺍ ﻣﻰ ﺩﺍﻧﻢ ﺁﻧﭽﻪ ﺭﺍ ﻛﻪ ﺷﻤﺎ ﻧﻤﻰ ﺩﺍﻧﻴﺪ .
سوره یوسف ، آیه : ۸۶

۱۸ اسفند ۱۴۰۰, ۱۱:۱۰ صبح
ارسال: #98
کـيـسـه سـه لائـی جـنـيـن
دانشمندان امروزه با کمک میکروسکوپ و وسایل پیشرفته فهمیده اند که جنین در کیسه ای با سه لایه قرار دارد؛ اکنون اعجاز علمی قرآن راببینید که ۱۴۰۰ سال پیش از این امر خبر داده است
"یخْلُقُكُمْ فِی بُطُونِ أُمَّهَاتِكُمْ خَلْقًا مِنْ بَعْدِ خَلْقٍ فِی ظُلُمَاتٍ ثَلَاث"
«شما را در شکم مادرانتان می آفريند آفرينشی بعد از آفرينشی در غشاءهای سه گانه»!
(سوره زمر، آیه: ۶)
در این آیه خداوند میفرماید :
انسان در غشاءها (پوسته های نازک) سه گانه آفريده می شود:
يکی از پوسته های نازک سه گانه کيسه جنين است که در آن رشد می کند. کيسه مزبور از سه لايه نازک مـيکروسکوپی تشکيل شده است .

۲ فروردين ۱۴۰۱, ۰۱:۲۴ عصر
ارسال: #99
این مطلب مهم را در مورد توبه از قول خداوند با دقت بخوانید
سوره نساء (آیه ۱۷-۱۸)
إِنَّمَا التَّوْبَةُ عَلَى اللَّهِ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السُّوٓءَ بِجَهَالَةٍ ثُمَّ يَتُوبُونَ مِنْ قَرِيبٍ فَأُولَٰٓئِكَ يَتُوبُ اللَّهُ عَلَيْهِمْ وَكَانَ اللَّهُ عَلِيمًا حَكِيمًا (١٧)
پذیرش توبه از سوی خدا، تنها برای كسانی است كه كار بدی را از روی جهالت انجام می‌دهند، سپس زود توبه می‌كنند. خداوند، توبه چنین اشخاصی را می‌پذیرد؛ و خدا دانا و حكیم است.

وَلَيْسَتِ التَّوْبَةُ لِلَّذِينَ يَعْمَلُونَ السَّيِّئَاتِ حَتَّىٰٓ إِذَا حَضَرَ أَحَدَهُمُ الْمَوْتُ قَالَ إِنِّي تُبْتُ الْآنَ وَلَا الَّذِينَ يَمُوتُونَ وَهُمْ كُفَّارٌ أُولَٰٓئِكَ أَعْتَدْنَا لَهُمْ عَذَابًا أَلِيمًا (١٨)
برای كسانی كه كارهای بد را انجام می‌دهند، و هنگامی كه مرگ یكی از آنها فرا می‌رسد می‌گوید: «الان توبه كردم!» توبه نیست؛ و نه برای كسانی كه در حال كفر از دنیا می‌روند؛ اینها كسانی هستند كه عذاب دردناكی برایشان فراهم كرده‌ایم.

۲۷ فروردين ۱۴۰۱, ۱۱:۰۸ عصر
ارسال: #100
این ســـــه چیز را نـــــادیده بگیـــــریم ؛
شـــــنیدم
گفتنـــــد
میـــگویند
خداے متعــــال در قـــرآن مـــــیفرماید:

وَ لا تَقْفُ ما لَيْسَ لَڪَ بِهِ عِلْمٌ إِنَّ السَّمْعَ وَ الْبَصَرَ وَ الْفُؤادَ ڪُلُّ أُولئِڪَ ڪانَ عَنْهُ مَسْؤُلاً
سوره اسراء آیه (36)
« چیـــــزے را ڪه بــــدان عــــلم ندارے دنبال نڪــــن زیـــــرا گـــوش و چشــــم و قلــــب ،همــــه مورد پرســــش واقع خواهــــند شد».

ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا