ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات: 4.5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
ازدواج از ديدگاه ائمه
۲۹ تير ۱۳۸۸, ۰۸:۳۷ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ شهريور ۱۳۹۱ ۱۲:۲۹ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
Lightbulb ازدواج از ديدگاه ائمه
با سلام به دوستان عزیز
تقاضا دارم احادیثی که در مورد ازدواج میدانید را بنویسید تا من و بقیه دوستان از ان استفاده کنیم .
با ارزوی خوشبختی برای همه جوانان
Heart
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط babagomer ، هُدهُد صبا
صفحه 2 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۱۹ شهريور ۱۳۹۱, ۱۱:۱۷ صبح
ارسال: #11
RE: ازدواج از ديدگاه ائمه
قال موسی بن جعفر علیه السلام:
ثلاثة یستظلون یظل عرش الله یوم القیامة، یوم لا ظل الا ظله: رجل زوج اخاه المسلم او اخدمه او کتم له سرا.
امام کاظم علیه السلام فرمودند:
سه دسته در روز قیامت، روزی که سایه و پناهی جزء سایه خداوند نیست، در سایه و پناه خدا هستند:
1-مردی که زمینه ازدواج برادر مسلمانش را آماده نماید.
2- مردی که (به برادر مسلمانش خدمت کند.)
3-کسی که سر برادر مسلمانش را بپوشاند.
وسائل الشیعه، ج 20، ص 46

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط hamed ، mah19 ، مشکات ، آشنای غریب
۳ مهر ۱۳۹۱, ۰۸:۵۲ عصر
ارسال: #12
ازدواج در اسلام
ازدواج در اسلام

فایل‌(های) پیوست شده
.pdf  ازدواج در اسلام.pdf (اندازه: 231.91 KB / تعداد دفعات دریافت: 6)

تا می توانید بیارایید دل را که تنها دارایی شما نزد خداوند همین دل خواهد بود ، چه زیباست از برکت دل سربلند نزد معبود باشید Arrow
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، mah19
۲۹ دي ۱۳۹۲, ۰۵:۲۸ عصر
ارسال: #13
امام رضا(ع)در این باره می فرمایند:

اگر درباره ازدواج دستوری از خدا و پیامبر هم صادر نشده بود، همان فواید(اجتماعی) که خدا در آن نهاده-از قبیل نیکی با خویشاوندان و پیوند با بیگانگان-کافی بود که خردمندان و مصلحت اندیشان را بدان ترغیب کند.

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط آشنای غریب
۲۹ دي ۱۳۹۲, ۰۶:۴۵ عصر
ارسال: #14
پیامبر اسلام (صلی الله علیه و آله) می فرماید:

ینْکحُ الْمَرْأَةُ لِمالِها وَ جَمالِها وَ حَسَبِها وَ دینِها، فَعَلَیک بِذاتِ الدّینِ تَربَتْ یداک؛(1) زن را یا برای مالش می خواهند، یا

برای جمالش، یا برای حَسَبش و یا برای دینش، بهتر است با آنکه دین دارد، ازدواج کنید.

علی (علیه السلام) فرمود:

إِذا کرَمَ الرَّجُلُ کرُمَ مَغیبَهُ وَ مَحْضَرَهُ؛(6) وقتی که مرد کریم و خوب بود ظاهر و باطنش نیز خوب و کریم خواهد بود.

(1) - آداب الزواج فی الاسلام، ص 99.
(6) - غررالحکم، ص 327.

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط آشنای غریب
۱۶ شهريور ۱۳۹۳, ۰۲:۲۰ عصر
ارسال: #15
به هنگام ازدواج به کدام امام باید توسل کرد ؟ ArrowIdea

بسم الله الرّحمن الرّحیم
با سلام خدمت شما دوستان عزیز
در روایات وارد شده که به هنگام هر عملی به یکی از ائمه اطهار علیهم السلام توسل کنید . مثلاً آمده که در مسائل مالی به وجود نازنین امام جواد علیه السلام توسل داشته باشید ، در مسائل معنوی و کسب حالات روحانی به امام هادی علیه الصلاه و السلام توسل کنید . برای کسب علم از مظهر عجایب حضرت علی ابن ابیطالب علیه السلام حاجتتان را بخواهید . Arrow
بسیاری از دوستانی که اینجا تشریف می آورند پشت درب کنکور بزرگ زندگی یعنی ازدواج قرار دارند و هنگام ازدواجشون فرا رسیده . برای این جماعت این سوال پیش میاد که در مورد ازدواج به کدام امام توسل داشته باشیم تا همسر خوبی نصیبمون بشه ؟
عرض می کنم : در مورد وجود نازنین حضرت رضا علیه السلام دو نکته هست .
یکی در روایات هست که به هنگام سفر ، به امام رضا علیه السلام توسل کنید تا تحت توجهات آن حضرت سفری سالم و مفید داشته باشید
و یکی تجربه ای است که بزرگان و علماء داشتند و اون توسل به امام به هنگام ازدواج هست . اگر آقا پسر گلی هستی بهتره از امام رضا علیه السلام بخواهی که یک دختر خانم خوب نصیبت کنه و همچنین اگر دختر خانم خوبی هستی بهتره از اقا بخواهی که یک آقا پسر گل نصیبت کنه Arrow
نمونه ای رو عرض کنم : توی این کوچه چهارباغ مشهد که اطراف حرم اقا هست یک خیاطی هست که لباس روحانیت رو میدوزه صاحب این مغازه ماجرا رو تعریف میکنه که خودش یک طرف این ماجرا هست .
در مدرسه نواب که جنب حرم مطهر هست ، طلبه ای به نام سید مطصفی درس میخوند ، وقت ازدواجش فرا رسیده بود اما نه دختر خانم خوبی رو می شناخت و نه پولی در بساط داشت که بخواد ازدواج کنه . شبها پشت بام مدرسه میخوابید یک شب دلش خیلی گرفته بود . رو به گنبد کرد و با گریه و زاری شکوه و شکایت کرد که آقا من موقع ازدواجم هست ولی نه پولی دارم و نه کسی که کمکم کنه تا ازدواج کنم . شما عنایتی کنید هم یک دختر خوب و پاک و هم بساط ازدواجمون فراهم بشه .
با همون گونه های اشگ آلود خوابید . در عالم خواب دید که کلیدی رو بهش دادند . گفتند به قفل مغازه های راسته خیابان آیت الله شیرازی ( که همین مدرسه نواب توی این خیابون هست ) کلید رو امتحان کن . هر مغازه ای قفلش باز شد . باید به اون مغازه مراجعه کنی تا مشکلت رو حل کنند!
به قفل تمام مغازه های خیابان ایت الله شیرازی ازمایش کرد تا اینکه نوبت به کوچه های چهارباغ رسید و قفل درب مغازه ای باز شد که لباس روحانیت می دوختند .
از خواب بیدار شد . صبح رفت به اون مغازه و روی صندلی نشست . خجالتی بود ، سرش رو پائین اورد و چیزی نمی گفت.
صاحب مغازه تا چشمش به سید مصطفی افتاد، شناخت .
با یک لبخند معنا داری گفت : اقا میخواهی عبا یا قبا بدوزی ؟ گفت : نه . میخواهی نعلین بخری ؟ گفت : نه .... پس برای چی اومدی اینجا نشستی ؟
راستش برای چیزی اومدم که خجالت میکشم بگم .
صاحب مغازه یقین کرد که خودشه !
گفت اسمت سید مصطفی هست ؟! گفت بله اقا ، شما از کجا میدونید ؟ .
صاحب مغازه چایی تعارف کرد و گفت : من برادرم و تمام خانواده اش رو توی یک تصادف از دست دادم و تنها یک دختر کوچک از خانواده اش سالم موند و من بزرگش کردم .
همش نگران بودم دختری که امانت برادرم هست رو به عقد چه کسی در بیاورم . دیشب رفتم حرم اقا ، گفتم دلم میخواد کسی رو به من معرفی کنید که فردای قیامت شرمنده برادرم نشم این دختر خوب و با کمالات رو به عقد کسی دربیاورم که شما تائیدش می کنید .
دیشب در عالم خواب حضرت رو دیدم که دست شما رو گرفت و به من معرفی کرد که این اقا سید مصطفی فردا صبح میاد دم مغازه و دختر برادرت رو به عقد ایشون در بیاور .
از صبحی منتظرت بودم تا بیایی ...
بله دوستان .... این ازدواج به عنایت حضرت سر گرفت و الان اقا سید مصطفای ماجرای ما در یکی از مساجد شهر تهران امام جماعت است و به کارهای تبلیغی مشغول است .
Rose
http://hadikordan.blogfa.com/post-18.aspx

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط آشنای غریب ، hamed ، mojtaba79
۹ آذر ۱۳۹۵, ۰۲:۴۲ عصر
ارسال: #16
 پیامبر اكرم (صل الله علیه و آله) :

بهترین ازدواجها ها آن است كه آسان تر انجام گیرد .

(نهج الفصاحه ، ح248)

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط hamed ، آشنای غریب
۲۶ بهمن ۱۳۹۵, ۱۲:۳۶ عصر
ارسال: #17
قال رسول الله صلی الله علیه و آله و سلم:

ان من یمن المراة تیسیر خطبتها.

پیامبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم فرمود:

از نشانه‏های برکت زن آن است که خواستگاریش بی تکلف و آسان انجام گیرد.

کنز العمال، ج 16، ص 322، ح 44721
 سپاس شده توسط hamed
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا