ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 4
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
۲۰ بهمن ۱۳۸۹, ۰۱:۳۹ صبح
ارسال: #1
نافله ها
لطفا هر چي در مورد نافله ها ميدونيد بنويسيد
من همينقدر ميدونم كه نمازهاي نافله نواقص و كاستي نمازهاي واجب رو جبران ميكنن. و در حديثي از امام عسكري عليه السلام يكي از نشانه هاي مومن خواندن 54 ركعت نافله در شبانه روز ذكر شده
يه سوال هم دارم كه بيشتر براي پيدا كردن جواب اين سوالم بود كه اين پست رو درست كردم و از كسايي كه مستند جواب بدن خيلي خيلي ممنونم سوال اينه كه
ائمه ما چطور نماز جماعت هم مي خوندن نافله ها رو هم بجا مي آوردن؟ الان كسي كه بخواد نماز جماعت بخونه فرصت خوندن نافله رو نداره يعني تو نماز جماعت هاي ما اصلا فرصت براي نماز هاي نافله ظهر و عصر و مغرب نيست. بايد چكار كنيم؟

اللهم نور قلوبنا بالقرآن
حضرت استاد سلام علیک.
http://hedayatnoor.org/persian/aboutus
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، منتظر ، yagobian
صفحه 2 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲۴ بهمن ۱۳۸۹, ۰۵:۱۶ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۵:۲۸ عصر، توسط منتظر.)
ارسال: #11
RE: نافله ها
سلام]فاضل کی؟ کوش؟ کجاست؟ بگیریدش
نکنه این دوست جدیدمون ما بچه دانشجو ها رو میگه اول بذارید من بگم که اعضای این تالار همه دانشجو و محصل و حوزوی و بالاخره یه مدلی سرشون توی درس و کتابه، جواب ها و بحث های ما هم در همین حده.
اول در جواب هدهد صبای گرامی باید بگم که من عرض کردم در رساله جزو نوافل نیست ولی در کل این طور که من میدونم هر نماز مستحبی رو نافله مینامند و از ميان نمازهاى نافله، نافله هاى شبانه روزى بيشتر سفارش شده است.و در مورد سوالتون که فرمودید:" در كل نمازهاي نافله در اصل بين دو نماز خوانده ميشود اما بعدا هم ميشه قضا خواند درسته؟" من در رساله حضرت آیت الله مکارم همون طور که بالا نوشته شده پیدا کردم ولی در رساله مقام معظم رهبری نوشته: در این هنگام احوط ادای آن به قصد قربه الی الله، بدون قصد ادا و قضا است.در کل مثل این که چندین نظر وجود داره در ضمن من احوط ادا نمیدونم یعنی چی عد هم اگه منظورتون برای هر کدوم از نوافله، راستش من تا حالا چیزی پیدا نکردم ولی در رساله اجوبه الاستفتاءات مقام معظم رهبری وقتی در مورد سوره و استغفار و دعا در مورد نماز شب سوال شده فرمودند که اینها به عنوان جزئیت شرط نیست
در جوابshahed گرامی باید بگم در مورد نظر مراجع چیز دقیقی نمیدونم و در حد جوایب هست که بالا نوشته شده بعدش هم در وضعیت فعلی که خیلی ها به نماز خوندن اهمیت نیمدن چه برسه به نافله. به نظر من باید وقت نماز جماعت کوتاه باشه تا خیلی ها که وقت محدودی دارن و دوست دارن در نماز جماعت شرکت کنن بتونن، ولی باید در مساجد بیشتر در مورد نوافل و طریقه خوندنش و مسائل مربوط به اون بیشتر صحبت بشه. تو مسجد ما به تنها نافله ای که عمل میشه نماز غفیلس که بعضی وقتها خیلی ها به خاطر خونن اون در بین نماز، نماز عشا رو فرادا میخونن.

یک امروز است ما را نقد ایام
بر آن هم اعتمادی نیست تا شام
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط مشکات ، هُدهُد صبا
۲۴ بهمن ۱۳۸۹, ۱۰:۰۱ عصر
ارسال: #12
از وقتي كه جناب منتظر گذاشتن ممنونم.
منم مثل شما گاهي معاني رو متوجه نميشم و به خاطر همين ميگم يه كارشناس خوب ديني بايد داشته باشيم.
در كل اگه سريع بخونيم و وسط نماز حرف نزنيم به غفيله ميرسيم خيلي آسونه .مهم دعا و خلوص نيتشه وگرنه بزرگ در روي ديوار نوشته.
و لطفا اگه ميتونين اسم مخاطباني كه براشون پيغام ميزاري رو رنگي و مشخص كنين و يا نقل قول.
سپاس.

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط منتظر
۲۵ بهمن ۱۳۸۹, ۰۱:۵۳ صبح
ارسال: #13
سلام
تو همه مساجد بعد از نماز اين دعا رو ميخونن "خدايا خدايا تا انقلاب مهدي از نهضت خميني محافظت بفرما"
بعد از نماز عشا، الان تو همه مساجد يكي دو صفحه قرآن تلاوت مي شود
يعني يك برنامه ريزي و مديريتي هست كه هيات امنا و ائمه جماعات از آن پيروي ميكنند و در چنين شرايطي حل موضوع بصورت ابتكاري مثل تقاضا از امام جماعت مسجد براي گرفتن وقت براي نوافل جالب نيست!
در ضمن منتظر عزيز شما و همه بچه هاي تالار هم فاضليد هم با حاليد خرابتون منم!

اللهم نور قلوبنا بالقرآن
حضرت استاد سلام علیک.
http://hedayatnoor.org/persian/aboutus
 سپاس شده توسط منتظر
۲۵ بهمن ۱۳۸۹, ۰۴:۳۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ بهمن ۱۳۸۹ ۰۴:۴۰ عصر، توسط منتظر.)
ارسال: #14
سلامshahed گرامی
شما درست میگید.
ولی خیلی از امام جماعت ها هستند که اصلا نظر نماز گزار ها براشون مهم نیست مخصوصا جوونا نمونش امام جماعت مسجد خودمون که اصلا رابطه خوبی با جوونا نداره به هر حا ل شما درست میگید.

یک امروز است ما را نقد ایام
بر آن هم اعتمادی نیست تا شام
 سپاس شده توسط shahed
۱۱ تير ۱۳۹۱, ۰۲:۰۷ عصر
ارسال: #15
سلام مگه نمازهای مانبایدسرموقشون خوانده شوند؟ پس چرامانمازهای عصر و عشا را پشت سر نمازهای ظهر و مغرب می خوانیم؟ ویه سوال دیگه:ایا میشود ما نماز ظهر را به جماعت بخوانیم بعد نماز قضای ۴رکعتی را به جماعت اقتدا کنیم که صواب جماعت ببریم وبعد نماز عصررا سرموقه اش فورادا بخوانیم؟
 سپاس شده توسط dr.emari
۱۱ تير ۱۳۹۱, ۰۲:۱۱ عصر
ارسال: #16
سلام علیکم

وقت نماز عصر و عشا باندازه یک نماز چهار و سه رکعتی بعد نماز ظهر و مغرب می باشد .

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا