ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 2 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سخنان امام جواد الائمه (ع)
۲۷ آبان ۱۳۸۸, ۰۱:۰۳ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۸ ارديبهشت ۱۳۹۴ ۰۹:۱۳ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
سخنان امام جواد الائمه (ع)
امام جواد(ع):

«کشتارگاه هرکس دهان اوست».

«دوست را با سه ویژگی به دست می آورند: انصاف در معاشرت، هم‌دردی در خوشی و ناخوشی، و داشتن قلبی پاک و سالم»

«توبه و بازگشت از گناه، بر چهار بنیان پایدار است: پشیمانی به قلب، طلب آمرزش کردن به وسیله زبان، عمل کردن با دست و پا، و تصمیم بر این امر که دیگر به طرف گناه نرود»
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، فاطمه گل ، mah19 ، آشنای غریب
۱۳ مهر ۱۳۹۲, ۱۰:۴۶ صبح
ارسال: #2
RE: سخنان امام جواد ( ع ) ...
امام محمد تقی علیه السلام فرمودند:

سه چیز است که هر کس آن را مراعات کند، پشمیان نگردد: 1 - اجتناب از عجله، 2 - مشورت کردن، 3 - و توکل بر خدا در هنگام تصمیم گیری

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط hamed ، فاطمه گل ، mah19 ، آشنای غریب
۱۳ مهر ۱۳۹۲, ۰۷:۴۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۳ مهر ۱۳۹۲ ۰۷:۵۳ عصر، توسط فاطمه گل.)
ارسال: #3
RE: سخنان امام جواد (ع)
امام جواد(ع) بر منبر رسول الله(ص) رفت و فرمود: «من محمدبن علی الجواد هستم. من نسب های همه مردم را می دانم، چه مردمی که به دنیا آمده اند و چه مردمی که به دنیا نیامده اند. ما این علم را قبل از این که عالم هستی خلق شود، داشته ایم و بعد از فنای عالم هستی نیز این علم را داریم. اگر نبود تظاهر اهل باطل، حکومت اهل گمراهی و شک مردم عوام؛ چیزهایی می گفتم که همه از اولین و آخرین را به تعجب وامی داشت.»
اربلی رحمة الله در کتاب « کشف الغمّة» از محمّد بن طلحه نقل کرده است:

مأمون یک سال بعد از شهادت حضرت رضا علیه السلام به بغداد آمد، روزی به قصد شکار از شهر خارج شد و در مسیر راه از کوچه ای عبورش افتاد که بچه ها در آنجا بازی می کردند و حضرت جواد علیه السلام با آنها ایستاده بود و در آن هنگام یازده سال بیشتر از عمر شریفش نگذشته بود.

بچّه ها با مشاهده ی مأمون همگی پراکنده شده و فرار کردند، ولی حضرت جواد علیه السلام از جای خود حرکت نکرد. مأمون نزدیک آمد و نگاهی به آن حضرت نمود و گفت: ای پسر چرا به همراه بچّه ها فرار نکردی؟

امام علیه السلام فوراً جواب داد: راه تنگ نبود تا با رفتن خود آن را وسیع گردانم، و گناهی مرتکب نشده ام تا از عقوبت آن بترسم، و گمانم به تو نیکو است که کسی را بدون گناه ضرر نمی رسانی.

مأمون از آن سخنان شیوا و محکم او بسیار تعجّب کرد و پرسید: اسم تو چیست؟

فرمود: نام من محمّد است. عرض کرد که فرزند چه کسی هستی؟

فرمود: من فرزند علی بن موسی الرضا هستم.

مأمون بر پدر آن حضرت درود و رحمت فرستاد، و به سوی مقصد خود روانه شد، چون از آبادی دور شد بازِ شکاری را به دنبال درّاجی ( پرنده ای است شبیه کبک ) فرستاد، باز از دیدگان او برای مدتی ناپدید گشت، و وقتی برگشت در منقارش ماهی کوچکی بود که هنوز آثار حیات در وجودش مشاهده می شد، خلیفه از دیدن آن بسیار تعجب کرد، سپس آن را در دستش گرفت و از همان راهی که آمده بود برگشت.

چون به آن محل که حضرت جواد علیه السلام را ملاقات کرده بود رسید بچّه ها را دید که مثل سابق آنجا را ترک گفته و فرار نمودند ولی این بار هم آن حضرت از جای خود حرکت نکرد و همانجا ایستاد، خلیفه نزدیک آمد و سؤال کرد: در دست من چیست؟ فرمود:

« خداوند تبارک و تعالی به مشیت خود در دریای قدرتش ماهی های کوچکی را می آفریند، و باز شکاری پادشاهان آن را صید می کنند و پادشاهان آن را در میان دست پنهان می کنند تا فرزندان اهل بیت نبوّت را با این وسیله امتحان کنند.»

چون مأمون این کلمات را از آن حضرت شنید تعجب کرد، و ضمن نگاه عمیقی که به او کرد گفت: براستی که فرزند امام رضا علیه السلام هستی، و احسان خود را به آن حضرت دو چندان کرد.

خدایا دستانم خالی اند و دلم غرق در آرزوها ، یا دستانم را توانا کن یا دلم را از آرزوهای دست نیافتنی خالی کن
 سپاس شده توسط nilforoosh ، hamed ، mah19 ، آشنای غریب ، هُدهُد صبا
۱۳ مهر ۱۳۹۲, ۰۸:۵۵ عصر
ارسال: #4
Rose ممنون .حکایت بسیار حکمت آموزی بود. به نظر شما منظور امام از " بعد از << فنای عالم هستی>> نیز این علم را داریم" چیست؟

Rose سالها دل طلب جام حم از ما میکرد ...... وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد
گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است ..... طلب از گمشدگان لب دریا میکرد Rose
 سپاس شده توسط فاطمه گل ، mah19 ، هُدهُد صبا
۱۴ مهر ۱۳۹۲, ۰۲:۱۴ عصر
ارسال: #5
شايد اشاره به ظهور داره و تشكيل مجدد جهان و رجعت معصومين!؟

يه سوال مگه مامون ادم بدي نبوده؟!

سوره محمد(ص)/ آیه 24
۱۴ مهر ۱۳۹۲, ۰۵:۱۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۵:۱۱ عصر، توسط nilforoosh.)
ارسال: #6
Rose ولی در زمان ظهور عالم هستی فنا نمیشه!!!
نکته دوم: این اتفاق دقیقا بعد از شهادت امام رضا توسط مامون بوده.
و سوم اینکه :من این واقعه را جور دیگم شنیدم که تفاوتهایی زیاد با این نقل داشت.
نمیدونم در واقعه ای که غیر از امام و یاران مامون کسی حضور نداشته نقل از زبان کی معتبره؟!؟ امام که نقل نکردن؟

Rose سالها دل طلب جام حم از ما میکرد ...... وانچه خود داشت ز بیگانه تمنا میکرد
گوهری کز صدف کون و مکان بیرون است ..... طلب از گمشدگان لب دریا میکرد Rose
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، mah19
۱۵ مهر ۱۳۹۲, ۱۰:۳۷ عصر
ارسال: #7
ولی من این واقعه رو همین طوری شنیدم و خوندم.در هرحال
فکر میکنم شاید منظور ار عالم فنا این بوده که این علم و دانایی از ان خداست و خدا هم از ازل تا ابد هست
این علم خواهد بود....؟؟؟!!!

خدایا دستانم خالی اند و دلم غرق در آرزوها ، یا دستانم را توانا کن یا دلم را از آرزوهای دست نیافتنی خالی کن
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
۹ ارديبهشت ۱۳۹۴, ۰۹:۰۰ عصر
ارسال: #8
RE: سخنان امام جواد الائمه (ع)
قالَ الإمام الجواد - عليه السلام - : إنَّ بَيْنَ جَبَلَي طُوس قَبْضَةٌ قُبِضَتْ مِنَ الْجَنَّةِ، مَنْ دَخَلَها كانَ آمِناً يَوْمَ الْقِيامَةِ مِنَ النّار.

«عيون اخبارالرّضا - عليه السلام -، ج 2، ص 256، ح 6»

امام جواد - عليه السلام - فرمود: همانا بين دو سمت شهر طوس قطعه اي مي باشد كه از بهشت گرفته شده است، هر كه داخل آن شود ـ و با معرفت زيارت كند ـ، روز قيامت از آتش در أمان خواهد بود.

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط آشنای غریب
۵ اسفند ۱۳۹۴, ۱۰:۱۷ عصر
ارسال: #9
امام چواد علیه السلام :
سه خصلت جلب محبت میکند
۱_ انصاف در معاشرت با مردم ۲_ همدردی در مشکلات آنها ۳_ همراه و همدم شدن با معنویات .
کشف الغمه ، ج ۲ ، ص ۳۴۹

خداوند می بیند می داند می تواند
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، hamed
۱۲ شهريور ۱۳۹۵, ۰۷:۵۶ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۲ شهريور ۱۳۹۵ ۰۸:۰۱ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #10
[/font]
[font=Impact]امام جواد (ع):

افزونی نعمت از سوی خدا بریده نمی شود
مگر شکرگزاری از سوی بندگان بریده شود

خداوند می بیند می داند می تواند
 سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن: