ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
چگونه از گناه دور شویم؟
۲۱ آبان ۱۳۸۸, ۰۴:۲۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ فروردين ۱۳۹۴ ۱۰:۰۰ صبح، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
چگونه از گناه دور شویم؟
سلام دوستان.
هر کس نکته یا راهکار عملی و مؤثر برای ترک گناه میدونه و یا تجربه کرده لطفاً در اختیار ما گنهکارا هم قرار بده.میدونم که راه های زیادی توی کتابای مختلف مطرح شدن ولی من فکر میکنم آنچه تجربه شده و به صورت راهکار عملی هستش میتونه مؤثرتر باشه بخصوص اینکه میتونیم اینجا روشون بحث هم بکنیم.
این راهکارها میتونن کلی باشن و یا برای یه گناه خاص مفید باشن.
بچه ها لطفاً همه همکاری کنید.
اولیش رو خودم میگم:

<font style="font-size[تصویر:  confused.gif]mall">*به تأخیر انداختن انجام گناه
من فکر میکنم این روش مؤثری هستش که هر وقت فکر گناه به سرمون زد انجام اونو به تعویق بیاندازیم تا اینکه کم کم از ذهنمون هم پاک بشه.البته مسلماً پیشنیازش اینه که توی فاصله ی فکر گناه تا انجام اون هوشیار باشیم.
هر کس هم عنوان موضوع بهتری به ذهنش میرسه بگه تا عنوان رو عوض کنم.
ممنون.Rolleyes

از خود به خدا هیچ نگوییم و نپرسیم .:. ما هم به خدا گر به خود آییم ، خداییم

[تصویر:  1_emza_22.jpg]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط benjamin ، safirashgh ، alizamani ، abuhaidar ، شادی زهرا ، هُدهُد صبا
صفحه 3 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۷ فروردين ۱۳۹۱, ۰۲:۳۱ عصر
ارسال: #21
RE: چگونه از گناه دور شویم؟
بسم الله...
مردي نزد امام حسين (ع ) آمد و گفت : "من مردي گناهكارم و از معصيت پرهيز نمي كنم ، مرا پند و اندرز بده ". امام حسين (ع ) فرمودند: "پنج كار انجام بده و هر چه مي خواهي گناه كن . اول : روزي خدا را نخور و هر چه مي خواهي گناه كن .
دوم : از ولايت و حكومت خدا خارج شو و هر چه مي خواهي گناه كن .
سوم : جايي را پيدا كن كه خدا تو را نبيند و هر چه مي خواهي گناه كن .
چهارم : وقتي عزرائيل براي گرفتن جان تو مي آيد، او را از خود دور كن و هر چه مي خواهي گناه كن .
پنجم : وقتي مأمور و مالك جهنم مي خواهد تو را در آتش بيندازد، در آتش نرو و هر چه مي خواهي گناه كن .
بحار الانوار، ج 78، ص 126

"حسبی الله ونعم الوکیل ولاحول ولا قوة الا بالله ولا اله الا انت سبحـانک انی کُنتُ من الظالمین"
 سپاس شده توسط hamed ، آشنای غریب ، هُدهُد صبا ، solaleh
۷ فروردين ۱۳۹۱, ۰۲:۴۱ عصر
ارسال: #22
امام خمینی (ره):عالم محضر خداست در محضر خدا معصیت نکنید.

اللهم صل علی محمد و آل محمد و عجل فرجهم و العن اعداء هم اجمعین
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
 سپاس شده توسط خادم شهدا ، hamed ، هُدهُد صبا ، آشنای غریب
۷ فروردين ۱۳۹۱, ۰۴:۵۵ عصر
ارسال: #23
سلام علیکم

سال نو شما مبارک

اگر بر ذکر یاد خدا مداومت داشته باشیم می توانیم خود را از گناه دور کنیم .

بر دوری از گناه لازم است از اموری که مارا به سمت گناه می کشاند فاصله بگیریم .

اگر بر ذکر استعاذه و استغفار مداومت داشته باشیم از گناه دور خواهیم شد .

مهم تر اینکه بر دوری از گناه لازم است معروف ها و منکر ها را بشناسیم .

دوستان و محیطی که در ان زندگی می کنیم در ارتکاب گناه نقش موثری دارد بنابراین باید در انتخاب دوستان و محل زندگی خود دقت کنیم . و حتی اگر لازم شد از محیطی که الوده به گناه است مهاجرت کنیم.

با مداومت بر ذکر یاد خدا و فاصله گرفتن از اموری که مارا به سمت گناه می کشاند و مداومت بر ذکر استعاذه

پس از مطالعه مطلب ارسالی ما را از نظر خویش بهره مند بفرمایید.
 سپاس شده توسط hamed ، هُدهُد صبا ، خادم شهدا ، آشنای غریب
۷ مرداد ۱۳۹۱, ۱۱:۲۷ صبح
ارسال: #24
بسم الله...

وسواس خناس :
بعضى گفته اند شيطان را از اين جهت وسواس خناس خوانده اند كه لايزال آدمى را وسوسه مى كند و به محض اينكه انسان به ياد خدا مى افتد پنهان مى شود و عقب مى رود، بازهمينكه انسان از ياد خدا غافل شود. جلو مى آيد و به وسوسه مى پردازد، و مراد از صدور الناس ، محل وسوسه شيطان است ، چون شعور و ادراك آدمى بحسب استعمال شارع به قلب آدمى نسبت داده شد، كه در قفسه سينه قرار دادن و قرآن هم در اين باب فرموده : وليكن تعمى القلوب التى فى الصدور

يعنى ولى دلهايى كه در سينه هاست كور مى شود، و جمله من الجنة والناس ، بيان وسواس خناس است ، و در آن به اين معنا اشاره شده كه بعضى از مردم كسانى هستند كه از شدت انحراف ، خود شيطانى شده اند و در زمره شيطانها قرار گرفته اند، همچنانكه قرآن درجاتى ديگر نيز فرمود: شياطين الانس والجن . .
در مجمع البيان ، از انس ابن مالك روايت شده كه گفت ، رسول خدا (صلى الله عليه و آله و سلم ) فرمود: شيطان پوزه خود را بر قلب هر انسانى خواهد گذاشت ، اگر انسان به ياد خدا بيفتد، او مى گريزد و دور مى شد؛ ولى اگر خدا را از ياد ببرد، دلش را مى خوردNailbitiingRose

"حسبی الله ونعم الوکیل ولاحول ولا قوة الا بالله ولا اله الا انت سبحـانک انی کُنتُ من الظالمین"
 سپاس شده توسط مریم گلی ، zeinab ، آشنای غریب ، solaleh
۲۱ مهر ۱۳۹۱, ۰۹:۴۸ عصر
ارسال: #25
سلام بر همه

خدا قوت

واقعا جوانان مسلمان ايراني در اين جامعه، چگونه بايد از انجام گناه خودداري كنن؟

چه تمريناتي براي تهذيب نفس هست؟

چرا زمان نوجواني ما اينقدر فساد بالا نبود و آدمها بيشتر كنترل ميكردن؟

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
۲۷ فروردين ۱۳۹۲, ۰۹:۵۶ صبح
ارسال: #26
سلام بچه ها
من هر وقت نزدیک اینترنت میشم شیطون گولم میزنه میرم چیزای که نباید برم متاسفانه فیلتر شکن هم در دسترس هست خیلی وسواس داره چند بار هم توبه کردم اما نمی تونم
ترو خدا کمکم کنید میگید چکار کنم
 سپاس شده توسط hamed
۲۹ فروردين ۱۳۹۲, ۱۰:۱۷ صبح
ارسال: #27
با سلام . و اینکه عضو این سایت شده اید یک گام به سوی گناه نکردن بر داشته اید . سعی کنید از مطالب آن بیشتر استفاده کنید . کلید رهایی از وسوسه های شیطان گفتن "لااله الا الله" است پس به معنای آن دقت کن.گاهی گناهها از نگاه ها شروع میشود چرا که نگاه به نامحرم یا چیزهای غیر اخلاقی تیر بی خطای شیطان است. حتی کوچکترین گناهها ، شیطان را راضی و خدا را خشمگین میکند .دوستی با یار بد یا همان چیزهای بد عاقبت بد دارد پس همنشین خود را در یاب . پرهیز گاری +مخالفت با هوای نفس=پیروزی بر شیطان . نماز خواندن یعنی از اسارت شیطان به رحمت خدا پناه بردن ، پس این پناهگاه را فراموش نکنید.

خداوند می بیند می داند می تواند
 سپاس شده توسط hamed ، گمنام ، هُدهُد صبا ، amir333
۱۷ آبان ۱۳۹۲, ۱۰:۲۸ عصر
ارسال: #28
روش مراقبه و مشارطه نفس

بر هر كسي كه قصد تقرب به خداي متعال را دارد لازم است, مشارطه, مراقبه و محاسبه داشته باشد.
مشارطه يعني: از اول روز با خود شرط كنيد كه مرتكب گناه نشده و بر خلاف گفته خالق مهربان عمل نكنيد; به فرمايش حضرت امام خميني (ره) تو عازم شو و شرط كن و تجربه نما ببين چقدر سهل است.
پس از مشارطه بايد در طول روز مراقب شرطي كه كرده ايد باشيد و بدانيد كه عالم محضر حضرت حق است و او مراقب اعمال ماست و اين توجه را تا شب ادامه دهيد. اين همان معناي مراقبه است.
در هنگام شب به محاسبه اعمال روزانه بپردازيد و از نفس خود حساب بكشيد. هر عمل نيكي كه انجام گرفته از خداوند تعالي ببينيد و شاكر او باشيد و هر معصيت يا كوتاهي كه شده عذر خواه درگاه الهي بوده و تصميم بگيريد فردا جبران كنيد.
علامه طباطبائي (ره) به يكي از شاگردانشان كه در ابتداي سير وسلوك بودند شبيه به اين توصيه را نمودند.

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط مریم گلی ، hamed ، یک کاربر
۲۵ آذر ۱۳۹۲, ۱۲:۰۶ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۵ آذر ۱۳۹۲ ۱۲:۲۰ عصر، توسط hamed.)
ارسال: #29
بهترین روش دوری ازگناه فکردن به گناهی است که میخواهیم انجام دهیم
 سپاس شده توسط nilforoosh ، هُدهُد صبا
۲۹ ارديبهشت ۱۳۹۳, ۰۲:۴۹ عصر
ارسال: #30
(۱۷ آبان ۱۳۹۲ ۱۰:۲۸ عصر)هُدهُد صبا نوشته:  روش مراقبه و مشارطه نفس

بر هر كسي كه قصد تقرب به خداي متعال را دارد لازم است, مشارطه, مراقبه و محاسبه داشته باشد.
الان که تکنولوژی پیشرفت کرده برای محاسبه و مراقبه هم میتوانیم از اونها استفاده کنیم. برنامه هایی هستند که روی گوشی نصب میشوند و شما میتونید کارهایی که در طول روز انجام دادید رو ثبت کنید. بعد اونها رو بشمارید و دریک برنامه دیگر هر روز رو جمع بزنید و میانگین هفته رو بگیرید. من این روش رو رفتم به نظرم جوابهای خوبی میده. کم کم دارم اراده رو قوی تر می کنم.
البته نکته های ظریفی داره یکی اینکه دو سه هفته طول میکشه تا عادت کنید کارهاتون رو در بیارید. ممکنه یادتون بره و ... که همه اینا راه حل دارده اگه کسی خواست تجربم رو در اختیارش میذارم.
یکی دیگه اینه که کار از نظر شما چی هست مثلا بعضی وقتا دو رکعت نماز برای آدم یه کار محسوب میشه بعضی وقتا 10 رکعت. اون بستگی به این داره که شما چه وضعیتی داشته باشین و البته نباید خیلی حساس بشین چون در عمل هم فرقی نمیکنه که آدم سخت گیری باشین یا راحت گیر. نتیجش یکیه. اگه خواستین بیشتر توضیح میدم.
بعضی وقتا هم هست که خود کاره کار نیس ولی به موقع انجام دادنش کاره مثل نماز خوندن. یا بلند شدن سریع بدون وقفه بعد از بیداری صبح.
نکته دیگه هم اینکه تو این روش فقط کارهای مثبت ثبت میشن و برای کارهای بد و گناه و ... فقط برنامه میریزیم که کار مثبتی بکنیم. مثلا اگه به نماز نخوندن عادت کرده ایم به نماز قضا خوندن خودمون رو عادت میدیم تا بالاخره یه روزی به لطف خدا دوباره نمازخون بشیم.
لطف خدا رو در هر حالت نباید نادیده گرفت . خدا خیلی بزرگه و کارهایی میکنه که فکرشم نمیکنیم.
با تشکر
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا