ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 4.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
مطلع عشق (مقام معظم رهبری)
۲ بهمن ۱۳۸۹, ۱۰:۴۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۵ شهريور ۱۳۹۱ ۱۲:۴۲ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
Heart مطلع عشق (مقام معظم رهبری)
بسم الله الرحمن الرحیم
همسری شما جوانان عزیزی که پیوند دلها و جسمهاو سرنوشتهاست صمیمانه به شما فرزند های عزیزم تبریک می گویم . توصیه می کنم به همسران خود مهر بورزید، به آنان وفادار باشید و خویشتن را در سرنوشت یکدیگر شریک بدانید. از گره افتادن در رشته ی زندگی مشترک بر حذر باشید و گرههای کوچک و بی اهمیت را نادیده بگیرید. خداوند به شما خوشبختی و شاد کامی و اعتلاء روحی عطا فرماید و کانون زندگیتان را با فرزندانی تندرست و صالح، گرمی و روشنی ببخشد. انشاءالله.

کتاب مطلع عشق مجموعه ای از پند ها و نصایح مقام معظم رهبری به زوج های جوانی که توفیق یافته اند پیوند زناشویی خود را با آهنگ کلام ایشان، هماهنگ کنند و در آغاز زندگی از سرچشمه ی فیض و حکمت آن عالم عارف بهره گیرند. این کتاب با همت محمد جواد حاج علی اکبری گرد آوری شده.
انشاء الله می خوام قسمت هایی از این کتاب رو بذارم تا انشاء الله همه بهره های لازم رو ببرند. در ضمن بین هر مطلب خیلی خوبه هر کسی نظرش رو بگه و به بحث بگذاره اگر مطلبی هست در خصوص شفاف سازی یا روشن شدن بهتر موضوع از گفنت اون دریغ نکنید.

یک امروز است ما را نقد ایام
بر آن هم اعتمادی نیست تا شام
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط کبوتر حرم ، ضحی ، safirashgh ، هُدهُد صبا
صفحه 2 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۲۴ بهمن ۱۳۸۹, ۰۵:۱۰ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۵:۱۹ عصر، توسط منتظر.)
ارسال: #11
RE: مطلع عشق(مقام معظم رهبری)
سلام جواب بعضی از دوستان رو در قسمت حرف های عادی بین اعضا نوشتم.
در جواب هدهد صبای گرامی باید بگم که با این سوال خواستم ببینم کسی اینجا هست که عقیده داشته باشه اول آدم باید جوونی خودشو بکنه بعد حالا برای ازدواج وقت هست.
شما درست میگید در موردحضور کارشناس ولی من فکر کنم در مورد بعضی از موضوعات آدما با خودشون استاد بشن، با همایش های مختلف رفتن با کتاب های درست و حسابی خوندن فکر میکنم یه بخشی از بلغی که شما فرمودید با این کارها ایجاد بشه آدم نباید بشینه بگه من منتظرم بلوغ فکری توم ایجاد بشه بعد میرم ازدواج میکنم باید دنبال مطلب باشیم تا سطح آگاهی مون بره بالا.نبود، نظرات بعدی یادمه یکی میگفت کوش گفتمان و بحث!

سپاس شده توسط مشکات ، هُدهُد صبا
۲۴ بهمن ۱۳۸۹, ۱۰:۱۴ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۴ بهمن ۱۳۸۹ ۱۰:۱۶ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #12
بله حرف شما صحيح .
بخشي از اين بلوغ هم به مرور زمان ايجاد ميشه.
مثلا من بخشي از افكارم در مورد زندگي و آينده با 4 سال پيشم فرق كرده و كمي پخته تر شده.
آدم وقتي سنش كمه و تجربه زيادي نداره دنيا رو كمي رويايي ميبينه اما وقتي بعد از درس و دانشگاه بيشتر و جدي تر وارد زندگي ميشه خب عقايدش كامل تر ميشه و خيلي از مشكلات رو راحتر ميتونه حل كنه.
و اين موقع است كه بايد ازدواج كنه نه زودتر.

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط منتظر
۲۵ بهمن ۱۳۸۹, ۰۴:۳۶ عصر
ارسال: #13
سلام
فکر کنم درست منظورتون رو متوجه نشدم شما، منظورتون این نبود که تا پایان درس و دانشگاه ازدواج خوب نیست که؟
بعد هم اگه آدم بخواد منتظر بمونه از نظر عقلی و فکری کامل بشه خوب فقط خدا میدونه که باید تا کی صبر کنه چه بسا آدم هایی هستند که 40 سال سن دارن ولی هنوز به بلوغ فکری نرسیدن.

۳۰ بهمن ۱۳۸۹, ۰۸:۲۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۲۹ عصر، توسط منتظر.)
ارسال: #14
سلام
من این پست رو ادامه میدم ولی اگه خواستید بازم در مورد پست قبل صحبت کنیم.
مهمترین فایده ازدواج
ازدواج در حقیقت دروازه وردود به تشکیل خانواده است و تشکیل خانواده اساس همه ی تربیت های اجتماعی و انسانی است.
اصل در ازدواج عبارت است از پیوند زناشویی دختر و پسر و تشکیل خانواده.همین قدر که دختر و پسر همدیگر را ببینند و و عقد شرعی جاری بشود و اینها با هم زن و شوهر بشوند، یک کانون خانواده به وجود آمده و یک خانواده جدیدی تشکیل شده است. شارع مقدس خانواده ی مسلمان و سالم را دوست دارد. وقتی خانواده تشکیل شد، برکات زیادی هم در آن است، نیاز های زن و شوهر در آن تامین می شود، نثل بشری ادامه پیدا میکند...اما اصل قضیه، فرزند، زیبایی و ثروت نیست اصل این است که دو نفر با هم زندگی مشترکی را تشکیل می دهندو این محیط باید محیط سالمی باشد.
نفس ایجاد یک کانون خانوادگی و یک کانون جدید، از همه چیز مهمتر است. اساس خلقت بشر چه زن و چه مرد این طوری است که باید یک زن و یک مرد مجتمعا یک واحدی را تشکیل بدهند، تا زندگی راحت،بی دغدغه و آماده برای جوابگویی به نیاز های بشر پیش برود. اگر این نشد یک پایه مهم از زندگی لنگ است.

سپاس شده توسط کبوتر حرم ، مشکات ، هُدهُد صبا ، safirashgh
۱ اسفند ۱۳۸۹, ۰۴:۲۵ عصر
ارسال: #15
مطلب بسيار زيبا و كاربردي بود ممنون.
در پست بالا شايد خوب منظورم رو نرسوندم و شايد چون شما هنوز به تجربه ي من نرسيديد كمي دركش سخته.
من هم وقتي نوجوان بودم خيلي ايده آل گرا بودم و البته بنده تا حدودي هم درگير ماديات و دنيا بودم و خيلي به ثبات شخصيت نرسيده بودم.. خب مسلما در اون سن ازدواج كمي نا پخته است چون هنوز آدم خودشم نميدونه كه واقعا از زندگي چي ميخواد و چي درسته و چي غلط..
نميگم 40 سال صبر كنن اما عجله هم اصلا جواب نميده.. بعضي ها به خاطر سبك زندگيشون زودتر به بلوغ فكري ميرسند و نميشه سن دقيقي داد..
اما اگر ازدواج عاقلانه باشه خب پايداريش بيشتره..
مثلا شايد يه دختر در 20 سالگي بيشتر خونه و ماشين خواستگار براش مهم باشه اما در سن بالاتر به شخصيت طرف و ايمانش اهميت بده و از معيارهاي ظاهري و سطحي پاشو فراتر بزاره..
در مورد پسر هم همين صدق ميكنه..

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط منتظر
۲ اسفند ۱۳۸۹, ۱۰:۱۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲ اسفند ۱۳۸۹ ۱۰:۲۰ عصر، توسط منتظر.)
ارسال: #16
سلام
اول یک نکته ای که شما گفتید من تاکید کنم چون این روزا دارم خودم به عینه میبینم اینکه"يه دختر در 20 سالگي بيشتر خونه و ماشين خواستگار براش مهم باشه اما در سن بالاتر به شخصيت طرف و ايمانش اهميت بده و از معيارهاي ظاهري و سطحي پاشو فراتر بزاره.."
بعد هم یه حرف دیگه اینکه واقعا بعضی ها به دلیل مشکلاتی که در زندگی داشتن و سختی هایی که کشیدن خیلی زودتر به بلوغ فکری میرسن.

سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، safirashgh
۵ اسفند ۱۳۸۹, ۰۳:۳۴ عصر
ارسال: #17
سلام

مختصات خانواده خوب
خانواده خوب یعنی زن و شوهری که با هم مهربان باشند، با وفا و صمیمی باشند و به یکدیگر محبت و عشق بورزند، رعایت همدیگر را بکنند، مصالح همدیگر را مهم و گرامی بدارند، این در درجه اول.
خانواده سالم، آرامش افراد
در قرآن آیه «و جعل منها زوجها لیسکن الیها» آمده است. دو جا در قرآن تعبیر سکن – تا آنجایی که من یادم هست- وجود دارد. خدای متعال زوج آدمی را همجنس او قرار داد، زوج زن را، زوج مرد را از جنس خود او قرار داده.«لیسکن الیها» تا اینکه آدمی بتواند-چه زن چه مرد- در کنار شوهر یا همسر احساس آرامش کند.

غریزه جنسی، نیاز متقابل
اسلام همین غریزه جنسی را پشتوانه ی بنای خانواده قرار داده است، یعنی، وسیله استحکام خانواده قرار داده است.یعنی چه؟ یعنی وقتی زن و مرد عفیف اند و متدین و خدا ترس اند و طبق دستور اسلام از گناه در باب غریزه جنسی اجتناب می کنند، طبعا نیاز زن و مرد به یکدیگر در این مورد بیشتر خواهد شد. وقتی به هم زیاد تر احتیاج داشتند، این بنای خانواده که پایه ی اصلی اش زن و مرد است، مستحکم تر خواهد شد.اسلام می خواهد این پشتوانه را از انسان نگیرد. اسلام می خواهد این انسان ها بیرون از محیط خانواده این غریزه را اشباع نکنند، تا نسبت به خانواده بی قید و بی اعتتا و لاابالی بشوند، لذاست که جلوی را را سد میکند.

سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، مشکات ، safirashgh
۵ اسفند ۱۳۸۹, ۰۵:۲۰ عصر
ارسال: #18
اي كاش اين سخنان زيبا جزئي از دروس مدرسه ي دانش آموزان شود تا مفهوم واقعي ازدواج را بدانند و در بزرگسالي درست عمل كنند.

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط منتظر
۶ اسفند ۱۳۸۹, ۰۳:۲۵ عصر
ارسال: #19
سلام
چیزی شبیه به این سخنان در حال حاظر جزئی از درس دین و زندگی سوم دبیرستان است ولی متاسفانه نه دانش آموزان ونه معلمان اهمیت کافی رو بهش میدن در بعضی مواقع دیده میشه که وقت رسیدن به این مطالب معلمان درس نمیدن یا بر عهده دانش آموز میذارن!

سپاس شده توسط هُدهُد صبا
۹ اسفند ۱۳۸۹, ۰۸:۰۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۹ اسفند ۱۳۸۹ ۰۸:۱۵ عصر، توسط منتظر.)
ارسال: #20
سلام

نقش زن و شوهر
دختر و پسر باید سعی کنند این پیوند را پاسداری کنند. وظیفه یکی از آنها هم نیست که بگوییم هر کاری یکی کرد دیگری باید تحمل کند. نه باید هر دو به هم کمک کنند تا این کار صورت گیرد.
نمشود بگوییم شوهر نقش بیشتری دارد یا زن سهم بیشتری دارد، نه هر دو در حفظ این بنیان و در حفظ این اجتماع دونفره، که بعدها به تدریج زیاد می شود، نقش دارند.
از هر چیزی که محیط خانواده را متشنج و دچار افسردگی و هیجان های بی مورد نماید، اجتناب کنید. هم مرد و هم زن بنا را بر سازش و هم زیستی و همراهی بگذارند، آنچه در خانواده خیرات وجود دارد، مال زن و شوهر است و در نهایت مال فرزندان است، مال یک طرف نیست، اگر خدایی ناکرده در محیط خانواده بی محبتی و عدم اطمینان و صمیمیت باشد، رنجش مال هر دو طرف است.
در استحکام خانواده، خود زن و شوهر بیشترین نقش را دارند. با گذشت خودشان، با همکاری خودشان- که از همه مهمتر هم محبت است- میتوانند این بنا را ماندگار و این سازگاری را همیشگی بکنند.

ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
2 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا