ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
از حســــین (ع) تا مهــــــدی (عج)
۱۸ تير ۱۳۸۹, ۱۱:۱۶ صبح
ارسال: #5
RE: از حســــین (ع) تا مهــــــدی (عج)
سلام.
"کبوتر حرم" عزیز ممنون بابت پاسخت،واقعاً مفید بودش. البته من مصداق امروزی که منظورت بود رو متوجه نشدم!

فکر می کنم کاربرد این سخن امام حسین (ع) در زندگی امروزی رو میشه از سخنان زیر استنباط کرد:

* حجت الاسلام و المسلمین دکتر داوود فیرحی در باره نقش حسین (ع) در زندگی انسان امروز گفت: حضور امام حسین (ع) در زندگی سیاسی ، اجتماعی ومذهبی انسان مسلمان بحث امروز، دیروز ، فردا و پس فردا نیست بلکه بحث رابطه انسان ، انسانیت و آزادگی است.
وی با اشاره به ضرورت مبارزه با ظلم در اندیشه امام حسین (ع) گفت: این جمله که « ای مردم اگر دین ندارید لااقل آزاده باشید» یعنی زیر بار ظلم نروید . حرف ناحق را قبول نکنید. این کلامی است که مربوط به ذات بشریت است. مربوط به زمان خاصی نمی شود و اساسا به خاطر همین است که امام حسین (ع) برای همیشه زنده می ماند.

*حريت كه اصل و اساس اخلاقي بودن و با فضيلت زيستن است، عدل و معادل دينداري است. اگر دين نداريد ، با اخلاق باشيد! اگر دين نداريد آزاده باشيد و اسير رذيلت ها نباشيد و به همنوع خود آسیب نرسانید؛ چرا كه اخلاقي بودن بر دين داري مقدم است!

* امام(ع) در اين سخن به اين نکته اشاره مي کند که انسانيت يک ملاک بسيار ارزشمند است که جداي از هر دين و مسلک که انسان ها از آن پيروي مي کنند و مؤمن به خداوند که يا کافر هستند، يک گوهر دروني در وجود تمام آنهاست که به نام انسانيت که اگر هر فرد به آن مراجعه کند، مي تواند راه درست و حقيقت را پيدا کند و حق و ناحق را به واسطه همين گوهر دروني تا حدود زيادي تشخيص دهد.

علاوه بر این فکر می کنم توضیح " کبوتر حرم" یعنی: "آزاد بودن و آزاده بودن یعنی شخصیت داشتن، یعنی برای خود ایده و مکتب داشتن ... یعنی غرق و متحیر در هر تازه و نوعی نشدن..." در عین کلی بودن ، بسیار گویاست.

"یوسف زهرا":
میشه لطفاً هر برداشتی که خودتون از این سخن داشتید رو هم بگید؟

از خود به خدا هیچ نگوییم و نپرسیم .:. ما هم به خدا گر به خود آییم ، خداییم

[تصویر:  1_emza_22.jpg]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط کبوتر حرم ، یوسف زهرا ، faezeh ، safirashgh
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
RE: از حســــین (ع) تا مهــــــدی (عج) - مشکات - ۱۸ تير ۱۳۸۹ ۱۱:۱۶ صبح

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا