ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 4 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
تأملی در صلوات بر حضرت محمد رسول الله (ص) و آل پاکشان
۷ خرداد ۱۳۹۴, ۰۵:۱۴ عصر
ارسال: #8
RE: تأملی در صلوات بر حضرت محمد رسول الله (ص) و آل پاکشان
فضيلت صلوات فرستادن

بر محمّد و آل محمّد عليهم السلام

65 / 1 ـ محقّق اردبيلى قدس سره در كتاب «زبدة البيان» فرموده است: روايت شده است‏ كه از پيغمبر اكرم صلى الله عليه وآله وسلم درباره آيه شريفه «إنَّ اللَّهَ وَمَلائِكَتَه يُصَلُّون عَلَى النبيّ»(1) «خدا و ملائكه ‏اش بر پيغمبر درود مى فرستد» سئوال شد.
آن حضرت در جواب فرمود:

اين از علوم پوشيده و پنهان است، اگر از من سئوال نكرده بوديد پرده از آن برنمى‏ داشتم وخبر نمى ‏دادم.

خداوند دو فرشته را بر من موكّل ساخته است، هر گاه نزد مسلمانى يادى از من شود و او برمن صلوات فرستد آن دو فرشته گويند: «غفر اللَّه لك» خداوند ترا بيامرزد، خدا و ساير فرشتگانش به دعاى اين دو فرشته آمين گويند.

و اگر نزد مسلمانى يادى از من به ميان آيد و او بر من صلوات نفرستد آن دو فرشته گويند: «لا غفر اللَّه لك» خدا ترا نيامرزد، خدا و فرشتگان نيز به دعاى اين دو فرشته آمين گويند.(2)

و نيز فرموده است: در حديث است كه رسول خدا صلى الله عليه وآله وسلم فرموده است:

من ذكرت عنده فلم يصلّ عليّ فدخل النار فأبعده اللَّه عزّوجلّ من رحمته.(3)

كسى كه من نزد او ياد شوم و بر من صلوات نفرستد پس داخل آتش گردد خدا او را از رحمتش دوركرده است.

مؤلّف رحمه الله گويد: از اين حديث كه فرموده است: «اگر نزد كسى ياد شوم و بر من ‏صلوات نفرستد داخل آتش مى ‏گردد» استفاده مى ‏شود كه اين عمل واجب است ‏زيرا بر ترك آن وعده عذاب داده شده و هر عملى كه چنين باشد واجب است.

و عدّه اى از علماء مثل ابن بابويه، فاضل مقداد، كرخى و سيّد على‏ خان رحمهم الله - شارح صحيفه سجّاديّه - قائل به وجوب آن هستند، در ميان عامّه هم طحاوى و زمخشرى اين قول را اختيار كرده اند.

ادامه در لینک زیر

http://www.almonji.com/fa/node/2136

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط hamed
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
RE: تأملی در صلوات بر حضرت محمد رسول الله (ص) و آل پاکشان - هُدهُد صبا - ۷ خرداد ۱۳۹۴ ۰۵:۱۴ عصر
زمان و مكان صلوات‏ - boshra - ۳ آبان ۱۳۹۱, ۰۳:۳۷ عصر
RE: آثار صلوات - هُدهُد صبا - ۲۸ آذر ۱۳۹۳, ۰۱:۵۲ عصر

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا