ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
شأن نزول سوره ها
۷ آذر ۱۳۹۰, ۰۶:۱۳ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۷ تير ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰ صبح، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
Star شأن نزول سوره ها
علي (ع) قائد البره ( سوره مائده - آيه 55 )
إِنَّمَا وَلِيُّكُمُ اللّهُ وَرَسُولُهُ وَالَّذِينَ آمَنُواْ الَّذِينَ يُقِيمُونَ الصَّلاَةَ وَيُؤْتُونَ الزَّكَاةَ وَهُمْ رَاكِعُونَ ﴿55 / مائده﴾
در تفسير مجمع البيان از عبدالله ابن عباس چنين نقل شده كه روزي در كنار چاه زمزم نشسته بود و براي مردم از قول پيامبر ( صلوات الله عليه و آله ) حديث نقل مي كرد ، ناگهان مردي كه عمامه اي بر سر داشت و صورت خود را پوشانيده بود نزديك آمد و هر مرثيه كه ابن عباس از پيغمبر ( ص ) نقل حديث مي كرد ، او نيز با جمله قال رسول الله صلّي الله عليه و آله نقل مي كرد .
ابن عباس او را قسم داد تا خود را معرفي كند ، او صورت خود را گشود و صدا زد : اي مردم ! هركس مرا نمي شناسد بداند من ابوذر غفاري هستم ، با گوش هاي خود اين سخنان را از رسول خدا (ص ) شنيدم و اگر دروغ مي گويم هر دو چشمم كور باد كه پيامبر (ص) فرمود : " علي ، قائد البره و قاتل الكفره منصور من نصره ، مخذول من خذله " ، " علي (ع) پيشواي نيكان است و كشنده كافران ، هر كس او را ياري كند ، خدا ياريش خواهد كرد .
سپس ابوذر اضافه كرد : اي مردم ! روزي از روزها با رسول خدا (ص ) در مسجد نماز مي خواندم . سائلي وارد شد و از مردم تقاضاي كمك كرد ولي كسي چيزي به او نداد ، او دست خود را به آسمان بلند كرد و گفت : خدايا ! تو شاهد باش كه من در مسجد رسول تو تقاضاي كمك كردم ، كسي جواب مساعد به من نداد . در همين حال ، علي (ع) كه در حال ركوع بود با انگشت كوچك دست راست خود اشاره كرد .
سائل نزديك آمد و انگشتر را از دست آن حضرت بيرون آورد . پيامبر (ص) كه در حال نماز بود اين جريان را مشاهده كرد . هنگامي كه از نماز فارغ شد ، سر به سوي آسمان بلند كرد و چنيني گفت : خداوندا ! برادرم موسي از تو تقاضا كرد كه روح او را وسيع گرداني ، كارها را بر او آسان سازي و گره از زبان او بگشايي تا مردم گفتارش را درك كنند و نيز موسي درخواست كرد ، هارون را كه برادرش بود وزير و ياورش قرار دهي و به وسيله ........................... و زياد كني و در كارهايش شريك سازي .
خداوند ! من محمد ، پيامبر و برگزيده توأم ، سينه مرا گشاده كن و كارها را بر من آسان ساز ، از خاندانم علي (ع) را وزير من گردان تا به وسيله او پشتم قوي و محكم گردد .
ابوذر مي گو.يد : هنوز دعاي پيامبر (ص) پايان نيافته بود كه جبرئيل نازل شد و به پيامبر (ص) گفت : بخوان ! پيامبر (ص) فرمود: چه بخوانم؟ گفت : بخوان اِنّما وليّكم الله و رسوله و الّذين آمنوا ...........

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط hamed ، مریم گلی ، seyedebrahim ، گمنام ، yagobian
ارسال پاسخ 

پیام‌های داخل این موضوع
شأن نزول سوره ها - هُدهُد صبا - ۷ آذر ۱۳۹۰ ۰۶:۱۳ عصر
RE: شأن نزول آيات - یاسین تبریزی نژاد - ۱۳ آذر ۱۳۹۱, ۰۲:۱۸ عصر
RE: شأن نزول آيات - گمنام - ۱۵ آذر ۱۳۹۱, ۰۸:۲۲ صبح
RE: شأن نزول آيات - گمنام - ۱۶ آذر ۱۳۹۱, ۰۷:۳۵ عصر
RE: شأن نزول آيات - گمنام - ۲۰ آذر ۱۳۹۱, ۰۸:۳۳ صبح
RE: شأن نزول آيات - هُدهُد صبا - ۹ شهريور ۱۳۹۲, ۰۷:۴۳ صبح