ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 69 رأی - میانگین امیتازات: 4.59
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
درس های زندگى/کوتاه
۲ مرداد ۱۳۸۸, ۰۷:۵۹ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۴ دي ۱۳۹۳ ۱۱:۳۳ صبح، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #1
درس های زندگى/کوتاه
" جای پا "

خوابی دیدم ...

خواب دیدم در ساحل با خدا قدم می زنم . بر پهنه ی آسمان صحنه هایی از زندگی ام برق زد . در هر صحنه ، دو جفت پا روی شن دیدم . یکی متعلق به من و دیگری متعلق به خدا .
وقتی آخرین صحنه در مقابلم برق زد ، به پشت سر و به جای پاهای روی شن ها نگاه کردم . متوجه شدم که چندین بار در طول مسیر زندگی ام فقط یک جفت پا روی شن بوده است . همچنین متوجه شدم که این در سخت ترین و غمگین ترین دوران زندگی ام بوده است . این واقعا برایم ناراحت کننده بود و از خدا سوال کردم :
" خدایا تو گفتی اگر به دنبال تو بیایم ، در تمام راه با من خواهی بود . ولی دیدم که در سخت ترین دوران زندگی ام ، فقط یک جفت جای پا وجود داشت . نمی فهمم چرا هنگامی که بیش از هر وقت دیگر به تو نیاز داشتم ، مرا تنها گذاشتی ؟! "
خدا پاسخ داد : " بنده ی بسیار عزیزم ، من در کنارت هستم و هرگز تنهایت نخواهم گذاشت . اگر در آزمون ها و رنج ها ، فقط یک جفت جای پا دیدی زمانی بود که تو را در آغوش گرفته بودم . "
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا
صفحه 18 (پست بالا اولین پست این موضوع است.)
۱۹ بهمن ۱۴۰۰, ۱۲:۱۸ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ بهمن ۱۴۰۰ ۱۲:۲۰ صبح، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #171
RE: درس های زندگى/کوتاه
آلکسی تایمیا چیست؟
جالبه مطالعه فرمایید
پدرم دلواپس آینده برادرمه؛ اما حتی یک بار نشده که با هم در خیابان قدم بزنند. دو کلمه حرف بزنند و گاهی بخندند.

خواهرم نگران فشار کاری پدرمه ؛ اما حتی یک بار هم نشده خواسته‌های خودش را به تعویق بیندازد تا پدرم برای مدتی احساس راحتی کند.

برادرم نگران وضعیت خانواده است؛ اما حتی چند قرص نان از نانوایی نمی خرد. کارهای بزرگ و مهم پیشکش.

مادرم با فکر خوشبختی من خوابش نمی‌بره؛ اما حتی یک بار هم از من نپرسیده که :
عزیزم چه چیزی تو را خوشحال می‌کند؟

زن نگران شوهرشه؛ اما موقعی که دیر می آید، طوری‌ با او حرف میزند انگار که خونه زن دیگه اش بوده.

مرد نگران بیش از حد کار کردن خانمشه؛ اما موقعی که میاد خونه طوری برخورد می کنه که خستگی تو تنش می مونه.

روانشناسان به این حالات *آلکسی تایمیا*
*یعنی : " فقر کلمات در بیان احساسات" یا " کمبود کلمات در ابراز احساسات" می ‌گویند.

آلکسی تایمیا alexithymia یا نارسایی هیجانی، نوعی ساختار شخصیتی است که مشخصه اصلی آن، ناتوانی در تشخیص و تحویل احساسات خود به دیگران است.

در فرهنگ ما این مریضی یک رسم شده، ولی ناپسند است که: احساساتت را پنهان کن و نشان نده. و در جواب تعجب ما می گویند: لوس می شود

از یک طرف در خلوت ، دل مان برای این و آن می‌سوزد و تنگ می‌شود، از طرفی وقتی به هم می‌رسیم
انگار یک نیروی نامرئی، فراتر از ما وجود دارد که دهان مان را می بندد تا مبادا چیزی در مورد دل تنگی‌مان بگوییم

یکدیگر را دوست داریم اما آن قدر شهامت نداریم که دوست داشتن‌مان را ابراز کنیم!
ما ، بله ما یعنی من و جناب عالی، آدم‌های فقیری هستیم ! فقیری که در کلماتش ، احساساتش را پنهان می‌کند.
آن قدر در بیان احساسات مان ، آلکسی تایمیک ( فقیر در بیان احساسات و ابراز علاقه)، هستیم که صبر می‌کنیم تا وقتی عزیزی از دست رفت، آن‌ وقت برایش شعر بگوییم و نوحه بخوانیم.

باید این سکوت خطرناک و طولانی را بشکنیم
باید پدر به فرزندش بگوید که چقدر دوستش دارد
باید فرزند، دست پدر و مادر را بگیرد و با هم قدم بزنند و شوخی کنند و بخندند. و ... بخندند.
باید مادر فرزندش را به یک شام دونفره در خانه یا جای دیگری دعوت کند.
زن باید به همسرش بگوید: عزیزم از این که دیر کردی، نگرانت شدم. دلم برایت تنگ شده بود.
مرد باید به همسرش بگوید: عزیزم روز پر کاری داشتی. خدا قوت. من از تو متشکرم
باید فرزندان در گوش مادرشان بگویند: چقدر خوب است که تو را داریم مامان.
باید کسی که دوستش داریم بداند که چقدر با بودنش حال ما را خوب کرده و دوستش داریم
و بداند که دوستش داریم ..
بیاییم در بیان احساساتمان فقیر ، ناتوان، بخیل و خسیس نباشیم
موسسه رهگشای دنیای آرام

خداوند می بیند می داند می تواند
۲ فروردين ۱۴۰۱, ۰۲:۱۰ عصر
ارسال: #172
یک داستان یک پند
عارفی را مردی پرسید: آیا داشتن ثروت و فرزندان و عیال کثیر در دنیا خطاست؟! عارف گفت: هرگز! مرد پرسید: پس چرا برخی گویند که خطاست؟ عارف گفت: زمانی داشتن همۀ آنچه گفتی خطاست که آدمی اگر آنان را از دست بدهد، ایمان خود را نیز با آنان از دست بدهد. بدان! داشتن دنیا بد نیست، ولی داشتن دنیایی که با رفتن گوسفندی از آن (تلف شدن) آخرت‌ات هم با آن خواهد رفت (اعتقادات و اعمال صالح)، چنین دنیایی جز ضرر به تو سودی نخواهد داشت و از همان اول، آن را نداشته باشی بهتر است.

دنیا را همیشه جدای از آخرت خود داشته باش که اگر دنیای تو سوخت، آخرت تو در کنار آن نباشد که با آن بسوزد.

لِكَيْلَا تَأْسَوْا عَلَىٰ مَا فَاتَكُمْ وَلَا تَفْرَحُوا بِمَا آتَاكُمْ (23 - حدید)
اين به خاطر آن است كه برای آنچه از شما فوت شده تأسف مخوريد، و به آنچه به شما داده است دلبسته و شادمان نباشيد.

سپاس شده توسط hamed
۱۱ فروردين ۱۴۰۱, ۰۸:۳۲ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۱ فروردين ۱۴۰۱ ۰۸:۳۳ عصر، توسط آشنای غریب.)
ارسال: #173
کارهایی که می‌توانید برای بهتر شدن سلامت روانتان انجام دهید:
۱. روابطتان با انسان های سالم را افزایش دهید و با انسان های مخرب روابطتان را محدود کنید(کیفیت مهم است نه کمیت).
۲. مطالعه را بخشی از زندگی خودتان کنید‌.
۳. به شدت مراقب کلامتان باشید، و هرگز تحت هیچ شرایطی جملاتی به کار نبرید که دیگران را تخریب میکند چرا که بازخورد آن سلامت روان شما را به خطر خواهد انداخت.
۴. مراقب خوراک های فکریتان باشید(دوری از بحث های بی نتیجه و دوری از اخبار جنجالی)
۵. حتما هر چند مدت یکبار یک تفریح برای خودتان داشته باشید حتی درحد یک پیاده روی و گفت وگو با یک دوست خوب.
۶. هرگز برای رسیدن به موفقیت دست به دروغ و فریب دیگران نزنید تا دچار تشویش و نگرانی نشوید.
۷. به بُعد معنوی خودتان نیز بها دهید، بخش معنوی انسان غیر قابل انکار است و نیاز به تغذیه دارد.
۸. به دیگران در حد توانتان ببخشید، بخشیدن یک لبخند ساده ترین آن است.
۹. احساساتتان را بروز دهید و هرگز تظاهر به قوی بودن نکنید و خود واقعیتان باشید.

سپاس شده توسط hamed
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
2 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا