ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 3 رأی - میانگین امیتازات: 3.67
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
آیت الکرسی سید آیات قرآن
۳۰ تير ۱۳۸۸, ۰۸:۰۴ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۳۰ تير ۱۳۸۸ ۰۸:۰۷ عصر، توسط zahir.)
ارسال: #1
آیت الکرسی سید آیات قرآن
پيامبر به حضرت علي (ع) فرمود: " يا علي ! من سيد عربم-مكه سيد شهر هاست- كوه سينا سيد همه كوه هاست- جبرئيل سيد همه فرشتگان است – فرزندانت سيد جوانان اهل بهشتند- قرآن سيد همه كتاب هاست – بقره سيد همه سوره هاي قرآن است – ودر بقره يك آيه است كه آن آيه 50كلمه دارد و هر كلمه 50 بركت دارد و آن آيت الكرسي است.
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط عاشقة المهدی عج ، امرتات ، ذوالقرنین ، admin ، هُدهُد صبا ، preomydep ، safirashgh
۹ آذر ۱۳۸۸, ۱۰:۴۸ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۹ آذر ۱۳۸۸ ۱۰:۵۰ عصر، توسط عاشقة المهدی عج.)
ارسال: #2
RE: آیت الکرسی سید آیات قرآن
ابوالفتوح رازی می‌نویسد:

ابی بن کعب گفت: رسول خدا(ص) پرسید: کدام ایت در کتاب خدا عظیم‌تر است یا ابا المنذر؟ من گفتم: خدا و رسول او اعلم‌اند، دوباره پرسید تا سه بار، من گفتم: خدا و پیغمبرش اعلم‌اند، در آخرین مرتبه گفتم: ایة الکرسی؟ رسول اکرم(ص) دست بر سینه من نهاد و گفت: «هنیئاً لک یا ابا المنذر».
«ایة الکرسی» ایه 255 سوره بقره است که اوّل آن «اللّه لا اله الاّ هو…» و آخر آن«و هو العلی العظیم» می‌باشد، ولی در قرون اخیر دو ایه بعدی را که از «لا اکراه فی الدین … » شروع و به «هم فیها خالدون» ختم می‌شود را جزو آن گرفته‌اند؛ امّا چون در احادیث اشاره به «پنجاه کلمه» و «یکصد و هفتاد حرف» شده، نیز با توجّه به اینکه«کرسی» در همان ایه 255 سوره بقره آمده و معنای این دو ایه موقوف بر هم نیست؛ لذا صحیح‌ آن است که همان ایه را به تنهایی ایة الکرسی به حساب آوریم. در بحارالانوار هم در حدیثی که از امالی شیخ طوسی نقل می‌کند، تصریح دارد که حضرت علی(ع) ایة الکرسی را از «الله لا اله …» آغاز و به «هو العلی العظیم» ختم کرد.
 سپاس شده توسط امرتات ، هُدهُد صبا
۱۰ آذر ۱۳۸۸, ۱۰:۵۱ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۰ آذر ۱۳۸۸ ۱۰:۵۴ صبح، توسط مشکات.)
ارسال: #3
آیت الکرسی سید آیات قرآن
پاداش كسي كه آيت الكرسي را زياد مي خواند

عبدالله بن عوف گفته است:" شبي خواب ديدم كه قيامت شده است و من را آوردند و حساب من را به آساني بررسي كردند. آنگاه مرا به بهشت بردند و كاخ هاي زيادي به من نشان دادند. به من گفتند: درهاي اين كاخ را بشمار ؛ من هم شمردم 50 درب داشت.
بعد گفتند: خانه هايش را بشمار. ديدم 175 خانه بود. به من گفتند اين خانه ها مال توست. آن قدر خوشحال شدم كه از خواب پريدم و خدا را شكر گفتم.
صبح كه شد نزد ابن سيرين رفتم و خواب را برايش تعريف كردم.
او گفت : معلوم است كه تو آيه الكرسي زياد مي خواني. گفتم : بله ؛ همين طور است. ولي تو از كجا فهميدي. گفت براي اينكه اين آيه 50 كلمه و 175 حرف دارد. من از زيركي حافظه او تعجب كردم. آنگاه به من گفت : هر كه آيه الكرسي را بسيار بخواند سختي هاي مرگ بر او آسان مي شود.

از خود به خدا هیچ نگوییم و نپرسیم .:. ما هم به خدا گر به خود آییم ، خداییم

[تصویر:  1_emza_22.jpg]
 سپاس شده توسط امرتات ، ذوالقرنین ، ضحی ، هُدهُد صبا ، preomydep
۱۰ آذر ۱۳۸۸, ۱۲:۱۲ عصر
ارسال: #4
در این آیه ی مبارکه شانزده بار از خداوند بزرگ سخن به میان آمده است . گاهی با اسم و گاهی با ضمیر به ذات اقدس الهی اشاره شده و می توان گفت در تمام قرآن شریف چنین آیه ای نظیر ندارد !
درباره ارزش معنوی و عظمت روحانی آیة الکرسی روایات بسیاری از رسول اکرم و ایمه طاهرین علیهم السلام رسیده است که برای مزید اطلاع به بعضی از آنها اشاره می شود .
- رسول اکرم (ص) فرموده است : " بزرگ ترین آیه در قرآن کریم ، آیة الکرسی است . "
- امیر المومنین علی (ع) می فرماید : " اگر از آثار معنوی این آیه شریفه آگاه می بودید در هیچ حال آن را ترک نمی کردید . "
- بیغمبر اکرم (ص) فرمودند : " آیة الکرسی لز گنجینه ای در زیر عرش به من عطا شده است و قبل از من به هیچ بیغمبری چنین عطایی نشده است ."
- امام صادق (ع) فرمودند : " برای هر چیز فرد برتر و نقطه اعلا وجود دارد و آیة الکرسی اعلا و برتر قرآن شریف است ."

( برگزیده ای از کتاب ارزشمند " آیة الکرسی بیام آسمانی توحید " نوشته ی مرحوم محمد تقی فلسفی )

اي خدا ...
من به سجود مستمر امواج ، بر ساحل عبوديتت رشك مي برم .
مقام انسان را كهتر از آب و خاك مخواه ...
 سپاس شده توسط ذوالقرنین ، admin ، هُدهُد صبا ، preomydep
۱۸ آذر ۱۳۸۸, ۱۱:۳۲ صبح (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ آذر ۱۳۸۸ ۰۱:۲۹ عصر، توسط LeMa.86.)
ارسال: #5
قال الله العظیم فی کتابه : " الله لا اله الا هو الحی "
اولین صفتی که در آیة الکرسی برای حضرت حق ذکر شده است و از اوصاف کمال ، برای معبود واقعی به حساب آمده ، صفت حیات است .
یعنی آن کس که اله حقیقی و شایسته ی برستش و بندگی است ، زنده و حی است و مانند باره ای از معبودهای ساختگی ، مثل بت و آتش یا آفتاب و ماه ، جماد و مرده نیست .

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط admin ، ذوالقرنین ، ضحی ، preomydep
۱۹ آذر ۱۳۸۸, ۰۱:۲۷ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۱۹ آذر ۱۳۸۸ ۰۱:۲۷ عصر، توسط LeMa.86.)
ارسال: #6
... ادامه

قال الله العظیم فی کتابه : " الله لا اله هو الحی القیوم "
دومین صفتی که در آیة الکرسی ، برای معبود حقیقی ، یعنی ذات اقدس الهی ذکر شده ، صفت قیوم است .
قیوم در لغت به معانی متعددی آمده است :
قیوم بربادارنده و حافظ تمام موجودات است .
قیوم کسی است که به هر موجودی ، آ ن چه را که مایه ی قوام و بقای اوست عنایت کرده است . این همان است که از آن در قرآن شریف یاد شده :
" خداوندی که به هر موجودی ، آن چه لازمه ی خلقتش بوده ، عطا فرموده و سبس هدایتش کرده است . "

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط مشکات ، admin ، ضحی ، هُدهُد صبا ، preomydep
۲۰ آذر ۱۳۸۸, ۱۱:۵۳ صبح
ارسال: #7
... ادامه

قال الله العظیم فی کتابه : " لا تأ خذه سنة و لا نوم "
خداوند جهان ، یعنی معبود واقعی ، کسی است که سستی و چرت ، همچنین خواب عمیق بر وی غلبه نمی کند و این دو حالت بر ذات مقدسش مستولی نمی گردد .

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط ضحی ، هُدهُد صبا ، preomydep
۲۱ آذر ۱۳۸۸, ۱۱:۴۸ صبح
ارسال: #8
... ادامه

قال الله العظیم فی کتابه : " له ما فی السموات و ما فی الارض "
تمام آن چه در آسمان ها و زمین است ، ملک واقعی خداوند است .
آیة الکرسی ، در این جمله ، افکار مردم را فراتر می برد و به آنان می فهماند که معبود واقعی ، نه تنها قیوم و بر بادارنده ی مجموعه ی عالم است ، بلکه آسمان ها و زمین با تمام محتویات و مخلوقاتش ملک حقیقی خداوند بزرگ است و او مالک بالاستحقاق تمام جهان هستی است .

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط admin ، ضحی ، هُدهُد صبا
۲۲ آذر ۱۳۸۸, ۱۲:۳۲ عصر
ارسال: #9
... ادامه

قال الله العظیم فی کتابه : " من ذاالذی یشفع عنده الا باذنه "
کیست که قادر باشد در بیشگاه الهی ، بدون اجازه و اذن او ، از کسی شفاعت نماید !؟
آیة الکرسی برای آن که اساس شرک را ویران سازد و بشر را از زندگی غیر خدا آزاد نماید ، خاطر نشان ساخت تنها معبود شایسته ی برستش ، خداوند زنده وقیوم است که مالک واقعی انسان ها و مالک تمام موجودات ارضی و سماوی است .
کسی که عقل خود را به کار اندازد و آزادانه فکر کند ، هرگز چنین ستمی را روا نمی دارد که مخلوق ناچیزی را شریک خالق توانا قرار دهد ، و به جای بندگی خداوند ، یکی از آفریده های او را برستش نماید .

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط ضحی
۲۳ آذر ۱۳۸۸, ۱۲:۰۲ عصر
ارسال: #10
... ادامه

قال الله العظیم فی کتابه : " یعلم ما بین ایدیهم و ما خلفهم "
به شرحی که توضیح داده شد ، آیة الکرسی در مقام راهنمایی بشر به توحید عبادت ، از حیات و قیومیت و مالکیت خداوند سخن گفته و سبس خاطر نشان نموده که هیچ یک از شفعا ، بدون اجازه و رخصت ذات اقدس الهی قدرت شفاعت ندارند .
اینک با جمله ی " یعلم ما بین ایدیهم و ما خلفهم " ، به علم حضرت باری تعالی اشاره می کند و می گوید :
معبود شایسته ی برستش ، خداوندی است که عالم به تمام موجودات ارضی و سماوی است و از آن چه بر آن ها گذشته یا بعدأ بر آن ها خواهد گذشت ، دانا و آگاه است .

ادامه دارد ...
 سپاس شده توسط ضحی
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
1 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا