ارسال پاسخ 

امتیاز موضوع:
  • 1 رأی - میانگین امیتازات: 5
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
سیمای زن در اسلام
۹ شهريور ۱۳۹۲, ۰۱:۲۷ عصر
ارسال: #1
سیمای زن در اسلام
[تصویر:  48530083354454884527.gif]

اسلام بیان می کند که زن نیز مانند مرد انسان است و هر انسانی چه مرد و چه زن فردی است از انسان که در ماده و عنصر پیدایش او دو نفر انسان نر و ماده شرکت و دخالت داشته اند و هیچ یک از این دو نفر بر دیگری برتری ندارد مگر به تقوا همچنان که کتاب آسمانی خود می فرماید .

هان ای مردم ، ما یک یک شما را از نر و ماده آفریدیم ، و شما را شعبه و قبیله ها قرار دادیم تا یکدیگر را بشناسید و بدانید که گرامی ترین شما نزد خدا با تقواترین شما است. "سوره حجرات، آیه ۱۳"

بطوری که ملاحظه می کنید قرآن کریم هر انسانی را موجودی گرفته شده و تالیف یافته از دو نفر انسان نر و ماده می داند که هر دو به طور متساوی ماده وجود و تکون او هستند و انسان پدید آمده (چه مرد باشد و چه زن) مجموع ماده ای است که از آن دو فرد گرفته شده است.

قرآن کریم در معرفی زن مانند آن شاعر نفرمود : "و انما امهات الناس اوعیهٔ"

مادران تنها و تنها صدف و ظرف پیدایش انسانها هستند.

و مانند آن دیگری نفرمود : "بنونا بنوا ابناءنا و بناتنا ؛ بنوهن ابناء الرجال الاباعد"

فرزندان پسران ما ، فرزندان خودمان هستند و اما فرزندان دختران ما ، فرزند مردمی بیگانه اند.

[تصویر:  48530083354454884527.gif]
یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
نقل قول این ارسال در یک پاسخ
 سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، بشارت ، mah19 ، Entezar
۲۱ آذر ۱۳۹۲, ۰۴:۰۶ عصر
ارسال: #2
سیمای زن در اسلام
…اسلام با کارکردن زن موافق است. نه فقط موافق است‚بلکه کار را تا آنجا که مزاحم با شغل اساسی و مهمترین شغل او‚ یعنی تربیت فرزند و حفظ خانواده نباشد شاید لازم هم می داند. یک کشور که نمی تواند از نیروی کار زنان در عرصه های مختلف بی نیاز باشد اما این کار نباید با کرامت و ارزش معنوی و انسانی زن منافات داشته باشد. نباید زن را تذلیل کنند و او را وادار به تواضع و خضوع نمایند. تکبر از همه ی انسانها مذموم است‚ مگر از زنان. در مقابل مردان نامحرم‚ زن باید در مقابل مرد نامحرم متکبر باشد. فلایخضعن فی القول. در حرف زدن مقابل مرد نباید حالت خضوع داشته باشد. این‚ برای حفظ کرامت زن است. اسلام این را می خواهد و این‚ الگوی زن مسلمان است

Rose حالا که آمده ای چترت را ببند...
در سرای ما جز مهربانی نمیبارد...
 سپاس شده توسط Bitanem
۲۵ آذر ۱۳۹۲, ۰۳:۲۵ عصر
ارسال: #3
سیمای زن در اسلام
حرف شما متین اما...
وقتی پدر وقت زیادی از زندگی اش را در فضای کار به سر میبرد مسلما برای تربیتی که مد نظر ماست وقت اندکی دارد.در نتیجه عمده ترین وظیفه تربیت به عهده مادر میافتد
البته عده ای هم عقیده دارند که خانم ها هم در محیط کار مشغولیت زیادی دارند.
در جواب این موضوع باید گفت مسئولیت اصلی خانم ها حفظ محیط گرم خانواده و تربیت فرزندان است.نه اینکه با کار کردن خانم ها مخالفتی داشته باشم خیر...
اتفاقا مادر خانم بنده که واقعا من همه جانبه بهش افتخار میکنم یه نمونه درست حسابی از این مثال هستش.ایشون از صبح تا ظهر کار میکنند.ظهر تا عصر همه کارهای مربوط به خونه رو انجام میدن و به یقین میتونم بگم پدر خانم من هییییییییییییییییییییییچ کمبودی حس نکرده در این مورد که حتی کوچکترین نقصی در زندگیش مشاهده کنه...
این کار کردن نه که اشکال نداره بلکه واقعا قابل تحسینه...
البته اینم عرض کنم که تا وقتی که زن و شوهر هنوز به سرو سامان نرسیدم در وضعیت مالی،داشتن بچه کار خیلی جالبی به نظر نمیاد...

سپاس شده توسط Bitanem
۲۸ آذر ۱۳۹۲, ۰۸:۲۶ عصر (آخرین ویرایش در این ارسال: ۲۸ آذر ۱۳۹۲ ۰۸:۲۷ عصر، توسط هُدهُد صبا.)
ارسال: #4
RE: سیمای زن در اسلام
دوستان چه خوبه در هنگام نظر دادن در مورد موضوعي، مخصوصا مهم، با استناد آيه و حديث صحبت كنيم نه صرفا ميل و علاقه و نظر شخصي.

طبق صحبت استادم از برداشت ايات قرآن

1. زن و مرد تكليفي در مقابل فرزند ندارند و هيچ كجا بازخواست نميشوند بلكه اگر نقش مادرانه و پدرانه را به درستي ايفا كنند،‌ (فارغ از افراط و تفريط محبتي و ناصحيح) فرزند به خوبي در بستر تربيت اسلامي و صحيح قرار مي گيرد و تا ابد در ثواب تربيت صحيح و آنچه فرزند فراميگيرد سهيم هستند.

2. زن مهمترين نقشش، همسرداري و مرد پروري است.

3. زنان ما به گفته پزشكان و روانشناسان و كارشناسان ديني، اخيرا به خاطر انجام كارهاي مردانه و حضور زيادي در اجتماع و تحمل استرس هاي فضاي كاري، ناخودآگاه هورمون مردانه ي بيشتري ترشح ميكنند و لطمه هاي بسياري به زن بودنشان وارد شده.

آيا به آيات قرآن نمى‏ انديشند يا [مگر] بر دل هايشان قفلهايى نهاده شده است؟
سوره محمد(ص)/ آیه 24
مشاهده وب‌سایت کاربر یافتن تمامی ارسال‌های این کاربر
۲۹ آذر ۱۳۹۲, ۰۱:۱۵ عصر
ارسال: #5
سیمای زن در اسلام
رسول خدا (ص)
سه گروه از زنان عذاب قبر ندارند و در قیامت هم با حضرت فاطمه (ع) محشور می شوند :زنی که با فقر و تنگدستی شوهر خود بسازد؛ زنی که با بد اخلاقی شوهر صبر و بردباری خود را از دست ندهد و زنی که مهریه خود را به شوهر ببخشد. مواعظ العددیه

سپاس شده توسط هُدهُد صبا ، Bitanem ، nilforoosh
۳۰ آذر ۱۳۹۲, ۰۳:۲۵ عصر
ارسال: #6
سیمای زن در اسلام
راستش اول که خوندم خیلی خندم گرفت ولی خوب اینم فکر شماست اما به این موضوع هم توجه داشته باشید که:
همه شوهرا همیشه تو فقر تنگ دستی نمیمونند البته اگه جربزه کار داشته باشند.
همه شوهرا همیشه بد اخلاق نیستند و گاهی اوقات بر اثر عوامل کاری و اتفاقات روز کلافه و عصبی میشن که نیاز به آرامش همسرشون دارند.

و اما بند آخر در مورد مهریه اینکه وقتی زنی بتونه بیشتر اون توقعاتی که یه مرد تو ذهنشه رو تحقق ببخشه مطمئن باشید تمام زندگیش و به اسم همسرش میکنه.منظورم محضری نیست...بین خود زن و شوهر این مسئله اتفاق میافته.عزیزانی که ازدواج کردند متوجه گفتار من میشن.
و اما پیامبر در این موضوع منظورش عصبانیت ها و فقر و تنگدستی های گذری زندگی بود نه دائم.
و استناد هم میشه کرد به این مسئله که خدای متعال فرمود وقتی دو نفر باهم ازدواج میکنند روزیشون دو برابر میشه.پس در واقع در کل فقر و تنگدستی وجود نداره و اون گاهی اوقاته که سر یه سری مسائل تنگدستی به شوهر تحمیل میشه.
بد اخلاقی هم یه سری اوقات سر یه سری مسائل دست خود آدم نیست.حتی خود من خیلی bitanem جان رو اذیت کردم به خاطر همین مسائل کاری.
در حضور همه شما ها ام ازش عذر میخوام.ببخشید همسرم به خاطر همه بد اخلاقیام...

سپاس شده توسط Bitanem
۳۰ آذر ۱۳۹۲, ۰۳:۵۶ عصر
ارسال: #7
سیمای زن در اسلام
ببنید محضری یا غیر محضری تو یک رابطه عاشقانه واقعی معنی نداره.به هیچ وجهی...
من به عنوان یه مرد هرچی دارم مربوط به همسرمه و حتی ایشون هم نسبت به من همین تفکر رو دارند...
حالا اگه شما عرض میکنید سند و محضری قبوله اینا دیگه وارد بحث دنیایی میشه و خیلی پست.در حالی که عشق واقعی به سند و مدرک بسته نیست.به فرض مثال اگه شوهری واقعا عاشق همسرش باشه مطمئن باشید کوچکترین چیزی که از دل همسرش میگذره هر طوری شده سعی میکنه واسش فراهم کنه البته بسته به جیبش...
و اما عرض کردید گذری نبودن؟!اگه به احادیث قدسی یه نگاهی بیندازید میبینید که خدا ضامن شده ازدواج مانع فقر میشه حالا نه بلافاصله اما بعد از یه مدت...
و این یه مدت دقیقا صدق میکنه با سخن پیامبر...و همچنین از یه دیدگاه دیگه میشه گفت تحمل سختی زندگی پاداشش میشه رفع و رجوع مشکلات...
و همچنین شما گفتید دیگران هم امکان داره گذری ناراحت بشید اما آیا این ناراحتی واستون مهمه؟تو زندگی اثر میذاره؟یا اینکه تنها ناراحتیه همسر تو زندگی و روابط انسان اثر میذاره؟!؟!؟!؟!؟!؟

سپاس شده توسط Bitanem
۱ دي ۱۳۹۲, ۰۸:۵۰ عصر
ارسال: #8
خب ایندفعه نه اما لطفا در اینده در بحث داغ ادامه بدید

موضوع جالبیه و با دو دیدگاه نگاه میکنید

اظهارات ازاده عزیز از روی دینه و مستند تره

و اظهارات برادر انتظار کمی احساسی تره و ایشونم تجربه شخصیشونو میگن

همونطور که گفتم اگه بخوایم به نتیجه خوبی برسیم بهتره مراجعه کنیم به دین با تفسیر خود دین نه شخصی

درسته زن هیچ وظیفه و تکلیفی جهت امرار معاش و شیر دادن و کارهای منزل نداره و اگر انجام میده بهتره جهت حفظ منزلت و ارزشش، صبر کنه تا مرد از او درخواست کنه مثلا جهت شیر دادن و قدر شناس باشه.

و نقش با وظیفه فرق داره. در نقش هیچ اجبار و تکلیفی نیست و همش از روی لطفه.

در نهایت اگر در کلاسهای ما بودید میدید که زن چه قدر جایگاه والایی در دین دارد. Smile

سوره محمد(ص)/ آیه 24
۱ دي ۱۳۹۲, ۱۱:۴۰ عصر
ارسال: #9
سیمای زن در اسلام
احساسی نیست عرفانیه...
من واسه حرفهای مستند شما فوق العاده احترام قائلم ولی حرف مستندی که بدون تجربه باشه ارزش نداره...
این سلیقه شخصیه منه.
وقتی یه حرف میتونه واسه انسان مفید باشه که تو زندگی بهش بر بخوره.حالا شما بفرمایید شیر دادن وظیفه نیست تربیت کردن وظیفه نیست و ...ولی این قضیه شده عرف تو جامعه ی ما و کسی که این کار ها رو نمیکنه از نظر مردم بی مهر تلقی میشه.میگن عاطفه مادرانه نداره.
هرچقدرم شما بفرمایید مستنده و روایته ولی این مسئله شده عرف و یک نفر دو نفر هم نمیتونن تغییرش بدن...
من منکر جایگاه والای زن نیستم ولی این جایگاه رو میتونید تو جامعه الان توصیف کنید؟وقتی تو دانشگاه ها و خیابون ها تمام حرمت ها توسط عده ای از این خانم های ... شکسته شده اون وقت شما بحث از وظیفه نبودن امر مادری میکنید؟
از نظر بنده مستندی که نمود آوایی و عملی نداشته باشه ارزش نداره درست مثل عالم بی عمل...

سپاس شده توسط Bitanem
۲ دي ۱۳۹۲, ۰۴:۴۹ عصر
ارسال: #10
بله متاسفانه جایگاه زن امروز آن طور که باید شناخته نشده

ولی این باعث نمیشه ما هم چشم پوشی کنیم.

شاید من و شما تعدادمون به ظاهر کم باشه اما بنده همین حرف را در محافل دیگر هم نقل کرده و تنها نیستیم خداروشکر

و عرضم اینه ما باید به تکلیف عمل کنیم نه به سلیقه

شما فرمودید مستندات دین را قبول ندارید. خب این حرف من نیست حرفه دینه پس باید قبول و اجرا کنیم حتی اگه یه نفر بگه

من و شمای مذهبی اگه کوتاه بیایم وضع بدتر میشه

پس سعی کنیم از دین تفسیر تجربی نکنیم تا زمانی که تجربیاتمون و زندگیمون شبیه و نزدیک به دستورات دین بشه تا موفق بشیم و رشد کنیم

و خداروشکر بنده در تهران که میگن خیلی وضع خرابه هم شاهد نمونه های خانواده های دینی هستم که دین اجرا میشه و مرد خانواده به زن و حقوق زن آگاهه و احترام میزاره و اغلب خود زن های متدین واقعی باعث میشن که جایگاهشون حفظ بشه.

وظیفه ما نشان دادن صحیحه اسلام ناب محمدی و اجرای اونه. پس کاری به دیگران نداریم Smile

سوره محمد(ص)/ آیه 24
 سپاس شده توسط آشنای غریب
ارسال پاسخ 

پرش به انجمن:

کاربرانِ درحال بازدید از این موضوع:
2 مهمان

بازگشت به بالابازگشت به محتوا