تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
سوالات شما - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مذهبی (/forum-3.html)
+--- انجمن: پاسخ به سوالات دینی (/forum-7.html)
+--- موضوع: سوالات شما (/thread-999.html)

صفحه‌ها: 1 2

سوالات شما - boshra - ۳۰ آذر ۱۳۸۹ ۰۶:۲۱ عصر

در این انجمن فقط میشه مطلب ارسال کرد یا اگه سوالی داشته باشیم هستند افرادی که پاسخگو باشند.
مثلا کی می تونه بگه " تقدیم قول مقر " به چه معناست . و اگر مقر مدعی عدم قصد در اقرار شد ، بین فقها چه نظریاتی در خصوص تقدیم قول او می باشد.

RE: سوال - مشکات - ۶ دي ۱۳۸۹ ۰۶:۵۰ عصر

سلام

تقدیم قول مقر به این معناست که اگر در موردی اختلاف باشد میان فردی که به نفع دیگری اقرار می کند [= مقر] و فردی که برای او اقرار شده [= مقرٌله] قول مقر همراه با قسم مقدم است.
مثلاً هرگاه مقر اقرار مبهمی نماید در تفسیر این اقرار سخن او همراه با قسم بر ادعای مقرٌله مقدم داشته می شود.
بنابراین اگر مقر بگوید این 10 گوسفند به جز یکی مال فلان کس است و بعد از آن یک گوسفند را تعیین کند و مقرٌله نپذیرد و گوسفند دیگری را مدعی باشد در این صورت سخن مقر همراه با قسم بر سخن مقرٌله مقدم داشته می شود.

در مورد قسمت دوم سوال: این ادعا از وی در صورتی که مقر شرایط اقرار صحیح را داشته (عاقل، بالغ، مختار و ...) پذیرفته نیست.

http://www.porsojoo.com

RE: سوال - هُدهُد صبا - ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ ۰۳:۱۹ عصر

ممنون جناب بشرا.
سوال؟
من در احاديث و قرآن خوانده ام كه بايد به پدر و مادر احترام گذاشت.
حال ميخوام بدونم آيا خدا به احترام آنها به فرزند هم تاكيدي داشته؟
زيرا يكي از دوستانتان بسيار تلاش ميكند با آنان مهربان باشد اما آنها بسيار رفتارشان نادرست است. چه كند؟

RE: سوال - منتظر - ۱۱ بهمن ۱۳۸۹ ۰۵:۱۴ عصر

سلام
من هم این مدلیش رو هم دیدم هم شنیدم حالا یکی جواب بده البته جناب بشرا چند وقتیه که پیداشون نیست.

RE: سوال - boshra - ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۳:۴۷ عصر

(۱۱ بهمن ۱۳۸۹ ۰۵:۱۴ عصر)منتظر نوشته:  سلام
من هم این مدلیش رو هم دیدم هم شنیدم حالا یکی جواب بده البته جناب بشرا چند وقتیه که پیداشون نیست.

سلام ؛
ما دیدیم هر سوالی مطرح می کنیم کسی نیست جوابش و بده . همیشه پاسخ می شنویم ایام امتحانات دوستان هست و فرصت چندانی جهت سر زدن به تالار ندارند . حتی یک بارهم خودتان بسیار عصبانی شدید. با خودمان گفتیم الان بهترین فرصت برای سفر است بنابراین با اجازه همگی مشرف شد یم به حرم امام رضا علیه السلام . جای همه شما خالی بود و یاد همه شما هم کردیم .ا لانم برگشتیم در خدمت شما هستم .هر سوالی دارید بپرسید بتوانم پاسخ می دهم . البته بضاعت علمی من اندک است و در برابر شما تلمذ می کنم.

(۱۱ بهمن ۱۳۸۹ ۰۳:۱۹ عصر)هُدهُد صبا نوشته:  ممنون جناب بشرا.
سوال؟
من در احاديث و قرآن خوانده ام كه بايد به پدر و مادر احترام گذاشت.
حال ميخوام بدونم آيا خدا به احترام آنها به فرزند هم تاكيدي داشته؟
زيرا يكي از دوستانتان بسيار تلاش ميكند با آنان مهربان باشد اما آنها بسيار رفتارشان نادرست است. چه كند؟

سلام علیکم ؛
[b] همانطوری که شما فرمودید خداوند در قران می فرماید : ( وبرا بوالدیه احسانا [/b]: یعنی به والدین خود احسان کنید . )
احسان رابطه یک طرفه هست یعنی چه فرزند مورد لطف والدین قرار گیرد چه نگیرد مکلف به نیکی کردن به والدین خود می باشد و این امر رابطه طرفینی نیست.
اگرچه از مجموع آیات قرآن می توان به عنایت والدین به فرزندان پی برد اما چون به طور متعارف والدین نسبت به فرزندان خویش که ثمره زندگیشان می باشند مهربانی و ملاطفت دارند در این خصوص در آیات قرآن اشاره صریحی وجود ندارد.
در بعضی از آیات قرآن به نکات تربیتی فرزندان اشاره شده است ( والبلد طیب یخرج نباته والذی خبث لا یخرج الا نکدا ) و یا اشاره ای که در داستان حضرت ابراهیم دارد که آن حضرت در ارشاد عمویش به خداپرستی وی را با واژه اب مورد خطاب قرار می داده است .

در روایت اسلامی به دفعات در خصوص حقوق فرزندان سخن به میان آمده است مثلا گفته شده نام نیکو برای آنان انتخاب نمایید
و یا آمده است فرزندانتان را گرامی بدارید .

امام سجاد علیه السلام نیز در رساله حقوق خود در این خصوص می فرمایند :
" حق فرزند تو آنست که بدانی او از توست و در این جهان در نیک و بد خویش وابسته توست و با تو نسبت به پرورش دادن خوب و راهنمایی کردن او به راه پروردگارش و یاری رساندن به او در اطاعت خداوند هم درباره خودت و هم حق او مسئول هستی و بر اساس این مسئولیت پاداش میگیری و کیفر میبینی پس در کار فرزند همچون کسی عمل کن که کارش را در این دنیا به حسن اثر خویش آراسته میکند و تو به سبب حسن رابطه میان خود و او و سرپرستی خوبی که از او کرده ای و نتیجه الهی که از او گرفته ای نزد پروردگار خویش معذور باشی و قوتی نیست مگر قوت خداوند متعال. "

RE: سوال - هُدهُد صبا - ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۴:۳۹ عصر

سلام جناب بشرا
زيارت قبول باشه
خوش به سعادتتون. انشالله همه ي ما رو دعا كرده باشين.
و متشكرم از زحمات شما.Rose
بله فرمايش شما درست است.
اما گاهي انسان بي صبر مي شود و كم طاقت و از پدر و مادرش بيشتر انتظار محبت و همراهي دارد.
فكر كنم علت سفارش خدا همان بود.. چون ميدونسته كه اونا هر چي پير تر بشن بيشتر غر ميزنن و طاقت فرزندان كمتر ميشه پس
راه هر گونه بي احترامي و بي محبتي را بر روي فرزندان بسته.
اما آيا بايد در همه ي امور از آنان اطاعت كرد؟؟ شايد آنان عالم تر از فرزندان نباشن و اشتباه نصيحت كنن؟Huh

RE: سوال - boshra - ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۷:۴۸ عصر

سلام علیکم ؛
اولش بکار بردن لفظ غر زدن برای بزرگتر اونم برای والدین مناسب نیست. دست کمش در عرف منطقه ما بد می دونند.
خداوند هم در قرآن می فرماید : ( وقضی ربک الا تعبدوا الا ایاه و بالوالدین احسانا اما یبلغن عندک الکبر احدهما او کلا هما فلا تقل لهما اف و لا تنهر هما فلا تقل لهما اف ولا تنهر هما وقل لهما قولا کریما :
و پروردگارت فرمان داده جز او را نپرستید و به پدرو مادر نیکی کنید هرگاه یکی از ان دو یا هر دو نزد تو به سن پیری رسند کمترین اهانتی به آنها روا مدار و برآنها فریاد مزن و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو 23 اسرا )
در خصوص میزان تبعیت فرزند از پدرو مادر در همین آیه آمده است که فقط در صورتی که کفر می گویند نباید از گفتار آنان تبعیت کرد . اما نمی توان از نیکی به آنان به جهت اینکه کافرند خودداری نمود. پس صرف اختلاف عقیده و سلیقه و یا اینکه شما تحصیلکرده هستید و به اصطلاح از وادین خود مسایل را بهتر متوجه می شوید از اطاعت آنان سرپیچی نمایید.

RE: سوال - هُدهُد صبا - ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۹:۰۹ عصر

بله شما اگر بدانيد اين بنده خدا چه قدر تلاش كرد با آنان خوب باشد اما پدر و مادر گراميشون بدترين رفتار ممكن را داشتند شايد كمي انصاف مي دادين.
چون همانطور كه مي دانيد جوان هم براي خودش شخصيت دارد و از پدر و مادر حداقل انتظاري كه دارد محبت است.
به هر حال ممنون از پاسختان.

RE: سوال - boshra - ۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۱۱:۲۴ عصر

(۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۸:۵۴ عصر)کبوتر حرم نوشته:  سلام سرکار بشرای گرامی
زیارتتون قبول حق باشد ان شاالله.Rose

سلام علیکم ،
قبول حق باشه ان شاء الله . به یاد همگی دوستان بودیم.
آرزو می نمایم قسمت همه شما شود.
که در روایت وارد شده زیارت امام رضا علیه السلام ثواب هزار هزار حج مقبول را دارد.

(۱۴ بهمن ۱۳۸۹ ۰۹:۰۹ عصر)هُدهُد صبا نوشته:  بله شما اگر بدانيد اين بنده خدا چه قدر تلاش كرد با آنان خوب باشد اما پدر و مادر گراميشون بدترين رفتار ممكن را داشتند شايد كمي انصاف مي دادين.
چون همانطور كه مي دانيد جوان هم براي خودش شخصيت دارد و از پدر و مادر حداقل انتظاري كه دارد محبت است.
به هر حال ممنون از پاسختان.

سلام علیکم ؛
ما که کسی نیستیم بتونم حق رو به کسی بدهم .
آنچه که گفتم فرموده خداوند بود .

RE: سوال - هُدهُد صبا - ۱۵ بهمن ۱۳۸۹ ۱۲:۲۳ عصر

ما هم به فرموده خداوند احترام مي گذاريم و مي پذيريم. و مي دانيم خدا عالم به همه امور است.
براي جوونها بيشتر دعا كنيد كه دوستان من سخت درگير دنيا و مسائلش شده اند و آنها هم كه در مسير حق افتاده اند سوالات بسياري از خدا دارند.

يكي از سوال ها:
در اين عصر كه آقا به صورت علني در دسترس جوانها نيستن بايد از كه حقيقت و حقايق الهي را بشنوند؟
آيا به خواندن تفسير قرآن و احاديث اكتفا كنند؟
يا بايد باز هم به تحقيق بپردازند و از چه كساني كمك بگيرند؟؟