تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
دلم می خواهد امروزی باشم - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مشاوره و زنان (/forum-4.html)
+--- انجمن: مشکل جوانان (/forum-23.html)
+--- موضوع: دلم می خواهد امروزی باشم (/thread-2268.html)

دلم می خواهد امروزی باشم - حامد - ۱۷ دي ۱۳۹۱ ۰۶:۳۳ عصر

دلم می خواهد امروزی باشم
«هو الجميل»

من به عنوان یک جوان دلم می خواهد هم از مظاهر مد پیروی کنم ودر واقع یک جوان امروزی باشم وهم از سوی دیگر به ارزش های خودم پای بند بمانم وجوانی باشم که هم با جامعه پش میرود وهم به مبانی ارزشی پای بند است ،چطور میتوانم از تک بعدی بودن بپرهیزم ویک جوان چند بعدی باشم ودر عین حال به تضاد وتناقض هم نرسم ؟اسلام چه دید گاهی درمورد مد گرایی دارد؟
انسان موجودی است کمال طلب و دوست دارد آن چه را موجب رسیدن او به کمال می شود به دست آورد در این میان ،جوانان نه تنها از این قاعده مستثنی نیستند ،بلکه ویژگی های جوانی اقتضا میکند که بر این کمال طلبی بیشتر پافشاری کنند نکته اینجاست که یک شخص جوان همواره به دنبال ایدهآلها،کمال مطلوبها ،جاودانگی ،معنویت، زیبایی ،وارزش هاست ودرعین حال ،روحیه ای تنوع طلبی دارد واز حالت ثابت وسکون گریزان است. اگر این ویژگی های جوانی، با بینش صحیح از ارزش ها همراه شود ، دوره جوانی یک دوره بسیار بارور وپربرکت خواهد بود واگر این بینش صحیح همراه با باورهای دینی نباشد دوره جوانی یکی از بحرانی ترین دورهای زندگی او خواهد بود و چه بسا تا مرز سقوط وانحطاط وهلاکت کشیده شود .

مدگرایی از دیدگاه اسلام

رسول الله(ص): (من لبس ثوباً یباهی به، لیراه الناس لم ینظر الله الیه حتی ینزعه)
هر فردی که برای مباهات و فخر فروشی و به خاطر خودنمایی لباس بپوشد، خداوند تا
زمانیکه آن لباس را پوشیده است به او نگاه نمی کند[ کنایه از این که توجّه نمی‌کند،
به او اعتناء و عنایت نمی‌کند.]

خوشبختانه اسلام که کامل ترین وجامع ترین ادیان الهی است وهمه نیازهای مربوط به کمال وشکوفایی انسان را در بر دارد دینی اساس ریشه واحکام آن هماهنگ تغیراتی است که در زندگی بشر به وجود می آید وبه عبارت دیگر،اسلام زمان ومکان وتاثیر آنها در زندگی بشر را در نظر دارد. از این جهت هیچ گاه یک مسلمان واقعی، انسانی تک بعدی وعقب افتاده از تحولات وپشرفت های زمان خودش نیست. اسلام، همواره به هنر و آراستگی ارج می نهد ودر عین حال ، بر حفظ ارزش های اخلاقی و مسائل معونی که در رسیدن به کمال نقش اساسی دارند تاکید می کند . بنابر این، اگر ما به اسلام واقعی شناخت پیدا کنیم ، هیچ گاه تک بعدی نخواهیم بود، اما عدم آگاهی ما به دستورات اسلامی ، موجب می شود که تلقی صحیحی از اسلام نداشته باشیم وگاهی اوقات دچار تعارضاتی نیز بشویم. کلید حل این تعارضات ،وشناخت بیشتر اسلام والتزام عملی به دستورات اسلام می باشد اسلام همان طور همان طور که انسان را دعوت به خودسازی وطهارت می کند به آراستگی ظاهر نیز توجه دارد تا جایی که نظافت را نشانه ایمان می داندبه نظر می آید که برداشت از آراستگی ظاهری و مد گرایی،اشتباه شده است. مدگرایی امری است غیر از آراستگی وزیبایی ظاهری ، البته ممکن است گاهی اوقات عملی یا هنری ویا طرز لباس پوشیدنی مد شود و منافاتی با ارزشهای دینی نداشه باشد اما همیشه این گونه نیست زیرا مبنای کسانی که در پشت صحنه ، مروج مد گرایی هستند، چیزی جز دنیا طلبی وکسب منافع نیست وبرای آنها مهم نیست که این چیزی که آنها به تبلیغ آن می پردازند با ارزشها وکمالات انسانی تعارضی دارد یا نه.

لقد کان لکم فی رسول الله اسوه حسنه لمن کان یرجو الله والیوم الاخر وذکرالله کثیرا .
قطعاً براى شما در [اقتدا به] رسول خدا سرمشقى نیکوست براى آن کس که به خدا و
روز بازپسین امید دارد و خدا را فراوان یاد مى‏کند.
——————————————————-
منابع:
کنز العمال فی سنن القوال والافعال
قرآن کریم: سوره مبارکه. احزاب آیه ۲۰
نشریه: فرهنگی اجتماعی دانشجویی پرسمان

دلم می خواهد امروزی باشم... - Entezar - ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ ۰۲:۱۸ عصر

ممنون از حامد عزیز به خاطر متن های قشنگ و همه جانبه ای که ارائه میده.
به نظر منم امرروزی بودن هیچ منافاتی با دین و مذهب و عقیده ندارد اما عقیده مد گرایی خیلی دلچسب نیست ولی به نظر من همیشه میتوان شیک پوش بود و این دقیقا فرمایش رسول خداست...

RE: دلم می خواهد امروزی باشم - حامد - ۲۳ خرداد ۱۳۹۲ ۰۳:۴۹ عصر

خواهش ميكنم.
اتفاقا غرب مطالب اسلامي و سخنان بزرگان ما رو ميگيره و اسمش رو عوض ميكنه و يه وجهه غلط از دين توسط ياورانش نشون ميده و اينطور به سمت خودشون جذب ميكنن.

دلم می خواهد امروزی باشم... - Entezar - ۲۴ خرداد ۱۳۹۲ ۰۷:۰۱ عصر

در حالی که اگه به اصل موضوع برگردیم میبینیم که ریشه و پایه و اساس یه کار خوب و پسندیده برمیگرده به دین و آیین زیبای خودمون ک به خاطر اطلاع رسانی فوق العاااااااااااااااااااااااااااااااااااده ضعیف مسئولان مربوطه،مردم از اون اطلاعی نداشته و اسلام رو دینی فاقد زیبایی فرض می کنند.
پس حالا با یه نتیجه گیری کلی میشه گفت که استفاده عوامل خارجی از زیبایی های دین ما و به نام خودشان کردن آن،مدیون کم لطفی خود ماست و تند روی برخی گرایش ها و لا غیر...
و به قولی امروزی بودن نه تنها بی مانع بلکه لازم است یک مسلمان در هیچ زمینه ای از دیگران عقب نماند.

RE: دلم می خواهد امروزی باشم - فاطمه گل - ۹ مهر ۱۳۹۲ ۰۶:۱۴ عصر

منم با نظر دوستان موافقم...
قرار نیست که ادم مذهبی باشه ولی به ظاهرش نرسه ولی حیف امروزه دختر و پسرای مومن و مذهبی رو میبینی که
مثلا" چادر شروک و اتو نکشیده سرش یا لباس خوش رنگی تنش نیست
چرا فکر میکنیم اگه یک کم خوش لباس باشیم خلاف دین میشه؟؟؟

RE: دلم می خواهد امروزی باشم - هُدهُد صبا - ۹ مهر ۱۳۹۲ ۰۷:۱۶ عصر

نظر من اينه كه ادم هر چي خوش تيپي و جلوه گري داره بايد بزاره واسه همسرش در منزل

و اگر مجرده ميتونه واسه خانوادش خوش تيپ باشه اما كمتر

و در جاهاي ديگه بيشتر به نظافتش و مرتب و منظم بودنش توجه كنه نه مد و زيبايي Smile

RE: دلم می خواهد امروزی باشم - فاطمه گل - ۹ مهر ۱۳۹۲ ۰۹:۳۵ عصر

خب دیگه...منم نمیگم که حتما اهل مد باشه نه....ولی میتونه مرتب، با ظاهری آراسته که برازنده شان یک
مسلمونه بیاد تو جامعه!!!
افراط و تفریط هیچ جا خوب نیست.

RE: دلم می خواهد امروزی باشم - راد - ۲۲ شهريور ۱۳۹۳ ۰۴:۰۵ عصر

اینکه میگن زیبایی در سادگیست، واقعا درسته.
مهم نیست لباست پر زرق و برق و گرون یا ارزون باشه، فقط مهم اینه که تمیز و مرتب باشی.
مهم اینه که خوش اخلاق و مهربان باشی، تمیزی و اخلاق نیک از هر چیزی تو دنیا با ارزش تره.کسی که مدش، مد روزه ولی فکرش فکر کهنه و قدیمیه، واقعا چه ارزشی داره.
خوبی و پاکیزگی درون و بیرون تو باعث جذب دوستان و اطرافیان تو میشه. فقط همین.

RE: دلم می خواهد امروزی باشم - هُدهُد صبا - ۹ آذر ۱۳۹۵ ۰۲:۴۸ عصر

یادش به خیر
دوستان بودن و بحث می کردیم
ان شاء الله دوباره بیان

مولا علی ع میفرمایند
فرزند زمان خویشتن باش

این لینکم از عرایض حاج پناهیان است در این باب
http://bayanmanavi.ir/post/2999

طبق عرف متدینین محل و شهر خویش باشیم
نه عقبتر نه جلوتر Smile

RE: دلم می خواهد امروزی باشم - R32A - ۱۶ آذر ۱۳۹۵ ۰۲:۳۰ عصر

بسیار عالی دوست عزیز ، موفق شدین تو این راه ؟!