تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
آیه روز - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مذهبی (/forum-3.html)
+--- انجمن: تفسیر قرآن (/forum-8.html)
+--- موضوع: آیه روز (/thread-2170.html)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۲۳ شهريور ۱۳۹۳ ۱۰:۱۷ صبح

حضرت على(علیه السلام )روزى رو به سوى مردم کرد و فرمود: به نظر شما امید بخش ترین آیه قرآن کدام آیه است؟ بعضى گفتند آیه :"ان الله لا یغفر ان یشرک به و یغفر ما دون ذلک لمن یشاء"(خداوند هرگز شرک را نمى بخشد و پائین تر از آن را براى هر کس که بخواهد مى بخشد)سوره نساء آیه ۴۸

امام فرمود: خوب است ، ولى آنچه من میخواهم نیست ، بعضى گفتند آیه"و من یعمل سوء او یظلم نفسه ثم یستغفرالله یجد الله غفورا رحیما" (هر کس عمل زشتى انجام دهد یا بر خویشتن ستم کند و سپس از خدا آمرزش بخواهد خدا را غفور و رحیم خواهد یافت) سوره نساء آیه ۱۱۰

امام فرمود : خوبست ولى آنچه را مى خواهم نیست . بعضى دیگر گفتند آیه "قل یا عبادى الذین اسرفوا على انفسهم لا تقنطوا من رحمة الله ان الله یغفر الذنوب جمیعا انه هو الغفورالرحیم"(اى بندگان من که دراثر گناه،بر خویشتن زیاده روی کرده اید،ازرحمت خدا مایوس نشوید در حقیقت‏ خدا همه گناهان را مى‏آمرزد که او خود آمرزنده مهربان است)سوره زمرآیه۵۳

امام فرمود :خوبست اما آنچه مى خواهم نیست ! بعضى دیگر گفتند آیه "و الذین اذا فعلوا فاحشة او ظلموا نفسهم ذکروا الله فاستغفروا لذنوبهم و من یغفر الذنوب الا الله"(پرهیزکاران کسانى هستند که هنگامى که کار زشتى انجام مى دهند یا به خود ستم مى کنند به یاد خدا مى افتند، از گناهان خویش آمرزش مى طلبند و چه کسى است جز خدا که گناهان را بیامرزد) سوره آل عمران آیه۱۳۵

باز امام فرمود : خوبست ولى آنچه مى خواهم نیست . در این هنگام مردم از هر طرف به سوى امام متوجه شدند و همهمه کردند فرمود: چه خبر است اى مسلمانان ؟ عرض کردند: به خدا سوگند ما آیه دیگرى در این زمینه سراغ نداریم . امام فرمود: از حبیب خودم رسول خدا شنیدم که فرمود: امید بخش ترین آیه قرآن این آیه است: "واقم الصلوة طرفى النهار و زلفا من اللیل ان الحسنات یذهبن السیئات ذلک ذکرى للذاکرین (نماز را در قبل و بعد از ظهر و بخشی از شب به پادار که خوبی ها بدی ها را نابود میکند . این تذکری است برای آنان که اهل تذکرند) سوره هود آیه ۱۱۸

و فرمود: اى على! آن خدایى که مرا به حق مبعوث کرده و بشیر و نذیرم قرار داده یکى از شما که برمى‏خیزد براى وضو گرفتن، گناهانش از جوارحش مى‏ریزد، و وقتى به روى خود و به قلب خود متوجه خدا مى‏شود از نمازش کنار نمى‏رود مگر آنکه از گناهانش چیزى نمى‏ماند، و مانند روزى که متولد شده پاک مى‏شود، و اگر بین هر دو نماز گناهى بکند نماز بعدى پاکش می‏کند، آن گاه نمازهاى پنجگانه را بر شمرد

بعد فرمود: یا على جز این نیست که نمازهاى پنجگانه براى امت من حکم نهر جارى را دارد که در خانه آنها واقع باشد، حال چگونه است وضع کسى که بدنش آلودگى داشته باشد، و خود را روزى پنج نوبت در آن آب بشوید؟ نمازهاى پنجگانه هم به خدا سوگند براى امت من همین حکم را دارد

منبع: صد خبر

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۱۴ مهر ۱۳۹۳ ۰۹:۵۹ صبح

[تصویر:  1_AKSGIF.IR-qorangif-___________________...-96-14.gif]
[/font]
[font=tahoma]خدایا؛

راهی نمی بینم، آینده پنهان است اما مهم نیست؛

همین کافیست که تو راه را می بینی و من تو را ...

RE: آیه روز - nilforoosh - ۱۶ مهر ۱۳۹۳ ۰۵:۳۴ عصر

Rose دوستان فابل توجه است بدانید الله با خدا فرق میکند و جایگاه خدا یعنی اله العالمین بسی بالاتر است.

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۷ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۱۵ صبح

آيات نماز با توجه به ترتیب نزول سوره ها

[تصویر:  besm.gif]

1- إِنَّ رَبَّكَ يَعْلَمُ أَنَّكَ تَقُومُ أَدْني‏ مِنْ ثُلُثَيِ اللَّيْلِ وَ نِصْفَهُ وَ ثُلُثَهُ وَ طائِفَةٌ مِنَ الَّذينَ

مَعَكَ وَ اللّهُ يُقَدِّرُ اللَّيْلَ وَ النَّهارَ عَلِمَ أَنْ لَنْ تُحْصُوهُ فَتابَ عَلَيْكُمْ فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنَ

الْقُرْآنِ عَلِمَ أَنْ سَيَكُونُ مِنْكُمْ مَرْضي‏ وَ آخَرُونَ يَضْرِبُونَ فِي اْلأَرْضِ يَبْتَغُونَ مِنْ فَضْلِ

اللّهِ وَ آخَرُونَ يُقاتِلُونَ في سَبيلِ اللّهِ فَاقْرَؤُا ما تَيَسَّرَ مِنْهُ وَ أَقيمُوا الصَّلاةَ وَ آتُوا

الزَّكاةَ وَ أَقْرِضُوا اللّهَ قَرْضًا حَسَنًا وَ ما تُقَدِّمُوا ِلأَنْفُسِكُمْ مِنْ خَيْرٍ تَجِدُوهُ عِنْدَ اللّهِ هُوَ

خَيْرًا وَ أَعْظَمَ أَجْرًا وَ اسْتَغْفِرُوا اللّهَ إِنَّ اللّهَ غَفُورٌ رَحيمٌ

پروردگارت مي‏داند كه تو و گروهي از آنها كه با تو هستند نزديك دو سوم از شب يا

نصف يا ثلث آن را به پا مي‏خيزید; خداوند شب و روز را اندازه‏ گيري مي‏كند; او

مي‏داند كه شما نمي‏توانيد مقدار آن را (به دقت) اندازه‏ گيري كنيد (براي عبادت

كردن)، پس شما را بخشيد; اكنون آنچه براي شما ميسر است قرآن بخوانيد او

مي‏داند بزودي گروهي از شما بيمار مي‏شوند، و گروهي ديگر براي به دست

آوردن فضل الهي (و كسب روزي) به سفر مي‏روند، و گروهي ديگر در راه خدا

جهاد مي‏كنند (و از تلاوت قرآن بازمي‏مانند)، پس به اندازه‏ اي كه براي شما ممكن

است از آن تلاوت كنيد و نماز را بر پا داريد و زكات بپردازيد و به خدا قرض الحسنه‏

دهيد ( در راه او انفاق نماييد) و (بدانيد) آنچه را از كارهاي نيك براي خود از پيش

مي‏فرستيد نزد خدا به بهترين وجه و بزرگترين پاداش خواهيد يافت; و از خدا

آمرزش بطلبيد كه خداوند آمرزنده و مهربان است! (المزمل - 20)

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۱۷ آبان ۱۳۹۳ ۱۰:۵۹ صبح

2- الَّذينَ هُمْ عَنْ صَلاتِهِمْ ساهُونَ

کسانی که در نماز خود سهل‏ انگاري مي‏كنند،(الماعون - 5)

در آیه 4 این سوره خداوند میفرمایند : فَوَيْلٌ لِّلْمُصَلِّينَ : پس وای بر نماز گزاران و در ادامه آیه شریفه : (چه کسانی وای بر آنها باد ؟ ) کسانی که از نمازشان غافل و نسبت به آن سهل انگارند
[font=tahoma][/font]

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۱۹ آبان ۱۳۹۳ ۰۹:۱۹ صبح

3- وَ الَّذينَ يُمَسِّكُونَ بِالْكِتابِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ إِنّا لا نُضيعُ أَجْرَ الْمُصْلِحينَ

و آنها كه به كتاب (خدا) تمسك جويند، و نماز را برپا دارند، (پاداش بزرگي خواهند

داشت; زيرا) ما پاداش مصلحان را ضايع نخواهيم كرد! (الاعراف - 170)

[font=tahoma][/font]

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۲۰ آبان ۱۳۹۳ ۰۸:۳۴ صبح

4- وَ لا تَزِرُ وازِرَةٌ وِزْرَ أُخْري‏ وَ إِنْ تَدْعُ مُثْقَلَةٌ إِلي‏ حِمْلِها لا يُحْمَلْ مِنْهُ شَيْ‏ءٌ وَ لَوْ كانَ
ذا قُرْبي‏ إِنَّما تُنْذِرُ الَّذينَ يَخْشَوْنَ رَبَّهُمْ بِالْغَيْبِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ مَنْ تَزَكّي فَإِنَّما
يَتَزَكّي لِنَفْسِهِ وَ إِلَي اللّهِ الْمَصيرُ

هيچ گنهكاري بار گناه ديگري را بر دوش نمي‏كشد; و اگر شخص سنگين‏ باري

ديگري را براي حمل گناه خود بخواند، چيزي از آن را بر دوش نخواهد گرفت، هر

چند از نزديكان او باشد! تو فقط كساني را بيم‏ مي‏دهي كه از پروردگار خود در

پنهاني مي‏ترسند و نماز را برپا مي‏دارند; و هر كس پاكي (و تقوا) پيشه كند،

نتيجه آن به خودش بازمي‏گردد; و بازگشت (همگان) به سوي خداست! (فاطر - 18)

[font=tahoma][/font]

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۲۲ آبان ۱۳۹۳ ۰۹:۳۲ صبح

ِ5- انَّ الَّذينَ يَتْلُونَ كِتابَ اللّهِ وَ أَقامُوا الصَّلاةَ وَ أَنْفَقُوا مِمّا رَزَقْناهُمْ سِرًّا وَ عَلانِيَةً

يَرْجُونَ تِجارَةً لَنْ تَبُورَ

آنها که کتاب خدا را تلاوت کرده و نماز به پا می‌دارند و از آنچه ما روزیشان کرده‌ایم پنهان و آشکار (به فقیران) انفاق می‌کنند (از لطف خدا) امید تجارتی دارند که هرگز زیان و زوال نخواهد یافت. (فاطر - 29)

[font=tahoma][/font]

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۶ آذر ۱۳۹۳ ۰۷:۱۰ عصر

6- فَخَلَفَ مِنْ بَعْدِهِمْ خَلْفٌ أَضاعُوا الصَّلاةَ وَ اتَّبَعُوا الشَّهَواتِ فَسَوْفَ يَلْقَوْنَ غَيًّا

اما پس از آنان، فرزندان ناشايسته‏ اي روي كار آمدند كه نماز را تباه كردند، و از

شهوات پيروي نمودند; و بزودي (مجازات) گمراهي خود را خواهند ديد! (مريم - 59)

( منظور از آنان به 3 آیه قبلتر بر میگردیم آیه 56 : و در اين كتاب (نيز) از ادريس ياد كن، او بسيار راستگو و پيامبر بزرگي بود.) و در ادامه آیه 57 : و ما او را به مقام بلندي رسانديم.

حال به آیه 58 دقت کنید : آنها پيامبراني بودند كه خداوند مشمول نعمتشان قرار داده بود، از فرزندان آدم و از كساني كه با نوح بر كشتي سوار كرديم، و از دودمان آنها كه هدايت كرديم و برگزيديم، آنها كساني بودند كه وقتي آيات خداوند رحمان بر آنان خوانده مي‏شد به خاك مي‏ افتادند و سجده مي‏كردند، در حالي كه گريان بودند.

با بررسی این 3 آیه شریف پی به منظور (اما پس از آنان میبریم )

[font=tahoma][/font]

RE: آیه روز - آشنای غریب - ۸ آذر ۱۳۹۳ ۱۱:۳۰ صبح

- وَ كانَ يَأْمُرُ أَهْلَهُ بِالصَّلاةِ وَ الزَّكاةِ وَ كانَ عِنْدَ رَبِّهِ مَرْضِيًّا

او (حضرت اسماعیل ) همواره خانواده ‏اش را به نماز و زكات فرمان مي‏داد; و همواره مورد رضايت پروردگارش بود . (مريم - 55)

[font=tahoma][/font]