تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
مسابقه با جوایز معنوی - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مذهبی (/forum-3.html)
+--- انجمن: تفسیر قرآن (/forum-8.html)
+--- موضوع: مسابقه با جوایز معنوی (/thread-2109.html)

صفحه‌ها: 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11 12 13 14 15 16 17 18 19 20 21

RE: مسابقه - آشنای غریب - ۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۱۱:۱۷ عصر

(۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۴:۵۰ عصر)nilforoosh نوشته:  
(۱۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۷ صبح)mah19 نوشته:  [quote='nilforoosh' pid='15707' dateline='1380993500']
Rose معنی اولوالعلم در قرآن چیست؟

سوره مباركه آل عمران آيه 18
شهد الله انه لا اله الا هو والملئكه و الوالعلم ، قائما بالقسط لا اله الا هوالعزيز الحكيم.

خدا که همواره نگهبان عدل [و درستی] است گواهی می دهد که جز او معبودی نیست و فرشتگان و دانشوران [نیز گواهی می دهند]؛ جز او معبودی نیست که شکست ناپذیر حکیم است.

اُولُواالعِلم: صاحبان دانش.
معنیش اینه درسته. ولی منظور کیا هستن؟

ممنون از شما بزرگواران به خاطر طرح سوالات قرآنی و عزیزانی که به سوالات به دقت پاسخ میدهند.

در روایات فراوانی اولواالعلم به امامان معصوم علیهم السلام تفسیر شده است.
جابر می گوید: تفسیر آیه فوق را از امام باقر(ع) پرسیدم حضرت فرمود: «فان اولی العلم الانبیاء و الاوصیاء...»
همانا اولواالعلم انبیاء و اوصیاء آنها هستند.
در روایت دیگری راوی می گوید از حضرت امام ابوالحسن (هادی) تفسیر آیه را پرسیدم که حضرت در تفسیر
"اولواالعلم " فرمود: «هو الامام» مراد امام است.
آیا می توان مطلق صاحبان دانش یعنی دانشمندان علوم مختلف را مصداق "اولواالعلم" در این آیه نامید؟ برخی از
مفسران این معنای عام را گزینش کرده اند و آیه را دلیل بر جایگاه بلند دانشوران در اسلام دانسته اند.
باید گفت: جایگاه بلند دانشمندان را از آیات و روایات فراوان می توان بهره برد ولیکن باید به دو نکته توجه داشت:
1ـ دانش ارزشی در اسلام صرف اطلاع از اصطلاحات نیست بلکه دانشی است که انسان را به سوی خداوند
رهنمون گردد.

2ـ در این آیه شریفه نباید سیاق و چینش آیه را فراموش کرد "اولواالعلم " که در کنار خدا و فرشتگان قرار می
گیرند نمی شود دانشمندان معمولی باشند. این سنخیت تنها در امامان معصوم علیهم السلام است. بنابراین
تفسیر "اولواالعلم " به امامان معصوم (ع) تفسیر به یک معنای حقیقی است.

RE: مسابقه - nilforoosh - ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ۰۳:۳۲ عصر

Rose بله کاملا درست است. آل الله پاسخ صحیح است.

RE: مسابقه - هُدهُد صبا - ۱۵ مهر ۱۳۹۲ ۱۰:۱۳ عصر

سوال سخت ميديد خب جايزه هم بديد Smile

RE: مسابقه - فاطمه گل - ۱۶ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸ عصر

برای سوال من...چون فکر میکنم ی خورده پیچیده گفتم...
راهنمایی خواستن بچه ها خب...
آیاتی در قران که در مورد محبت و نیکی به همسر پدر مادر فرزند در قران است رو تیتر وار بگید.
ممنون...SmileSmileSmileSmileSmileSmile

RE: مسابقه - nilforoosh - ۱۶ مهر ۱۳۹۲ ۰۷:۳۱ عصر

Rose اینم جایزه آشنای غریب: فقط ایشون بخونن
آدما تا وقتي کوچيکن دوست دارن براي مادرشون هديه بخرن اما پول ندارن.
وقتي بزرگتر ميشن ، پول دارن اما وقت ندارن.
وقتي هم که پير ميشن ، پول دارن وقت هم دارن اما . . . مادر ندارن!...
به سلامتي همه مادراي دنيا...

RE: مسابقه - مهدی1414 - ۲۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۱ صبح

سلام
چگونه لفظ اهل البیت در آیه تطهیر دلالت بر حضرت علی و حضرت فاطمه(علیهما السلام)وفرزندانشان دارد و چرا بر زنان پیامبر اطلاق نمی شود؟

جایزه:10 صلواتRoseRose

RE: مسابقه - nilforoosh - ۲۴ مهر ۱۳۹۲ ۱۱:۰۷ صبح

(۲۴ مهر ۱۳۹۲ ۰۸:۴۱ صبح)مرتضی110 نوشته:  سلام
چگونه لفظ اهل البیت در آیه تطهیر دلالت بر حضرت علی و حضرت فاطمه(علیهما السلام)وفرزندانشان دارد و چرا بر زنان پیامبر اطلاق نمی شود؟

جایزه:10 صلواتRoseRose
Rose بنا بر حدیث شریف کساء . حدیث بارها حتی منزل ام سلمه تکرار شد ولی از طرف پیامبر(ص) آمدن ام سلمه زیر قبا مقبول نشد.و اینکه بعد از نزول آیه پیامبر(ص) بر در خانه علی(ع) و فاطمه(س) رد می شدند و ایشان را اهل البیت صدا میزدند.

RE: مسابقه - مهدی1414 - ۱۱ آبان ۱۳۹۲ ۰۶:۴۷ عصر

روز اول محرم به نام کدام یک از اصحاب امام حسین(علیه السلام)نام گذاری شده است؟

جایزه:10 صلوات

RE: مسابقه - فاطمه گل - ۱۷ آبان ۱۳۹۲ ۰۸:۲۰ عصر

شب و روز اول ماه محرم به نام مسلم بن عقیل نامگذاری شده.

RE: مسابقه - آشنای غریب - ۱۸ آبان ۱۳۹۲ ۰۱:۰۴ صبح

(۱۶ مهر ۱۳۹۲ ۱۲:۲۸ عصر)فاطمه گل نوشته:  برای سوال من...چون فکر میکنم ی خورده پیچیده گفتم...
راهنمایی خواستن بچه ها خب...
آیاتی در قران که در مورد محبت و نیکی به همسر پدر مادر فرزند در قران است رو تیتر وار بگید.
ممنون...SmileSmileSmileSmileSmileSmile

سلام دوست عزیز. آیاتی که در مورد نیکی به پدر و مادر هست مشخصه ولی همسر و فرزند رو نمیدونم میشه جوابو بگی آخه تا الان کسی جوابو نداده به جاش یه سوال دیگه طرح کن ممنونRoseراستی کم پیدا شدی