تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
حدیث روز - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مذهبی (/forum-3.html)
+--- انجمن: حدیث (/forum-9.html)
+--- موضوع: حدیث روز (/thread-1479.html)

RE: حدیث روز - گمنام - ۲ بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۰۶ صبح

قال ابو عبدالله - عليه السّلام - : ... اذا ادركتَ هذا الزمان فادع بهذا الدعاء: اللهمَّ عَرِّفني نفسَكَ فانَّك اِن لم تُعرِّفْني نفسَك لم اعرِف نَبيَّكَ، اللهمَّ عرَّفْني ...
«الکافي، ج 1، ص 337»

امام صادق - عليه السّلام - فرمود: ... هر گاه زمان غيبت را درك كردي پس اين دعا را بخوان: خداوندا شناخت خودت را به من عطا كن، چرا كه اگر تو خود را به من نشناساني، نبيّت را نخواهم شناخت، خداوندا رسولت را به من بشناسان، چرا كه اگر شناخت رسولت را به من عطا نكني، حجت تو (امام زمان) را نخواهم شناخت، خداوندا حجتت را به من بشناسان، چرا كه اگر او را به من نشناساني از دينم گمراه مي شوم.

RE: حدیث روز - hamed - ۲ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۶ صبح

امام حسين سلام الله علیه :

مَن جادَ سادَ، ومَن بَخِلَ رَذُلَ

هر كس ببخشد سرورى مى‏‌‌‌يابد و هر كه بخل ورزد به پستى مى‌‏‌گرايد

دانش‌نامه قرآن و حدیث: ج 11، ص 388، ح 187

RE: حدیث روز - گمنام - ۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۸:۰۰ صبح

قالَ الإمامُ الصّادقُ - عليه السلام - : مَنْ قَرَءَ الْقُرْآنَ فِي الْمُصْحَفِ مُتِّعَ بِبَصَرِهِ، وَ خُنِّفَ عَلي والِدَيْهِ وَ إنْ كانا كافِرَيْنِ.
«وسائل الشيعه، ج 6، ص 204، ح 1»

امام جعفر صادق - عليه السلام - فرمود: هر كه قرآن شريف را از روي آن قرائت نمايد بر روشنائي چشمش افزوده گردد; و نيز گناهان پدر و مادرش سبك شود گرچه كافر باشند.

RE: حدیث روز - hamed - ۳ بهمن ۱۳۹۱ ۰۱:۰۲ عصر

امام باقر سلام الله علیه :

إنَّ لِرَسولِ اللَّهِ صلی الله علیه وآله شَفاعَةٌ في اُمَّتِهِ؛

رسول خدا صلی الله علیه وآله در ميان امتش حق شفاعت دارد

المحاسن: ج 1، ص 184

RE: حدیث روز - hamed - ۴ بهمن ۱۳۹۱ ۱۱:۵۹ صبح

امام صادق سلام الله علیه :

البَسْ وتَجَمّلْ

لباس زيبا بپوش

ميزان الحكمة: ح 2623

RE: حدیث روز - hamed - ۵ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۲۴ صبح

امام على سلام الله علیه :

كانَ رَسولُ اللَّهِ صلی الله علیه وآله دائِمَ البِشرِ، سَهلَ الخُلقِ، لَيِّنَ الجانِبِ؛

پيامبر خدا، همواره خوش رو، خوش خو و نرم خو بود

دانش‌نامه قرآن و حدیث: ج 2، ص 292، ح 211

مناسبتهاي روز:
میلاد حضرت رسول اکرم(ص) به روایت اهل سنّت (53 سال قبل از هجرت) ـ آغاز هفته وحدت ـ انتخابات اوّلین دوره ریاست جمهورى اسلامى ایران (1358ش)

RE: حدیث روز - گمنام - ۵ بهمن ۱۳۹۱ ۰۶:۴۵ عصر

قال رَسُولُ اللّهِ - صلي الله عليه وآله - : يا أباذَر، اَلدُّنْيا سِجْنُ الْمُؤْمِن وَ جَنَّةُ الْكافِرِ، وَ ما أصْبَحَ فيها مُؤْمِنٌ إلاّ وَ هُوَ حَزينٌ، وَ كَيْفَ لايَحْزُنُ الْمُؤْمِنُ وَ قَدْ أوَعَدَهُ اللّهُ أنَّهُ وارِدٌ جَهَنَّمَ.
«بحارالأنوار، ج 74، ص 80، ح 3»

رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: اي ابوذر، دنيا زندان مؤمن و بهشت كافران است، مؤمن هميشه محزون و غمگين مي باشد، چرا چنين نباشد و حال آن كه خداوند به او - در مقابل گناهان و خطاهايش - وعده مجازات و دخول جهنّم را داده است.

RE: حدیث روز - گمنام - ۶ بهمن ۱۳۹۱ ۰۴:۲۸ عصر

قال الإمام المهدي - عجّل الله تعالي فرجه الشّريف - : إنَّهُ لَيْسَ بَيْنَ اللهِ عَزَّ وَ جَلَّ وَ بَيْنَ أَحَد قَرابَةٌ، وَ مَنْ أنْكَرَني فَلَيْسَ مِنّي، وَ سَبيلُهُ سَبيلُ ابْنِ نُوح.
«بحارالأنوار، ج 50، ص 227»

امام زمان - عجّل الله تعالي فرجه الشّريف - فرمود: بين خداوند و هيچ يك از بندگانش، خويشاوندي وجود ندارد - و براي هركس به اندازه اعمال و نيّات او پاداش داده مي شود - هركس مرا انكار نمايد از (شيعيان و دوستان) ما نيست و سرنوشت او همچون فرزند حضرت نوح - عليه السلام - خواهد بود.

RE: حدیث روز - hamed - ۷ بهمن ۱۳۹۱ ۱۰:۰۸ صبح

امام هادى سلام الله علیه :

الغَضَبُ عَلى مَن لا تَمِلكُ عَجزٌ و عَلى مَن تَمِلكُ لَومٌ؛

خشم بر كسى كه اختيارش به دست تو نيست، ناتوانى، و بر آن كه اختيارش به دست تو است، مايه سرزنش است

موسوعة احادیث اهل البیت(ع): ح 12040

RE: حدیث روز - گمنام - ۸ بهمن ۱۳۹۱ ۰۹:۲۷ صبح

قال رَسُولُ اللّهِ - صلي الله عليه وآله - : حَسِّنُوا أخْلاقَكُمْ، وَ ألْطِفُوا جيرانَكُمْ، وَ أكْرِمُوا نِسائَكُمْ، تَدْخُلُوا الْجَنّةَ بِغَيْرِ حِساب.
«أعيان الشّيعة، ج 1، ص 301»

رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: رفتار و اخلاق خود را نيكو سازيد، نسبت به همسايگان با ملاطفت و محبّت برخورد نمائيد، زنان و همسران خود را گرامي داريد تا بدون حساب وارد بهشت گرديد.