تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
حدیث روز - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مذهبی (/forum-3.html)
+--- انجمن: حدیث (/forum-9.html)
+--- موضوع: حدیث روز (/thread-1479.html)

RE: حدیث روز - گمنام - ۱۰ آبان ۱۳۹۱ ۱۰:۰۶ صبح

قالَ النَّبِيُّ - صَلَّي اللهُ عَلَيْهِ وَ آلِه - : إنَّ اللهَ لَهُ الْحَمْدُ، عَرَضَ حُبَّ عَلِيٍّ وَ فاطِمَةَ، وَ ذُرّيَّتِهما عَلي الْبَرِيَّةِ فَمَنْ بادَرَ مِنْهُمْ بِالإجابَةِ جَعَلَ اللهُ مِنْهُمْ الرُّسُلَ، وَ مَنْ أجابَ بَعْدَ ذلِک جَعَلَ مِنْهُمْ الشِّيعَةَ وَ إنَّ اللهَ جَمَعَهُمْ فِي الْجَنَّةِ.

«احقاق الحق، ج 9، ص 191»

پيامبر اکرم - صلي الله عليه و آله - فرمود: خداوند که حمد وستايش براي اوست، دوستي علي و فاطمه و ذريه آن دو را بر همه انسان ها عرضه داشت، اول کساني که آن را پذيرفتند به عنوان رُسُل (رسولان) انتخاب شدند و پس از آنان کساني که آن را پذيرفته به عنوان «شيعه» برگزيده شدند و خداوند در بهشت همه آنان را جمع خواهد کرد.

RE: حدیث روز - hamed - ۱۱ آبان ۱۳۹۱ ۱۱:۳۸ صبح

امام هادى سلام الله علیه :

مَن هانَتْ عَلَيهِ نَفسُهُ فَلا تَأمَن شَرَّهُ؛

از شرّ كسى كه خودش را سبک شمارد، ايمن مباش

ميزان الحكمة: ح 6719

RE: حدیث روز - گمنام - ۱۲ آبان ۱۳۹۱ ۰۳:۲۵ عصر

قال رسول الله صلی‌الله‌علیه‌و‌آله: یوم غدیر خم افضل اعیاد امتی و هو الیوم الذی امرنی الله تعالی ذکره فیه بنصب اخی علی بن ابی طالب علما لامتی، یهتدون به من بعدی و هو الیوم الذی اکمل الله فیه الدین و اتم علی امتی فیه النعمة و رضی لهم الاسلام دینا.

(امالی صدوق: ۱۲۵)
رسول خدا صلی‌الله‌علیه‌و‌آله فرمود: روز غدیر خم برترین عیدهای امت من است و آن روزی است که خداوند بزرگ دستور داد; آن روز برادرم علی بن ابی طالب را به عنوان پرچمدار (و فرمانده) امتم منصوب کنم، تا بعد از من مردم توسط او هدایت شوند، و آن روزی است که خداوند در آن روز دین را تکمیل و نعمت را بر امت من تمام کرد و اسلام را به عنوان دین برای آنان پسندید.

RE: حدیث روز - هُدهُد صبا - ۱۲ آبان ۱۳۹۱ ۰۴:۱۱ عصر

[تصویر:  7398499-b.jpg]

RE: حدیث روز - گمنام - ۱۳ آبان ۱۳۹۱ ۰۵:۱۳ عصر

قالَت فاطمة ـ سلام الله عليها ـ : أحمَدوا اللهَ الذّي لعظَمَتِهِ و نورِهِ يَبْتَغي مَن في السَّمواتِ و الأرض إليهِ الوسيلةُ و نَحنُ وسيلَتُه في خَلقِهِ.
«شرح نهج البلاغه ابن ابي الحديد، ج 86، ص 211»

حضرت فاطمه زهراء ـ سلام الله عليها ـ فرمود: حمد كنيد پروردگار را كه عظمت و نورش ايجاب مي كند كه اهل آسمان ها و زمين ( براي قرب به او ) وسيله بجويند و ما (اهل بيت) وسيله او در ميان آفريدگانش هستيم.

RE: حدیث روز - گمنام - ۱۴ آبان ۱۳۹۱ ۰۲:۳۹ عصر

قال الإمام المهدي - عجّل الله تعالي فرجه الشّريف - : إنَّ الْجَنَّةَ لا حَمْلَ فيها لِلنِّساءِ وَ لا وِلادَةَ، فَإذَا اشْتَهي مُؤْمِنٌ وَلَداً خَلَقَهُ اللهُ عَزَّ وَ جَلَّ بِغَيرِ حَمْل وَ لا وِلادَة عَلَي الصُّورَةِ الَّتي يُريدُ كَما خَلَقَ آدَمَ - عليه السلام - عِبْرَةً.
«بحارالأنوار، ج 53، ص 163»

امام زمان - عجّل الله تعالي فرجه الشّريف - فرمود: همانا بهشت جايگاهي است كه در آن آبستن شدن و زايمان براي زنان نخواهد بود، پس هرگاه مؤمني آرزوي فرزند نمايد، خداوند متعال بدون جريان حمل و زايمان، فرزند دلخواهش را به او مي دهد همان طوري كه حضرت آدم - عليه السلام - را آفريد.

RE: حدیث روز - گمنام - ۱۶ آبان ۱۳۹۱ ۰۸:۱۱ صبح

قال الامام الصّادق - عليه السّلام - : بيتُ الغناء بيتٌ لا تُؤمَنُ فيه الفجيعةُ و لا تُجابُ فيه الدَّعوةُ و لا تَدخلُه الملائكة.

«دعائم الاسلام، ج 2، ص 280»

امام صادق - عليه السّلام - فرمود: خانه اي كه در آن غناء و ساز و آواز نواخته شود، از مصيبت ها و بلاهاي دردناك در امان نيست و دعا در آن خانه مستجاب نمي گردد و فرشتگان به آن خانه وارد نمي شوند.

RE: حدیث روز - گمنام - ۱۷ آبان ۱۳۹۱ ۰۷:۵۱ صبح

قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : يا عَلي خُلِقْتُ اَنَا و اَنْتَ مِنْ شَجرَةٍ فأَنَا اصلُها و اَنْتَ فَرعُهُا و الْحَسَنُ و الْحُسينُ أغصانُها.
«بحار الانوار، ج 37، ص 65»

رسول اكرم - صلي الله عليه و آله - فرمود: اي علي! من و تو از يك درخت آفريده شده ايم، پس من اصل آن درخت و تو فرع آن و حسن و حسين شاخه هاي آن هستند.

RE: حدیث روز - مریم گلی - ۱۷ آبان ۱۳۹۱ ۰۱:۱۰ عصر

پیامبر اکرم ص فرمودند:

اذا أحب الله عبدا حماه الدنيا كما يظل أحدكم يحمي سقيمه الماء .

وقتي خداوند بندهاي را دوست دارد ، دنيا را از او منع ميكند چنانكه شما مريض خويش را از نوشيدن آب منع ميكنيد .

كنز العمال ، ج 6 ، ص 471 ، ح 16595

RE: حدیث روز - hamed - ۱۸ آبان ۱۳۹۱ ۱۲:۵۹ عصر

امام رضا سلام الله علیه :

مَن اعتَبَرَ أبصَرَ وَمَن أبصَرَ فَهِمَ، ومَن فَهِمَ عَلِمَ

هر كه عبرت گيرد، بينا شود و هر كه بينا شود، فهميده گردد و هر كه فهميده شود، دانا گردد

میزان الحکمة ج13 ص313

مناسبتهاي روز:
روز ملى کیفیت