تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
حدیث روز - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مذهبی (/forum-3.html)
+--- انجمن: حدیث (/forum-9.html)
+--- موضوع: حدیث روز (/thread-1479.html)

RE: حدیث روز - mass night wolf - ۲۳ مرداد ۱۳۹۱ ۰۳:۰۸ عصر

امام صادق ـ علیه السّلام ـ فرمود:
«من اراد ان یدخله الله عزّوجلَّ فی رحمته و یسکنه جنَّته فلیحسن خلقه … و لیرحم الیتیم.»[۶]
کسی که بخواهد مشمول رحمت خداوند گردد و وارد بهشت شود… باید نسبت به یتیمان دلسوز و مهربان باشد.
ناراحتی کودکان یتیم چندان مهم است که پیامبر اکرم ـ صلّی الله علیه و آله و سلّم ـ می فرماید:
«… اذا بکی الیتیم وقعت دموعه فی کفَّ الرَّحمن و یقول تعالی: من ابکی هذا الیتیم الذی واریت والده فی التّراب من اسکته فله الجنَّه.»[۱۰]
… هرگاه کودک یتیمی گریه کند اشکهای او در کف پر مهر و محبّت خداوند رحمان می ریزد و خدای تعالی می فرماید: چه کسی این یتیمی که پدرش را از دست داده (و اکنون زیر خاک آرمیده) به گریه درآورده است؟ هر کس او را آرام کند بهشت از آن اوست (:پاداش او بهشت است).

RE: حدیث روز - hamed - ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۳ صبح

پيامبر اكرم صلی الله علیه وآله :

العَقلُ نورٌ فِي القَلبِ، يُفَرِّقُ بِهِ بَينَ الحَقِّ والباطِلِ.

عقل ، نورى است در دل كه دل به وسيله آن ، حق را از باطل جدا مى كند .

گزيده حكمت نامه پيامبر اعظم صلّي الله عليه و آله و سلّم، ح 2

RE: حدیث روز - مریم گلی - ۲۴ مرداد ۱۳۹۱ ۱۱:۳۸ صبح

Roseحضرت رسول اکرم <ص>:

اعْمَلْ بِفَرَائِضِ اللَّهِ تَكُنْ أَتْقَى النَّاسِ

بواجبات عمل كن تا پرهيزگارترين مردم باشى .

اصول کافی:ج3/ص129

RE: حدیث روز - hamed - ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۸:۳۰ صبح

امام على سلام الله علیه :

بِالعَدلِ تَتَضاعَفُ البَرَكاتُ؛

با عدالت، بركات افزون شود

دانش‌‌نامه قرآن و حدیث: ج 12, ص 368, ح 20

RE: حدیث روز - مریم گلی - ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۵۷ صبح

Roseامام علی علیه السلام:

نَبِّهْ بِالتَّفَكُّرِ قَلْبَكَ وَ جَافِ عَنِ اللَّيْلِ جَنْبَكَ وَ اتَّقِ اللَّهَ رَبَّكَ
با تفكر دل خود را بيدار ساز و در شب پهلو از بستر خواب بدور دار،

و از خداى پروردگارت پرواكن .
اصول کافی :ج3/ص91

RE: حدیث روز - mass night wolf - ۲۵ مرداد ۱۳۹۱ ۰۲:۴۳ عصر

امام باقر عليه السلام :
أربَعٌ مِن کُنُوز البِرّ: کِتمانُ الحاجَة وَ کِتمانُ الصَّدَقَةِ وَ کِتمانُ الوَجَع وَ کِتمانُ المصیبَةِ.
چهار چیز از گنجهای نیکوکاری است: پنهان داشتن حاجت، صدقه پنهانی، نهان داشتن درد و نهان داشتن مصیبت.

بحارالانوار ج75 ص175

حدیث روز - Entezar - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۱۲:۰۹ صبح

ثلاثة من مکارم الدنیا و الآخرة: أن تعفو عمّن ظلمک، و تصل من قطعک، و تحلم إذا جهل علیک.

سه چیز از بهترین ها در دنیا و آخرت است: عفو کنی آن را که به تو ظلم کرده و رفت و آمد کنی با کسی که با تو قطع رابطه کرده و حلم داشته باشی با کسی که جاهل است.

RE: حدیث روز - hamed - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۰۹:۰۰ صبح

امام على سلام الله علیه :

ذُو الشَّرَفِ لا تُبطِرُهُ مَنزِلَةٌ نالَها و إن عَظُمَت كَالجَبَلِ الَّذي لا تُزَعزِعُهُ الرِّياحُ وَالدَّنِيُّ يُبطِرُهُ أدنى مَنزِلَةٍ كَالكَلأَ الَّذي يُحرِّكُهُ مَرُّ النَّسيمِ؛

شرافت‏مند با مقامى كه بدان رسيده است فريفته نمى‏شود هرچند مقامش بزرگ باشد، مانند كوهى كه باد آن را نمى‏جنباند، و انسان فرومايه با اندک مقامى فريفته مى‏شود مانند علفى كه با عبور نسيم به حركت درمى‏آيد

ميزان الحكمة: ج5، ص516، ح 9448

RE: حدیث روز - مریم گلی - ۲۶ مرداد ۱۳۹۱ ۱۰:۰۵ صبح

Roseامام باقر علیه السلام:

لَا يَنْفَعُ مَعَ الشَّكِّ وَ الْجُحُودِ عَمَلٌ
با شك و انكار هيچ عملى سود ندارد.

اصول کافی:ج4/ص118

RE: حدیث روز - مریم گلی - ۲۷ مرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۴۷ صبح

Roseپیامبر اکرم صلوات الله علیه:

نِيَّةُ الْمُؤْمِنِ خَيْرٌ مِنْ عَمَلِهِ وَ نِيَّةُ الْكَافِرِ شَرٌّ مِنْ عَمَلِهِ وَ كُلُّ عَامِلٍ يَعْمَلُ عَلَى نِيَّتِهِ

نيت مؤ من بهتر بهتر از عمل اوست و نيت كافر بدتر از عملش باشد و هر كس طبق نيتش كار ميكند.
اصول کافی:ج3/ص133