تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید
اصل بزرگداشت شخصیت زن - نسخه قابل چاپ

+- تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید (http://forum.ghorany.com)
+-- انجمن: مشاوره و زنان (/forum-4.html)
+--- انجمن: حقوق زن در اسلام (/forum-17.html)
+--- موضوع: اصل بزرگداشت شخصیت زن (/thread-1206.html)

اصل بزرگداشت شخصیت زن - boshra - ۸ دي ۱۳۸۹ ۰۷:۲۱ عصر

در نقش همسری:

قرآن می فرماید:«و عاشروهن بالمعروف»: با آنها با نیکی رفتار و زندگی کنید. (سوره نساء، آیه 19 ) معروف همان چیزی است که متضمن هدایت عقل و حکم شرع و فضیلت و محاسن خلق نیکو و سنتهای حسنه در آداب است. در روایات نیز مردان به نیکی کردن و حسن معاشرات با همسرانشان سفارش شده اند.

پیامبر اسلام (ص) می فرمایند: «خیرکم، خیرکم لأهله و أنا خیر لأهلی» (وسایل الشیعه، ج 20، ص 171، ح 8) بهترین شما کسی است که برای خانواده خود بهترین باشد و من برای خانواده ام بهترینم.

پیامبر (ص): «اقربکم منی مجلسا یوم القیامة... خیرکم لاهله» (وسایل الشیعه، ج8، ص 507) نزدیکترین شما به جایگاه من در روز قیامت، کسانیند که با همسرانشان بهتر رفتار کنند.

در نقش مادری:

در مکتب انسان ساز اسلام بر احترام به پدر و مادر سفارش شده است. «و قضی ربک ألا تعبدوا إلا ایاه و بالوالدین إحسانا....»: و پروردگارت فرمان داده: جز او را نپرستید! و به پدر و مادر نیكى كنید! هر گاه یكى از آن دو، یا هر دوى آنها، نزد تو به سن پیرى رسند، كمترین اهانتى به آنها روا مدار! و بر آنها فریاد مزن! و گفتار لطیف و سنجیده و بزرگوارانه به آنها بگو (سوره اسری، آیه 23) «و وصینا الانسان بوالدیه...»: و ما به انسان درباره پدر و مادرش سفارش كردیم مادرش او را با ناتوانى روى ناتوانى حمل كرد (به هنگام باردارى هر روز رنج و ناراحتى تازه‏اى را متحم ل مى‏شد)، و دوران شیرخوارگى او در دو سال پایان مى‏یابد (آرى به او توصیه كردم) كه براى من و براى پدر و مادرت شكر بجا آور كه بازگشت (همه شما) به سوى من است‏ (سوره لقمان، آیه 14)اما در مورد مادر و احترام نسبت به او بیشتر سفارش شده است.«الجنة تحت اقدام الامهات») (مستدرک الوسائل، ج 15 ص 180) بهشت زیر پای مادران است.

در نقش فرزندی:

تا قبل از ظهور اسلام به علت وجود عقاید جاهلی که بین مردم رواج داشت، فرزند دختر را ننگ و حقیر می شمردند. اما اسلام به دختر ارج نهاد و شخصیت و کرامت انسانی او را احیا کرد. پیامبر (ص) دست دخترشان را می بوسیدند و به ایشان احترام می گذاشتند.

«وقتی به پیامبر (ص) خبر دادند خداوند دختری به او عطا کرده نگاه حضرت به صورت اصحابش افتاد، آثار ناخشنودی را در چهره آنان ملاحظه کرد، سپس فرمود: این چه حالتی است که در شما می بینم؟ خداوند گلی به من داده ؛ آن را می بویم و روزیش با خداست.» (وسائل الشیعه، ج 21، ص 365)

امام صادق (ع): «البنات حسنات و البنون نعمة و الحسنات یثاب علیها و النعمة یسأل عنها»: دختران خوبیها هستند و پسران نعمت، به خوبیها پاداش داده می شود و از نعمت سوال می شود (وسائل الشیعه، ج 15، ص 10323).

RE: اصل بزرگداشت شخصیت زن - بی همتا - ۹ دي ۱۳۸۹ ۱۱:۰۲ عصر

سلام
زن این همه از نظر اسلام ارزش داره ما هم تو جامعه اسلامی هستیم پس چرا عمل نمیکنیم

RE: اصل بزرگداشت شخصیت زن - هُدهُد صبا - ۹ مرداد ۱۳۹۲ ۱۱:۳۷ صبح

خب من فكر كنم جامعه اسلاميه

اما هنوز در كل جامعه فرهنگمون اسلامي و ديني و قرآني نشده و بايد در اين زمينه كار كرد Smile

اصل بزرگداشت شخصیت زن - Entezar - ۲۸ آبان ۱۳۹۳ ۰۸:۵۹ عصر

☜کسـی که ایستـــاده را "قائــم "مــی گوینـد
و کسی که دیگری را مــی ایستانــد "قــــوّام"

حالا بخـوان :
◆Ⅱ« الـرِّجَــالُ قَـوَّامُـونَ عَـلَی النِّــسَاءِ »Ⅱ◆

✧*مـردت کــه مَــ♥ـــرد بـــاشد، مـــی ایستــــاندت *✧

RE: اصل بزرگداشت شخصیت زن - آشنای غریب - ۱۳ دي ۱۳۹۳ ۱۰:۲۰ صبح

ﺗﻮ ﺭﺍ "زن " ﻣﯽﻧﺎﻣﻨﺪ ... !!!
ﻣﻀﻤﻮﻧﯽ ﮐﻪ ﺟﺬﺍﺑﯿﺘﺶ ﻧﻔﺲ ﮔﯿﺮ ﺍست ... !! ﺩﻧﯿﺎﯼ زنانه ی ﺗﻮ ، ﻧﻪ ﺑﺎ ﺷﻤﻊ ﻭ ﻋﺮﻭﺳﮏ ﻣﻌﻨﺎ ﭘﯿﺪﺍ ﻣﯽﮐﻨﺪ ﻭ ﻧﻪ ﺑﺎ ﺍﺷﮏ ﻭ ﺍﻓﺴﻮﻥ ... !!!
ﺍﻣﺎ ﺗﻤﺎﻡ ﺍﯾﻦﻫﺎ ﺭﺍ ﻫﻢ ﺩﺭ ﺑﺮ ﻣﯽﮔﯿﺮﺩ ... !!!
ﺗﻮ ﻧﻪ ﺿﻌﯿﻔﯽ ﻭ ﻧﻪ ﻧﺎﺗﻮﺍﻥ ، ﭼﺮﺍ ﮐﻪ ﺁﻓﺮﯾﺪﮔﺎﺭﺕ ﺗﻮ ﺭﺍ ﺑﺪﻭﻥ ﺧﺸﻮﻧﺖ ﻭ ﺯﻭﺭ ﺑﺎﺯﻭ ﻣﯽﭘﺴﻨﺪﺩ ... !!!
ﺍﺷﮏ ﺭﯾﺨﺘﻦ ﻗﺪﺭﺕ ﺗﻮ ﻧﯿﺴﺖ ، ﻗﺪﺭﺕ ﺭﻭﺡ ﺗﻮﺳﺖ ... !!!
ﺍﺷﮏ ﻧﻤﯽﺭﯾﺰﯼ ﺗﺎ ﺗﻮﺟﻬﯽ ﺭﺍ ﺑﻪ ﺧﻮﺍﺳﺘﻪﺍﺕ ﺟﻠﺐ ﮐﻨﯽ ... !!!
ﺑﺎ ﺍﺷﮏ،ﺭﻭﺣﺖ ﺭﺍ ﺟﻼ ﻣﯽ ﺩﻫﯽ ... !!!
ﺧﺎنه ﺑﯽ ﺗﻮ ﺳﺮﺩﻭﺳﺎﮐﺖ ﺍﺳﺖ ،ﭼﺮﺍ ﮐﻪ ﺷﻮﺭﻭﻫﯿﺠﺎﻥ ﺯﻧﺪﮔﯽ ، ﺑﺎﺻﺪﺍﯼ ﺑﻠﻨﺪ ﺣﺮﻑ ﺯﺩﻥ ﻭ ﻣﻮﺳﯿﻘﯽ ﮔﻮﺵ ﺩﺍﺩﻥ ﻧﯿﺴﺖ ... !!!
ﺯﻧﺪﮔﯽ ﺗﺮﻧﻢ ﻻﻻﯾﯽِ ﺁﺭﺍﻣﺶ ﺑﺨﺸﯽ ﺭﺍ ﻣﯽﻃﻠﺒﺪ ﮐﻪ ﺧﺪﺍ ﺩﺭ ﺟﺎﺩﻭﯼ ﺻﺪﺍﯼ ﺗﻮ ﻧﻬﻔﺘﻪ ﺍﺳﺖ ... !!!
ﺗﻮ ﺗﻨﻬﺎ ﺑﺎ ﺍﺯﺩﻭﺍﺝ ﮐﺮﺩﻥ ﻭ ﻣﺎﺩﺭ ﺷﺪﻥ ﻧﯿﺴﺖ ﮐﻪ ﻣﻌﻨﺎ ﻣﯽﮔﯿﺮﯼ ... !!!
ﺗﻮ ﺑﻪ ﺗﻨﻬﺎﯾﯽ ﻣﻌﻨﺎ ﺩﺍﺭﯼ، ﻣﻌﻨﺎﯼ ﻋﻤﯿﻘﯽ ﮐﻪ ﺩﺭ
ﻭﺍﮊﻩ ی " زن ﺑﻮﺩﻥ " ﺍﺳﺖ ... !!!
ﺍﮔﺮ ﻓﺮﻫﻨﮓ ﻏﻠﻂ ﻭ ﮐﻮﺗﺎﻩ ﻧﻈﺮﯼ ، ﺗﻮ ﺭﺍ ﺿﻌﯿﻔﻪ ﺑﺨﻮﺍﻧﺪ٬ ﺑﺎﺯﻫﻢ ﻗﻮﯼﺗﺮﺍﺯ ﻗﺒﻞ ،ﺍﺯ ﭘﺸﺖ ﻫﻤﯿﻦ ﻭﺍﮊﻩ ﺳﺮﺑﻠﻨﺪ ﻣﯽﮐﻨﯽ ﻭ ﻟﺒﺨﻨﺪ ﻣﯽﺯﻧﯽ ... !!!
ﭼﺮﺍ ﮐﻪ ﺧﺪﺍﻭﻧﺪ ، ﺗﻮ ﺭﺍ " زن" ﺁﻓﺮﯾﺪﻩ ﺍﺳﺖ ... !!!
ﻭ ﻫﻤﯿﻦ ﺑﺮﺍﯼ ﺗﻮ ﮐﺎﻓﯿﺴﺖ ...
★به افتخار همه ی خانوما ومادرهای گل★

RE: اصل بزرگداشت شخصیت زن - saghimeshkat - ۱۴ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۱۱ عصر

کاش الانم به این چیز ها توجه می کردند و به زن اهمیت می دادند . Sad

RE: اصل بزرگداشت شخصیت زن - هُدهُد صبا - ۱۶ بهمن ۱۳۹۵ ۱۲:۴۸ عصر

سلام یار قرآنی جدید
ضمن خوشامدگویی

الحمدلله هنوز هم هستن زنان و مردان دین داری که به توصیه قرآن عمل می کنند و
جایگاه ها را احترام و اکرام میکنند Smile