تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: بخش هایی از زندگانی حضرت زهرا س
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
صفحه‌ها: 1 2
فرارسیدن ایام سوگواری شهیده ولايت حضرت فاطمه (سلام الله علیها) را به صاحب الزمان، مهدی موعود علیه السّلام و تمامی دوستدارانش تسلیت عرض می نمایم.

به خدا مادر من غرق به خون بود ولی دست ز دامان ولایت نکشید

ان شاالله به خواست خدا و با عنایت امام زمان علیه السّلام و به مناسبت ایام فاطمی قصد دارم از زندگی نامه و احادیث مربوط به فاطمه زهرا سلام الله علیها استفاده کنم تا بیشتر با زندگانی این شهیده در راه ولایت آشنا بشیم

اللّهم صلّ علی محمّد و اهل بیته و صلّ علی البتول الطاهره الصدیقه المعصومة التقیة الرضیة المرضیة الزکیة الرشیدة المظلومة المقهورة، المغصوب حقُّها، و الممنوع ارثها، المکسور ضلها، المظلم بَعلها، المقتولِ ولدُها فاطمة.
فاطمه علیها السّلام

لقب های معرف : زهرا، صدیقه، طاهره، راضیه، مرضیه، انسیه، بتول، زهره، حوریّه، محدّثه...

کنیه: ام الحسنین، ام ابیها و ام الائمه.

پدر و مادر: محمّد رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم، خدیجه کبری علیها السّلام.

وقت و محل تولّد: در آستانه طلوع فجر روز جمعه 20 جمادی الثانی سال پنجم بعثت، در مکّه متولد شد.

وقت هجرت و وقت ازدواج: در سن هشت سالگی همراه علی علیه السّلام به مدینه مهاجرت کرد و در سال دوم هجرت، در آغاز ماه ذی الحجۀ با علی علیه السّلام ازدواج نمود و دارای پنج فرزند به نامهای حسن علیه السّلام، حسین علیه السّلام، زینب علیها السّلام، ام کلثوم علیها السّلام، محسن علیه السّلام می باشد.

وقت ومحل شهادت: بین نماز مغرب و عشاء در 15یا13 جمادی الاولی یا سوم جمادی الثانی سال 11 هجری، در سن 18 سالگی در مدینه به شهادت رسید.

مرقد: مرقد شریف آن بانوی با عظمت در یکی از سه محل کنار قبر پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم، در قبرستان بقیع، و بین منبر و قبر پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم در مسجد النبی صلی الله علیه و اله و سلم زیارت می شود.

ــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــــ​ـــــــــــــ
داستانها بر گرفته شده ازکتاب قصص الفاطمیّه ، مولف: قاسم میر خلف زاده
اللّهم صلّ علی محمّد و اهل بیته و صلّ علی البتول الطاهره الصدیقه المعصومة التقیة الرضیة المرضیة الزکیة الرشیدة المظلومة المقهورة، المغصوب حقُّها، و الممنوع ارثها، المکسور ضلها، المظلم بَعلها، المقتولِ ولدُها فاطمة.

همان فاطمه ای که در کمالات نفسانیه و تَخَلُّق به اخلاق سبحانیه و تادّب به آداب ربانیه مانند پدر بزرگوارش خاتم الانبیاء صلی الله علیه و اله و سلم و شوهر عالی مقدارش علی مرتضی علیه السّلام و دارای مقام ولایت کلیّه است و غیر از پدر و شوهر خود افضل از تمام انبیاء و رُسل و هادیان سُبل می باشد و هیچ گونه شبهه ای در شرافت و علوّ رُتبت و سُّمُو مکانت و علم و فضلیت و عظمت و شخصیت مخدّره دو عالم صدیقه کبری فاطمه زهرا علیها السّلام نیست و همین بس که ذریه و خاندان پیغمبر صلی الله علیه و اله و سلم تنها بوسیله آن مخدره به پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم مربوط می شوند و برکاتی که خداوند به توسط او به عالمیان فرستاده .

او ستمدیده و مقهوری است که حقش را غصب کردند واز ارثش بازداشتند و پهلویش را شکستند و به شوهرش ستم کردند و فرزندانش را به شهادت رساندند، فاطمه ای که مادر یازده ماه تابان و ستارگان درخشان است که پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم فرمود: خشنودی خدا با خشنودی او، خشم خدا با خشم اوست و هرکس او را دوست دارد پیغمبر خدا صلی الله علیه وآله و سلم را دوست داشته و هر کس او را بیازارد پیغبر خدا صلی الله علیه و آله و سلم را آزرده است.

رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم فرمود: خداوند در پیغمبران بوی بهِ بهشتی قرار داده و در حوالعین بوی گل یاس بهشتی و در ملائکه بوی گل سرخ بهشتی و در دخترم زهرا علیها السّلام هر سه بو را جمع فرموده.
حضرت می فرموند: دوستی زهرا علیها السّلام در صد جای خطرناک بدرد می خورد که آسانترین این صد موضع، مرگ و قبر و صراط و میزان و آنچه پیامبران از فضیلتها را داشته اند زهرا علیها السّلام همه را به تنهایی داشته است.
آنچه خوبان همه دارند تو تنها داری

امیدوارم همۀ ما از شفاعت آن بانوی بی همتای جهان بهره مند شویم و با الگو قرار دادن آن به سعادت دو جهان نائل شویم
حدیث مفاخره علی علیه السّلام و فاطمه علیها السّلام

روایت شد که امام علی علیه السّلام روزی با همسر خود حضرت فاطمه علیها السّلام در مکانی خرما می خوردند که بین ایشان سخنی به میام آمد، علی علیه السّلام فرمودند: ای فاطمه علیها السّلام پیغمبر صلی الله علیه و آله و سلم مرا بیشتر دوست دارد.
فاطمه علیها السّلام فرمودند: عجب است که پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم شما را بیشتر از من دوست می دارد و حال آنکه من میوۀ دل او عضوی از اعضای او هستم و فرزندی غیر از من ندارد.
علی علیه السّلام فرمود: ای فاطمه علیها السّلام اگر سخن مرا تصدیق نمی کنی بیا با هم نزد پدرت محمّد صلی الله علیه و آله وسلم برویم .
هر دو بزرگوار نزد پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم رفتند و حضرت فاطمه علیها السّلام در سخن گفتن پیشی گرفت و فرمود:
ای رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم کدام یک از ما را بیشتر دوست داری مرا، یا علی را؟
حضرت فرموند: تو محبوب تری نزد من و علی عزیزتر است از تو.
علی علیه السّلام فرمود: آیا به شما نگفتم.
علی علیه السّلام فرمود: من فرزند آن زن با تقوا هستم.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر خدیجه ی کبری.
علی علیه السّلام فرمود: منم فرزند صفا.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر سدرة المنتهی .
علی علیه السّلام فرمود: منم فخر کننده به پرچم داری .
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر کسیکه به مقام قرب پروردگار به قدر دُو کمال نزدیک است .
علی علیه السّلام فرمود: منم فرزند زنهای با عفّت .
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر زنهای شایسته.
علی علیه السّلام فرمود: منم کسیکه جبرئیل خدمتگزار من است .
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم آنکه راحیل در آسمان خطبه ازدواج مرا خواند و دسته دسته فرشتگان خدمتگزار من بودند .
علی علیه السّلام فرمود: منم صالح مؤمنین .
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر خاتم پیغمبران.
علی علیه السّلام فرمود: منم شیر غرّندۀ درّنده در جنگها.
فاطمه علیه السّلام فرمود: منم دختر کسی که خدا به سبب او گناهان را می آمرزد.
علی علیه السّلام فرمود: من اختیار کردۀ خدای بخشنده ام.
فاطمه علیها السّلام فرمود: من اختیار کرده شدۀ زنانم.
علی علیه السّلام فرمود: من کسی هستم که خدا نام مرا از نام خود شکافته، اوست عالی و منم علی .
فاطمه علیها السّلام فرمود: من نیز چینیم ، اوست فاطر و منم فاطمه.
علی علیه السّلام فرمود: منم حیات عارفان.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم کشتی نجات راغبان.
علی علیه السّلام فرمود: منم حامیم های قرآن .
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر طاسین های قرآن.
علی علیه السّلام فرمود: منم آن نسیمی که خدا آنرا حفظ نمود.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم آن کسی که نهرهای شراب طهور و عسل در بهشت از من است .
علی علیه السّلام فرمود: علم من علم پیغمبران است.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر آقای همه پیغمبران از اولین و آخرین.
علی علیه السّلام فرمود: من پس از پیغمبر بهترین همۀ خلقم.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم آن نیکوی نیکوکارنیکی کننده.
آنگاه پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم به فاطمه علیها السّلام فرمود: که با علی سخن مگوی که او صاحب دلیل و برهان است.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم دختر کسی که قرآن بر او نازل شده.
پیغمبر صلی الله علیه و اله و سلم فرمود: او یعنی علی علیه السّلام صاحب شفاعت است در روز قیامت.
فاطمه علیها السّلام فرمود: منم خاتون روز قیامت.
پس فاطمه علیها السّلام فرمود: ای رسول خدا از پسرعمویت علی حمایت مکن مرا با او واگذار.
علی علیه السّلام فرمود: ای فاطمه من از محمّد صلی الله علیه و اله و سلم به منزلۀ بندهای مفاصل او و اختیار شدۀ اویم.
فاطمه علیها السّلام فرمود: من گوشت و خون اویم.
علی علیه السّلام فرمود: منم ولیّ رستگاری.
فاطمه علیها السّلام فرمود: من سبب آرامش و سکونم.
علی علیه السّلام فرمود: من روشنی دهندۀ مردمانم.
فاطمه علیها السّلام فرمود: من فاطمۀ زهرایم.
پس پیامبر صلی الله علیه و اله وسلم فرمود: ای فاطمه علیها السّلام برخیز و پسر عمویت را ببوس، اینک جبرئیل و میکائیل و اسرافیل و عزرائیل با چهار هزار فرشته از علی علیه السّلام حمایت می کنند و با علی علیه السّلام هستند و این برادر من راحیل است با روائیل و چهار هزار فرشته نگاه می کنند.
راوی گفت : پس فاطمه علیها السّلام برخواست و در مقابل پیغمبر سر علی ابن ابی طالب را بوسید و رفت .1

مضمون چهل حرای خلوت *** معصوم نخست در شهادت

شولای پیمبریت اگر نیست *** پس جلوۀ وحی خانه است چیست؟

مشغول تو حق به مدح خوانی *** جبرئیل امین به سایبانی

اوصاف تو را چگونه خوانم؟ *** من اَلْکَنم این نمی توانم

هر چند که نی شکر بریزد *** در مدح تو کلک، پر بریزد

ای نور خدای، نور عینت *** شور از تو و شیوه از حسینت

وقتی که نفاق آتش افروخت *** از خانه در و تو را جگر سوخت

بین تو و درچه گفتگو بود؟ *** چشمان علی دگر نیاسود.2

روایت دوم

آدم گفت: این دختر کیست که نور روی او همۀ بهشت را روشن کرده

از امام حسن عسکری علیه السّلام روایت شده چون خداوند آدم و حوّا را در بهشت خود آفرید به خود بالیدند و افتخار کردند.
حضرت آدم به حضرت حوّا فرمود: خداوند آفریده ای نیکوتر از ما نیافریده.
خدا به جبرئیل علیه السّلام وحی نمود که دو بنده مرا در فردوس اعلی بیاور، چون داخل فردوس شدند دختری را بالای فرشی از فرشهای بهشت دیدند که بر سر او تاجی از نور و در دو گوش او دو گوشواره است از نور که نور آنها همه بهشت را از خوش روئی او روشن کرده است.
آدم علیه السّلام گفت: ای حبیب من جبرئیل! این دختر کیست که نور روی او همه بهشت را روشن کرده.
جبرئیل فرمود: این فاطمه دختر محمّد صلی الله علیه و اله و سلم است که از فرزندان تو می باشد.
آدم علیه السّلام گفت: این تاجی که بر سر اوست چیست؟
جبرئیل فرمود: شوهر او علی بن ابی طالب است.
آدم گفت: این دو گوشواره ایکه در دو گوش اوست چیست؟
جبرئیل فرمود: دو فرزندش حسن و حسین علیهما السّلام.
آدم فرمود: ای جبرئیل آیا قبل از من آفریده شدند؟
جبرئیل فرمود: ایشان در علم مشکل خدا موجود بوده اند پیش از اینکه تو آفریده شوی.1

+++++++++++++++++++++++++++++++++++++
فضل زهرا را بشر کی می توان احصاء کند
قطره را قدرت نباشد وصف از دریا کند
گر قلم گردد همه اشجار و دریاها مداد
در خدا ارض و سماء را دفتر انشاء کند
در نوشتن جن و انس و حاملین عرش و فرش
عجزند الّا که حق توصیف از زهرا کند.

فاطمه ای معنی آیات نور*** فاطمه ای مظهر حی غفور
ای بلقب طاهرۀ روزگار *** قلب نبی را ز تو، وَجد و سرور
ای شده از بهر محبّان تو *** مدح سرائی تو خیرالامور
کس نتوان دم ز ثنایت زند *** عقل ز اوصاف تو دارد قصور
راه به قصر شرف حضرتت *** می نتوان برد ز فهم و شعور
محو ز دلها نکند نام تو*** گردش ایام و گذشت دهور
کلید ابواب شفاعت توئی *** بامر حق در صف یوم نشور.2

__________________________________________________ _
1-جنة العاصمه: ص78و73
2-صبی.
قلب فاطمه علیها السّلام آرام گرفت

در کتاب النصوص آمده: ابوذر غفاری گفت: آنگاه رسول خدا صلی الله علیه وآله و سلم در بستر رحلت بود، به محضرش رفتم، فرمود: ای ابوذر! دخترم فاطمه علیها السّلام را نزد من بیاور، برخواستم و به حضور فاطمه علیها السّلام رفتم و پیام پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم را به او ابلاغ کردم.

چادرش را بر سرگرفت و بیرون آمد و به محضر رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم رسید، هنگامی که چشمش به رسول خدا صلی الله علیه و اله وسلم افتاد، خود را به روی آن حضرت افکند، سپس فرمود، ای فاطمه پدرت به قربانت گریه نکن، تو نخستین فردی هستی که به من می پیوندی در حالی که حقّت را غصب می کنند و به تو ظلم می نمایند، به زودی بعد از من خارهای نفاق آشکار می گردد و پوشش دین را پاره کند، تو نخستین کسی هستی که در کنار حوض کوثر بر من وارد می گردی و من از آب آن حوض به شیعیان و دوستان تو می آشامانم و دشمنان تو را از نوشیدن آن آب، منع می کنم.

فاطمه علیها السّلام عرض کرد: اگر تو را در کنار حوض ملاقات نکنم در کجا ملاقات نمایم؟

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: در کنار میزان و ترازوی اعمال.

فاطمه علیها السّلام عرض کرد: اگر در کنار میزان با تو ملاقات نکنم در کجا ملاقات نمایم؟

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمود: در کنار پل صراط و من در آنجا می گویم

خدایا شیعۀ علی علیه السّلام را به سلامت بدار.

ابوذر گوید: در این هنگام قلب فاطمه علیها السّلام آرام گرفت، سپس رسول خدا صلی الله علیه و آله و سلم به من توجه کرد و فرمود:

(( فاطمه علیها السّلام پاره تن من است، پس کسی که او را بیازارد مرا آزرده است.))1
تــــــو کوثـــــر رحمت خدایی زهرا
تذهیب ســــریر، هل اتــــــایی زهرا

هم بضعۀ احمدی و هم عصمت حق
هـــــــم درّه تـــــــاج اِنــــّمائی زهرا

1- سیمای پر فروغ محمّد صلی الله علیه و آله و سلم ترجمه کتاب کُحل بصر: ص300
بسم الله الرحمن الرحیم

امام جواد علیه السّلام بیان مصائب مادرش فاطمه سلام الله علیها

در کتاب (دلائل الامامه) طبری از زکریا ابن آدم نقل شده که گفت: من در محضر امام

رضا علیه السّلام بودم ناگاه حضرت جواد علیه السّلام فرزند آن حضرت را به حضورش

آوردند، او در آن وقت کمتر از چهار سال داشت، وقتی که وارد شد، دستش را بر

زمین زد و سرش را به طرف آسمان بلند کرد، و مدّت طولانی در فکر فرو رفت.

امام رضا علیه السّلام به فرزندش فرمود: قربانت گردم، چرا در فکر طولانی فرو رفته

ای ؟

امام جواد علیه السّلام در پاسخ گفت:

به خاطر آن مصائبی که بر مادرم فاطمه علیها السّلام وارد شده سوگند به خدا، آن دو را از قبر بیرون می آورم، سپس با آتش آنها را می سوزانم، سپس خاکسترشان را در دریا پراکنده می نمایم.

حضرت رضا علیه السّلام فرزندش را نزدیک خود خواند، و بین دو چشم او را بوسید و فرمود:

پدرم و مادرم به فدایت، تو شاسته این امامت هستی. 1

به خدا می زنم آتش تن آن کافر را
می کنم شاد دل غمزدۀ مادر را

زنم آتش تن آنرا که زد آتش آن روز
مهبط وحی در خانۀ پیغمبر را

حیف عدو قدر تو نشناختی
سوی حریمت شرر انداختی

آتشی از کینه بر افروختی
مهبط جبرئیل امین سوختی

پهلوی زهرای مطهر شکست
حبل ستم گردن حیدر ببست

ولوله در عالم بالا گرفت
میان کوچه راه زهرا گرفت

لرزه بیفتاد به عرش برین
فاطمه گردید چه نقش زمین

1-بیت الاحزان : ص156
اسمش در آسمانها منصوره است

پیامبر صلی الله علیه و آله وسلم فرمودند:

ای اصحاب من! آیا می دانید فاطمه علیها السّلام از چه خلق شده است ؟

عرضه داشتند: خدا و پیامبرش بر این مطلب آگاهترند.

پیامبر صلی الله علیه و آله و سلم فرمودند: فاطمه علیها السّلام فرشته انسانی است که تنها انسان نیست( مردم از سخن پیامبر صلی الله علیه و اله و سلم چیزی نفهمیدند)
عرض داشتند: این مطلب برایمان مشکل شد، می فرمائید فرشته است و انسان، این چگونه ممکن است؟

پیامبر فرمودند: جبرئیل یک سیب از بهشت برایم هدیه آورد و سپس گفت: ای محمد صلی الله علیه و آله و سلم این سیب را میل نمائید.

گفتم: ای دوست من! این سیب هدیه خداوند است، چگونه آن را بخورم؟ گفت: شما امر شده اید که این سیب را بخورید، پس آن را شکافتم، ناگهان نوری از آن درخشید، از آن نور در هراس شدم.

گفت: بخور، این نور، نور فاطمۀ منصوره است.

گفتم منصوره کیست؟

گفت: دختر شما خواهد بود که اسمش در آسمانها منصوره است و در زمین فاطمه.

سوال کردم: چرا در آسمانها و زمین به او منصوره و فاطمه می گویند.

گفت: در زمین فاطمه است، زیرا شیعیان او، از آتش جهنم به دور شده اند و از دشمنان حبّ او و دوستی او را گرفته اند. و در آسمان او را منصوره گویند به خاطر سخنی که خداوند در آیه (و یومئذ یفرح المؤمنون بنصرالله)1،

یعنی یاری رسانیدن فاطمه زهرا علیها السّلام به یاران و دوستان خود.2

ای قبله مقبلان عالم **** ای روح جهان و جان عالم

ای علّت خلقت خلایق **** معلول تو انس و جان عالم

ای سرّ حدیث کنت کنزاً **** از ظاهر و از نهان عالم

مقصود خدا مگر تو بودی **** از خلقت مردمان عالم

ای جسته بقرب تو تقرّب **** سرخیل مقرّبان عالم

--------------------------------------------------------------------------------

1- سوره روم: آیه 4.
2- بحارالانوار: ج43، ص18 از کتاب تفسیر فرات ابراهیم: شماره 17.
جرعه ای از کوثر:ص229
به یاد محشر افتادم

علی علیه السّلام می فرماید: روزی رسول خدا صلی الله علیه و اله و سلم بر

فاطمه علیها السّلام وارد شد در حالی که فاطمه علیها السّلام اندوهگین بود،

پس فرمود: دختر من چه چیز تو را اندوهگین کرده ؟

عرضه داشت: ای پدر بیاد محشر افتادم که مردم در روز قیامت برهنه می ایستند.

حضرت فرمودند: دخترم ((آن روز)) روز بزرگی است ولیکن جبرئیل از جانب خدا مرا

خبر داد که اول کسی که زمین را می شکافد در روز قیامت من هستم پس از من

ابراهیم علیه السّلام و پس از او شوهر تو علی ابن ابی طالب است آنگاه خداوند

جبرئیل را به سوی تو می فرستد با هفتاد هزار ملک و هفت قبّۀ نور بر سر قبر تو

نصب خواهد کرد، بعد از آن اسرافیل با سه حلّه نور بر سر قبر توقف می کند و تو را

صدا و ندا می کند که ای فاطمه دختر محمّد صلی الله علیه و آله وسلم به سوی

محشر برخیز، پس تو در کمال ایمنی در حالی که بدنت پوشیده باشد بر می خیزی و

حلّه ها را اسرافیل به تو می دهد و تو آنها را می پوشی.1

فاطمه دخت نبی فخر بشر

آنکه خواند(امّ ابیهاش) پدر

آسمان شرف و بحر سخا

روشنی بخش دل پیغمبر

آیت جلوه حق یار علی

شافع شیعه به روز محشر

--------------------------------------------------------------------------------

۱-جنة العاصمه آیت الله میرجهانی ص۱۶۱
صفحه‌ها: 1 2
لینک مرجع