تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: شرط امام زمان(عج)برای منتظران ظهور
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
شرايط بيعت ياران خاص با امام زمان(عج)

حضرت اميرالمؤمنين(ع) در خطبه معروف به «خطبه البيان» كه در بصره ايراد فرمودند، در بيان علائم و نشانه هاي ظهور امام زمان(عج) و نيز وقايع هنگام و بعد از ظهور آن حضرت، مطالبي فرمود كه در بخشي از آن آمده است:

پس از آن كه حضرت صاحب الزمان(عج) در ابتداي ظهور، ياران خاص خويش، يعني همان 313 نفر را مورد آزمايش قرار مي دهد و آنان را در طلب آن حضرت از مكه به مدينه، سه بار رفت و آمد مي كنند، آن بزرگوار بين صفا و مروه بر آنان ظاهر مي شود و خطاب به آنان مي فرمايند: «اني لست قاصعاً امراً حتي تبايعوني علي ثلاثه خصله تلزمكم لاتغيرون منها شيئاً و لكم علي ثمان خصال فقالوا: سمعنا و اطعنا فاذكر لنا ما انت ذاكره، يا ابن رسول الله!»؛

«هيچ برنامه روشني براي شما ارائه نمي دهم، مگر اين كه با من هم پيمان شويد كه سي خصلت را همواره مراعات كنيد و هرگز هيچ يك از آنها را تغيير ندهيد و رها نكنيد، در برابر پيماني كه شما با من مي بنديد، من هم با شما پيمان مي بندم، هشت خصلت را همواره مدنظر داشته باشم.»

آنان عرض مي كنند: ما گوش به فرمان و مطيع هستيم، اي پسر پيامبر خدا! هر شرطي كه مي خواهي مطرح فرما، پس از آن كه ياران اعلان آمادگي كردند، حضرت صاحب الزمان(عج)، به طرف كوه صفا حركت مي كند و آنان نيز همراه آن حضرت حركت مي كنند، در آنجا امام زمان(عج) خطاب به آنان مي فرمايد: «اما آن سي نكته اي كه بايد منشور هم پيماني شما با من باشد، مواردي است كه در ذيل مي آيد:
1- هرگز از اطاعت من سرپيچي نكنيد و از هيچ يك از اصول توافقات عقب نشيني نكنيد.
2- هرگز دست به دزدي نزنيد.
3- هرگز به زناكاري آلوده نگرديد.
4-هرگز فعل حرام انجام ندهيد.
5- هرگز به فحشا و فساد گرايش نداشته باشيد.
6- به ناحق هيچ كس را نزنيد.
7- به زراندوزي و جمع كردن طلا مبادرت نكنيد.
8- به جمع كردن نقره مشغول نشويد.
9- گندم را احتكار نكنيد.
10- هرگز جو را احتكار نكنيد.
11- هيچ مسجدي را خراب نكنيد.
12- هرگز شهادت باطل ندهيد.
13- هرگز از مؤمنين بدگويي نكنيد.
14- هرگز ربا نخوريد.
15- در سختي ها بردبار باشيد.
16- بر هيچ خداپرستي لعنت نفرستيد.
17- هرگز شراب نخوريد.
18- هرگز لباس زربافت (بافته شده از تار و پود طلا) نپوشيد.
19- هرگز پارچه ابريشمي را به روي خود نيندازند.
20- لباسي كه از ديباج «پارچه ابريشمي رنگ شده» دوخته شده است را نپوشيد.
21- دشمن شكست خورده در حال فرار را تعقيب نكنيد و نكشيد.
22- هيچ خون ناحقي را نريزيد.
23- با هيچ مسلماني به حيله و نيرنگ برخورد نكنيد.
24- حتي بر كفار هم تجاوز و ستم نكنيد.
25- با منافقان به تجاوز و ستم برخورد نكنيد.
26- هرگز لباس دوخته شده از ابريشم بر تن نكنيد.
27- در زندگي ساده زيست باشيد و خاك، فرش زندگي شما باشد.
28- از فساد و فحشا همواره بيزاري بجوييد.
29- امر به معروف را سرلوحه زندگي خويش قرار دهيد.
30- همواره نهي از منكر كنيد.
هرگاه شما نسبت به اين 30مورد ذكر شده با من پيمان بستيد، اين حق را خواهيد داشت كه من هم در مورد هشت چيز با شما پيمان بسپارم:
1- متعهد مي شوم، شما دوستان خاص من باشيد و ديگران را بر شما ترجيح ندهم.
2- لباس هايي را كه مي پوشم، مانند لباس هاي شما باشد.
3- غذا و خوراكم مانند غذاي شما باشد.
4- مركب سواري من همتراز مركب شما باشد.
5- در همه حال و هر زمان با شما باشم.
6- همواره همراه با شما حركت كنم.
7- در زندگي به مقدار كم راضي باشم.
8- زمين پر از ظلم و جور شده را پر از عدل و داد كنم.
پس همگان، خدا را آن گونه كه شايسته است، عبادت مي كنيم، من به عهدم با شما وفا مي كنم و شما هم به عهدتان با من وفادار بمانيد.»
حال آيا ما منتظر واقعي امام عصر(عج) هستيم و مي توانيم با توجه به اين تعهدات خود را بيازماييم؟!
بسیار عالی.

الله اکبر گویی واسه این دوره گفتن! امر به معروف! نهی از منکر! ساده زیستی! بردباری در سختی و ...
امیدوارم به این شرایط عمل کنم در این شرایط سخت

لطفا ادامه بدید
Rose گاهی از اینکه بعضی افراد نام امام زمان را میبرن ناراجت میشم. میگن امام کاش ظهور کنه ولی درونشون و قلب و دلشون و نگاهشون و اعمال و رفتارشون در درون آماده ظهور نیست. نیت و دل و جان و کردار اینها فریاد میزند ای کاش دنیا همیشه اینگونه باشد تا ما در دنیای کوچک خود برقصیم. و اگر امام زمان وجود ظاهر شود باید اینها غایب شوند. تو خود مجمل برگیر از این مختصر
مقصود از شرايط ظهور، همان شرايطى است كه تحقق روز موعود متوقف بر آنها است و گسترش عدالت جهانى به آنها بستگى دارد و مى توان تعداد اين شرايط را چنين دانست.
شرط اول: وجود طرح و برنامه عادلانه كاملى كه عدالت خالص واقعى را در برداشته باشد و بتوان آن را در هر زمان و مكانى پياده كرد و براى انسانيت سعادت و خوشى به بار آورده و تضمين كننده سعادت دنيوى و اخروى انسان باشد. روشن است كه بدون چنين برنامه و نقشه جامعى، عدالت كاملا متحقق نخواهد شد.

شرط دوم:
وجود رهبر و پيشواى شايسته و بزرگ كه شايستگى رهبرى همه جانبه آن روز را داشته باشد.

شرط سوم:
وجود ياران همكار و همفكر و پاسدار در ركاب آن رهبر واحد براى پياده كردن جهانى آن اهداف بلند. ويژگيهايى را كه اين افراد مى بايست واجد باشند، در همين شرط نهفته است زيرا اين افراد بايد داراى خصوصيات معينى باشند تابتوانند آن كار مهم را انجام دهند و گرنه هر گونه پشتيبانى كفايت نمى كند .

شرط چهارم:
وجود توده هاى مردمى كه در سطح كافى از فرهنگ و شعور اجتماعى و روحيه فداكارى باشند. تا در نخستين مرحله موعود گروه هاى اوليه پيروان حضرت مهدى (عج) را تشكيل دهند زيرا آن افراد با اخلاص درجه يك كه شرط سوم با وجود آنها محقق مى شود، گروه پيشرو جبهه جهانى هستند .
لازم به ذكر است كه شرايط چهار گانه فوق مربوط به پياده كردن عدالت خالص در روز موعود است ولى چنانچه نسبت به شرايط ظهور بسنجيم، يكى از آنهاكه وجود رهبر باشد، كم مى شود. و سه شرط ديگر باقى مى ماند زيرا معنى ظهور آن است كه فرد آماده قيام در آن روز وجود دارد كه مى خواهد ظاهر شود و با گفتن اين كلمه شرط دوم را ضمنى پذيرفته ايم و خواه ناخواه سه شرط بيشتر باقى نمى ماند .

خوشحال کردن امام زمان (عج الله تعالی فرجه الشریف) با 10 عمل:Rose

1-کمک وصدقه به محرومین به نیت سلامتی ودور کردن غم واندوه از امام زمان(عج).

2-نماز اول وقت موجب خوشحالی حضرت مهدی (عج) می شود.

3-صلوات فرستادن زیباترین هدیه است به همراه (وعجل فرجهم) حداقل روزی 100 مرتبه.

4-تلاوت قرآن به خصوص سوره های یس،نبا،عصر،واقعه وملک بعد از نمازوتقدیم به اموات وشیعیانی که وارث ندارند‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍‍​‍‍‍‍‍.

5-به نیابت از امام زمان(عج) به زیارت ائمه بروید ویا دیگران را به زیارت بفرستید(حج،کربلا،مشهد،قم).

6-به والدین خود خدمت کنید،دعای ندبه ودعای غیبت امام زمان(عج) بخوانید...(اللهم عرفنی نفسک...).

8-خواندن نماز امام زمان(عج) (همانند نماز صبح دو رکعت وتکرار ایاک نعبد وایاک نستعین100مرتبه).

9-احترام وخدمت به سادات ودوستان حضرت به نیت خوشحال کردن امام زمان(عج).

10-بعد از هر نماز برای فرج امام زمان(عج) زیاد دعا کنید. همواره یاد و انتظار ظهورآن بزرگواررا با دعا در خود تقویت و از پروردگار توفیق معرفت بیشتر به حضرت را درخواست کنید.
لینک مرجع