تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: آيات دعايي قرآن
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
mall">سلام یاران قرآنی
mall">انشاالله که ما رو هم از اجر معنوی دعاهاتون بی نصیب نفرمایین.

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمٰنِ الرَّحِيمِ‌
رَبَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا وَ ارْحَمْنَا وَ أَنْتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ‌ (109)
در حقيقت ، دسته‏اى از بندگان من بودند كه مى‏گفتند : « پروردگارا ، ايمان آورديم . بر ما ببخشاى و به ما رحم كن [ كه ] تو بهترين مهربانانى . »
﴿المؤمنون‏، 109
رَبَّنَا آمَنَّا بِمَا أَنْزَلْتَ وَ اتَّبَعْنَا الرَّسُولَ فَاکْتُبْنَا مَعَ الشَّاهِدِينَ‌ (53)
پروردگارا ، به آنچه نازل كردى گرويديم و فرستاده [ ات ] را پيروى كرديم ; پس ما را در زمره گواهان بنويس
﴿آل‏عمران‏، 53﴾
رَبُّنَا رَبُّ السَّمَاوَاتِ وَ الْأَرْضِ لَنْ نَدْعُوَ مِنْ دُونِهِ إِلٰهاً لَقَدْ قُلْنَا إِذاً شَطَطاً (14)
« پروردگار ما پروردگار آسمانها و زمين است . جز او هرگز معبودى را نخواهيم خواند ، كه در اين صورت قطعاً ناصواب گفته‏ايم . »[/font]

﴿الكهف‏، 14﴾
رَبِّ أَوْزِعْنِي أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِي أَنْعَمْتَ عَلَيَّ وَ عَلَى وَالِدَيَّ وَ أَنْ أَعْمَلَ صَالِحاً تَرْضَاهُ وَ أَدْخِلْنِي بِرَحْمَتِکَ فِي عِبَادِکَ الصَّالِحِينَ‌ (19)
« پروردگارا ، در دلم افكن تا نعمتى را كه به من و پدر و مادرم ارزانى داشته‏اى سپاس بگزارم ، و به كار شايسته‏اى كه آن را مى‏پسندى بپردازم ، و مرا به رحمت خويش در ميان بندگان شايسته‏ات داخل كن . »
﴿النمل‏، 19﴾
رَبِّ اغْفِرْ وَ ارْحَمْ وَ أَنْتَ خَيْرُ الرَّاحِمِينَ‌ (118)
« پروردگارا ، ببخشاى و رحمت كن [ كه ] تو بهترين بخشايندگانى .
﴿المؤمنون‏، 118﴾
رَبَّنَا إِنَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ (16)
پروردگارا ، ما ايمان آورديم ; پس گناهان ما را بر ما ببخش ، و ما را از عذاب آتش نگاه دار .
﴿آل‏عمران‏، 16
رَبَّنَا إِنَّکَ جَامِعُ النَّاسِ لِيَوْمٍ لاَ رَيْبَ فِيهِ إِنَّ اللَّهَ لاَ يُخْلِفُ الْمِيعَادَ (9)
پروردگارا ، به يقين ، تو در روزى كه هيچ ترديدى در آن نيست ، گردآورنده [ جمله ] مردمانى . قطعاً خداوند در وعده [ خود ] خلاف نمى‏كند .
﴿آل‏عمران‏، 9
رَبَّنَا مَا خَلَقْتَ هٰذَا بَاطِلاً سُبْحَانَکَ فَقِنَا عَذَابَ النَّارِ (191)
پروردگارا ، اينها را بيهوده نيافريده‏اى ; منزهى تو ! پس ما را از عذابِ آتش دوزخ در امان بدار .
﴿آل‏عمران‏، 191
رَبَّنَا إِنَّکَ مَنْ تُدْخِلِ النَّارَ فَقَدْ أَخْزَيْتَهُ وَ مَا لِلظَّالِمِينَ مِنْ أَنْصَارٍ (192)
پروردگارا ، هر كه را تو در آتش درآورى ، يقيناً رسوايش كرده‏اى ، و براى ستمكاران ياورانى نيست .
﴿آل‏عمران‏، 192
رَبَّنَا آتِنَا فِي الدُّنْيَا حَسَنَةً وَ فِي الْآخِرَةِ حَسَنَةً وَ قِنَا عَذَابَ النَّارِ (201)
« پروردگارا ! در اين دنيا به ما نيكى و در آخرت [ نيز ] نيكى عطا كن ، و ما را از عذاب آتش [ دور ] نگه دار . »
﴿البقرة، 201
رَبِّ فَلاَ تَجْعَلْنِي فِي الْقَوْمِ الظَّالِمِينَ‌ (94)
پروردگارا ، پس مرا در ميان قوم ستمكار قرار مده . »
﴿المؤمنون‏، 94
رَبَّنَا لاَ تَجْعَلْنَا فِتْنَةً لِلَّذِينَ کَفَرُوا وَ اغْفِرْ لَنَا رَبَّنَا إِنَّکَ أَنْتَ الْعَزِيزُ الْحَکِيمُ‌ (5)
پروردگارا ، ما را وسيله آزمايش [ و آماج آزار ] براى كسانى كه كفر ورزيده‏اند مگردان ، و بر ما ببخشاى كه تو خود تواناى سنجيده‏كارى . »
﴿الممتحنة، 5
رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا وَ اغْفِرْ لَنَا إِنَّکَ عَلَى کُلِّ شَيْ‌ءٍ قَدِيرٌ (8)
« پروردگارا ، نور ما را براى ما كامل گردان و بر ما ببخشاى ، كه تو بر هر چيز توانايى . »
﴿التحريم‏، 8
رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَ لِإِخْوَانِنَا الَّذِينَ سَبَقُونَا بِالْإِيمَانِ وَ لاَ تَجْعَلْ فِي قُلُوبِنَا غِلاًّ لِلَّذِينَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّکَ رَءُوفٌ رَحِيمٌ‌ (10)
« پروردگارا ، بر ما و بر آن برادرانمان كه در ايمان آوردن بر ما پيشى گرفتند ببخشاى ، و در دلهايمان نسبت به كسانى كه ايمان آورده‏اند [ هيچ گونه ] كينه‏اى مگذار . پروردگارا ، راستى كه تو رؤوف و مهربانى . »
﴿الحشر، 10
رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِنْ نَسِينَا أَوْ أَخْطَأْنَا (286)
. پروردگارا ، اگر فراموش كرديم يا به خطا رفتيم بر ما مگير. پروردگارا ،.
﴿البقرة، 286
رَبَّنَا لاَ تَحْمِلْ عَلَيْنَا إِصْراً کَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِينَ مِنْ قَبْلِنَا(286)
پروردگارا ، هيچ بار گرانى بر [ دوش ] ما مگذار هم چنان كه بر [ دوشِ ] كسانى كه پيش از ما بودند; نهادى
﴿البقرة، 286
رَبَّنَا وَ لاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَةَ لَنَا بِهِ وَ اعْفُ عَنَّا وَ اغْفِرْ لَنَا وَ ارْحَمْنَا أَنْتَ مَوْلاَنَا فَانْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِينَ‌ (286)
پروردگارا ، و آنچه تاب آن نداريم بر ما تحميل مكن ; و از ما درگذر ; و ما را ببخشاى و بر ما رحمت آور ; سرور ما تويى ; پس ما را بر گروه كافران پيروز كن
﴿البقرة، 286
رَبِّ إِنِّي ظَلَمْتُ نَفْسِي فَاغْفِرْ لِي فَغَفَرَ لَهُ إِنَّهُ هُوَ الْغَفُورُ الرَّحِيمُ‌ (16)
« پروردگارا ، من بر خويشتن ستم كردم ، مرا ببخش . » پس خدا از او درگذشت كه وى آمرزنده مهربان است .
﴿القصص‏، 16
رَبِّ احْکُمْ بِالْحَقِّ وَ رَبُّنَا الرَّحْمٰنُ الْمُسْتَعَانُ عَلَى مَا تَصِفُونَ‌ (112)
« پروردگارا ، [ خودت ] به حق داورى كن ، و به رغم آنچه وصف مى‏كنيد ، پروردگار ما همان بخشايشگر دستگير است .
﴿الأنبياء، 112
رَبِّ إِنِّي أَعُوذُ بِکَ أَنْ أَسْأَلَکَ مَا لَيْسَ لِي بِهِ عِلْمٌ وَ إِلاَّ تَغْفِرْ لِي وَ تَرْحَمْنِي أَکُنْ مِنَ الْخَاسِرِينَ‌ (47)
« پروردگارا ، من به تو پناه مى‏برم كه از تو چيزى بخواهم كه بدان علم ندارم ، و اگر مرا نيامرزى و به من رحم نكنى از زيانكاران باشم . »
﴿هود، 47
رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنْفُسَنَا وَ إِنْ لَمْ تَغْفِرْ لَنَا وَ تَرْحَمْنَا لَنَکُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِينَ‌ (23)
« پروردگارا ، ما بر خويشتن ستم كرديم ، و اگر بر ما نبخشايى و به ما رحم نكنى ، مسلماً از زيانكاران خواهيم بود . »
﴿الأعراف‏، 23
رَبَّنَا إِنَّنَا سَمِعْنَا مُنَادِياً يُنَادِي لِلْإِيمَانِ أَنْ آمِنُوا بِرَبِّکُمْ فَآمَنَّا (193)
پروردگارا ، ما شنيديم كه دعوتگرى به ايمان فرا مى‏خواند كه : « به پروردگار خود ايمان آوريد » ، پس ايمان آورديم .
﴿آل‏عمران‏، 193
رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ کَفِّرْ عَنَّا سَيِّئَاتِنَا وَ تَوَفَّنَا مَعَ الْأَبْرَارِ (193)
پروردگارا ، گناهان ما را بيامرز ، و بديهاى ما را بزداى و ما را در زمره نيكان بميران .
﴿آل‏عمران‏، 193
رَبَّنَا وَ آتِنَا مَا وَعَدْتَنَا عَلَى رُسُلِکَ وَ لاَ تُخْزِنَا يَوْمَ الْقِيَامَةِ إِنَّکَ لاَ تُخْلِفُ الْمِيعَادَ (194)
پروردگارا ، و آنچه را كه به وسيله فرستادگانت به ما وعده داده‏اى به ما عطا كن ، و ما را روز رستاخيز رسوا مگردان ، زيرا تو وعده‏ات را خلاف نمى‏كنى .
﴿آل‏عمران‏، 194
رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْراً وَ ثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَ انْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِينَ‌ (250)
« پروردگارا ، بر [ دلهاى ] ما شكيبايى فرو ريز ، و گامهاى ما را استوار دار ، و ما را بر گروه كافران پيروز فرماى . »
﴿البقرة، 250
رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَيْنَا صَبْراً وَ تَوَفَّنَا مُسْلِمِينَ‌ (126)
پروردگارا ، بر ما شكيبايى فرو ريز و ما را مسلمان بميران . »
﴿الأعراف‏، 126
رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَيْتَنَا وَ هَبْ لَنَا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَةً إِنَّکَ أَنْتَ الْوَهَّابُ‌ (8)
[ مى‏گويند : ] پروردگارا ، پس از آنكه ما را هدايت كردى ، دلهايمان را دستخوش انحراف مگردان ، و از جانب خود ، رحمتى بر ما ارزانى دار كه تو خود بخشايشگرى .
﴿آل‏عمران‏، 8
رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَ إِسْرَافَنَا فِي أَمْرِنَا وَ ثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَ انْصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِينَ‌ (147)
« پروردگارا ، گناهان ما و زياده‏روى ما ، در كارمان را بر ما ببخش ، و گامهاى ما را استوار دار ، و ما را بر گروه كافران يارى ده . »
﴿آل‏عمران‏، 147
رَبِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّيَاطِينِ‌ (97)
« پروردگارا ، از وسوسه‏هاى شيطانها به تو پناه مى‏برم .
﴿المؤمنون‏، 97
وَ أَعُوذُ بِکَ رَبِّ أَنْ يَحْضُرُونِ‌ (98)
و پروردگارا ، از اينكه [ آنها ] به پيش من حاضر شوند به تو پناه مى‏برم . » ﴿المؤمنون‏، 98
رَبَّنَا آتِنَا مِنْ لَدُنْکَ رَحْمَةً وَ هَيِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَداً (10)
« پروردگار ما ! از جانب خود به ما رحمتى بخش و كار ما را براى ما به سامان رسان . »
﴿الكهف‏، 10
رَبِّ أَدْخِلْنِي مُدْخَلَ صِدْقٍ وَ أَخْرِجْنِي مُخْرَجَ صِدْقٍ وَ اجْعَلْ لِي مِنْ لَدُنْکَ سُلْطَاناً نَصِيراً (80)
« پروردگارا ، مرا [ در هر كارى ] به طرز درست داخل كن و به طرز درست خارج ساز ، و از جانب خود براى من تسلطى يارى‏بخش قرار ده . »
﴿الإسراء، 80
وَ قُلْ رَبِّ أَنْزِلْنِي مُنْزَلاً مُبَارَکاً وَ أَنْتَ خَيْرُ الْمُنْزِلِينَ‌ (29)
و بگو : « پروردگارا ، مرا در جايى پربركت فرود آور [ كه ] تو نيكترين مهمان‏نوازانى . »
﴿المؤمنون‏، 29
رَبِّ هَبْ لِي حُکْماً وَ أَلْحِقْنِي بِالصَّالِحِينَ‌ (83)
پروردگارا ، به من دانش عطا كن و مرا به صالحان ملحق فرماى ،
﴿الشعراء، 83
وَ اجْعَلْ لِي لِسَانَ صِدْقٍ فِي الْآخِرِينَ‌ (84)
و براى من در [ ميان ] آيندگان آوازه نيكو گذار ،
﴿الشعراء، 84
[font=Scheherazade]وَ اجْعَلْنِي مِنْ وَرَثَةِ جَنَّةِ النَّعِيمِ‌ (85)
و مرا از وارثان بهشت پر نعمت گردان ،
﴿الشعراء، 85
رَبَّنَا اغْفِرْ لِي وَ لِوَالِدَيَّ وَ لِلْمُؤْمِنِينَ يَوْمَ يَقُومُ الْحِسَابُ‌ (41)
پروردگارا ، روزى كه حساب برپا مى‏شود ، بر من و پدر و مادرم و بر مؤمنان ببخشاى . »
﴿إبراهيم‏، 41
رَبِّ اغْفِرْ لِي وَ لِوَالِدَيَّ وَ لِمَنْ دَخَلَ بَيْتِيَ مُؤْمِناً وَ لِلْمُؤْمِنِينَ وَ الْمُؤْمِنَاتِ وَ لاَ تَزِدِ الظَّالِمِينَ إِلاَّ تَبَاراً (28)
پروردگارا ، بر من و پدر و مادرم و هر مؤمنى كه در سرايم درآيد ، و بر مردان و زنان باايمان ببخشاى ، و جز بر هلاكت ستمگران ميفزاى . »
﴿نوح‏، 28
رَبِّ إِنِّي لِمَا أَنْزَلْتَ إِلَيَّ مِنْ خَيْرٍ فَقِيرٌ (24)
« پروردگارا ، من به هر خيرى كه سويم بفرستى سخت نيازمندم . »
﴿القصص‏، 24
رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَ ذُرِّيَّاتِنَا قُرَّةَ أَعْيُنٍ وَ اجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِينَ إِمَاماً (74)
« پروردگارا ، به ما از همسران و فرزندانمان آن ده كه مايه روشنىِ چشمان [ ما ] باشد ، و ما را پيشواى پرهيزگاران گردان . »
﴿الفرقان‏، 74
رَبِّ هَبْ لِي مِنْ لَدُنْکَ ذُرِّيَّةً طَيِّبَةً إِنَّکَ سَمِيعُ الدُّعَاءِ (38)
« پروردگارا ، از جانب خود ، فرزندى پاك و پسنديده به من عطا كن ، كه تو شنونده دعايى . »
﴿آل‏عمران‏، 38
رَبِّ اجْعَلْنِي مُقِيمَ الصَّلاَةِ وَ مِنْ ذُرِّيَّتِي رَبَّنَا وَ تَقَبَّلْ دُعَاءِ (40)
پروردگارا ، مرا برپادارنده نماز قرار ده ، و از فرزندان من نيز . پروردگارا ، و دعاى مرا بپذير .
﴿إبراهيم‏، 40
والْحَمْدُ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِينَ‌
ستايش خدا را كه پروردگار جهانيان است،
یک شبی مجنون نمازش را شکست، بی وضو درکوچه لیلا نشست. عشق، آنشب مست مستش کرده بود، فارغ از جام الستش کرده بود. گفت یارب ازچه خوارم کرده ای؟ برصلیب عشق دارم کرده ای؟ خسته ام زین عشق دلخونم نکن.من که مجنونم تو مجنونم نکن. مرد این بازیچه دیگر نیستم. این تو و لیلای تو من نیستم. گفت ای دیوانه، لیلایت منم. در رگت پنهان و پیدایت منم. سالها با جور لیلا ساختی، من کنارت بودم و نشناختی.

سلام بر شما. از ارسالت ممنونم. قرآن و آیات نور بخشش هر کدام درس زندگی و هدایت ماست. خود را میگویم چقدر غافل ازاین موهبت الهی بودم.
(۱ خرداد ۱۳۹۱ ۰۶:۳۳ عصر)آشنای غریب نوشته: [ -> ]
یک شبی مجنون نمازش را شکست، بی وضو درکوچه لیلا نشست. عشق، آنشب مست مستش کرده بود، فارغ از جام الستش کرده بود. گفت یارب ازچه خوارم کرده ای؟ برصلیب عشق دارم کرده ای؟ خسته ام زین عشق دلخونم نکن.من که مجنونم تو مجنونم نکن. مرد این بازیچه دیگر نیستم. این تو و لیلای تو من نیستم. گفت ای دیوانه، لیلایت منم. در رگت پنهان و پیدایت منم. سالها با جور لیلا ساختی، من کنارت بودم و نشناختی.

سلام بر شما. از ارسالت ممنونم. قرآن و آیات نور بخشش هر کدام درس زندگی و هدایت ماست. خود را میگویم چقدر غافل ازاین موهبت الهی بودم.

یا رب یارب یارب یا رحمان و یا رحیم

اسماء حُسنی را به ۳ گروه بخش کرده‌اند:

اسماء جمالی (۴۵ نام) برای کسب رحمت و روزی

اسماء جلالی (۲۲ نام) برای ایجاد عداوت و از میان بردن حریف

اسماء مشترک (۲۲ نام) بسته به نیت، خاصیت هر دو گروه قبلی را دارند.

منظور از اسماء حسنى ، صفات مختلف پروردگار است که همگى نیک و همگى حسنى است مى دانیم خدا عالم است ، قادر است ، رازق است ، عادل است ، جواد است ، کریم است و رحیم است ، و همچنین داراى صفات نیک فراوان دیگرى از این قبیل مى باشد .
        منظور از خواندن خدا به این نامها تنها این نیست که این الفاظ را بر زبان جارى کنیم و مثلا بگوئیم یا عالم ، یا قادر ، یا ارحم الراحمین ، بلکه در واقع این است که این صفات را در وجود خودمان بمقدار امکان پیاده کنیم ، پرتوى از علم و دانش او ، شعاعى از قدرت و توانائى او ، و گوشه اى از رحمت واسعه اش در ما و جامعه ما پیاده شود ، و به تعبیر دیگر متصف به اوصاف او و متخلق به اخلاقش کردیم

دید مجنون را یکی صحرا نورد
      در میان بادیه بنشسته فرد

کرده صفحه ریگ و انگشتان قلم

میزند با اشک خونین این رقم

گفت اي مجنون شيدا ، چيست اين؟

می نویسی نامه ، بهر کيست اين؟

گفت مشق نام ليلي ميکنم

خاطر خود را تسلي ميکنم

چون ميسر نيست من را کام او

عشق بازي ميكنم با نام او
      بسم الله الرحمن الرحیم

[تصویر:  410273_tbznUPyM.jpg]

براى آن كه بدانيم چه موضوعاتى در دعاهاى قرآنى مطرح و هر يك چند نوبت تكرار شده ، اين فهرست فراهم آمده است:

Rose. آسان شدن كارهاى سخت

یَسِّرْ لِی أَمْرِی طه آيه 26

کارم رابرایم آسان گردان

*. آرزوى بهتر از آنچه از دسته رفته

عَسَى رَبُّنَا أَن یُبْدِلَنَا خَیْرًا مِّنْهَا إِنَّا إِلَى رَبِّنَا رَاغِبُونَ قلم آيه 32

امیدواریم پروردگارمان (ما را ببخشد و) بهتر از آن به جاى آن به ما بدهد، چرا که ما به او علاقه‏مندیم!

Rose. امنيت مكه

رَبِّ اجْعَلْ هَـذَا الْبَلَدَ آمِنًا، ابراهيم آيه 35

پروردگارا! این شهر را شهر امنى قرار ده

رَبِّ اجْعَلْ هَـذَا الْبَلَدَ آمِنًا بقره آيه 126

پروردگارا! این شهر را شهر امنى قرار ده

*. استعاذه

رَّبِّ أَعُوذُ بِکَ مِنْ هَمَزَاتِ الشَّیَاطِینِ / وَأَعُوذُ بِکَ رَبِّ أَن یَحْضُرُونِ مؤ منون آيات 97 و 98

پروردگارا! از وسوسه‏هاى شیاطین به تو پناه مى‏برم / و از اینکه آنان نزد من حاضر شوند (نیز) -اى پروردگار من- به تو پناه مى‏برم!

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ الْفَلَقِ (۱) مِن شَرِّ مَا خَلَقَ (۲) وَمِن شَرِّ غَاسِقٍ

إِذَا وَقَبَ (۳) وَمِن شَرِّ النَّفَّاثَاتِ فِی الْعُقَدِ (۴) وَمِن شَرِّ حَاسِدٍ إِذَا حَسَدَ (۵)

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر بگو: پناه مى‏برم به پروردگار سپیده صبح، (۱) از شر تمام آنچه آفریده است؛ (۲) و از شر هر موجود شرور هنگامى که شبانه وارد مى‏شود؛ (۳) و از شر آنها که با افسون در گره‏ها مى‏دمند (و هر تصمیمى را سست مى‏کنند)؛ (۴) و از شر هر حسودى هنگامى که حسد مى‏ورزد! (۵)

بِسْمِ اللَّهِ الرَّحْمَنِ الرَّحِیمِ قُلْ أَعُوذُ بِرَبِّ النَّاسِ (۱) مَلِکِ النَّاسِ (۲) إِلَهِ النَّاسِ (۳) مِن شَرِّ

الْوَسْوَاسِ الْخَنَّاسِ (۴) الَّذِی یُوَسْوِسُ فِی صُدُورِ النَّاسِ (۵) مِنَ الْجِنَّهِ وَ النَّاسِ (۶)

به نام خداوند بخشنده بخشایشگر بگو: پناه مى‏برم به پروردگار مردم، (۱) به مالک و حاکم مردم، (۲) به (خدا و) معبود مردم، (۳) از شر وسوسه‏گر پنهانکار، (۴) که در درون سینه انسانها وسوسه مى‏کند، (۵) خواه از جن باشد یا از انسان! (۶)

رَبِّ إِنِّی أَعُوذُ بِکَ أَنْ أَسْأَلَکَ مَا لَیْسَ لِی بِهِ عِلْمٌ هود آيه 47

پروردگارا! من به تو پناه مى‏برم که از تو چیزى بخواهم که از آن آگاهى ندارم

Rose. با نيكوكاران باشيم و با عاقبت خوش بميريم

تَوَفَّنِی مُسْلِمًا وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ يوسف آيه 101

مرا مسلمان بمیران؛ و به صالحان ملحق فرما

رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَتَوَفَّنَا مُسْلِمِینَ اعراف آيه 126

بار الها! صبر و استقامت بر ما فرو ریز! (و آخرین درجه شکیبائى را به ما مرحمت فرما!) و ما را مسلمان بمیران!

تَوَفَّنَا مَعَ الأبْرَارِ آل عمران آيه 193

ما را با نیکان (و در مسیر آنها) بمیران

وَأَلْحِقْنِی بِالصَّالِحِینَ شعراء آيه 83

و مرا به صالحان ملحق کن

وَأَدْخِلْنِی بِرَحْمَتِکَ فِی عِبَادِکَ الصَّالِحِینَ نمل آيه 19

و مرا برحمت خود در زمره بندگان صالحت وارد کن

*. براى آغاز كارها

بِسْمِ اللّهِ مَجْرَاهَا وَمُرْسَاهَا إِنَّ رَبِّی لَغَفُورٌ رَّحِیمٌ هود آيه 41

به نام خدا بر آن سوار شوید! و هنگام حرکت و توقف کشتى، یاد او کنید، که پروردگارم آمرزنده و مهربان است

رَّبِّ أَدْخِلْنِی مُدْخَلَ صِدْقٍ وَأَخْرِجْنِی مُخْرَجَ صِدْقٍ وَاجْعَل لِّی مِن لَّدُنکَ سُلْطَانًا نَّصِیرًا اسراء آيه 80

پروردگارا! مرا (در هر کار،) با صداقت وارد کن، و با صداقت خارج ساز! و از سوى خود، حجتى یارى کننده برایم قرار ده!

Rose.پيروزى بر كافران

أَنِّی مَغْلُوبٌ فَانتَصِرْ قمر آيه 10

من مغلوب (این قوم طغیانگر) شده‏ام، انتقام مرا از آنها بگیر

رَبِّ انصُرْنِی بِمَا کَذَّبُونِ مؤ منون آيه 26

پروردگارا! مرا در برابر تکذیبهاى آنان یارى کن

رَبِّ انصُرْنِی عَلَى الْقَوْمِ الْمُفْسِدِینَ عنكبوت آيه 30

پروردگارا! مرا در برابر این قوم تبهکار یارى فرما!

وَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ بقره آيه 250؛ آل عمران آيه 147

و ما را بر جمعیت کافران، پیروز بگردان

أَنتَ مَوْلاَنَا فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ بقره آيه 286

تو مولا و سرپرست مایى، پس ما را بر جمعیت کافران، پیروز گردان

[تصویر:  rose.gif]. پيشواى متقين شويم

وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا فرقان آيه 74

و ما را براى پرهیزگاران پیشوا گردان

رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلاَهِ وَمِن ذُرِّیَّتِی ابراهيم آيه 40

پروردگارا: مرا برپا کننده نماز قرار ده، و از فرزندانم (نیز چنین فرما)

*. تسبيح الهى

سُبْحانَ الَّذِی سَخَّرَ لَنَا هَذَا وَمَا کُنَّا لَهُ مُقْرِنِینَ // وَإِنَّا إِلَى رَبِّنَا لَمُنقَلِبُونَ زخرف آيات 13 و 14

پاک و منزه است کسى که این را مسخر ما ساخت، وگرنه ما توانایى تسخیر آن را نداشتیم؛// و ما به سوى پروردگارمان بازمى‏گردیم!

سُبْحَانَ رَبِّنَا إِنَّا کُنَّا ظَالِمِینَ قلم آيه 29

منزه است پروردگار ما، مسلما ما ظالم بودیم

لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ انبياء آيه 87

«(خداوندا!) جز تو معبودى نیست! منزهى تو! من از ستمکاران بودم! »

سُبْحَانَکَ تُبْتُ إِلَیْکَ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ اعراف آيه 143

خداوندا! منزهى تو (از اینکه با چشم تو را ببینم)! من به سوى تو بازگشتم! و من نخستین مؤمنانم!

سُبْحَانَکَ أَنتَ وَلِیُّنَا مِن دُونِهِم سباء آيه 41

منزهى (از اینکه همتایى داشته باشى)! تنها تو ولى مائى

سُبْحَانَکَ اللَّهُمَّ يونس آيه 10

خداوندا، منزهى تو!

سُبْحَانَ رَبِّنَا إِن کَانَ وَعْدُ رَبِّنَا لَمَفْعُولاً اسراء آيه 108

منزه است پروردگار ما، که وعده‏هایش به یقین انجام‏شدنى است

کَیْ نُسَبِّحَکَ کَثِیرًا // وَنَذْکُرَکَ کَثِیرًا طه آيات 33 و 34

تا تو را بسیار تسبیح گوییم // و تو را بسیار یاد کنیم؛

Rose. تقاضاى داورى و يارى از خداوند

رَبِّ احْکُم بِالْحَقِّ وَرَبُّنَا الرَّحْمَنُ الْمُسْتَعَانُ عَلَى مَا تَصِفُونَ انبياء آيه 112

پروردگارا! بحق داورى فرما (و این طغیانگران را کیفر ده)! و پروردگار ما (خداوند) رحمان است که در برابر نسبتهاى نارواى شما، از او استمداد مى‏طلبم

رَبِّ إِنَّ قَوْمِی کَذَّبُونِ // فَافْتَحْ بَیْنِی وَبَیْنَهُمْ فَتْحًا وَنَجِّنِی وَمَن مَّعِی مِنَ الْمُؤْمِنِینَ شعراء آيات 117 و 118

پروردگارا! قوم من، مرا تکذیب کردند! // اکنون میان من و آنها جدایى بیفکن؛ و مرا و مؤمنانى را که با من هستند رهایى بخش

رَبَّنَا افْتَحْ بَیْنَنَا وَبَیْنَ قَوْمِنَا بِالْحَقِّ وَأَنتَ خَیْرُ الْفَاتِحِینَ اعراف آيه 89

پروردگارا! میان ما و قوم ما بحق داورى کن، که تو بهترین داورانى

رَبِّ إِنِّی لا أَمْلِکُ إِلاَّ نَفْسِی وَأَخِی فَافْرُقْ بَیْنَنَا وَبَیْنَ الْقَوْمِ الْفَاسِقِینَ مائده آيه 25

پروردگارا! من تنها اختیار خودم و برادرم را دارم، میان ما و این جمعیت گنهکار، جدایى بیفکن

*. توبه و طلب آمرزش

سُبْحَانَ رَبِّنَا إِنَّا کُنَّا ظَالِمِینَ قلم آيه 29

منزه است پروردگار ما، مسلما ما ظالم بودیم

رَبَّنَا ظَلَمْنَا أَنفُسَنَا وَإِن لَّمْ تَغْفِرْ لَنَا وَتَرْحَمْنَا لَنَکُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ اعراف آيه 23

پروردگارا! ما به خویشتن ستم کردیم! و اگر ما را نبخشى و بر ما رحم نکنى، از زیانکاران خواهیم بود

رَبِّ اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَلِمَن دَخَلَ بَیْتِیَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِینَ وَالْمُؤْمِنَاتِ نوح آيه 28

پروردگارا! مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانى را که با ایمان وارد خانه من شدند، و جمیع مردان و زنان باایمان را بیامرز

وَإِلاَّ تَغْفِرْ لِی وَتَرْحَمْنِی أَکُن مِّنَ الْخَاسِرِینَ هود آيه 47

و اگر مرا نبخشى، و بر من رحم نکنى، از زیانکاران خواهم بود

وَاغْفِرْ لَنَا رَبَّنَا إِنَّکَ أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ ممتحنه آيه 5

و ما را ببخش، اى پروردگار ما که تو عزیز و حکیمى

وَتُبْ عَلَیْنَا ۖ إِنَّکَ أَنتَ التَّوَّابُ الرَّحِیمُ بقره آيه 128

و توبه ما را بپذیر ، که تو توبه ‏پذیر و مهربانى

رَبِّ اغْفِرْ لِی ص آيه 35

پروردگارا! مرا ببخش

رَبِّ إِنِّی ظَلَمْتُ نَفْسِی وَأَسْلَمْتُ مَعَ سُلَیْمَانَ لِلَّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ نمل آيه 44

پروردگارا! من به خود ستم کردم؛ و (اینک) با سلیمان براى خداوندى که پروردگار عالمیان است اسلام آوردم

لَّا إِلَهَ إِلَّا أَنتَ سُبْحَانَکَ إِنِّی کُنتُ مِنَ الظَّالِمِینَ انبياء آيه 87

(خداوندا!) جز تو معبودى نیست! منزهى تو! من از ستمکاران بودم

رَبِّ إِنِّی ظَلَمْتُ نَفْسِی فَاغْفِرْ لِی قصص آيه 16

پروردگارا! من به خویشتن ستم کردم؛ مرا ببخش

سُبْحَانَکَ تُبْتُ إِلَیْکَ وَأَنَاْ أَوَّلُ الْمُؤْمِنِینَ اعراف آيه 143

خداوندا! منزهى تو (از اینکه با چشم تو را ببینم)! من به سوى تو بازگشتم! و من نخستین مؤمنانم

رَبِّ اغْفِرْ لِی وَلأَخِی وَأَدْخِلْنَا فِی رَحْمَتِکَ اعراف آيه 151

پروردگارا! من و برادرم را بیامرز، و ما را در رحمت خود داخل فرما

رَبِّ لَوْ شِئْتَ أَهْلَکْتَهُم مِّن قَبْلُ وَإِیَّایَ أَتُهْلِکُنَا بِمَا فَعَلَ السُّفَهَاء مِنَّا إِنْ هِیَ إِلاَّ فِتْنَتُکَ تُضِلُّ بِهَا

مَن تَشَاء وَتَهْدِی مَن تَشَاء أَنتَ وَلِیُّنَا فَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَأَنتَ خَیْرُ الْغَافِرِینَ اعراف آيه 155

پروردگارا! اگر مى‏خواستى، مى توانستى آنها و مرا پیش از این نیز هلاک کنى! آیا ما را به آنچه سفیهانمان انجام داده‏اند، (مجازات و) هلاک مى‏کنى؟! این، جز آزمایش تو، چیز دیگر نیست؛ که هر کس را بخواهى (و مستحق بدانى)، به وسیله آن گمراه مى‏سازى؛ و هر کس را بخواهى (و شایسته ببینى)، هدایت مى‏کنى! تو ولى مایى، و ما را بیامرز، بر ما رحم کن، و تو بهترین آمرزندگانى

لَئِن لَّمْ یَرْحَمْنَا رَبُّنَا وَیَغْفِرْ لَنَا لَنَکُونَنَّ مِنَ الْخَاسِرِینَ اعراف آيه 149

اگر پروردگارمان به ما رحم نکند، و ما را نیامرزد، بطور قطع از زیانکاران خواهیم بود!

ربَّنَا اغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَإِسْرَافَنَا فِی أَمْرِنَا آل عمران آيه 147

پروردگارا! گناهان ما را ببخش! و از تندرویهاى ما در کارها، چشم‏پوشى کن

رَبَّنَا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَکَفِّرْ عَنَّا سَیِّئَاتِنَا آل عمران آيه 193

پروردگارا! گناهان ما را ببخش! و بدیهاى ما را بپوشان

رَبَّنَا إِنَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا ذُنُوبَنَا وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ آل عمران آيه 16

پروردگارا! ما ایمان آورده‏ایم؛ پس گناهان ما را بیامرز، و ما را از عذاب آتش، نگاهدار

رَبَّنَا لاَ تُؤَاخِذْنَا إِن نَّسِینَا أَوْ أَخْطَأْنَا ۚ رَبَّنَا وَلاَ تَحْمِلْ عَلَیْنَا إِصْراً کَمَا حَمَلْتَهُ عَلَى الَّذِینَ

مِن قَبْلِنَا ۚ رَبَّنَا وَلاَ تُحَمِّلْنَا مَا لاَ طَاقَهَ لَنَا بِهِ ۖ وَاعْفُ عَنَّا وَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا ۚ أَنتَ مَوْلاَنَا

فَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ بقره آيه 286

پروردگارا! اگر ما فراموش یا خطا کردیم، ما را مؤاخذه مکن! پروردگارا! تکلیف سنگینى بر ما قرار مده، آن چنان که (به خاطر گناه و طغیان،) بر کسانى که پیش از ما بودند، قرار دادى! پروردگارا! آنچه طاقت تحمل آن را نداریم، بر ما مقرر مدار! و آثار گناه را از ما بشوى! ما را ببخش و در رحمت خود قرار ده! تو مولا و سرپرست مایى، پس ما را بر جمعیت کافران، پیروز گردان

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ حشر آيه 10

پروردگارا! ما و برادرانمان را که در ایمان بر ما پیشى گرفتند بیامرز

إِنِّی تُبْتُ إِلَیْکَ وَإِنِّی مِنَ الْمُسْلِمِینَ احقاف آيه 15

من به سوى تو بازمى‏گردم و توبه مى‏کنم، و من از مسلمانانم

رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَیْرُ الرَّاحِمِینَ مؤ منون آيه 118

پروردگارا! مرا ببخش و رحمت کن؛ و تو بهترین رحم کنندگانى

رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَلِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ ابراهيم آيه 41

پروردگارا! من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا مى‏شود، بیامرز!

رَبَّنَا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْءٍ رَّحْمَهً وَعِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِینَ تَابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِیلَکَ وَقِهِمْ عَذَابَ الْجَحِیمِ غافر آيه 7

پروردگارا! رحمت و علم تو همه چیز را فراگرفته است؛ پس کسانى راکه توبه کرده و راه تو را پیروى مى‏کنند بیامرز، و آنان را از عذاب دوزخ نگاه دار

*. توكل

اللَّهُ رَبِّی عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ أُنِیبُ شورى آيه 10

خداوند، پروردگار من، بر او توکل کرده‏ام و به سوى او بازمى‏گردم

رَّبَّنَا عَلَیْکَ تَوَکَّلْنَا وَإِلَیْکَ أَنَبْنَا وَإِلَیْکَ الْمَصِیرُ ممتحنه آيه 4

پروردگارا! ما بر تو توکل کردیم و به سوى تو بازگشتیم، و همه فرجامها بسوى تو است

وَسِعَ رَبُّنَا کُلَّ شَیْءٍ عِلْمًا عَلَى اللّهِ تَوَکَّلْنَا اعراف آيه 89

خدایى که پروردگار ماست بخواهد؛ علم پروردگار ما، به همه چیز احاطه دارد. تنها بر خدا توکل کرده‏ایم.

وَمَا تَوْفِیقِی إِلاَّ بِاللّهِ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ أُنِیبُ هود آيه 88

و توفیق من، جز به خدا نیست! بر او توکل کردم؛ و به سوى او بازمى‏گردم

هُوَ رَبِّی لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ مَتَابِ رعد آيه 30

او پروردگار من است! معبودى جز او نیست! بر او توکل کردم؛ و بازگشتم بسوى اوست

حَسْبُنَا اللّهُ سَیُؤْتِینَا اللّهُ مِن فَضْلِهِ وَرَسُولُهُ إِنَّا إِلَى اللّهِ رَاغِبُونَ توبه آيه 59

خداوند براى ما کافى است! و بزودى خدا و رسولش، از فضل خود به ما مى‏بخشند؛ ما تنها رضاى او را مى‏طلبیم.

حَسْبِیَ اللّهُ لا إِلَـهَ إِلاَّ هُوَ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَهُوَ رَبُّ الْعَرْشِ الْعَظِیمِ توبه آيه 129

خداوند مرا کفایت مى‏کند؛ هیچ معبودى جز او نیست؛ بر او توکل کردم؛ و او صاحب عرش بزرگ است

مَا شَاء اللَّهُ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ كهف آيه 39

این نعمتى است که خدا خواسته است؟! قوت (و نیرویى) جز از ناحیه خدا نیست

[تصویر:  rose.gif]. تفويض

أُفَوِّضُ أَمْرِی إِلَى اللَّهِ إِنَّ اللَّهَ بَصِیرٌ بِالْعِبَادِ غافر آيه 44

من کار خود را به خدا واگذارم که خداوند نسبت به بندگانش بیناست

*. حمد الهى

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی أَذْهَبَ عَنَّا الْحَزَنَ إِنَّ رَبَّنَا لَغَفُورٌ شَکُورٌ // الَّذِی أَحَلَّنَا دَارَ الْمُقَامَهِ

مِن فَضْلِهِ لَا یَمَسُّنَا فِیهَا نَصَبٌ وَلَا یَمَسُّنَا فِیهَا لُغُوبٌ فاطر آيات 34 و 35

حمد (و ستایش) براى خداوندى است که اندوه را از ما برطرف ساخت؛ پروردگار ما آمرزنده و سپاسگزار است! // همان کسى که با فضل خود ما را در این سراى اقامت (جاویدان) جاى داد که نه در آن رنجى به ما مى‏رسد و نه سستى و واماندگى!

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی نَجَّانَا مِنَ الْقَوْمِ الظَّالِمِینَ مؤ منون آيه 28

ستایش براى خدایى است که ما را از قوم ستمگر نجات بخشید

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی وَهَبَ لِی عَلَى الْکِبَرِ إِسْمَاعِیلَ وَإِسْحَقَ إِنَّ رَبِّی لَسَمِیعُ الدُّعَاء ابراهيم آيه 39

حمد خداى را که در پیرى، اسماعیل و اسحاق را به من بخشید؛ مسلما پروردگار من، شنونده (و اجابت کننده) دعاست

الْحَمْدُ لِلّهِ رَبِّ الْعَالَمِینَ فاتحه آيه 1، يونس آيه 10

حمد، مخصوص پروردگار عالمیان است!

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی صَدَقَنَا وَعْدَهُ وَأَوْرَثَنَا الْأَرْضَ نَتَبَوَّأُ مِنَ الْجَنَّهِ حَیْثُ نَشَاء فَنِعْمَ أَجْرُ الْعَامِلِینَ زمر آيه 74

حمد و ستایش مخصوص خداوندى است که به وعده خویش درباره ما وفا کرد و زمین (بهشت) را میراث ما قرار داد که هر جا را بخواهیم منزلگاه خود قرار دهیم؛ چه نیکوست پاداش عمل کنندگان

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی هَدَانَا لِهَـذَا وَمَا کُنَّا لِنَهْتَدِیَ لَوْلا أَنْ هَدَانَا اللّهُ اعراف آيه 43

ستایش مخصوص خداوندى است که ما را به این (همه نعمتها) رهنمون شد؛ و اگر خدا ما را هدایت نکرده بود، ما (به اینها) راه نمى‏یافتیم

الْحَمْدُ لِلَّهِ الَّذِی فَضَّلَنَا عَلَى کَثِیرٍ مِّنْ عِبَادِهِ الْمُؤْمِنِینَ نمل آيه 15

ستایش از آن خداوندى است که ما را بر بسیارى از بندگان مؤمنش برترى بخشید

الْحَمْدُ لِلَّهِ وَسَلَامٌ عَلَى عِبَادِهِ الَّذِینَ اصْطَفَى نمل آيه 59

حمد مخصوص خداست؛ و سلام بر بندگان برگزیده‏اش

الْحَمْدُ لِلّهِ الَّذِی لَمْ یَتَّخِذْ وَلَدًا وَلَم یَکُن لَّهُ شَرِیکٌ فِی الْمُلْکِ وَلَمْ یَکُن لَّهُ وَلِیٌّ مِّنَ الذُّلَّ وَکَبِّرْهُ

تَکْبِیرًا اسراء آيه 111

ستایش براى خداوندى است که نه فرزندى براى خود انتخاب کرده، و نه شریکى در حکومت دارد، و نه بخاطر ضعف و ذلت، (حامى و) سرپرستى براى اوست!» و او را بسیار بزرگ بشمار

*. دعاى براى همسر

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّهَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا فرقان آيه 74

پروردگارا! از همسران و فرزندانمان مایه روشنى چشم ما قرارده، و ما را براى پرهیزگاران پیشوا گردان

*. دعاى براى پدر و مادر

رَبِّ اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ نوح آيه 28

پروردگارا! مرا، و پدر و مادرم را بیامرز

وَاغْفِرْ لِأَبِی إِنَّهُ کَانَ مِنَ الضَّالِّینَ شعرا آيه 86

و پدرم ( عمویم) را بیامرز، که او از گمراهان بود

رَبَّنَا اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَلِلْمُؤْمِنِینَ یَوْمَ یَقُومُ الْحِسَابُ ابراهيم آيه 41

پروردگارا! من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا مى‏شود، بیامرز

رَّبِّ ارْحَمْهُمَا کَمَا رَبَّیَانِی صَغِیرًا اسراء آيه 24

پروردگارا! همان‏گونه که آنها مرا در کوچکى تربیت کردند، مشمول رحمتشان قرار ده

[تصویر:  rose.gif]. دعا براى برادر

رَبِّ اغْفِرْ لِی وَلأَخِی وَأَدْخِلْنَا فِی رَحْمَتِکَ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ اعراف آيه 151

پروردگارا! من و برادرم را بیامرز، و ما را در رحمت خود داخل فرما، و تو مهربانترین مهربانانى

18. دعاى براى فرزندان و نوادگان

رَبِّ هَبْ لِی مِنَ الصَّالِحِینَ صافات آيه 100

پروردگارا! به من از صالحان ( فرزندان صالح) ببخش

رَبِّ إِنَّ ابُنِی مِنْ أَهْلِی وَإِنَّ وَعْدَکَ الْحَقُّ وَأَنتَ أَحْکَمُ الْحَاکِمِینَ هود آيه 45

پروردگارا! پسرم از خاندان من است؛ و وعده تو (در مورد نجات خاندانم) حق است؛ و تو از همه حکم‏کنندگان برترى

رَبِّ اجْعَلْ هَـذَا الْبَلَدَ آمِنًا وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَن نَّعْبُدَ الأَصْنَامَ ابراهيم آيه 35

پروردگارا! این شهر ( مکه) را شهر امنى قرار ده! و من و فرزندانم را از پرستش بتها دور نگاه دار!

رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَمِن ذُرِّیَّتِنَا أُمَّهً مُّسْلِمَهً لَّکَ بقره آيه 128

پروردگارا! ما را تسلیم فرمان خود قرار ده! و از دودمان ما، امتى که تسلیم فرمانت باشند

رَّبَّنَا إِنِّی أَسْکَنتُ مِن ذُرِّیَّتِی بِوَادٍ غَیْرِ ذِی زَرْعٍ عِندَ بَیْتِکَ الْمُحَرَّمِ رَبَّنَا لِیُقِیمُواْ الصَّلاَهَ

فَاجْعَلْ أَفْئِدَهً مِّنَ النَّاسِ تَهْوِی إِلَیْهِمْ وَارْزُقْهُم مِّنَ الثَّمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ یَشْکُرُونَ ابراهيم آيه 37

پروردگارا! من بعضى از فرزندانم را در سرزمین بى‏آب و علفى، در کنار خانه‏اى که حرم توست، ساکن ساختم تا نماز را برپا دارند؛ تو دلهاى گروهى از مردم را متوجه آنها ساز؛ و از ثمرات به آنها روزى ده؛ شاید آنان شکر تو را بجاى آورند

رَبِّ اجْعَلْنِی مُقِیمَ الصَّلاَهِ وَمِن ذُرِّیَّتِی رَبَّنَا وَتَقَبَّلْ دُعَاء ابراهيم آيه 40

پروردگارا: مرا برپا کننده نماز قرار ده، و از فرزندانم (نیز چنین فرما)، پروردگارا: دعاى مرا بپذیر

رَبَّنَا وَابْعَثْ فِیهِمْ رَسُولاً مِّنْهُمْ یَتْلُو عَلَیْهِمْ آیَاتِکَ وَیُعَلِّمُهُمُ الْکِتَابَ وَالْحِکْمَهَ وَیُزَکِّیهِمْ ۚ إِنَّکَ

أَنتَ العَزِیزُ الحَکِیمُ بقره آيه 129

پروردگارا! در میان آنها پیامبرى از خودشان برانگیز، تا آیات تو را بر آنان بخواند، و آنها را کتاب و حکمت بیاموزد، و پاکیزه کند؛ زیرا تو توانا و حکیمى (و بر این کار، قادرى)

رَبِّ هَبْ لِی مِن لَّدُنْکَ ذُرِّیَّهً طَیِّبَهً إِنَّکَ سَمِیعُ الدُّعَاء آل عمران آيه 38

خداوندا! از طرف خود، فرزند پاکیزه‏اى (نیز) به من عطا فرما، که تو دعا را مى‏شنوى

رَبَّنَا هَبْ لَنَا مِنْ أَزْوَاجِنَا وَذُرِّیَّاتِنَا قُرَّهَ أَعْیُنٍ وَاجْعَلْنَا لِلْمُتَّقِینَ إِمَامًا فرقان آيه 74

پروردگارا! از همسران و فرزندانمان مایه روشنى چشم ما قرارده، و ما را براى پرهیزگاران پیشوا گردان

رَبِّ إِنِّی وَهَنَ الْعَظْمُ مِنِّی وَاشْتَعَلَ الرَّأْسُ شَیْبًا وَلَمْ أَکُن بِدُعَائِکَ رَبِّ شَقِیًّا // وَإِنِّی خِفْتُ

الْمَوَالِیَ مِن وَرَائِی وَکَانَتِ امْرَأَتِی عَاقِرًا فَهَبْ لِی مِن لَّدُنکَ وَلِیًّا // یَرِثُنِی وَیَرِثُ مِنْ

آلِ یَعْقُوبَ وَاجْعَلْهُ رَبِّ رَضِیًّا مريم آيات 4 - 6

پروردگارا! استخوانم سست شده؛ و شعله پیرى تمام سرم را فراگرفته؛ و من هرگز در دعاى تو، از اجابت محروم نبوده‏ام! // و من از بستگانم بعد از خودم بیمناکم (که حق پاسدارى از آیین تو را نگاه ندارند)! و (از طرفى) همسرم نازا و عقیم است؛ تو از نزد خود جانشینى به من ببخش... // که وارث من و دودمان یعقوب باشد؛ و او را مورد رضایتت قرار ده

رَبِّ لَا تَذَرْنِی فَرْدًا وَأَنتَ خَیْرُ الْوَارِثِینَ انبياء آيه 89

پروردگار من! مرا تنها مگذار (و فرزند برومندى به من عطا کن)؛ و تو بهترین وارثانى

وَأَصْلِحْ لِی فِی ذُرِّیَّتِی احقاف آيه 15

و فرزندان مرا صالح گردان

[تصویر:  rose.gif]. دعا براى مؤمنان

رَبِّ اغْفِرْ لِی وَلِوَالِدَیَّ وَلِمَن دَخَلَ بَیْتِیَ مُؤْمِنًا وَلِلْمُؤْمِنِینَ نوح آيه 28

پروردگارا! مرا، و پدر و مادرم و تمام کسانى را که با ایمان وارد خانه من شدند، و جمیع مردان و زنان باایمان را بیامرز

پروردگارا! من و پدر و مادرم و همه مؤمنان را، در آن روز که حساب برپا مى‏شود، بیامرز

رَبَّنَا وَسِعْتَ کُلَّ شَیْءٍ رَّحْمَهً وَعِلْمًا فَاغْفِرْ لِلَّذِینَ تَابُوا وَاتَّبَعُوا سَبِیلَکَ وَقِهِمْ عَذَابَ الْجَحِیمِ

// رَبَّنَا وَأَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِی وَعَدتَّهُم وَمَن صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّیَّاتِهِمْ إِنَّکَ

أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ // وَقِهِمُ السَّیِّئَاتِ وَمَن تَقِ السَّیِّئَاتِ یَوْمَئِذٍ فَقَدْ رَحِمْتَهُ وَذَلِکَ هُوَ

الْفَوْزُ الْعَظِیمُ غافر آيات 7 - 9

پروردگارا! رحمت و علم تو همه چیز را فراگرفته است؛ پس کسانى راکه توبه کرده و راه تو را پیروى مى‏کنند بیامرز، و آنان را از عذاب دوزخ نگاه دار! // پروردگارا! آنها را در باغهاى جاویدان بهشت که به آنها وعده فرموده‏اى وارد کن، همچنین از پدران و همسران و فرزندانشان هر کدام که صالح بودند، که تو توانا و حکیمى! // و آنان را از بدیها نگاه دار، و هر کس را که در آن روز از بدیها نگاه دارى، مشمول رحمتت ساخته‏اى؛ و این است همان رستگارى عظیم!

رَبَّنَا اغْفِرْ لَنَا وَلِإِخْوَانِنَا الَّذِینَ سَبَقُونَا بِالْإِیمَانِ وَلَا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِینَ آمَنُوا

رَبَّنَا إِنَّکَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ حشر آيه 10

پروردگارا! ما و برادرانمان را که در ایمان بر ما پیشى گرفتند بیامرز، و در دلهایمان حسد و کینه‏اى نسبت به مؤمنان قرار مده! پروردگارا، تو مهربان و رحیمى

20. در بهشت متنعم بودن

رَبِّ ابْنِ لِی عِندَکَ بَیْتًا فِی الْجَنَّهِ تحريم آيه 11

پروردگارا! خانه‏اى براى من نزد خودت در بهشت بساز

وَاجْعَلْنِی مِن وَرَثَهِ جَنَّهِ النَّعِیمِ شعراء آيه 85

و مرا وارثان بهشت پرنعمت گردان

رَبَّنَا وَأَدْخِلْهُمْ جَنَّاتِ عَدْنٍ الَّتِی وَعَدتَّهُم وَمَن صَلَحَ مِنْ آبَائِهِمْ وَأَزْوَاجِهِمْ وَذُرِّیَّاتِهِمْ إِنَّکَ

أَنتَ الْعَزِیزُ الْحَکِیمُ غافر آيه 8

پروردگارا! آنها را در باغهاى جاویدان بهشت که به آنها وعده فرموده‏اى وارد کن، همچنین از پدران و همسران و فرزندانشان هر کدام که صالح بودند، که تو توانا و حکیمى

*. روزى اهل مكه

وَارْزُقْهُم مِّنَ الثَّمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ یَشْکُرُونَ ابراهيم آيه 37

و از ثمرات به آنها روزى ده؛ شاید آنان شکر تو را بجاى آورند

*. زياد شدن ثروت

مَا شَاء اللَّهُ لَا قُوَّهَ إِلَّا بِاللَّهِ كهف آيه 39

این نعمتى است که خدا خواسته است؟! قوت (و نیرویى) جز از ناحیه خدا نیست!

*. زياد شدن نورانيت

رَبَّنَا أَتْمِمْ لَنَا نُورَنَا تحريم آيه 8

پروردگارا! نور ما را کامل کن

*. زياد شدن علم و دانش

رَّبِّ زِدْنِی عِلْمًا طه آيه 114

پروردگارا! علم مرا افزون کن

وَأَرِنَا مَنَاسِکَنَا بقره آيه 128

و طرز عبادتمان را به ما نشان ده

*. سربلندى و آبرومندى در روز قيامت

وَلَا تُخْزِنِی یَوْمَ یُبْعَثُونَ شعرا آيه 87

و در آن روز که مردم برانگیخته مى‏شوند، مرا شرمنده و رسوا مکن

رَبَّنَا وَآتِنَا مَا وَعَدتَّنَا عَلَى رُسُلِکَ وَلاَ تُخْزِنَا یَوْمَ الْقِیَامَهِ إِنَّکَ لاَ تُخْلِفُ الْمِیعَادَ آل عمران آيه 194

پروردگارا! آنچه را به وسیله پیامبرانت به ما وعده فرمودى، به ما عطا کن! و ما را در روز رستاخیز، رسوا مگردان! زیرا تو هیچ‏گاه از وعده خود، تخلف نمى‏کنى

*. شرح صدر

رَبِّ اشْرَحْ لِی صَدْرِی طه آيه 25

پروردگارا! سینه‏ام را گشاده کن

*. صبر و ثبات قدم در مسير حق

رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْراً وَثَبِّتْ أَقْدَامَنَا وَانصُرْنَا عَلَى الْقَوْمِ الْکَافِرِینَ بقره آيه 250

پروردگارا! پیمانه شکیبایى و استقامت را بر ما بریز! و قدمهاى ما را ثابت بدار! و ما را بر جمعیت کافران، پیروز بگردان

رَبَّنَا أَفْرِغْ عَلَیْنَا صَبْرًا وَتَوَفَّنَا مُسْلِمِینَ اعراف آيه 126

بار الها! صبر و استقامت بر ما فرو ریز! (و آخرین درجه شکیبائى را به ما مرحمت فرما!) و ما را مسلمان بمیران

رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا آل عمران آيه 8

پروردگارا! دلهایمان را، بعد از آنکه ما را هدایت کردى، (از راه حق) منحرف مگردان

رَبَّنَا وَاجْعَلْنَا مُسْلِمَیْنِ لَکَ وَمِن ذُرِّیَّتِنَا أُمَّهً مُّسْلِمَهً لَّکَ بقره آيه 128

پروردگارا! ما را تسلیم فرمان خود قرار ده! و از دودمان ما، امتى که تسلیم فرمانت باشند، به وجود آور

وَاجْنُبْنِی وَبَنِیَّ أَن نَّعْبُدَ الأَصْنَامَ ابراهيم آيه 35

من و فرزندانم را از پرستش بتها دور نگاه دار

28. طلب صفاى باطن نسبت به ديگران

وَلَا تَجْعَلْ فِی قُلُوبِنَا غِلًّا لِّلَّذِینَ آمَنُوا رَبَّنَا إِنَّکَ رَؤُوفٌ رَّحِیمٌ حشر آيه 10

و در دلهایمان حسد و کینه‏اى نسبت به مؤمنان قرار مده! پروردگارا، تو مهربان و رحیمى

*. طلب رحمت الهى و رشد

رَبَّنَا آتِنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً وَهَیِّئْ لَنَا مِنْ أَمْرِنَا رَشَدًا كهف آيه 10

پروردگارا! ما را از سوى خودت رحمتى عطا کن، و راه نجاتى براى ما فراهم ساز

رَبِّ اغْفِرْ لِی وَلأَخِی وَأَدْخِلْنَا فِی رَحْمَتِکَ وَأَنتَ أَرْحَمُ الرَّاحِمِینَ اعراف آيه 151

پروردگارا! من و برادرم را بیامرز، و ما را در رحمت خود داخل فرما، و تو مهربانترین مهربانانى

وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ آل عمران آيه 8

و از سوى خود، رحمتى بر ما ببخش، زیرا تو بخشنده‏اى

رَّبِّ اغْفِرْ وَارْحَمْ وَأَنتَ خَیْرُ الرَّاحِمِینَ مؤ منون آيه 118

پروردگارا! مرا ببخش و رحمت کن؛ و تو بهترین رحم کنندگانى

رَبَّنَا آمَنَّا فَاغْفِرْ لَنَا وَارْحَمْنَا وَأَنتَ خَیْرُ الرَّاحِمِینَ مؤ منون آيه 109

پروردگارا! ما ایمان آوردیم؛ ما را ببخش و بر ما رحم کن؛ و تو بهترین رحم کنندگانى

*. طلب ياور و وزير

وَاجْعَل لِّی وَزِیرًا مِّنْ أَهْلِی // هَارُونَ أَخِی // اشْدُدْ بِهِ أَزْرِی // وَأَشْرِکْهُ فِی أَمْرِی

// کَیْ نُسَبِّحَکَ کَثِیرًا // وَنَذْکُرَکَ کَثِیرًا // إِنَّکَ کُنتَ بِنَا بَصِیرًا طه آيات 29 - 35

و وزیرى از خاندانم براى من قرار ده... // برادرم هارون را! // با او پشتم را محکم کن؛ // و او را در کارم شریک ساز؛ // تا تو را بسیار تسبیح گوییم؛ // و تو را بسیار یاد کنیم؛ // چرا که تو همیشه از حال ما آگاه بوده‏اى

*. طلب توفيق بر شكر نعمتها و اعمال شايسته

رَبِّ أَوْزِعْنِی أَنْ أَشْکُرَ نِعْمَتَکَ الَّتِی أَنْعَمْتَ عَلَیَّ وَعَلَى وَالِدَیَّ وَأَنْ أَعْمَلَ صَالِحًا تَرْضَاهُ

،نمل آيه 19واحقاف آيه 15

پروردگارا! شکر نعمتهایى را که بر من و پدر و مادرم ارزانى داشته‏اى به من الهام کن، و توفیق ده تا عمل صالحى که موجب رضاى توست انجام دهم

رب بما انعمت على فلن اكون ظهيرا للمجرمين قصص آيه 17

وَمَا تَوْفِیقِی إِلاَّ بِاللّهِ عَلَیْهِ تَوَکَّلْتُ وَإِلَیْهِ أُنِیبُ هود آيه 88

و توفیق من، جز به خدا نیست! بر او توکل کردم؛ و به سوى او بازمى‏گردم

*.طلب سلطنت بى نظير

رَبِّ اغْفِرْ لِی وَهَبْ لِی مُلْکًا لَّا یَنبَغِی لِأَحَدٍ مِّنْ بَعْدِی إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ ص آيه 35

پروردگارا! مرا ببخش و حکومتى به من عطا کن که بعد از من سزاوار هیچ کس نباشد، که تو بسیار بخشنده‏اى

*. طلب ورزى

رَبِّ إِنِّی لِمَا أَنزَلْتَ إِلَیَّ مِنْ خَیْرٍ فَقِیرٌ قصص آيه 24

پروردگارا! هر خیر و نیکى بر من فرستى، به آن نیازمندم

اللَّهُمَّ رَبَّنَا أَنزِلْ عَلَیْنَا مَآئِدَهً مِّنَ السَّمَاء تَکُونُ لَنَا عِیداً لِّأَوَّلِنَا وَآخِرِنَا وَآیَهً مِّنکَ وَارْزُقْنَا

وَأَنتَ خَیْرُ الرَّازِقِینَ مائده آيه 114

خداوندا! پروردگارا! از آسمان مائده‏اى بر ما بفرست! تا براى اول و آخر ما، عیدى باشد، و نشانه‏اى از تو؛ و به ما روزى ده! تو بهترین روزى دهندگانى

وَارْزُقْهُم مِّنَ الثَّمَرَاتِ لَعَلَّهُمْ یَشْکُرُونَ ابراهيم آيه 37

و از ثمرات به آنها روزى ده؛ شاید آنان شکر تو را بجاى آورند

*. طلاقت زبان و سخن آورى

وَاحْلُلْ عُقْدَهً مِّن لِّسَانِی // یَفْقَهُوا قَوْلِی طه آيات 27 و 28

و گره از زبانم بگشاى؛ // تا سخنان مرا بفهمند!

*. طلب حكم

رَبِّ هَبْ لِی حُکْمًا شعراء آيه 83

پروردگارا! به من علم و دانش ببخش

*. طلب هدايت از خداوند و بازنگشتن به گمراهى

عَسَى رَبِّی أَن یَهْدِیَنِی سَوَاء السَّبِیلِ قصص آيه 22

امیدوارم پروردگارم مرا به راه راست هدایت کند

اهدِنَا الصِّرَاطَ المُستَقِیمَ // صِرَاطَ الَّذِینَ أَنعَمتَ عَلَیهِمْ غَیرِ المَغضُوبِ عَلَیهِمْ وَلاَ الضَّالِّینَ

حمد آيه 6 و 7

ما را به راه راست هدایت کن... // راه کسانى که آنان را مشمول نعمت خود ساختى، نه کسانى که بر آنان غضب کرده‏اى، و نه گمراهان

رَبَّنَا لاَ تُزِغْ قُلُوبَنَا بَعْدَ إِذْ هَدَیْتَنَا وَهَبْ لَنَا مِن لَّدُنکَ رَحْمَهً إِنَّکَ أَنتَ الْوَهَّابُ آل عمران آيه 8

پروردگارا! دلهایمان را، بعد از آنکه ما را هدایت کردى، (از راه حق) منحرف مگردان! و از سوى خود، رحمتى بر ما ببخش، زیرا تو بخشنده‏اى

*. طلب نعمت الهى در دنيا و آخرت

رَبَّنَا آتِنَا فِی الدُّنْیَا حَسَنَهً وَفِی الآخِرَهِ حَسَنَهً وَقِنَا عَذَابَ النَّارِ بقره آيه 201

پروردگارا! به ما در دنیا (نیکى) عطا کن! و در آخرت نیز (نیکى) مرحمت فرما! و ما را از عذاب آتش نگاه دار

وَاکْتُبْ لَنَا فِی هَـذِهِ الدُّنْیَا حَسَنَهً وَفِی الآخِرَهِ اعراف آيه 156

و براى ما، در این دنیا و سراى دیگر، نیکى مقرر فرما

*. فراهم آمدن منزل و مسكن مناسب

رَّبِّ أَنزِلْنِی مُنزَلًا مُّبَارَکًا وَأَنتَ خَیْرُ الْمُنزِلِینَ مؤ منون آيه 29

پروردگارا! ما را در منزلگاهى پربرکت فرود آر، و تو بهترین فرودآورندگانى
      با سلام . خیر مقدم به شما گرامی و ممنون به خاطر مطالب مفیدتون . خواهشی که از شما دارم اگه زحمتی نیست مطالب اینچنینی را در چند مرحله وارد کنید که خواننده راحتتر بتونه بخونه و بهره لازم رو ببره ، سپاسگزارم .
      [تصویر:  63d1fb914298cc6cef4e1677fbd5e0fb-425]

┘◄ایمــــاטּ

پروردگارا!Rose
      دلهایمان را بعد از آنکه هدایتمان کردی، از راه حق منحرف مگردان و از سوی خود رحمتی بر ما ببخش که تو بسیار بخشنده ای.

سوره مبارکه آل عمران، آیه 8
      لینک مرجع