تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: حدیث روز
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
پيامبر اكرم صلی الله علیه وآله :

أحَبَّ اللَّهُ مَن أحَبَّ حُسَيناً؛

هر كه حسين را دوست بدارد خداوند دوستدار اوست

دانش‌نامه امام حسین(ع): ح 152

مناسبتهاي روز:
حرکت امام حسین(ع) از مکه به‏ سوى کوفه (60 ق) ـ تأسیس سازمان ملل متحد (1945 م)

نكته:
شب عرفه، از شب‏هاى مناجات، توبه و استجابت دعا است.
امام صادق سلام الله علیه :

تَخَيَّر لِنَفسِكَ مِنَ الدُّعاءِ ما أحبَبتَ واجْتَهِد، فإنَّهُ (يَومَ عَرَفَة) يَومُ دُعاءٍ و مَسألَةٍ؛

هر چه مى‏‌خواهى براى خود دعا بخوان و [در دعا كردن] بكوش كه آن روز [روز عرفه] روز دعا و درخواست است

تهذيب الأحكام: ج 5، ص 182

مناسبتهاي روز:
روز عرفه ـ روز نیایش ـ شهادت حضرت مسلم بن عقیل (60 ق) ـ اعتراض و افشاگرى امام خمینى(ره) علیه پذیرش کاپیتولاسیون(1343 ش)

نكته:
روز عرفه، روز دعا و راز و نياز با خداوند است و خواندن دعاى عرفه در آن، بسيار فضيلت دارد.
امام علی (ع):

مِنَ الذُّنُوبِ ذُنُوبٌ لا يُغفَرُ إلّا بِعَرفاتٍ
برخى از گناهان جز در عرفات بخشوده نمی شود.

دعائم الإسلام ، ج 1 ، ص 294
امام صادق سلام الله علیه :

تَخَيَّر لِنَفسِكَ مِنَ الدُّعاءِ ما أحبَبتَ واجْتَهِد، فإنَّهُ (يَومَ عَرَفَة) يَومُ دُعاءٍ و مَسألَةٍ؛

هر چه مى‏‌خواهى براى خود دعا بخوان و [در دعا كردن] بكوش كه آن روز [روز عرفه] روز دعا و درخواست است .

تهذيب الأحكام: ج 5، ص 182
قال الامام الصادق - عليه السّلام - : قال الله عزّوجل: ألخَلقُ عِِيالي فَأَحبُّهُمْ إِليَّ أَلْطَفُهمْ بِهمِ وَ أَشعاهُمْ في حَوائِجِهِمْ.

«الكافي، ج 2، ص 199»

امام صادق - عليه السّلام - فرمود: خداي متعال مي‌فرمايد: مردم خانواده من هستند، پس محبوبترين آنان نزد من كساني هستند كه با مردم مهربان‌تر و در راه برآوردن نيازهاي آنان كوشاتر باشند.
قال الامام علي بن الحسين - عليه السّلام - : اَلصّبرُ وَ الرّضا عن قضاءِ الله رأس طاعةِ الله ... .
«وسائل الشيعه، ج 2، ص 899»

امام سجاد - عليه السّلام - فرمود: صبر و خشنودي از قضاي الهي، اصل و اساس اطاعت خداوند است. هر كه صبر و رضا در برابر قضاي الهي داشته باشد، جز خير براي او نخواهد بود.
انّ عليّ ابن الحسين - عليه السلام - کان يقول: قال رسول الله - صلي الله عليه و آله - : ما من قطره احبّ الي الله عزّوجلّ من قطره دمٍ في سبيل الله.

«وسائل الشيعه، ج 11، ص 8»

امام زين العابدين - عليه السلام - پيوسته مي فرمود: رسول خدا - صلي الله عليه و آله - فرمود: هيچ قطره اي در نزد خداوند، دوست داشتني تر از قطره خوني که در راه خدا ريخته شود نيست.
امام على سلام الله علیه :

أولَى الأشياءِ أن يَتَعَلَّمَهَا الأحداثُ الأشياءَ الّتي إذا صارُوا رِجالاً إحتاجُوا إلَيهَا؛

بهترين چيزى كه نوجوانان بايد فراگيرند، چيزهايى است كه در بزرگ‏سالىِ خود به آنها نياز خواهند داشت

حكمت نامه جوان: ح 51
قال الامام علي - عليه السلام - : الكلام بين خصلتَي سَوءٍ هما الإكثار و الإقلال، فالاكثار هذرٌ و الاقلال عيُّ و حَصرٌ.
«نهج البلاغه، حكمت 183»

امام علي - عليه السلام - فرمود: سخن گفتن ميان دو خصلت بد جاي گرفته است، پرگويي و كم‌گويي، پرگويي به ياوه‌گويي مي‌انجامد و كم‌گويي درماندگي و ناتواني (از بيان مقصود) است.
[تصویر:  09A.jpg]
لینک مرجع