تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: حدیث روز
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
رسول خدا صلى الله عليه و آله :
مَن بَلَغَهُ القُرآنُ فَكَأ نّما شافَهتُهُ بهِ . ثُمَّ قَرَأ : «وَأُوحِىَ إِلَىَّ هَـذَا الْقُرْءَانُ لِأُنذِرَكُم بِهِ وَمَن بَلَغَ»؛
«هر كه قرآن به او رسد، چنان است كه من به وسيله آن، با وى رو در رو سخن گفته باشم» . سپس اين آيه را برخواند : «و اين قرآن، به من وحى شده تا به وسيله آن، شما و هر كس را [كه اين قرآن ]به او رسد، هشدار دهم».
الدرّ المنثور : ج ۳ ص ۲۵۷، پيامبر اعظم از نگاه قرآن و اهل بيت ج 1، ص 120

مناسبتهاي روز:
روز بزرگداشت حكيم عمر خيام
امام هادی سلام الله عليه :
مَن كانَ عَلى بَيِّنَةٍ مِن رَبِّهِ هانَت عَلَيهِ مَصائِبُ الدُّنيا و لَو قُرِضَ و نُشِرَ؛
هر كه را از جانب پروردگارش حجّتى باشد، هرچند مصيبت هاى دنيا او را با قيچى تكّه تكّه كنند و پراكنده‌اش سازند، بر او سبُك آيد.
گزیده تحف العقول، ص65
امام هادی سلام الله عليه :
اَلشاكِرُ أسعَدُ بِالشُّكرِ مِنهُ بِالنِّعمَةِ الَّتي أوجَبَتِ الشُّكرَ لِأنَّ النِّعَمَ مَتاعٌ وَالشُّكرَ نِعَمٌ و عُقبى؛
شكرگزار را، به جهت شكرگزارى، سعادتى است بزرگ تر از نعمتى كه شكرگزارى را بر او واجب كرده است؛ زيرا نعمت، كالايى است و شكر، نعمتى همراه با آخرت.
منتخب ميزان الحکمه ص 670؛ گزیده تحف العقول، ص65
أنا أوَّلُ وافِدٍ عَلَى العَزيزِ الجَبَّارِ يَومَ القِيامَةِ و كِتابُهُ وأهلُ بَيتي ثُمَّ أُمَّتي ثُمَّ أسألُهُم: ما فَعَلتُم بِكِتابِ اللّهِ و بِأهلِ بَيتي؟
نخستين كسى كه روز قيامت، بر خداى عزيز جبّار وارد مى شود، من هستم و كتاب او و اهل بيت من، و سپس امّتم. آن گاه، از آنان مى پرسم: «با كتاب خدا و اهل بيت من، چه كرديد؟».
الكافي : ج ۲ ص ۶۰۰؛ پيامبر اعظم از نگاه قرآن و اهل بيت ج1، ص228
امام حسین سلام الله عليه :
إيّاكَ أن تَكونَ مِمَّن يَخافُ عَلَى العِبادِ مِن ذُنوبِهِم ويَأمَنُ العُقُوبَةَ مِن ذَنبِهِ؛
مبادا از كسانى باشى كه به سبب گناهانِ بندگانِ خدا بر سرنوشت آنان بيمناك است، ولى خود را از سزاى گناه خويش ايمن مى داند.
گزيده تحف العقول ج 1، ص 37

مناسبتهاي روز:
ولادت حضرت امام حسين عليه ­السلام (4 هـ ق) و روز پاسدار ـ روز بهره­‌وري و بهينه سازي مصرف ـ روز بزرگداشت ملاصدرا (صدرالمتألهين)
امام صادق سلام الله عليه :
كانَ عَمُّنَا العَبّاسُ بنُ عَلِيٍّ نافِذَ البَصيرَةِ صُلبَ الإيمانِ جاهَدَ مَعَ أبي عَبدِاللّهِ و أبلى بَلاءً حَسَنا و مَضى شَهيدَا؛
عموى ما، عبّاس، داراى بينشى ژرف و ايمانى راسخ بود ؛ همراه با امام حسين عليه السلام جهاد كرد و نيك آزمايش داد و به شهادت رسيد.
عمدة الطّالب، ص ۳۵۶ . آينه يادها ص 201

مناسبتهاي روز:
ولادت حضرت ابوالفضل العباس عليه السلام (26 هـ ق) و روز جانباز

[تصویر:  %25D8%25AA%25D8%25B5%25D8%25A7%25D9%2588...com_34.gif]
[font=tahoma][/font]
امام حسین سلام الله عليه :
اَلاستِدراجُ مِنَ اللّهِ سُبحانَهُ لِعَبدِهِ أن يُسبِغَ عَلَيهِ النِّعَمَ ويَسلُبَهُ الشُّكرَ؛
خدعه (و مهلت دادن) خدا به بنده آن است كه نعمت فراوان و مستمر به او رساند و سپاسگزارى را از او بگيرد.
گزیده تحف العقول، ص37

مناسبتهاي روز:
ولادت حضرت امام زين­‌العابدين عليه­‌السلام (38 هـ ق) ـ فتح خرمشهر در عمليات بيت­‌المقدس (1361 هـ ش) و روز مقاومت، ايثار و پيروزي
امام سجّاد سلام الله عليه :
فَأمّا حَقُّ الصَّلاةِ فَأن تَعلَمَ أنَّها وِفادَةٌ إلَى اللّهِ وأنَّكَ قائِمٌ بَينَ يَدَىِ اللّهِ؛
حقّ نماز اين است كه بدانى نماز، روى آوردن به درگاه خداست و تو در نماز در برابر خداوند ايستاده اى.
گزیده تحف العقول، ص40

مناسبتهاي روز:
روز مقاومت و پايداري ـ روز دزفول
امام سجّاد سلام الله عليه :
كَفى بِنَصرِ اللّهِ لَكَ أن تَرى عَدُوَّكَ يَعمَلُ بِمَعاصِي اللّهِ فيكَ؛
همين ياورى الهى تو را بس كه مى بينى دشمنت در حقِّ تو راه نافرمانىِ خدا را مى پيمايد.
گزیده تحف العقول، ص42
فَليَأخُذِ العَبدُ المؤمنُ مِن نَفسِهِ لِنَفسِهِ ومِن دُنياهُ لِآخِرَتِهِ؛
بندۀ مؤمن، بايد از خود براي خود، و از دنياي خود براي آخرتش، بهره برگيرد.
الکافي، ج ۲، ص ۷۰، ح ۹؛ سعادت و شادکامي از ديدگاه اسلام، ص 25
لینک مرجع