تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: حدیث روز
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
امام حسين سلام الله علیه: :

سَمِعتُ رَسولَ اللّه ِ صلى الله عليه و آله يَقولُ : التَّوحيدُ ثَمَنُ الجَنَّةِ ، وَالحَمدُ للّه ِِ وَفاءُ شُكرِ كُلِّ نِعمَةٍ ، وخَشيَةُ اللّه ِ مِفتاحُ كُلِّ حِكمَةٍ ، وَالإِخلاصُ مِلاكُ كُلِّ طاعَةٍ

شنيدم كه پيامبر خدا صلى الله عليه و آله مى فرمايد : «توحيد ، بهاى بهشت است و الحمد للّه ، شكر كامل هر نعمت . بيم از خدا ، كليدِ هر حكمت و اخلاص ، ستون هر عبادت است» . ۲

گزيده دانش‏نامه امام حسين عليه السلام، ص 930

مناسبتهاي روز:
روز کیفیت
امام حسین(ع) می فرمایند:کسی در قیامت در امان نیست مگر کسی که در دنیا ترس از خدا در دل داشت.

مناقب ابن شهر اشوب ج4 ص 69, بحارالنوار ج 44 , ص 192
پيامبر صلى الله عليه و آله: :

إنَّ لِقَتلِ الحُسَينِ حَرارَةً في قُلوبِ المُؤمِنينَ لاتَبرُدُ أبَدا

شهادت حسين سلام الله علیه آتشى در دل مؤمنان درانداخته است كه هرگز سرد نخواهد شد .

مستدرك الوسائل : ج ۱۰ ، ص ۳۱۸ / دانشنامه امام حسین : ج10، ص 32
امام صادق سلام الله علیه : :

إنَّ يَومَ الحُسَينِ أعظَمُ مُصيبَةً مِن جَميعِ سائِرِ الأيّامِ

روز شهادت امام حسين سلام الله علیه سوگناك ترين روزها است .

علل الشرائع : ص ۲۲۵ / ميزان الحكمه : ج‏7، ص408
امام رضا سلام الله علیه : :

إنَّ يَومَ الحُسَينِ أقرَحَ جُفُونَنا و أسبَلَ دُمُوعَنا و أذَلَّ عَزيزَنا

روز شهادت حسين سلام الله علیه ديدگان ما را مجروح ، اشك هاى ما را روان و عزيز ما را خوار كرد .

امالى، صدوق : ص ۱۹۰ / دانشنامه امام حسین : ج10، ص 66
امام على سلام الله علیه :

: مَنْ أَصْلَحَ فيما بَيْنَهُ وَبَيْنَ اللّه‏ِ أَصْلَحَ اللّه‏ُ فيما بَيْنَهُ وَبَيْنَ النّاسِ؛

هر كس رابطه‏اش را با خدا اصلاح كند، خداوند رابطه او را با مردم اصلاح خواهد نمود.

بحارالأنوار، ج 71، ص 366، ح 12؛ علم و حكمت، ج 1، ص 132.

امام سجّاد سلام الله علیه :

:أنَا ابنُ مَنَ بَكَت عَلَيهِ مَلائِكَةُ السَّماءِ أنَا ابنُ مَن ناحَتْ عَلَيهِ الجِنُّ فِي الأرضِ و الطِّيرُ فِي الهَواءِ

من پسر كسى هستم كه فرشتگان آسمان بر او گريستند . من پسر كسى هستم كه جنّيان در زمين و پرندگان در هوا بر او نوحه سرايى كردند .

مناقب آل ابی طالب : ج3 ، ص305

مناسبتهاي روز:
شهادت حضرت امام زین العابدین سلام الله علیه (95 ق)
امام سجاد سلام الله علیه :

: اِتَّقُوا الْكَذِبَ الصَّغيرَ مِنْهُ وَالْكَبيرَ، فى كُلِّ جِدٍّ وَهَزْلٍ فَإِنَّ الرَّجُلَ إِذا كَذِبَ فِى الصَّغيرِ اجْتَرَأَ عَلَى الْكَبيرِ؛

از دروغ كوچك و بزرگش، جدّى و شوخيش بپرهيزيد، زيرا انسان هرگاه در چيز كوچك دروغ بگويد، به گفتن دروغ بزرگ نيز جرئت پيدا مى‏كند.

تحف العقول، ص 278؛ ميزان الحكمه، ج 10، ص 66.

مناسبتهاي روز:
سالروز آزادسازی سوسنگرد
امام على سلام الله علیه :

: اَعْدى عَدُوٍّ لِلْمَرْءِ غَضَبُهُ وَ شَهْوَتُهُ فَمَنْ مَلَكَهُما عَلَتْ دَرَجَتُهُ وَبَلَغَ غايَتَهُ؛

بدترين دشمن آدمى خشم و شهوت اوست، پس هر كس آن دو را در اختيار بگيرد، مقامش بالا مى‏رود و به هدفش مى‏رسد.

غررالحكم، ح 3269؛ ميزان الحكمه، ج 8، ص 447.
پيامبر صلى‏الله‏عليه‏و‏آله : :

المَرءُ عَلى دينِ خَليلِهِ وقَرينِهِ؛

هر کسی بر دین دوست و همنشین خویش است

كافي: ج 2، ص 375، ح 3 / دوستی در قرآن و حدیث: ص 162
امام صادق (ع):
عالم باشى یا جاهل, خاموشى را برگزین تا بردبار به شمار آیى; زیرا خاموشى نزد دانایان زینت و در پیش نادانان پوشش است...
لینک مرجع