تالار گفتمان وب سایت ختم قرآن مجید

نسخه کامل: حدیث روز
شما در حال مشاهده نسخه متنی این صفحه می‌باشید. مشاهده نسخه کامل با قالب بندی مناسب.
امام صادق سلام الله علیه : :

لا يَزالُ إبليسُ فَرِحاً ما اهتَجرَ المُسلِمانِ؟!

ابليس، همواره از جدايى دو مسلمان خوشحال است.

كافي: ج 2، ص 346، ح 7 / دوستی در قرآن وحدیث: ص 66
قال الله عزّوجلّ:
در نهان و نیز هنگام شادمانی به یاد من باش تا در غفلت ها به یادت باشم. (امالی صدوق/254)
قال الله عزّو جلّ
ای آدم! آن چه بین من و توست: از تو دعا و از من اجابت (الخصال 1/244)
امام رضا سلام الله علیه :

رَحِمَ اللّه‏ُ عَبْدا اَحيا اَمْرَنا ... يَتَعَلَّمُ عُلومَنا وَ يُعَلِّمُهَا النّاسَ ،
رحمت خدا بر بنده‏اى كه امر [ولايت] ما را زنده كند... دانش‏هاى ما را فرا گيرد و به مردم بياموزد.
معانى الأخبار ، ص 180، ح 1 / دانش‏ نامه قرآن و حديث، ج 15، ص 146
قال الله عزّوجلّ:
ای آدم! هر کدام از فرزندان تو قصد انجام کار نیکی کند، اگر انجام ندهد یک کار نیک و اگر انجام دهد، ده برابر نوشته خواهد شد. (کافی 2/440)
پيامبر صلی الله‏ عليه‏ و‏آله :
ما دُمتَ في الصَّلاةِ فَإِنَّكَ‏ تَقرَعُ‏ بابَ‏ المَلِكِ الجَبّار، وَمَن يُكثِر قَرعَ بابِ المَلِكِ يُفتَح لَهُ.

تا زمانى كه تو در حال نمازى، درِ خانه فرمان رواى جبّار را مى كوبى، و هر كس درِ خانه فرمان روا را بكوبد، برايش باز مى شود.

امالی طوسی: ص 529 / میزان الحکمة : ج6 ، ص 285
امام علی علیه السلام:
یا اَسْرَى الرَّغْبَةِ، اَقْصِرُوا، فَاِنَّ الْمُعَرِّجَ عَلَى الدُّنْیا لایَرُوعُهُ مِنْها اِلاّ صَریفُ اَنْیابِ الْحِدْثانِ. اَیُّهَا النّاسُ، تَوَلَّوْا مِنْ اَنْفُسِكُمْ تَأْدیبَها، وَ اعْدِلُوا عَنْ ضَراوَةِ عاداتِها
اى اسیران هوا و هوس، آرزوها را كوتاه كنید، زیرا مردم دلبسته به دنیا را، جز صداى دندان هاى حوادث، از این دنیا نمى ترساند، اى مردم، خودتان عهده دار ادب كردن خود شوید، و نفس را از جرأت بر عادات هلاك كننده بازگردانید
منبع : نهج البلاغه، کلمات قصار، ترجمه استاد محترم حجت الاسلام و المسلمین انصاریان
قال الله عزّوجلّ
ای موسی! آرزوهای بسیاری برای دنیا نداشته باش، زیرا دلت را سخت می کند و کسی که دلش سخت باشد از من دور می شود. (کافی 8/42)
پيامبر صلى الله عليه و آله: :

إنَّ لَيلَةَ القَدرِ تَكرِمَةُ الأَحياءِ ، وغَنيمَةُ الأَمواتِ

شب قدر ، گراميداشت زندگان و غنيمت براى مردگان است.

اقبال الأعمال ، ج ۱، ص ۳۴۵ / ماه خدا: ج2، ص820

مناسبتهاي روز:
شب قدر - سالروز عمليات افتخارآفرین مرصاد (1367 ش)
برتری شب قدر
از امام صادق (علیه السلام) سؤال شد:
کیف تکون لیلة القدر خیرا من الف شهر؟ قال: العمل الصالح فیها خیر من العمل فى الف شهر لیس فیها لیلة القدر؛
چگونه شب قدر از هزار ماه بهتر است؟
حضرت فرمود: کار نیک در آن شب از کار در هزار ماه که در آنها شب قدر نباشد بهتر است.
(وسائل الشیعه، ج ۷ ص ۲۵۶، ح ۲)
لینک مرجع